17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Przechowywanie zabawek – w końcu porządek! Jak uporządkować przechowywanie zabawek

Organizacja zabawek to ważny krok w uporządkowaniu pokoju dziecka. Warto postawić na rozwiązania, które będą zachęcać dziecko do utrzymania czystości. Proste patenty sprawdzą się tutaj najlepiej. Jak przechowywać zabawki w pokoju dziecięcym i co zrobić, żeby dziecko polubiło sprzątanie? Sprawdź!

Udostępnij:
Przechowywanie zabawek – w końcu porządek! Jak uporządkować przechowywanie zabawek

Wyzwanie przechowywania zabawek

Kwestia, gdzie trzymać zabawki, jest często kluczowa przy okazji urządzania pokoju dziecięcego. Ten aspekt wiąże się z wieloma wyzwaniami, które stoją przed rodzicem. W pierwszej kolejności warto zauważyć, że dzieci mają zazwyczaj bardzo dużo zabawek i są one bardzo różne. To powoduje duży chaos i znacznie utrudnia kwestie porządkowe. Niejednolite kształty i rozmiary dziecięcych klocków, samochodzików czy pluszaków sprawiają, że niejednokrotnie trudno jest znaleźć dla nich dobre miejsce.

Ponadto czynnikiem niesprzyjającym może być wielkość pokoju dziecka. Na mniejszych przestrzeniach trudno jest wygospodarować kącik na dodatkowy regał, półkę czy kolejny kosz z zabawkami. Wyzwaniem jest także kwestia, którymi zabawkami akurat chce się bawić dziecko. Często pozostałe leżą wtedy nieruszane, więc dobrze byłoby mieć na nie dodatkowe miejsce.

Kolejną kwestią do przemyślenia staje się estetyka przechowywania zabawek. Najlepiej, jeśli kosze, kartony czy regały będą cieszyły oko i zarazem ładnie podkreślały wystrój danej przestrzeni. Systemy do przechowywania zabawek muszą być także intuicyjne w użyciu. Tylko dzięki temu możemy przypuszczać, że dziecko dość szybko zakoduje sobie, jak sprzątać po każdej zabawie. Dobrze dobrane systemy mogą rozwinąć w maluchach odpowiedzialność za porządek we własnym pokoju.

Efektywne sposoby na uporządkowanie zabawek w pokoju dziecięcym

Jak sprawić, by przechowywanie dziecięcych zabawek stało się łatwe i przyjemne? Stosując kilka ciekawych trików, dzięki którym dziecko szybciej przyswoi sobie, że utrzymanie porządku wcale nie jest takie trudne:

  1. Wybierz prosty system przechowywania – pierwszym zadaniem, które musisz wykonać, tworząc nowy system przechowywania zabawek, jest maksymalne uproszczenie sprzątania. Łatwe do użycia kosze na zabawki czy specjalne torby do przechowywania pluszaków sprawiają, że porządkowanie przestrzeni po zabawie nie jest dla dziecka skomplikowane.

  2. Postaw na meble 2 w 1 – oprócz ciekawych dodatków pozwalających na organizację zabawek w pokoju dziecka dobrze jest wybrać także meble z funkcją przechowywania (np. specjalne pufy). Takie rozwiązanie typu 2 w 1 sprawia, że pokój nie jest przeładowany, a dodatkowo mebel do odpoczynku pełni zadanie pojemnika na zabawki.

  3. Wyznacz strefy na zabawki – chcesz zachować porządek w zabawkach? Dobrze jest z grubsza ustalić, gdzie mają być one przechowywane. Jeśli klocki, lalki i misie będą miały swoje własne miejsce w przestrzeni pokoju dziecięcego, maluch łatwiej nauczy się, żeby po zabawie odkładać je na miejsce.

  4. Oznacz półki i szuflady specjalnymi etykietami – system etykietowania (najlepiej rysunkowy!) sprawdzi się, jeśli na zabawki masz kilka koszy, pojemników czy szuflad w komodzie dziecięcej. Dzięki piktogramom dziecko łatwiej rozpozna, gdzie odłożyć dany przedmiot, a to może pomóc w nauce utrzymania porządku z zabawkami.

  5. Stosuj rotację zabawek – dzieci mają tendencję do wybierania swoich ulubionych zabawek. To dobry moment na to, aby całą resztę (np. liczne pluszaki) niepostrzeżenie schować do ułatwiających przechowywanie pojemników próżniowych. Rotacja zabawek sprawi, że maluch będzie bardziej cieszył się „nową” zabawką, którą wyjmiesz raz na jakiś czas z szafy.

  6. Nie kupuj ciągle nowych zabawek – to trudny podpunkt, ponieważ obecnie zabawki są piękne, kolorowe, a do tego przystępne cenowo. Jeśli jednak zachowasz pewnego rodzaju reżim w doborze nowych piłek, książeczek czy puzzli, masz większą szansę na to, że organizacja zabawek będzie łatwiejsza.

Kolekcja Nandu

Kolekcja Nandu

Kreatywne organizery i meble do przechowywania zabawek

Przechowywanie zabawek to istotny aspekt organizacji całego pokoju dziecięcego. Niestety, to zadanie często sprawia trudność nie tylko dzieciom, ale i ich rodzicom. Maluchy są wyjątkowo ruchliwe i beztroskie, stąd mają tendencję do tego, aby rozrzucać swoje rzeczy, a przy tym szybko generować nieporządek. Co zrobić, aby ułatwić dzieciakom sprzątanie? Na pewno wybrać proste i funkcjonalne systemy przechowywania zabawek.

Doskonałą opcję stanowią tu przede wszystkim pojemne kosze. To bardzo intuicyjna metoda przechowywania wszelkich drobiazgów. Dziecko po zakończonej zabawie powinno samodzielnie powrzucać tam swoje ulubione klocki, kolorowe książeczki czy puchate maskotki. Kosze stanowią bardzo proste rozwiązanie, które sprzyja utrzymaniu porządku przez dziecko.

Dobrą opcję stanowią także specjalne wiszące torby czy siatki z dodatkowymi przegródkami na pluszaki. Dzięki nim każdy króliczek, miś i piesek będą miały swoje własne „mieszkanko”, a odkładanie maskotek stanie się po prostu dobrą zabawą! Dla utalentowanych młodych plastyków warto jest kupić specjalne segregatory na rysunki i kolorowanki. Warto też dbać o estetykę związaną z przechowywaniem zabawek. Dobrze, gdy kosze, skrzynie czy inne elementy będą miały wesołe kolory czy piękne wzorki. To sprawi, że dziecko chętniej będzie z nich korzystać.

Na biurku w pokoju dziecięcym można postawić też obrotowe organizery na kredki i flamastry. To za ich sprawą maluch utrzyma porządek nie tylko w całym pokoju, ale także w obrębie swojego biurka. Warto też wykorzystać przestrzeń na ścianie. Można tam zamocować specjalne tablice z pojemnikami do przechowywania, mobilne stojaki czy wiszące organizery.

Kolekcja Simi

Kolekcja Simi

Stylowe pomysły na przechowywanie

Jeśli w przestrzeni dziecięcej zależy Ci na zachowaniu odpowiedniej stylistyki, koniecznie postaw na dodatki, które wpisują się w Twoją wizję pokoju malucha. Jeśli organizujesz modny pokoik w stylu boho, wstaw do niego klasyczne wiklinowe lub słomiane kosze do przechowywania. Wybierz też modne narożne siatki-hamaki na zabawki wykonane np. z bawełnianego sznurka. Można w nich łatwo pomieścić nawet duże zabawki, a mocowanie w rogu pokoju sprawia, że ten element nie zajmuje dużo miejsca.

Urządzasz pokój małego pirata? Niech nie zabraknie w nim prawdziwych skrzyń na zabawki czy zabawkowych beczek, w których znajdzie się miejsce na klocki i samochodziki. Twoja mała księżniczka marzy o pokoiku jak z bajki? Postaw na organizery w modnych pastelach i jasnych odcieniach, tak aby pięknie dekorowały przestrzeń.

Lubisz stylistykę skandynawską? Przejrzyj koniecznie dodatki w tym stylu, które pięknie dopełnią całą aranżację pokoju. Co powiesz na modne kosze na zabawki wykonane z drewnianych skrzynek? Można tam przechowywać wszystkie najważniejsze skarby Twojego dziecka. Dobrą opcją są także materiałowe worki w naturalnych kolorach z interesującymi grafikami (np. uśmiechnięta buźka czy twarz zwierzaczka). Można w nich pomieścić naprawdę sporo drobiazgów!

Kolekcja Flexi

Kolekcja Flexi

Dzieci w akcji: jak zaangażować maluchy w utrzymanie porządku

Dzieci uwielbiają, gdy stojące przed nimi zadania są niczym gra przygodowa. Postaraj się, aby sprzątanie pokoju nie kojarzyło się z trudnym obowiązkiem, a raczej z… intrygującym wyzwaniem! Oto kilka sposobów, które mogą się tutaj sprawdzić:

  • Sprzątanie w rytm muzyki – radosna muzyka włączona po zabawie może stać się Waszym sygnałem, że czas na sprzątanie zabawek. W rytmie dziecięcych hitów zdecydowanie łatwiej jest wykonać czynności porządkowe. Jeśli pokażesz dziecku, że tą czynnością można się dosłownie bawić – np. wykonując ją tańcząc lub śpiewając – porządki nie będą karą i zmorą.

  • Zadania dopasowane do wieku dziecka – maluchy potrzebują jasnych i precyzyjnych zadań, które są skrojone na ich wiek. Nie oczekuj od nich cudów, ale też nie wyręczaj dziecka w każdej, nawet podstawowej czynności. Dopasowanie zadań do wieku dziecka to klucz w osiągnięciu doskonałych rezultatów.

  • Radość ze… sprzątania – tak, to nie oksymoron. Sprzątanie może być radosne. Pomoże w tym wspominana wcześniej muzyka, taniec, śpiew, wyzwania („kto szybciej pozbiera klocki”?), ale także samo nastawienie do czynności. Czy nie lepiej brzmi radosny głos rodzica, który zachęca do wspólnego ogarnięcia przestrzeni zamiast protekcjonalnego: „posprzątaj, bo nie wolno mieć takiego bałaganu”?

  • Brak krytyki – dziecko to dziecko. Coś strąci, coś innego przewróci, nie będzie w 100% dokładne w swoich czynnościach. Nie jest to jednak powód do wiecznej krytyki. Spójrz na to zupełnie inaczej: maluch stara się, jak może i swoimi „niedociągnięciami” nie chce Ci zrobić na złość. Swobodna atmosfera i brak wygórowanych oczekiwań to klucz do sukcesu.

Kolekcja Nubi

Kolekcja Nubi

Przechowywanie zabawek na różne etapy rozwoju dziecka

Z wiekiem zmieniają się potrzeby związane z zabawkami i porządkowaniem przestrzeni. Młodsze dzieciaki potrzebują dopasowanych do ich wzrostu półek i regałów do pokoju dziecięcego. Pozwoli to łatwiej sięgać im po swoje zabawki. Dobrą opcją będą także specjalne kontenerki do pokoju dziecięcego. To dzięki nim maluch szybko i sprawnie sprzątnie swoje drobiazgi. 

W pokoju starszych dzieci nie może zabraknąć systemów do przechowywania z prawdziwego zdarzenia. Idealnie sprawdzą się tu m.in. meblościanki młodzieżowe czy inne systemy półek, regałów i szuflad.

Organizacja zabawek nie musi być trudna. Postaw na ciekawe rozwiązania i dobierz najlepsze meble, które zachwycą Twoje dziecko. Sprawdź ofertę naszego internetowego salonu meblowego i znajdź sposób na porządek z zabawkami!