15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jaki materac dla dziecka 4 lata?

Jakość materaca i jego parametry to kwestie, które mają niebagatelny wpływ na wygodę podczas snu, a w przypadku dzieci także na zdrowy rozwój kręgosłupa. Nic dziwnego, że tak wiele osób poszukuje odpowiedzi na pytanie o to, jaki materac wybrać dla dziecka i czym się kierować. Wybór ten warto uzależnić od wieku dziecka. Jaki materac kupić dla czterolatka?

Udostępnij:
Jaki materac dla dziecka 4 lata?

 

Zakup materaca – na co zwrócić uwagę?

Kupno materaca to spore wyzwanie. Choć mogłoby się wydawać, że to nic trudnego, to w rzeczywistości wybór materacy jest na tyle szeroki, że dość trudno o podjęcie szybkiej i bezbłędnej decyzji. Nie ma znaczenia, czy kupujemy materac dla czterolatka, czy może raczej dla starszej osoby – trzeba wziąć pod uwagę wiele kryteriów zakupowych. Oto kwestie, które są szczególnie istotne przy wyborze materaca:

  • Rozmiar materaca – to kwestia absolutnie priorytetowa przy zakupie jakiegokolwiek materaca. W przypadku zakupu egzemplarza dla czterolatka, raczej należy skupić się na modelach do łóżek dziecięcych i młodzieżowych (w zależności od tego, jakie łóżko znajduje się w pokoju dziecka). Jeśli chodzi o rozmiar materaca, ważna jest nie tylko jego długość i szerokość, ale również grubość, gdyż każdy materac musi zostać dobrze osadzony na łóżku. Gdy będzie zbyt cienki, może nie zapewniać wystarczającego komfortu użytkowania, a zbyt gruby może nadmiernie wystawać poza ramę łóżka. Najlepiej przed zakupem materaca sprawdzić zalecenia producenta łóżka – często podane są w nich właśnie zalecane wymiary materaca dla konkretnego modelu łóżka. 

  • Rodzaj wypełnienia – materace, jakie można znaleźć w sprzedaży, mają różnorodne rodzaje wypełnienia. Są to zarówno materace z wypełnieniem syntetycznym, jak i sprężynowe oraz materace z wypełnieniem naturalnym. Wśród modeli syntetycznych można wyróżnić materace piankowe, lateksowe i z łączonych materiałów – są to materace antyalergiczne i bardzo dobrych parametrach. Modele z wypełnieniem naturalnym zazwyczaj miewają elementy wykonane z włókien kokosowych, gryki albo tym podobnych materiałów. Choć są często polecane jako eko alternatywa, w rzeczywistości również zawierają elementy syntetyczne, a w dodatku w przestrzeni z naturalnym wypełnieniem łatwiej mogą rozwijać się roztocza i drobnoustroje. Są jeszcze materace sprężynowe, które bywają lubiane przez dzieci z uwagi na swą dużą sprężystość. 

  • Stopień twardości materaca – im jest on wyższy, tym materac twardszy i odporniejszy na odkształcenia. W przypadku czterolatków nie trzeba jednak sięgać raczej po najwyższe stopnie twardości materaca – najlepiej dopasować optymalny wariant do wagi dziecka. Dla osób o wadze do 80 kilogramów dedykowane są materace H2, a dla osób do 60 kilogramów H1.

  • Elastyczność i sprężystość – warto zwrócić uwagę na to, by materac wyróżniał się wysoką elastycznością i sprężystością, dzięki czemu będzie odporny na odkształcenia. 

  • Atesty i certyfikaty – wybierając materac dla dziecka, warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy jest to produkt certyfikowany i z atestami (na przykład Instytutu Matki i Dziecka). Takie wyróżnienia przyznawane są produktom, które spełniają określone kryteria jakości.

  • Kwestie higieniczne – to raczej standard w przypadku większości materaców dla dorosłych, ale przy materacach dla dzieci warto się upewnić, czy są one wyposażone w zdejmowany pokrowiec, który można będzie wyprać w wysokiej temperaturze. To kwestia, która wpływa na codzienną higienę, a także pomoże ograniczyć ewentualne dolegliwości alergiczne (wysokie temperatury prania eliminują alergeny, a w szczególności roztocza kurzu domowego). 

To najważniejsze parametry, na które należy zwrócić uwagę, gdy planuje się zakup materaca dla 4-latka. 

Materac dla czterolatka – jaką twardość wybrać?

Jak już zostało wspomniane, stopień twardości materaca to jeden z jego istotniejszych parametrów. Kwestia ta ma bezpośredni wpływ na wygodę użytkowania materaca, ale też na jego trwałość i odporność na odkształcenia. Stopień twardości materaca zwykło się dobierać do wagi użytkownika – twarde materace wytrzymują wyższe obciążenie i nie uginają się tak mocno pod naciskiem. Skoro twarde materace są trwalsze, to czy nie lepiej kupić model o najwyższym poziomie twardości? Otóż nie – a w szczególności dla czterolatka. 

Osoby o bardzo smukłej posturze ciała, a także dzieci i młodzież raczej nie będą komfortowo sypiać na materacach o najwyższym stopniu twardości, które zaprojektowano tak, by wytrzymywały obciążenie wielokrotnie wyższe. Zbyt twardy materac zwyczajnie nie zapewni komfortu użytkowania – nie dopasuje się do ciała, będzie sztywny niemal jak deska, a przecież mało kto przepada za spaniem na podłodze. Jeśli chcesz kupić materac dla czteroletniego dziecka, sięgnij raczej po nieco bardziej miękkie modele:

  • H1 – to materace dość miękkie, które są polecane dla osób o maksymalnej wadze 60 kilogramów. Są więc kupowane głównie dla dzieci, a w szczególności dla niemowląt i kilkulatków. Czy to najlepszy wybór dla czterolatka? Niekoniecznie. Miękki materac będzie wygodny, ale też może sprzyjać nadmiernemu zapadaniu się ciała, a tym samym powodować napięcia kręgosłupa, co może przełożyć się na dyskomfort, ból, a nawet na jego skrzywienie. Materac H1 ma maksymalne obciążenie do 60 kilogramów, ale najlepiej wysypiają się na nim lżejsze i mniejsze dzieci. 

  • H2 – to materace cieszące się największą popularnością wśród materacy dla dzieci. Są one polecane do stosowania w przypadku osób ważących do 80 kilogramów. Posłużą więc zarówno czterolatkowi, jak i nastolatkowi. Jeśli więc szukamy rozwiązania na dłuższy czas, to będzie doskonały wybór. 

  • H3 – to materace chętnie wybierane dla młodzieży i dorosłych. Dedykowane są dla obciążeń od 70 do 110 kilogramów. To materace o średnim stopniu twardości, które nadadzą się też dla dzieci, ale raczej starszych niż 4 lata.

  • H4 i twardsze – czyli materace twarde, dla osób, które są cięższe albo preferują spanie na sztywnych posłaniach. Niekiedy takie są zalecenia lekarskie, by sypiać na twardym materacu i wówczas egzemplarze H4 lub twardsze będą wprost idealne. 

Choć mogłoby się wydawać, że to właśnie miękki materac jest najwygodniejszą z opcji, to w praktyce najlepiej sprawdzają się materace o średnim i średnio-wysokim stopniu sztywności. Są najbardziej uniwersalne, wytrzymałe i zdrowe dla kręgosłupa. 

Łóżko Domini, Szynaka Meble

Materac dla dziecka czteroletniego – jaką grubość wybrać?

Materace oferowane są w różnorodnych rozmiarach. Zwracać należy uwagę nie tylko na ich długość oraz szerokość – choć są to kluczowe parametry – ale również na ich grubość. To kwestia, która może zdecydować o wygodzie użytkowania materaca, jak również o jego kompatybilności z dziecięcym łóżkiem. 

Materace cienkie, które mają zaledwie kilka centymetrów wysokości, są odpowiednie dla najmłodszych dzieci – na przykład niemowląt – ale często bywają stosowane jedynie jako materace nawierzchniowe lub rekreacyjne (na przykład do używania na podłodze lub leżance dostępnej w dzień – do siedzenia i zabawy). Cienki materac, o ile nie jest bardzo twardy, nie zapewnia bowiem aż tak wysokiego komfortu użytkowania – ponieważ lekko ugina się pod ciałem. Przy cienkich materacach może się zdarzać, że wyczuwalny będzie stelaż łóżka lub jego dno w miejscach nacisku. 

Materace o średniej grubości, które mają kilkanaście centymetrów wysokości są szczególnie chętnie wybierane dla dzieci i młodzieży. Nie są za grube, by zmieścić się w większości konstrukcji łóżek, ich ceny nie są też przesadnie wygórowane. Materac o grubości kilkunastu centymetrów zapewnia za to wysoki komfort użytkowy – lekko ugina się, ale nie na tyle, by pod wpływem nacisku dziecięcego ciała wyczuwalny stał się stelaż łóżka. To ważne, gdyż od tego zależy wygodny sen dziecka. 

Materace grube, które mają 20 lub 30 centymetrów grubości są raczej niezbyt często wybierane dla najmłodszych użytkowników. Kosztują zazwyczaj więcej niż egzemplarze nieco cieńsze, a w przypadku dziecięcych użytkowników ich zastosowanie nie jest konieczne. Najgrubsze modele materaców mogą również nie być kompatybilne z niektórymi łóżkami dziecięcymi. 

 

Kolekcja Elmo, ML Meble

Materac dla 4 latka – dlaczego warto kupić nowy materac dla dziecka w tym wieku?

Pierwszy materacyk kupuje się zazwyczaj do łóżeczka niemowlęcego, w którym dziecko sypia od początku swego życia aż do momentu, gdy z niego wyrośnie – często następuje to właśnie w okolicach trzeciego lub czwartego roku życia. To najlepszy moment, by zmienić łóżko na większe – dziecięce lub od razu młodzieżowe, które trzeba będzie wyposażyć w odpowiednio dobrany materac. 

Oczywiście moment wymiany łóżeczka dziecięcego na większe zależy od indywidualnego tempa rozwoju dziecka. Szacuje się jednak, że powinno to nastąpić raczej nie wcześniej niż po ukończeniu przez dziecko drugiego roku życia, ale w praktyce najczęściej wymiana mebla ma miejsce około trzecich lub nawet czwartych urodzin dziecka (jeśli łóżeczko jest regulowane, ma odpinane szczebelki i dziecko wciąż się w nim mieści, nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystało z niego właśnie jeszcze do trzecich lub czwartych urodzin). 

Dziecko czteroletnie jest już zbyt duże i zbyt niezależne, by sypiać w ciasnym łóżeczku niemowlęcym. Zazwyczaj dla czterolatków kupuje się więc standardowe łóżka, ale nie zawsze od razu w „dorosłym” rozmiarze. Rozwój czterolatka jest bardzo dynamiczny – dziecko rośnie szybko, zmienia się jego kręgosłup, dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie materaca, który zapewni mu wygodę i odpowiednie warunki.

Materace dla dzieci >