15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jaki materac do łóżeczka?

Przygotowując pokój dla najmłodszego z domowników, nie można pominąć tak istotnej kwestii, jak dobór odpowiedniego materaca do łóżeczka. Wybór jest bowiem dość szeroki, a poszczególne modele materacy mogą różnić się pomiędzy sobą pod wieloma względami. Jaki materac do łóżeczka dziecięcego wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Udostępnij:
Jaki materac do łóżeczka?

Łóżeczko w zestawie z materacem czy oddzielne zakupy?

Jednym z dylematów, przed którym stają osoby oczekujące narodzin dziecka, jest wybór odpowiedniego łóżeczka, a także materaca dla dziecka. Jedną z opcji, na którą można się zdecydować jest zakup łóżeczka w zestawie z materacem. Inną możliwością jest zakup łóżeczka i materaca oddzielnie – od zupełnie innych producentów. Które rozwiązanie wybrać?

 • Łóżeczko w zestawie z materacem – to sporadycznie proponowane rozwiązanie, które znaleźć można głównie w ofertach producentów o szerokiej specjalizacji, jak również wśród propozycji sklepów, które samodzielnie tworzą takie komplety. Decydując się na zakup łóżeczka w pakiecie z materacem, można liczyć na to, że elementy te będą do siebie perfekcyjnie dopasowane pod każdym względem, a przede wszystkim pod względem rozmiaru. Może się również okazać, że kupno łóżeczka z materacem będzie tańsze niż zakup takich samych komponentów osobno. Najważniejszą wadą takiego rozwiązania jest jednak fakt, że otrzymuje się z góry narzucony typ materaca i nie ma się wpływu na jego parametry. 

 • Łóżeczko i materacyk zakupione oddzielnie – to najczęstsza z wybieranych opcji, która pozostawia kupującym najwięcej swobody. Można wybierać spośród setek modeli łóżeczek, a do wybranego egzemplarza dopasować jeden z wielu kompatybilnych materaców. Jest to rozwiązanie polecane tym, którzy mają sprecyzowane oczekiwania względem materaca dla dziecka. 

Zarówno zakup łóżeczka w zestawie z materacem, jak i obu tych przedmiotów osobno ma swoje mocne strony. Najważniejsze to jednak, by dopasować materac i łóżeczko do realnych potrzeb dziecka. 

Łóżeczko Marsylia, Pinio

Jaki materac do łóżeczka dziecięcego będzie najlepszy?

Oferta materacy do dziecięcych łóżeczek jest szeroka i zróżnicowana. Do wyboru są:

 • Materace piankowe – najpopularniejsze z dostępnych rozwiązań. Materace piankowe dla najmłodszych są, na ogół, wykonane z pianki poliuretanowej – materiał ten jest elastyczny, dopasowuje się do kształtu ciała, ale też nie powoduje zapadania się w nim. Materace z pianki dla najmłodszych dzieci powinny mieć minimalną twardość na poziomie H1 (maksymalna waga użytkownika do 60 kilogramów), gdyż wówczas zapewnią optymalne podparcie dla kręgosłupa, a jednocześnie będą wygodne dla lekkiego niemowlęcia. Materace z pianki termoelastycznej bywają nieco droższe i stąd też rzadko są kupowane do łóżeczek niemowlęcych. Pianka ta ma właściwości elastyczne pod wpływem ciepła – dopasowuje się do kształtu ciała z powodu jego ciepła. Każdy rodzaj materaca z wypełnieniem piankowym jest antyalergiczny i odpowiedni dla dzieci.

 • Materace lateksowe – również są materacami antyalergicznymi. Lateks jest materiałem elastycznym, ale też materac z tego rodzaju wypełnieniem niekoniecznie musi być bardzo miękki. Można znaleźć materace lateksowe o stopniu twardości H1, H2 lub twardsze – wszystko zależy od konkretnego modelu. Dziecięce łóżeczko można, jak najbardziej, wyposażyć w materac z wypełnieniem lateksowym, ale najpewniej będzie on droższy niż materac z pianki. 

 • Materace gryczane, kokosowe i mieszane – coraz większą popularnością cieszą się materace z wypełnieniem, które choć częściowo wykonane jest z materiałów ekologicznych i naturalnych. Takimi materiałami są właśnie włókna kokosowe oraz gryka. Materace z tego rodzaju wypełnieniem są oferowane w rozmiarach dziecięcych, ale nie są one jednak rekomendowane dla niemowląt – nie zapewniają tak dobrego podparcia dla kręgosłupa, jak pozostałe rodzaje wypełnienia, a poza tym tego typu wypełniacz nie zapewnia tak antybakteryjnych i antyalergicznych właściwości, jak pianka lub lateks. 

Do łóżeczek niemowlęcych zupełnie nie nadają się materace sprężynowe. Są one bowiem zbyt sprężyste, mogą również nie zapewniać wystarczającego podparcia dla kręgosłupa, co jest niezwykle ważne w przypadku niemowląt. 

Jaki materac do łóżeczka: 120 x 60 czy 140 x 70?

Planując zakup wygodnych mebli dla małego dziecka, należy zwrócić szczególną uwagę na wybór łóżeczka i materaca. Jak wiadomo, niemowlę przesypia i spędza w łóżeczku ogrom czasu każdego dnia, dlatego tak istotny jest komfort tego mebla. Jedną z kwestii, która wpływa na wygodę użytkowania, ale też na to, jak szybko trzeba będzie zmienić łóżeczko na większe, jest rozmiar posłania. Dwa najpopularniejsze rozwiązania to 60 x 120 oraz 70 x 140. Które wybrać?

 • Materac 120 x 60 – pasuje do łóżeczek w tym samym rozmiarze. To jedno z najpopularniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o łóżeczka dla niemowląt. Bez problemu znajdziemy zarówno łóżeczka, jak i materace w tym rozmiarze i to w wielu różnych wariantach oraz w zróżnicowanych cenach. Powierzchnia materaca 120 x 60 zapewni komfort dziecku nie tylko w kilku pierwszych miesiącach życia. W wielu przypadkach dziecko korzysta z takiego łóżeczka dłużej – dopóki bez problemu się w nim mieści. 

 • Materac 140 x 70 – pasuje do łóżeczek niemowlęcych w tym samym rozmiarze. To również bardzo popularna opcja dla niemowląt, dlatego w sklepach bez problemu uda się znaleźć zarówno łóżeczka, jak i materacyki w tym rozmiarze. Taka wielkość materaca wydaje się bardziej uniwersalna – maluszek będzie miał równie wysoki komfort, co w mniejszym łóżeczku, ale za to łóżeczko w tym rozmiarze posłuży dziecku odrobinę dłużej. 

Różnice pomiędzy łóżeczkiem z materacem 60 x 120 i 70 x 140 teoretycznie nie wydają się duże. To łóżeczka typowo niemowlęce, które z czasem trzeba będzie zmienić na większe – niektórzy decydują się na ten krok już po drugich urodzinach dziecka. Inni czekają do trzecich urodzin lub do momentu aż dziecku będzie w łóżeczku niewygodnie. Teoretycznie materac 70 x 140 może posłużyć maluszkowi przez dłuższy czas, ale z drugiej strony takie łóżeczko od razu zajmie więcej miejsca, co może być kłopotliwe w małym mieszkaniu, a także wówczas, gdy łóżeczko, przynajmniej na początku, będzie ustawione w sypialni rodziców. 

Kolekcja Moon, Pinio

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie materaca do łóżeczka?

Zakup materaca do dziecięcego łóżeczka nie jest tak dużym wydatkiem, jak zakup materaca dla osoby dorosłej, ale to nie oznacza, że można sięgnąć po jakiekolwiek z dostępnych rozwiązań bez zastanowienia. Materac dla dziecka to jeden z najważniejszych elementów umeblowania dziecięcego pokoju – to na nim maluszek spędzi pierwsze miesiące swojego życia, będzie poznawał otoczenie, rozwijał się i uczył nowych rzeczy. Materac do łóżeczka musi być więc komfortowy i dobrany z dużą starannością. Istotną kwestią jest nie tylko jego szerokość i długość albo rodzaj zastosowanego wypełnienia. Przy zakupie warto jeszcze zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii:

 • Wysokość materaca – od tej kwestii może zależeć dopasowanie materaca do łóżeczka. Dziecięce łóżeczka mają bowiem różnorodną konstrukcję – niektóre są regulowane, inne nie, a kolejne modele mają również odpinane szczebelki i różne inne udogodnienia. To wszystko może wpływać na to, jaka maksymalna grubość materaca sprawdzi się w łóżeczku – jeśli jest takie ograniczenie, to z całą pewnością informacja na ten temat znajdzie się w opisie łóżeczka (na przykład na jego opakowaniu lub na stronie produktu w sklepie online). Należy więc dobrać rekomendowaną grubość materaca, a jeśli w tym względzie producent łóżeczka pozostawił pełną dowolność, warto sięgnąć po materac o średniej grubości – materace dla dzieci do łóżeczka mają najczęściej od 7 do 11 centymetrów wysokości. 

 • Cena – to kwestia, która może mieć niebagatelny wpływ na wybór materaca do łóżeczka. Najtańsze egzemplarze można kupić nawet za około 200 złotych, a ceny droższych modeli bywają nawet wielokrotnie wyższe. Nie zawsze droższy model będzie lepszym rozwiązaniem, ale też warto zdawać sobie sprawę z faktu, że często za wyższą ceną stoi również wyższa jakość produktu, lepsze materiały i renoma marki. Najbezpieczniejszym wyborem są więc materace ze średniej i wyższej półki cenowej. 

 • Marka – wybierając materac do łóżeczka, warto sięgnąć po produkt firmy, która specjalizuje się w produkcji materacy. Jeśli cieszy się dobrą renomą, to świetny znak i najlepszy dowód na to, że jej wyroby są rzeczywiście godne uwagi. 

 • Atesty i certyfikaty – ponieważ ma to być materac dla niemowlęcia, powinien być nie tylko wygodny i kompatybilny z łóżeczkiem, ale również bezpieczny dla maluszka. Nie może być mowy o przekroczonych normach określonych substancji albo o innych szkodliwych właściwościach. Większość produktów dla dzieci, jakie znajdziemy na rynku to towary wysokiej jakości, ale jak to zwykle bywa – różnią się one pomiędzy sobą. By mieć pewność, że wybieramy produkt jak najbardziej bezpieczny, warto zwrócić uwagę na to, czy dysponuje on odpowiednim atestem i ewentualnie certyfikatami, jakie bywają przyznawane przez różne instytuty – na przykład Matki i Dziecka. 

 • Dodatki i akcesoria – do niektórych materacy dodawane mogą być również ochronne nakładki. Większość materacy dysponuje natomiast zdejmowanymi pokrowcami, a zdarzać mogą się także inne udogodnienia i warto to zweryfikować jeszcze przed zakupem. 

Zakup materaca do łóżeczka nie musi być trudny. Oferta jest spora, dlatego bez problemu powinno udać się znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla każdego dziecka.

Materace do łóżeczkaZaufało nam ponad 200 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 7 dni w tygodniu. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.