15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Materac dla niemowlaka – jak wybrać?

Zakup materaca dla niemowlęcia warto poprzedzić dobrym rozeznaniem się w ofercie oraz dokonaniem pomiarów łóżeczka – bardzo istotną kwestią jest zakup materaca, który będzie w pełni pasować do dziecięcego posłania. Łóżeczka miewają różnorodne rozmiary, dlatego też jest to niezwykle istotne, by dokładnie pomierzyć przestrzeń na materac. Pomiar powinien uwzględniać długość, szerokość oraz grubość materaca – idealnie dobrany materac powinien perfekcyjnie pasować do przestrzeni, jaką na niego przewidziano. Jeśli będzie za mały, pozostaną szczeliny, w których będzie gromadził się kurz, w które mogą wpadać zabawki i akcesoria. Jeśli materac będzie za duży, może nawet uda się go zmieścić na wcisk, ale będzie zbyt napięty, może się odkształcić i z pewnością nie zapewni dziecku komfortowych warunków. Grubość materaca ma znaczenie drugorzędne, gdyż większość łóżeczek dla niemowląt jest dość głębokich, ale w tym wypadku chodzi raczej o wygodę – grubszy materac będzie lepiej izolował od dna łóżeczka, ale zazwyczaj będzie też nieco droższy. 

Z uwagi na to, że niemowlę spędza w łóżeczku tak wiele czasu, materac w łóżeczku musi być maksymalnie wygodny – choć z komfortem może kojarzyć się miękkie posłanie, to w rzeczywistości zbyt miękki materac nie będzie dobrym wyborem, gdyż nie zapewni odpowiedniego podparcia dla giętkiego kręgosłupa małego dziecka. Z tego właśnie względu zalecany jest zakup materaca o średniej lub wysokiej twardości.

  • Dla noworodka najlepiej kupić materac twardy, który nie będzie się zapadał, odkształcał i będzie stanowił solidne podparcie dla kręgosłupa.

  • Dla kilkumiesięcznego niemowlęcia można natomiast kupić materac o średnim stopniu twardości. 

Bez względu na dokładny wiek niemowlęcia, materac do dziecięcego łóżeczka powinien być jednak nowy, dobrze dobrany pod względem rozmiaru oraz antyalergiczny. 

Kolekcja I'ga, Pinio

Czy dla niemowlęcia trzeba kupić nowy materac?

Niektórzy zastanawiają się nad tym, czy dla każdego z kolejnych dzieci będzie trzeba kupować zupełnie nowy materac, czy też może raczej będzie opcja wykorzystania materaca po starszym rodzeństwie. Wykorzystanie po raz kolejny tego samego materaca byłoby oszczędną i wygodną opcją, ale zazwyczaj nie jest to najlepszy pomysł i to nie tylko ze względów higienicznych.

Noworodki i niemowlęta spędzają w łóżeczku niezwykle wiele czasu – nieustannie użytkując materac, jaki się w nim znajduje. Nawet wysokiej klasy produkt może się z czasem odkształcić, a także zostać zabrudzony lub uszkodzony w jakiś inny sposób. Pamiętać należy również o tym, że nieco inny jest kręgosłup noworodka, a inny kilkumiesięcznego dziecka – jeśli więc dysponuje się materacem z łóżeczka starszego dziecka, to raczej i tak nie będzie on odpowiedni dla noworodka. Oczywiście od tej reguły są różne wyjątki – może się przecież zdarzyć, że materac po starszym rodzeństwie nie był zanadto używany, bo dziecko spało jednak z rodzicami albo miało również kołyskę lub inny rodzaj łóżeczka, które było użytkowane na co dzień. Jeśli dysponuje się takim materacem i był on odpowiednio przechowywany (zabezpieczony przed brudem i odkształceniami), to można rozważyć jego ponowne użycie. 

Dla niemowlęcia najlepiej jednak kupić nowy materac – to dobra decyzja z uwagi na wygodę dziecka i jego kręgosłup. Często nie wiąże się to z aż tak wysokimi kosztami, więc tym bardziej akurat na tym elemencie nie warto oszczędzać. O ile używane łóżeczko, przewijak i zabawki sprawdzą się świetnie po raz kolejny, o tyle materac najlepiej kupić nowy.

Materac do łóżeczka niemowlaka – na co zwrócić uwagę?

Chcąc wybrać najlepszy materac dla niemowlaka, trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, by wybór nie okazał się chybiony. Oto one:

  • Dokładne wymiary materaca – kluczowe znaczenie ma zarówno szerokość, jak również długość materaca, ale też jego grubość – musi być on w pełni dopasowany do łóżeczka. Popularne rozmiary materacyków dla niemowląt to 120 x 60 oraz 140 x 70. Jeśli chodzi o wysokość materaca (czyli jego grubość), to zazwyczaj jest to od 7 do 11 centymetrów, ale zdarzają się też odstępstwa od tej normy. Niemowlę jest lekkie, dlatego materac w jego łóżeczku nie musi być tak gruby, jak w łóżku starszego dziecka lub osoby dorosłej.

  • Stopień twardości – to jedna z najważniejszych kwestii i to nie tylko w przypadku wyboru materaca dla niemowląt. Od sztywności materaca zależy jego odporność na odkształcenia, ale też wygoda snu i zdrowie kręgosłupa. Ponieważ niemowlę jest lekkie, stopień sztywności materaca może być średnio-twardy lub twardy. Zapewni to dziecku odpowiednie podparcie – jego ciało nie będzie się zapadało w zbyt miękkim posłaniu, a ruchliwe niemowlę nie będzie krępowane przez nadmiernie uginający się materac. 

  • Sprężystość materaca – to kwestia, która również ma spore znaczenie. Sprężysty materac subtelnie dopasuje się do dziecięcego ciała, ale później błyskawicznie wróci do swej pierwotnej formy. Materace o wysokim stopniu sprężystości są dobrym wyborem, gdyż są odporne na odkształcanie się. 

  • Materiał wykonania – to niezwykle istotny parametr, na który należy zwrócić uwagę. Spore znaczenie ma zarówno rodzaj wypełnienia materaca i właściwości tego materiału, jak również rodzaj zastosowanego pokrycia – najlepiej, jeśli będzie ono zdejmowane i będzie można je wyprać w pralce. Jeśli chodzi o wypełnienie materaca, to najczęściej wybierane dla niemowląt są materace piankowe, które są antyalergiczne, higieniczne i przewiewne. 

  • Inne właściwości i atesty – wybierając materac do niemowlęcego łóżeczka, warto sprawdzić, czy jest to produkt spełniający wyśrubowane normy i kryteria, które pozwalają na przyznanie takich rekomendacji, jak Pozytywna Opinia Instytutu Matki i Dziecka. Warto również zwrócić uwagę na to, czy materac jest antyalergiczny – to bardzo ważne, gdyż alergie są coraz powszechniejsze. 

Wybór materaca do niemowlęcego łóżeczka nie jest prosty. Zwrócić należy uwagę na tak wiele czynników. Istotną kwestią podczas zakupu bywają również takie kwestie, jak cena materaca lub kraj produkcji. Na szczęście materace dziecięce nie są tak kosztowne, jak te dla dorosłych. 

Pokój dziecięcy z łóżeczkiem Marsylia

Materac gryczany, piankowy czy kokosowy dla niemowlaka?

Rosnąca popularność ekologicznych i naturalnych rozwiązań powoduje, że materace z wypełnieniem gryczanym lub kokosowym cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Popularność zdobywają również poduszki z takim wypełnieniem, ale najczęściej są one dedykowane dla dorosłych użytkowników. Jaki rodzaj wypełnienia materaca będzie najlepszy dla niemowlaka?

Materace z wypełnieniem z gryki lub kokosowe są często reklamowane, jako produkty ekologiczne, naturalne i zdrowe. Faktycznie ten materiał wypełnienia jest naturalny, ale eksperci raczej odradzają ich stosowanie w łóżeczkach niemowląt. Można pomyśleć o ich zakupie dla dzieci starszych lub dla dorosłych użytkowników, ale w łóżeczku niemowlęcym o wiele lepiej sprawdzi się materac z materiału syntetycznego, który będzie odporny na rozwój bakterii i grzybów. Pamiętać należy również o tym, że materace z takim wypełnieniem nie są tak odporne na odkształcanie się, jak te, które wykonano z elastycznej pianki. 

Materace piankowe nie bez powodu są tak powszechnie stosowane w łóżeczkach dla niemowląt. Pianka termoelastyczna i wysokoelastyczna to materiały, które mają bardzo dobre właściwości, a przy tym są antyalergiczne – nie sprzyjają rozwijaniu się w nich bakterii, pleśni i grzybów. Łatwo utrzymać je w czystości, a ich ceny zazwyczaj są zachęcające. 

Jaki materac dla noworodka?

Wybierając materac do dziecięcego łóżeczka, trzeba uwzględnić aktualne i realne potrzeby dziecka. Zupełnie inaczej wygląda kwestia wyboru materaca dla niemal rocznego maluszka, a inaczej dla dwutygodniowego. 

Przed zakupem pierwszego materacyka do łóżeczka noworodka, należy wziąć pod uwagę fakt, że noworodek śpi nawet do dwudziestu godzin na dobę i większą część czasu spędza właśnie w łóżeczku. Dziecko w tym wieku ma bardzo delikatny kręgosłup, który wymaga solidnego podparcia, by uniknąć ryzyka jego skrzywienia się, jak również, by wyeliminować ryzyko zapadania się dziecka i przyduszenia się w łóżeczku. Właśnie z uwagi na te kwestie dla noworodków polecane są sztywne i sprężyste materace, które zapewnią im komfort, ale nie będą zapadały się pod ich ciężarem. 

Niektórzy rodzice zastanawiają się, czy dla noworodka trzeba kupić osobny materac, a po paru miesiącach go wymienić – najczęściej nie jest to niezbędne, o ile wybierze się produkt wysokiej jakości, porządnie wykonany i odporny na zniekształcenia. W takim wypadku materac posłuży dziecku dłużej i będzie wymagał wymiany dopiero wówczas, gdy będzie ono dużo cięższe lub gdy wymieniane będzie łóżeczko.

Materace dla niemowlakaZaufało nam ponad 200 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 7 dni w tygodniu. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.