15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Wygodny pokój młodzieżowy — co powinno się w nim znaleźć?

Pokój dla dziecka, a zwłaszcza noworodka, urządzić jest bardzo łatwo — pomysłów na jego aranżację w zasadzie nie ogranicza nic, poza wyobraźnią (i budżetem). Schody zaczynają się, gdy pociecha zaczyna dorastać i… Mieć własne zdanie. Pokój nastolatka w pewnym momencie przestaje być pokojem, który ma się podobać wyłącznie rodzicom. Z drugiej strony: rodzice, inwestując w wystrój pokoju swoje pieniądze, chcą mieć pewność, że nie znudzi się on dziecku zbyt szybko. Urządzanie pokoju dla młodzieży to zawsze sztuka kompromisu i wyboru rozwiązań, które satysfakcjonują obydwie strony. Bez względu na to, jaki styl przemawia do dziecka najbardziej, jedno jest pewne — pokój nastolatka powinien być funkcjonalny i wygodny. Co powinno się znaleźć w takim pokoju, by stwarzał najlepsze warunki zarówno do nauki, jak i do odpoczynku oraz spotkań z przyjaciółmi?
Udostępnij:
Wygodny pokój młodzieżowy — co powinno się w nim znaleźć?

Bez pukania nie wchodzić!

Dorastający człowiek ma ogromną potrzebę posiadania własnej przestrzeni, w której będzie mógł wyrazić siebie: otaczać się tym, co go pasjonuje, eksperymentować z własnym stylem, poszukiwać swojej drogi. Pokój nastolatka jest jak twierdza, do której wstęp mają tylko ci, którym można zaufać — i zazwyczaj wcale nie są to rodzice. Okres młodzieńczego buntu trzeba zrozumień, uszanować i… Przetrwać. Dać dziecku wolność, ale jednocześnie określić pewne zasady. Reguła ta świetnie sprawdza się również w kwestii urządzania pokoju. Dziecko może zdecydowań o kolorze i rodzaju mebli, ale o ich właściwe parametry powinni zadbać rodzice, którzy zatroszczą się o to, by wybrane modele były zdrowe, wygodne i regulowane. Krótko mówiąc, by “rosły” razem z młodym człowiekiem — i za tym wzrostem skutecznie nadążały.
 
Kolekcja Amazon marki Meble Wójcik

Strefa relaksu

Życie nastolatka jest bardzo intensywne, dlatego tak ważne jest właściwe zagospodarowanie przestrzeni, gdzie młody człowiek będzie mógł zbierać siły do podboju świata. Wygodne łóżko to najważniejszy mebel w pokoju — spełnia nie tylko funkcję miejsca, w którym się śpi, ale także odrabia lekcje, czyta książki czy korzysta z laptopa. Do poszukiwania idealnego łóżka warto wciągnąć samego zainteresowanego, który namacalnie oceni, czy jest wystarczająco wygodne. Opcji wyboru jest całkiem sporo: od tradycyjnych tapczanów, przez desigerskie sofy, po minimalistyczne materace. Typowe wymiary łóżka jednoosobowego dla młodzieży są dokładnie takie jak dla dorosłych — czyli co najmniej 90x200 cm, a najlepiej 120x200 cm.

Kolekcja Laser marki Meble Wójcik

Kolekcja Laser marki Meble Wójcik

Strefa nauki

Udana aranżacja strefy nauki to nie tylko wybór odpowiedniego biurka i wygodnego fotela, za który pokocha nas kręgosłup dziecka, ale także optymalna organizacja miejsca do pracy. Co to oznacza? Biurko to miejsce, w którym nastolatek będzie odrabiał lekcje, a zatem będzie musiał się skupiać na tym, co ważne. Aby nie rozpraszać uwagi, dobrze jest tak urządzić przestrzeń, aby była maksymalnie funkcjonalna. W tej roli świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju szuflady, kontenerki czy regały, które pomieszczą niezbędne książki, przybory szkolne i inne skarby, których nie sposób wyrzucić. Ład i porządek wokół z pewnością będą czynnikami sprzyjającymi koncentracji. Ściana nad biurkiem również może pełnić funkcję organizacyjną — na powieszonej na niej tablicy korkowej można przypiąć plan lekcji, plakat ulubionego artysty, czy zdjęcia z wakacji, które ucieszą wzrok oderwany od podręczników. Równie dobrym rozwiązaniem są modne ostatnio farby tablicowe. Do pomalowanej nimi ściany przeczepiać można magnesy lub pisać po niej kredą. Oprócz właściwości praktycznych, sprawią ogromną frajdę — i młodszej i starszej młodzieży!

Strefa rozrywki

Nie samą nauką człowiek żyje a zwłaszcza nastolatek! Dla każdego młodego człowieka ważną częścią życia jest rozrywka, która nie tylko pozwala odpocząć od szkolnego życia, ale także zacieśnić więzi z przyjaciółmi. Wspólne oglądanie filmów czy seriali, granie na konsoli, turniej planszówkowy… Nie ważne, czego dotyczy spotkanie. Ważne, by w pokoju młodzieżowym znalazło się miejsce na tego typu aktywności bez czujnych spojrzeń dorosłych. Strefa rozrywki to równocześnie Strefa hobby. W pokoju nastolatka wyposażenie tej strefy zależy rzecz jasna od “aktualnej” pasji młodego człowieka. Bez względu na to, czy tym hobby jest zbieranie znaczków, kolekcjonowanie modeli samolotów, czy muzyka, w pokoju powinno znaleźć się miejsce, w którym dziecko swoją pasję będzie mogło pielęgnować. Projektując wystrój wnętrza pokoju dla nastolatka warto pomyśleć o takiej aranżacji, która będzie uniwersalna i którą będzie można łatwo zmienić, w zależności o tego, czym aktualnie fascynuje się nastolatek — bez konieczności wymiany wszystkich mebli. Ogromną rolę w tym przypadku grają dodatki, które nadają wnętrzom charakteru. 

 

Szukasz inspiracji? Sprawdź naszą propozycję!

Kolekcja Amazon producenta Meble Wójcik to orzeźwiająca dawka pozytywnej energii w pokoju dziecięcym i młodzieżowym. Modna stylistyka oparta jest na geomatrycznym kształcie oraz pomysłowym połączeniu dekorów. Bazą kolorystyczną jest czysta biel, którą uzupełniają rustykalne wstawki widoczne na wieńcach oraz wewnątrz wybranych elementów. Całość urozmaica podłużny uchwyt dostępny w 4 wariantach wybarwień.  W serii Amazon znajdują się liczne elementy, które uporządkują garderobę i akcesoria (szafy, komody, regały), jak też meble wraz z którymi urządzisz miejsce służące do nauki i snu. Amazon odkryje przed Tobą jak pomysłowo, przyjemnie i modnie urządzić pokój dziecka.

 
By stworzyć spójną aranżację do pokoju młodzieżonego, wcale nie trzeba ograniczać się do mebli z tylko jednej kolekcji. Poznajcie naszą propozycję, w której połączyliśmy kolekcję Story marki Lenart oraz łóżko Tiffany
 
Aranżacja pokoju młodzieżowego z kolekcją Story, Meble Lenart