15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak zapewnić dziecku zdrowy sen?

Udostępnij:

Jak zapewnić noworodkowi i dziecku zdrowy sen, który jest warunkiem prawidłowego rozwoju? Jak zadbać o komfort snu nastolatka? Warto zacząć od odpowiednio dobranego materaca i stelaża. Specjaliści ze sklepu Twojemeble.pl podpowiadają rodzicom, na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca i stelaża dla dzieci i młodzieży. 

materac dla dzieci

Dobrze dobrany materac nie powinien być ani za twardy, ani za miękki. Leżąc na zbyt twardym materacu kręgosłup jest źle ułożony i zbyt mocno uciskany co utrudnia przepływ krwi i może powodować drętwienie palców u nóg, niekomfortowy sen, a nawet skrzywienie kręgosłupa. Natomiast na zbyt miękkim materacu kręgosłup zapada się i wygina w łuk. W takim ułożeniu mięśnie zamiast odpoczywać pracują, aby zrekompensować brak wsparcia całego ciała, a osoba budzi się z bólami pleców. Idealny materac prawidłowo podpiera kręgosłup, który znajduje się w linii prostej, nie gromadzi bakterii, grzybów oraz pleśni, które są szczególnie szkodliwe dla układu oddechowego dziecka. Jest także higieniczny i łatwy w czyszczeniu. Dlatego wybierając materac zarówno dla noworodka, jak i starszego dziecka należy przede wszystkim zwrócić uwagę na wkład materaca oraz rodzaj pokrowca. Co więcej do łóżka kilku i kilkunastolatka nie należy zapomnieć także o stelażu. 

Materac dla noworodka i niemowlaka

Choć materac jest jednym z najmniej zauważalnych elementów dekoracji wnętrz dziecięcego pokoiku, jest niezmiernie ważny, ponieważ sen wpływa na prawidłowy rozwój dziecka. Dlatego warto zainwestować w dobry materac do łóżeczka noworodka i niemowlaka -np. materac Amelka. Powinien on posiadać właściwości odparowywania wilgoci i cechować się wysoką przepuszczalnością powietrza przy zachowaniu właściwości antyalergicznych i wysokiej elastyczności. Najlepiej, by był zbudowany na ramie ze sklejki, która zapobiega zwichnięciu stopy dziecka stojącego przy krawędzi łóżka. Optymalny materac dla niemowlaka powinien mieć wysokość ok. 7 cm. 

 

materac dla noworodka


Materac dla dzieci jak i nastolatków 

Dla kilkulatków, starszych dzieci i nastolatków szczególnie polecamy materace lateksowe lub z pianki wysokoelastycznej, które wyprodukowane są w najnowszej technologii oraz wykonane z najwyższej jakości lateksu lub pianki wysokoelastycznej  – wyjaśnia Karol Szpar, właściciel sklepu Twojemeble.pl – Materace te nie gromadzą wilgoci, zapewniają dobrą cyrkulację powietrza, a co najważniejsze są antyalergiczne i antybakteryjne. Dobrze podtrzymują kręgosłup i idealnie dopasowują się do ciała dziecka, dzięki wysokiej elastyczności punktowej. 

Materac lateksowy 

Materace lateksowe wypełnione są pianką lateksową, która powstaje z połączenia lateksu syntetycznego z naturalnym mleczkiem drzewa kauczukowego. Dzięki tej technologii uzyskuje się bardzo trwały wkład materaca, który jest sprężysty i dostosowujący się do krzywizny ciała. Materace te szczególnie polecane są dzieciom z astmą i alergiami, ponieważ lateks minimalizuje obecność alergenów. Wewnątrz materaca nie rozwijają się bakterie, grzyby oraz pleśń, a także nie gromadzi się w nich kurz. Dzięki systemowi kanalików materac jest świetnie wentylowany i ogranicza pocenie się dziecka. Co więcej materac jest odporny na deformację i nie zmienia swoich właściwości oraz struktury przez lata. Materac występuje w wersji dla młodszych i starszych dzieci. Świetnie sprawdzi się zarówno dla kilkulatków, dzieci dorastających, jak i nastolatków. 

 

materac lateksowy dla dziecka

Materac z pianki wysokoelastycznej 

Materac ten jest zbudowany z jednolitego bloku pianki lateksoidalnej, czyli gąbki, która nie deformuje się po latach. Podobnie jak lateksowy, materac piankowy jest bardzo higieniczny: nie rozwijają się w nim pleśń, roztocza oraz grzyby. Pianka odznacza się dużą sprężystością, dzięki czemu ciało dziecka jest idealnie podparte w każdej pozycji. Ten rodzaj materaca jest bardziej miękki niż materac lateksowy. Nadaje się zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci oraz młodzieży. Występuje w różnych wersjach dostosowanych do wieku i wagi dziecka. 

Warto pamiętać, że dla młodszych dzieci nie nadają się materace sprężynowe, termoelastyczne czy kokosowe. Te pierwsze nie dostosowują się do niskiej wagi dziecka i nie podtrzymują prawidłowo jego kręgosłupa. Drugie powodują, że w nocy mięśnie się odprężają i relaksują zamiast pracować, by utrzymać kręgosłup w prawidłowej pozycji, co nie jest wskazane dla dzieci. Natomiast materace kokosowe z biegiem lat tracą właściwości oraz nie są przeznaczone dla alergików. Dodatkowo płyta kokosowa jest za twarda dla dzieci.

 

materac piankowy dla dziecka

Rozmiar materaca 

Rozmiar materaca należy dostosować do wagi i wzrostu. Dla dzieci do 12 roku życia zaleca się grubość materaca 10-11 cm. Po przekroczeniu 13 roku życia, gdy dziecko szybciej przybiera na wadze, warto pomyśleć nad grubszym materacem. Dla młodzieży natomiast należy kupić taki sam model materaca jak dla dorosłych. 
Producenci zadbali o duży wybór rozmiarów materaców lateksowych i z pianki wysokoelastycznej. Dla młodszych dzieci dostępne są rozmiary: 60x120cm, 70x140cm, dla dorastających dzieci: 80x170cm, 80x180cm, 90x180cm, 80x190cm, czy 90x190cm. Natomiast dla nastolatków przewidziane są standardowe rozmiary (jak dla dorosłych), czyli:  80x200 lub 90x200. 

Pokrowiec 
Wybierając pokrowiec na materac, należy kierować się przede wszystkim aspektami zdrowotnymi oraz praktycznymi. Powinno się wybierać te wykonane z naturalnych tkanin, ponieważ dzieci szczególnie narażone są na różnego typu alergie. Dodatkowo tkanina pokrowca powinna mieć właściwości, które uniemożliwiają rozwój grzybów oraz bakterii.  Pokrowiec również powinien być praktyczny w użyciu, tak, by można było go zdjąć i wyprać w pralce. Najlepiej by był szybkoschnący. 

Nie zapomnij o stelażu dla starszego dziecka 
Wybierając materac dla starszego dziecka nie można zapomnieć o stelażu. To właśnie stelaż, na którym umieszcza się materac, zapewnia amortyzację ciała nastolatka i odpowiada w 40% za komfort snu! 
Do łóżka o szerokości do 140 cm wystarczy jeden stelaż. Powinien on posiadać elastyczne listwy wyginające się w każdej płaszczyźnie, małe przerwy między listwami, a także regulację twardości w odcinku lędźwiowym. Należy unikać wkładów drewnianych, czyli zwykłych desek połączonych ze sobą taśmą, które są bardzo tanie,  ale nie są elastyczne i nie zapewniają takiego komfortu spania jak stelaż. Co więcej dzieciaki śmiało mogą skakać po łóżku, w którym zamontowany jest stelaż, natomiast wkład drewniany może nie wytrzymać tak radosnej zabawy. 

 

stelaż duoflex

 

stelaż trioflex

 

ZOBACZ TAKŻE FILM

"JAK WYBRAĆ DOBRY MATERAC DLA DOROSŁEGO"

 Zaufało nam ponad 200 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 9 500 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 7 dni w tygodniu. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.