15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jakie biurko wybrać dla dziecka?

Biurko to jeden z kluczowych elementów w dziecięcym pokoju. Gdy dziecko jest małe, przy biurku może rysować i uczyć się pierwszych liter, a gdy podrośnie, biurko stanie się również miejscem do wytężonej nauki i odrabiania lekcji. Jak wybrać biurko do pokoju dziecka?

Udostępnij:
Jakie biurko wybrać dla dziecka?

Jaki wymiar biurka wybrać dla dziecka?

Rozmiar biurka to jedna z najważniejszych kwestii, na które należy zwrócić uwagę i to zarówno kupując je dla dziecka, jak również dla osoby dorosłej. Ogromne znaczenie ma zarówno powierzchnia robocza blatu, jak również wysokość od podłogi, ale też wiele innych kwestii, które wpływają na ergonomię i wygodę użytkowania.

Za standardowe biurko można uznać mebel o szerokości od 120 do 160 cm i głębokości blatu od 80 do 90 cm. Oczywiście w sprzedaży są także dużo większe biurka, jak również modele dedykowane do wyjątkowo wąskich pomieszczeń i do nietypowych aranżacji. Wielkość biurka dla dziecka warto uzależnić od tego, czy ma się na nim znajdować komputer, czy też może raczej biurko ma służyć wyłącznie do nauki i odrabiania lekcji.

Chcąc kupić biurko dla dziecka, na którym nie będzie komputera, można zdecydować się na nieco bardziej kompaktowy model – np. o szerokości 100 lub 120 cm i głębokości do 80 cm. Mebel ten nie musi również dysponować wysuwaną szufladą na klawiaturę ani żadnymi innymi udogodnieniami zaprojektowanymi z myślą o użytkownikach komputerów. Biurko tego rodzaju może za to oferować spory blat, a także pojemne szuflady lub półki. Jeśli poszukiwane jest biurko komputerowe, lepiej aby było nieco większe – warto postawić na większą głębokość blatu (odległość między monitorem i twarzą dziecka będzie większa), a także na odpowiednią szerokość mebla. Przydatne mogą okazać się także udogodnienia w postaci półki na klawiaturę, nadstawki na monitor i wycięć na przewody.

Rozmiar biurka to jeszcze nie wszystko, co należy uwzględnić, gdy poszukuje się biurka dla dziecka. Bardzo istotna jest także jego estetyka, a także kształt. W sprzedaży są bowiem obecne nie tylko biurka prostokątne, ale też kwadratowe, narożne i o asymetrycznych kształtach.

Kolekcja Drop do pokoju dziecięcego i młodzieżowego

Kolekcja Drop do pokoju dziecka

 

Biurka narożne czy warto?

Standardowe biurka mają prostokątny blat, ale w sprzedaży nie brak także wielu innych rozwiązań. Dużą popularnością cieszą się, na przykład, biurka z narożnym blatem. Czy to dobry pomysł? Biurko narożnikowe ma wiele zalet:

  • Sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach, gdzie jest nieco miejsca w narożniku.
  • Zapewnia sporą głębokość i powierzchnię blatu.
  • Może oferować dodatkową przestrzeń do przechowywania.

Biurka narożne są dostępne nie tylko w wersjach kompaktowych. Wiele mebli tego typu oferuje naprawdę duży blat narożny oraz sporo półek i szuflad do przechowywania. Z tego względu biurka tego typu są chętnie wybierane dla dorosłych i dla dzieci w wieku szkolnym, które potrzebują przestrzeni do nauki, odrabiania lekcji, a także do korzystania z komputera. Oczywiście nie tylko biurko narożne zapewni optymalną ilość miejsca i wygodę użytkowania – ostatecznie kształt biurka należy dobrać do konkretnego pomieszczenia.

Wysokość biurka dla dziecka

Wybór biurka dla dziecka jest trudna ze względu na konieczność dopasowania optymalnej wysokości. Gdy dziecko jeszcze rośnie, biurko typowo dziecięce po jakimś czasie może okazać się za niskie, a biurko młodzieżowe będzie zbyt wysokie dla pierwszoroczniaka. Jaka powinna być wysokość biurka dla dziecka?

  • Najczęściej dzieci w wieku 6 lub 7 lat mają około 115 do 125 cm wzrostu. Z tego względu biurko dla nich powinno mieć wysokość ok. 55 cm.
  • Biurko dla dziecka zawsze należy dopasować do jego wzrostu, a nie do jakichś poradnikowych wytycznych. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie i może być niższe lub wyższe od rówieśników. Jeśli więc dziecko ma nie 125, ale 135 cm wzrostu i wszystko wskazuje na to, że szybko podrośnie o dodatkowe centymetry, warto kupić wyższe biurko lub nawet rozważyć opcję biurka regulowanego.
  • Biurka dla starszych dzieci i młodzieży mogą być dobierane spośród mebli dedykowanych młodzieży, ale też spośród biurek dla dorosłych, ale wówczas warto jednak postawić na młodzieżowy design.

Dzieci szybko rosną, a w związku z tym zmieniają się ich potrzeby, jeśli chodzi o wystrój ich pokoju. Biurko kupione dla pięciolatka może być już za niskie dla siedmiolatka, a meble kupione dla pierwszoklasisty mogą okazać się nieodpowiednie dla starszego dziecka w wieku szkolnym. Meble można oczywiście zmieniać, ale to wiąże się zarówno z powracającymi wydatkami, jak również z koniecznością ponownego szukania i zamawiania nowych mebli. By uniknąć tej konieczności przynajmniej przez jakiś czas, warto rozważyć zakup mebli regulowanych, które rosną wraz z dzieckiem.

Kolekcja Swing

Kolekcja Swing

Biurko z regulowaną wysokością

Wysokość biurka to jedna z najważniejszych kwestii, która decyduje o wygodzie użytkowania i to zarówno, jeśli chodzi o biurko dziecięce, jak również młodzieżowe i dla dorosłych. Alternatywą dla zakupu standardowego biurka jest biurko, którego blat jest regulowany pod względem wysokości.

Biurko z regulowaną wysokością może nie tylko rosnąć wraz z dzieckiem, ale też być uniwersalnym meblem dla dzieci i dorosłych – gdy w domu nie ma miejsca na kilka biurek, z jednego mogą korzystać na zmianę wszyscy domownicy. Gdy dziecko będzie miało do odrobienia lekcje, wystarczy obniżyć blat. Gdy dorosła osoba zechce popracować przy laptopie, blat będzie można unieść. Co ciekawe, biurka regulowane są często produkowane właśnie z myślą o osobach dorosłych, które potrzebują funkcjonalnych i ergonomicznych rozwiązań – blat takiego biurka można bowiem unieść na tyle, by pracować na siedząco lub na stojąco.

Decydując się na zakup biurka z regulacją wysokości, warto zwrócić uwagę na to, jak się ona odbywa (czasami służy do tego pokrętło, a w niektórych modelach sterowanie może być nawet elektryczne) i jaki jest zakres wysokości blatu. Biurka projektowane z myślą o dzieciach i młodzieży powinny oferować szeroki zakres regulacji, a w tym szczególnie niższy poziom minimalny blatu – na przykład 55 cm.

Wybierając biurko dla dziecka trzeba więc zwrócić uwagę na wiele istotnych czynników: optymalną wysokość, ewentualną regulację, szerokość blatu i głębokość, ale też na estetykę biurka, materiał wykonania i cenę. Wybór najczęściej pada na biurka prostokątne lub kwadratowe, ale i konstrukcje, których kształt jest narożny cieszą się sporym zainteresowaniem. Ważną kwestią jest też kolor biurka. Częstym wyborem jest naturalny kolor drewniany, jeśli biurko wykonano właśnie z drewna, ale chętnie wybierane są też biurka białe, biało-szare, biało-brązowe, czarne, popielate i w wielu innych wariantach. Niektórzy decydują się na zakup biurka dla dziecka, które ma pastelowe kolory albo nawet dziecięce dekory, ale meble tego rodzaju mogą się dziecku szybko znudzić. Jeśli poszukuje się rozwiązania na kilka lat, warto postawić na biurko o prostej i ponadczasowej estetyce, a dodatkowe ozdoby i kolory wprowadzić do pomieszczenia w formie dodatków.

Zobacz biurka dla dzieciZaufało nam ponad 300 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać idealne meble. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.