15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak urządzić pokój młodzieżowy dla chłopaka?

 

Aranżacja pokojów dziecięcych nigdy nie jest łatwa. Należy bowiem pamiętać nie tylko o swoich preferencjach, ale również potrzebach i wymaganiach pociechy. Zwłaszcza gdy dziecko dorasta. Jest wtedy bardziej świadome, czego chce.

Żeby ułatwić nieco to zadanie, postanowiliśmy zająć się tematem urządzania pokoju młodzieżowego dla chłopaka. Rynek zapewnia dostęp do tak wielu produktów, że teoretycznie przygotowanie takiej aranżacji nie powinno być trudno. Kluczowe jest tu jednak słowo „teoretycznie”. Jak się bowiem okazuje, wraz z pojawianiem się pierwszych zgrzytów i różnicy zdań, rzeczywistość może wyglądać zupełnie inaczej.

Udostępnij:
Jak urządzić pokój młodzieżowy dla chłopaka?

Jak zaaranżować pokój młodzieżowy dla chłopaka?

Żeby uniknąć ewentualnych awantur i konieczności wprowadzania zbyt wielu zmian w gotowej koncepcji, warto postawić na dialog. Dobrze byłoby uzmysłowić sobie, że pokój chłopca ma służyć przede wszystkim jemu, dlatego jego zdanie powinno być bardzo ważne. Chodzi tu zarówno o umeblowanie, jak i dobór dodatków czy też kolorów ścian. Pozwoli to przeprowadzić aranżację od początku do końca, bez większych trudności.

Jak to zwykle bywa w tego typu projektach, bardzo ważny jest plan. Powinien on uwzględniać wszystkie kluczowe kwestie – od dokładnego zastosowania pokoju, po rozkład mebli i podział konkretnych stref (do nauki, odpoczynku, zabawy etc.). W ten sposób łatwiej będzie dobierać poszczególne rozwiązania. Sprawi to również, że aranżacja pokoju młodzieżowego będzie po prostu spójna.

Kolory ścian w pokoju dla chłopca

Przechodzimy do kwestii, która zazwyczaj sprawia najwięcej problemów. Często powoduje też nieporozumienia, a czasem nawet kłótnie. No bo jak wytłumaczyć chłopakowi, że ściany w kolorze smoły niezbyt pasują do niewielkiej przestrzeni i szybko okaże się, że to wybór niezbyt trafiony? 

Najlepszym rozwiązaniem będzie więc porównywanie poszczególnych kolorów poprzez wizualizację. Niektóre sklepy i branżowe strony internetowe pozwalają sprawdzić, jak konkretna farba będzie sprawdzała się  w danym pomieszczeniu. Zdecydowanie ułatwi to wybór. Jakie farby do pokoju chłopca cieszą się obecnie największą popularnością?

  • Odcienie szarości – będzie to zakup bardzo bezpieczny. Farby w tym kolorze są bowiem niezwykle uniwersalne, doskonale komponują się z różnego rodzaju dodatkami, zwłaszcza tymi wykonanymi z materiałów naturalnych (np. z drewna). Szara farba zazwyczaj podoba się młodym chłopakom. Nie jest zbyt intensywna, a przy tym łatwo znaleźć odcień, który okaże się po prostu atrakcyjny.

Warto nadmienić, że tego typu farby mają niezwykle uniwersalny charakter. Oznacza to, że można łączyć je z innymi kolorami bez narażania się na nietrafioną grę kontrastów.

  • Biała farba do pokoju chłopca. Czy to dobry wybór? Jak pokazują liczne przykłady, jak najbardziej. Biel musi jednak zostać w jakiś sposób przełamana. Najlepiej odpowiednio dobranymi, kolorowymi dodatkami – na przykład w postaci koców, poduszek, roślin czy obrazów i plakatów.

Bardzo ważny stanie się też dobór mebli do takiego wnętrza. Nie mogą być białe, ani zbyt jasne, ponieważ pokój chłopca stanie się mdły. Lepiej postawić na nieco ciemniejsze drewno lub konstrukcje o nieco żywszych kolorach, oczywiście dobranych razem z dzieckiem.

  • Kolor granatowy. Dla wielu rodziców jest to wybór oczywisty. W końcu pokój dla chłopaka zazwyczaj kojarzy się właśnie z tym kolorem. Granat będzie dobrym wyborem ze względu na swoją uniwersalność. Łatwo można go połączyć z elementami brązowymi, białymi czy też czarnymi. Sprawdzi się także do przygotowania aranżacji o marynistycznym charakterze. 

  • Pokój młodzieżowy w różnych odcieniach zieleni. Tego typu fary najlepiej łączyć z innymi, tak aby aranżacja okazała się bardziej zróżnicowana. Ciekawe prezentuje się na przykład zestawienie zielonego z brązem, fioletem i pastelowymi kolorami. Dobrze byłoby postawić ponadto na dodatki wykonane z naturalnych materiałów, a zwłaszcza z drewna.

Jest to oczywiście tylko część pomysłów, które można wykorzystać przygotowując aranżacje pokoju młodzieżowego. Każdy chłopak jest inny, dlatego trzeba konsultować z nim każdy wybór. Wspomniane wcześniej wizualizacje zdecydowanie ułatwią całe zadanie.

Kolekcja Laser, Meble Wójcik

Co powinno znaleźć się w pokoju młodzieżowym dla chłopca?

Oczywiście wybór koloru ścian to nie koniec. Należy bowiem zadbać o to, aby pokój chłopca był nie tylko ładny, ale również w pełni funkcjonalny. Musi zagwarantować wygodną naukę, zabawę i relaks. Wszystko to okaże się możliwe dzięki dobrze dobranemu wyposażeniu. W tym przypadku z pomocą przychodzi oczywiście szeroka i bardzo zróżnicowana oferta rynkowa. Co więc na pewno musi znaleźć się w pokoju chłopaka?

  • Łóżko – jeśli pokój dzieli z bratem, a metraż nie pozwala na postawienie dwóch dużych łóżek, dobrym wyborem będą konstrukcje piętrowe. Jeśli jednak mamy do czynienia z pokojem dla jednego dziecka, warto pokusić się o duży stelaż z bardzo wygodnym materacem, najlepiej takim, który w odpowiedni sposób zadba o kręgosłup dziecka.

  • Biurko – posłuży oczywiście do nauki. Przemyśleć trzeba jego wymiary – wiele zależy bowiem od tego, czy znajdzie się na nim komputer. Wolny blat powinien zapewniać wygodne rozłożenie zeszytów i książek, a także postawienie wszelkich niezbędnych akcesoriów.

  • Szafa na ubrania – na tyle pojemna, by ułatwiała utrzymanie porządku (choć wiadomo, że dzieci podchodzą do tego w różny sposób). Bardzo dobrze sprawdzi się szafa przesuwna, zastąpić można ją dobrze dopasowaną komodą.

  • Półki na książki – najlepiej wiszące, pozwoli to znacząco ograniczyć ilość zajmowanego miejsca. Zwłaszcza w pokojach o dość ograniczonym metrażu.

  • Dodatki – mowa tu nie tylko o dywanach i zasłonach, ale też wszelkich ozdobach, które wybierze sam zainteresowany. Z reguły są to plakaty i obrazy przedstawiające na przykład ulubionych sportowców lub postacie z komiksów, a także wszelkiego rodzaju figurki, akcesoria sportowe i gamingowe czy też pomoce naukowe.

Niezwykle ważne okaże się również oświetleniu w pokoju młodzieżowym. Nie należy skupiać się wyłącznie na głównej lampie, zamontowanej w centralnym punkcie pomieszczenia. Spore znaczenie ma ponadto oświetlenie biurka i każdego miejsca, w którym dziecko czyta, uczy się lub wykonuje inne czynności wymagające skupienia. W tym celu dobrze sprawdzi się oświetlenie punktowe, jak również lampki biurkowe i podłogowe.

Meble dla chłopaka

Zdążyliśmy już wymienić najważniejsze elementy umeblowania pokoju dla chłopca, jednak dobrze byłoby skupić się też na ich stylu oraz sposobie wykonania. Jak można się domyślić, pod tym względem oferta także jest bardzo szeroka i zróżnicowana. To oczywiście dobrze, ponieważ pozostawia nam ona spore pole wyboru. Podobnie jednak jak przy kolorach ścian, powinien być on uzgadniany z dzieckiem. Meble, które rodzicom wydają się odpowiednie, nie zawsze spotykają się z pozytywnym przyjęciem ich pociech.

Najlepiej więc znaleźć produkty, które przynajmniej w pewnym stopniu zadowolą obie strony. Sporą popularnością w ostatnim czasie cieszą się tak zwane meble modułowe, które składają się z kilku mniejszych elementów. Są one bardzo „ustawne”, a przy tym gwarantują łatwą rozbudowę. Na przykład wówczas, gdy chłopak nieco podrośnie.

Jeśli pokój młodzieżowy nie jest duży, należy rozważyć także meble funkcjonalne, które łatwo zmieniają swój układ. Dobry na to przykładem jest chociażby łóżko chowane w szafie. Jeśli zaś chodzi o styl, bardzo bezpiecznym wyborem będą wszelkie meble wykonane z drewna, najlepiej utrzymane w stonowanych kolorach.

To produkty bardzo uniwersalne, które łatwo dostosować do innych elementów wystroju wnętrza. Niezależnie od wcześniej przyjętego stylu. Drewno dobrze komponuje się bowiem w pomieszczeniach nowoczesnych, skandynawskich i typowo młodzieżowych.

Czy gra kolorami w tym przypadku do dobry pomysł? Jak najbardziej. Oczywiście może ona doprowadzić do prawdziwego chaosu, jeśli jednak przypadnie on do gustu dziecku, tym lepiej. Przed zakupem konkretnych produktów należy przemyśleć to, jak długo będą one wykorzystywane. Dziecięce gusta szybko się zmieniają, dlatego po jakimś czasie może okazać się, że „wymarzone meble” wcale takie nie są i trzeba będzie dokonać zmian. Z tego powodu meble z wysokiej półki cenowej nie zawsze będą dobry wyborem.

Strefy do nauki i relaksu

Wybrane meble do pokoju młodzieżowego dla chłopaka, a także zastosowane rozwiązania aranżacyjne, powinny ułatwiać wydzielanie konkretnych stref w pokoju. Nie zawsze jest to łatwe, ale warto próbować. Oczywiście nie może się to odbywać w sposób zbyt gwałtowny. Przejścia powinny być płynne i subtelne. 

W strefie wypoczynkowej znajdzie się oczywiście łóżko dla chłopaka. Często dochodzi do tego wygodny fotel lub przynajmniej krzesło. Strefa ta powinna mieć własne oświetlenie dodatkowe, na przykład w postaci lampki nocnej.

Dalej, bliżej okna, dobrze jest stworzyć strefę nauki z biurkiem i półkami na książki. Naturalne światło ułatwi realizację wszystkich czynności, uchroni również wzrok dziecka. W tym miejscu należy postawić na stonowane kolory, które nie będą odwracały uwagi chłopaka. Pozostałą przestrzeń można podzielić na strefę przechowywania (głównie ubrań) i zabawy bądź sportu (jeśli pozwala na to metraż) – znaleźć mogą się tam na przykład akcesoria sportowe, telewizor czy też inne sprzęty, które odpowiadają zainteresowaniom dziecka.

Aranżacja pokoju dla chłopaka bywa trudna i męcząca. Jeśli jednak podejdziemy do tego z głową i będziemy wsłuchiwali się w to, co ma do powiedzenia nasza pociecha, cały proces stanie się znacznie łatwiejszy.

Meble młodzieżowe >