15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Kiedy zmienić łóżeczko na łóżko?

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, kiedy będzie odpowiedni moment na wymianę łóżeczka niemowlęcego na łóżko dziecięce. To kwestia, która jest uzależniona od wielu czynników i nawet lekarze oraz specjaliści unikają wskazywania konkretnej odpowiedzi na pytanie o to, kiedy należy zmienić łóżeczko na łóżko. Jak więc poznać, że to właściwy moment? Kiedy pomyśleć o zakupie nowego łóżka dla dziecka?

Udostępnij:
Kiedy zmienić łóżeczko na łóżko?

Łóżeczko niemowlęce – do kiedy może posłużyć?

Wybierając łóżeczko dla noworodka zazwyczaj myśli się o jego użytkowaniu w perspektywie około dwóch lat od zakupu lub nieco dłuższej. Łóżeczka tego typu są więc niewielkie i odpowiadają potrzebom noworodków i niemowląt. Ich wymiary to zazwyczaj 60 x 120 lub 70 x 140 – inne warianty są raczej rzadko spotykane i dość trudno dokupić do nich gotowy materac. Już sam rozmiar łóżeczka niemowlęcego to kwestia, która decyduje o tym, jak długo łóżeczko będzie mogło być użytkowane, ale nie jest to jedyny czynnik.

Po czym poznać, że to już czas na wymianę łóżeczka na łóżko?

  • Dziecko przestaje się mieścić w łóżeczku – to chyba najbardziej wyraźny i ostateczny sygnał na to, że najwyższa pora wymienić łóżeczko na łóżko. Dziecko powinno mieć bowiem pełny komfort podczas snu – gdy wyciąga rączki za główkę, musi mieć na to miejsce. 

  • Dziecko jest już bardzo ruchliwe i próbuje sforsować szczebelki – gdy zauważymy, że maluch próbuje wydostać się górą z łóżeczka, to znak, że trzeba pilnie pomyśleć o wymianie łóżeczka lub choćby zdemontować boczny fragment łóżeczka, o ile jego konstrukcja na to pozwala. Niemowlęta dobrze czują się w ograniczonej przestrzeni, ale wraz ze swym rozwojem potrzebują już więcej miejsca, a dziecko półtoraroczne lub dwuletnie może już postrzegać łóżeczko ze szczebelkami jako nielubianą barierę. 

Komfort i bezpieczeństwo dziecka to kwestie, które są priorytetem. Jeśli maluch próbuje wydostawać się z łóżeczka, może zrobić sobie krzywdę i lepiej, by sypiał już na klasycznym łóżku. Tak samo wygląda kwestia wzrostu dziecka – gdy jest już za duże, nie powinno spać w małym łóżeczku. 

Każde dziecko ma swój indywidualny tryb rozwoju i rośnie w swoim tempie. Nie da się więc wskazać dokładnego wieku malucha, w którym koniecznie trzeba zmienić łóżeczko na łóżko – to raczej kwestia jego obserwacji i wyczucia właściwego momentu. Najczęściej jednak moment ten przychodzi między drugim a trzecim rokiem życia dziecka. 

Pokój dziecięcy z łóżeczkiem Marsylia

Wymiana łóżeczka na łóżko

Przeniesienie dziecka z łóżeczka do dużego łóżka dziecięcego to nie lada wydarzenie, któremu mogą towarzyszyć różnorodne emocje – trudno jednak przewidzieć, czy dziecko będzie tym faktem podekscytowane, czy może raczej zaniepokojone. Jedno jest pewne – proces ten to spora zmiana i dlatego warto działać stopniowo, spokojnie i mocno angażować pociechę na każdym etapie.

  • Choć wiadomo, że docelowe łóżko dla dziecka wybierają rodzice, to warto włączyć dziecko już na etapie wybierania mebla. Można pokazać mu zdjęcie nowego łóżka lub wspólnie wybrać się do sklepu. Jeśli dziecko będzie brało udział w wyborze łóżka, to całkiem możliwe, że będzie niecierpliwie oczekiwało na jego pojawienie się w domu.

  • Nowe łóżko warto wstawić do pokoju dziecka, jeśli to tylko możliwe, ale niekoniecznie od razu trzeba przeprowadzać dziecko na nowe posłanie. Jeśli jest niepewne, niech pomału oswoi się z nowym meblem.

  • Gdy maluch będzie już ochoczo korzystał z nowego łóżka, łóżeczko można zdemontować i wynieść. 

Wymiana łóżeczka na łóżko to ważny etap w życiu dziecka. Warto wybrać nowe posłanie kierując się jego zachęcającą estetyką. Dobrym pomysłem jest zakup łóżka o typowo dziecięcym designie albo wyposażenie łóżka w pościel z motywami, które przypadną maluchowi do gustu – mogą to być jego ulubione postacie z bajek lub inne wzory, które dobrze mu się kojarzą. Nie zaszkodzi też początkowo korzystać z tej samej poduszeczki, która była używana w łóżeczku. Warto zachować także ulubiony kocyk dziecka i maskotkę, z którą spało – nawet, gdy kocyk jest już za mały, to i tak będzie się on dziecku dobrze kojarzył. 

Kolekcja Marie, Pinio

Jak wybrać łóżko dla dziecka?

Gdy nadszedł już moment, w którym należy wymienić łóżeczko na łóżko, warto od razu zacząć się rozglądać za odpowiednim meblem. Wybór w tej kategorii jest bardzo szeroki, dlatego warto zwracać uwagę na kluczowe elementy, jak:

  • Rozmiar łóżka – zazwyczaj łóżka dziecięce mają rozmiar nie mniejszy niż 80 x 200, ale sporo jest modeli o większych gabarytach. Wybierając pierwsze łóżko dla kilkulatka warto mieć na względzie fakt, że dziecko w tym wieku niekoniecznie będzie dobrze się czuło na posłaniu o szerokości 120 lub 140 centymetrów – może mu się ona wydawać za duża i za pusta. 

  • Konstrukcja – łóżka do pokoju dziecięcego są dostępne w wielu różnorodnych wariantach. Najprostsza konstrukcja to typowy tapczanik, czyli łóżko z niewysokim zagłówkiem i bez żadnych dodatkowych rozwiązań konstrukcyjnych – to tania opcja. Łóżko dla dziecka może jednak mieć o wiele szerszą funkcjonalność, a szczególnie wówczas, gdy będzie to łóżko z barierką (otaczającą posłanie, ale niezbyt wysoką – daje ona dziecku poczucie bezpieczeństwa i ochrania je przed upadkiem) i z półkami oraz schowkami wkomponowanymi w ramę. Ciekawą opcją są także łóżka dla dziecka z dodatkowym posłaniem, które można wysunąć, gdy przy dziecku zechce zdrzemnąć się rodzic. Nie można zapominać także o łóżkach piętrowych w różnych konfiguracjach. 

  • Estetyka i kolorystyka – łóżko dziecięce powinno dobrze wpasować się w wystrój wnętrza. Warto więc rozejrzeć się za meblem, który będzie pasował do innych elementów umeblowania. Samo łóżko dziecięce nie musi być przesadnie kolorowe, gdyż barwna może być pościel, narzuta i poduszki dekoracyjne. 

  • Renoma producenta, atesty i cena – to kwestie, o których nie można zapominać. Koszt zakupu łóżka dla dziecka nie musi być przesadnie wysoki, ale najlepiej i najbezpieczniej jest zakupić łóżko od znanej i cenionej firmy, która swą ofertę dla dzieci projektuje z troską o bezpieczeństwo i z materiałów, które nie szkodzą zdrowiu. 

Wybór pierwszego łóżka do dziecięcego pokoju to spore wyzwanie, ale przy odrobinie czasu, jaki należy na to poświęcić, powinno się udać znaleźć odpowiedni mebel. 

Łóżko Domini, Szynaka Meble

Bezpieczny pokój dziecięcy – o czym pamiętać przy wymianie łóżeczka i innych mebli?

Jakikolwiek remont w pokoju dziecka powinien uwzględniać jego bieżące i nadchodzące potrzeby, ale też w ogromnej mierze brać pod uwagę bezpieczeństwo maluszka. To ważne zarówno przy zmianie mebli, jak i innych elementów wyposażenia. O czym pamiętać?

  • Podczas prac remontowych i krótko po nich warto przenieść łóżko dziecka do innego pomieszczenia – chodzi o to, by maluch nie był narażony na wdychanie oparów farb i zapachu świeżo rozpieczętowanych mebli. Jeśli więc wymianie łóżeczka na łóżko towarzyszy także przemalowanie pokoiku lub położenie tapety, to warto w tym czasie zabrać dziecko do sypialni rodziców lub nawet wybrać się z dzieckiem na kilkudniowy wyjazd, a doglądanie remontu zlecić bliskiej osobie.

  • Jakiekolwiek umeblowanie, wyposażenie i materiały wykończeniowe do pokoju dziecka powinny być bezpieczne – na przykład lepiej kupić farbę z atestem bezpieczeństwa w stosowaniu w dziecięcych pokojach niż zwykłą. 

  • Nowe meble najlepiej przytwierdzić do ścian, a szczególnie wówczas, gdy są to dość wysokie, ale płytkie szafki, a dziecko ma tendencję do łapania się mebli i wspinania na nie. Choć z reguły dziecko będzie pod opieką, to chwila nieuwagi wystarczy, by zaczęło wspinać się na regał – jeśli nie będzie on przytwierdzony do ściany, może się chybotać lub nawet przewrócić. 

  • Do pokoju dziecięcego najlepiej zamawiać meble z kolekcji dziecięcych i to nie dlatego, że ich design będzie najbardziej odpowiedni, ale ze względu na to, że meble te są stosunkowo lekkie, stabilne, wykonane z bezpiecznych materiałów, a często posiadają one również różnego rodzaju zabezpieczenia przed typowymi wypadkami, jak choćby zabezpieczenia szuflad przed wypadnięciem albo blokady drzwiczek w szafkach, do których maluch nie powinien zaglądać.

Wymiana łóżeczka na łóżko i jakikolwiek inny remont w pokoju dziecka to duże wydarzenie w jego życiu i dlatego warto aktywnie włączyć malucha w ewentualne plany i przygotowania, informować go o tym, co się dzieje i z jakiego powodu. Meble do pokoju kilkulatka można przecież wybierać wspólnie – z całą pewnością sprawi to dziecku radość. 

Choć trudno wskazać jeden, najlepszy moment na wymianę łóżeczka niemowlęcego na dziecięce, to można przyjąć, że z pewnością nie będzie to wcześniej niż, gdy dziecko ukończy drugi rok życia i z pewnością nie będzie to dużo później niż po trzecich urodzinach. Z łóżeczka 60 x 120 dziecko wyrośnie odrobinę szybciej, a łóżeczko 70 x 140 ma szansę posłużyć mu nawet kilka miesięcy dłużej – warto wziąć to pod uwagę przy zakupie tego mebla. O wiele bardziej funkcjonalne okazują się łóżeczka z regulacją i z możliwością demontażu bocznej części, dzięki czemu łóżeczko można zamienić w niewielki tapczanik. Ogólnie jednak w końcu nadejdzie moment wymiany mebli, a wówczas warto sięgnąć po łóżko dla dzieci dobrej marki.

Łóżka dziecięce >



Zaufało nam ponad 300 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać idealne meble. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.