15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jaki kolor do pokoju dziecka? Jak urządzić pokój dziecięcy?

Aranżacja dziecięcego pokoju to niezwykle istotna kwestia. Odpowiedni dobór kolorów i mebli może zadecydować o tym, czy będzie to dziecięcy azyl i miejsce sprzyjające kreatywnej zabawie oraz nauce, czy też przestrzeń mało interesująca. Jakie kolory wybrać do pokoju dziecka? Jak umeblować to pomieszczenie?

Udostępnij:
Jaki kolor do pokoju dziecka? Jak urządzić pokój dziecięcy?

Jaki kolor wybrać do pokoju dziecka? 

Wybór odpowiedniej kolorystyki wnętrza do pokoju dziecka nie musi być trudny. Możliwości jest wiele, ale kilka kolorów sprawdzi się w tym pomieszczeniu szczególnie dobrze. Będą to:

  • Kolory ziemi – takie, jak zieleń, beż, różne odcienie brązu. Kolory te tworzą bardzo przyjemną, kojącą przestrzeń, w której przyjemnie się przebywa. Jeśli połączy się je z naturalnymi materiałami (drewnem, wikliną, bawełną), pokój dziecięcy będzie miejscem w sam raz do wypoczynku, twórczej zabawy i nauki, a jednocześnie pozwoli dziecku pozostać blisko natury. 

  • Neutralne kolory bazowe – biel, beż i różne odcienie szarości będą świetną bazą w aranżacji. Dziecięcy pokój może być dość stonowany, ale potrzebuje też wyrazistych akcentów kolorystycznych. Na tle, jakie stworzy biel, beż i szary niemal każda barwa dodatkowa będzie wyglądała świetnie. 

  • Różne odcienie niebieskiego – pasują nie tylko do chłopięcego pokoju. Może to być zarówno pastelowy błękit, jak również kolor morski, granat lub intensywny niebieski. Barwy te można zestawić z neutralnymi odcieniami albo skontrastować z czerwienią, kolorem żółtym lub innymi barwami. 

  • Barwy energetyczne – żółć, pomarańcz, czerwień, róż, fiolet i wiele innych kolorów. Mogą pojawić się w dziecięcych aranżacjach jako niewielkie dodatki albo w roli głównej. Decydując się pomalować ścianę na tak wyrazisty kolor, warto zastosować na jej tle stonowane meble o neutralnej kolorystyce, by uniknąć kolorystycznego chaosu. 

Modne kolory do dziecięcych pokoi to nie tylko błękit i róż, ale też wszelkie odcienie szarości, biel, zieleń, różnorodne odcienie niebieskiego, żółć, pomarańcz i wiele innych barw. Ważne, by dobrać kolory tak, by pasowały do siebie nawzajem i były odpowiednim tłem dla mebli. Przy wybieraniu farb warto pamiętać także o tym, że pokój dziecięcy powinien być przestronny i raczej jasny – wybrany ciemny kolor można zastosować na jednej ze ścian ale raczej nie w całym pomieszczeniu. 

Kolekcja Domini marki Szynaka Meble

Kolekcja Domini marki Szynaka Meble

Cechy kolorów 

Nie bez powodu mówi się o tym, że jedne kolory są zimne, inne ciepłe, energetyczne lub spokojne. Poszczególne barwy w aranżacji mogą mieć nie tylko zróżnicowany odcień i charakter, ale też realnie wpływają na samopoczucie osób, które przebywają w pomieszczeniu. 

Kolory mogą działać uspokajająco, relaksująco i kojąco. Przykładem takiej barwy jest zieleń – to kolor kojarzący się z naturą i sielskim otoczeniem. Kolory mogą również sprzyjać koncentracji. Przykładem takiej barwy jest błękit, który w różnorodnych odcieniach bywa chętnie stosowany w biurach, szkołach, ale też w dziecięcych pokojach. By pobudzić dziecięcą kreatywność, można zastosować w pomieszczeniu kontrastowe, kolorowe akcenty, a w szczególności w kolorze żółtym albo czerwonym. Biel, szarość oraz beż działają wyciszająco i są neutralnym tłem dla wszelkich innych akcentów kolorystycznych. 

Wybierając kolory do pokoju dla dziecka, warto więc zwrócić uwagę na ich cechy i oddziaływanie, a także na to, czy wybrane odcienie będą ciepłe czy chłodne w odbiorze. Kolory chłodne sprzyjają koncentracji, ale za to są mniej przytulne i przyjemne, co w przypadku pokoju dla dziecka może mieć spore znaczenie. Jeśli przestrzeń ta jest spora, można zastosować cieplejsze barwy w strefie snu i wypoczynku, a nieco chłodniejsze przy biurku

Kolekcja Novi do pokoju dziecka marki Meble Wójcik

Kolekcja Novi marki Meble Wójcik

 

Kolory kontrastowe w pokoju dziecięcym 

Nawet stonowane i spokojne aranżacje potrzebują odrobiny kontrastu. Dobrze dobrane kolory kontrastowe będą do siebie pasować, podkreślą się wzajemnie i sprawią, że aranżacja nie będzie nudna. Jakie kontrasty wybrać do pokoju dziecka?

  • Czerń i biel – klasyczny kontrast, który sprawdzi się nie tylko w salonie lub kuchni, ale też w pokoju dziecka. Jeśli kolory ścian będą właśnie białe i czarne, warto postawić na dodatkowe kolory w postaci dodatków. 

  • Biel i szarość – szarość w połączeniu z bielą zapewni zdecydowanie delikatniejszy kontrast, niż przy zastosowaniu czerni. Takie połączenie to świetna baza, którą można ożywić stosując kolorowe dodatki w postaci wzorzystych tekstyliów i barwnych zabawek. 

  • Odcienie niebieskiego i żółty – mocny i energetyczny kontrast, który doskonale sprawdzi się w pokoju dziecka. Barwy te można połączyć także z bielą i jasną szarością. 

  • Niebieski i czerwony – najlepiej w połączeniu z bielą. To kontrastowe zestawienie będzie idealne do marynistycznych aranżacji w dziecięcym pokoju. 

  • Biel, szarość i róż lub czerwień – kolejne wyraziste i kontrastowe kolory pokoju dziecka, jakie można zastosować. 

Kontrasty ożywiają aranżację i sprawiają, że nabiera ona ciekawego i energetycznego charakteru. W pokoju dziecka są jak najbardziej wskazane. 

Kolekcja Laser marki Meble Wójcik

Kolekcja Laser marki Meble Wójcik

Jakie meble wybrać do pokoju dziecka? 

Aranżując pokój dla dziecka trzeba zastanowić się nad wieloma kwestiami. Ważne jest nie tylko to, jakie kolory pasują do tego pomieszczenia, ale też to, jakie meble wybrać. Dobór umeblowania warto uzależnić od wieku dziecka (starszemu przyda się biurko pod komputer, młodszemu co najwyżej mały stolik w dziecięcym rozmiarze), ale też od tego, jakie kolory ścian zastosowano w pomieszczeniu. 

Podstawą umeblowania dziecięcego pokoju jest łóżko. Niezbędne są także niewielkie szafy na zabawki i ubrania. Przydatny będzie również stolik do nauki i zabawy, a w przypadku starszych dzieci również młodzieżowe biurko wraz z krzesłem. Jeśli metraż na to pozwala, można postawić również na kilka akcentów dodatkowych, które urozmaicą aranżację i uczynią dziecięcą przestrzeń jeszcze ciekawszą. Może to być namiot podłogowy tipi, w którym dziecko może się bawić, chować zabawki, a nawet nocować od czasu do czasu. Przyda się również dekoracyjne oświetlenie LED, duża pufa typu worek, która zmienia kształt i może służyć zarówno do siedzenia, jak i do leżenia. 

Kolekcja Angel marki Meble Wójcik

Kolekcja Angel marki Meble Wójcik

Wybierając meble do pokoju dziecka, trzeba jeszcze dopasować je pod względem kolorystyki. Jeśli dodatki i zabawki są barwne albo na ścianach zastosowano mocniejsze kolory, najlepszym wyborem będą meble białe lub drewniane. Jeśli natomiast cała aranżacja jest stonowana, meble mogą być kolorowym akcentem. 

Jak urządzić pokój dziecięcy? 

Pokój dziecka powinien być miejscem, w którym dziecko będzie chciało przebywać, bawić się, odpoczywać lub uczyć. By uzyskać taki efekt, trzeba to miejsce odpowiednio zaaranżować. Ważne są zarówno kolory i wygodne meble, ale też kilka innych kwestii. 

Pokój dziecięcy powinien być jasny i nie chodzi tu tylko o dobór kolorystyki, ale też o odpowiednią ilość światła. Najważniejsze jest oczywiście światło dzienne, dlatego też okna powinny zostać subtelnie przysłonięte tak, by do wnętrza wpadało dużo światła. Nie bez znaczenia jest również oświetlenie sztuczne, które powinno być równomierne i podzielone na kilka stref. Przyda się zarówno mocne światło główne, jak również punktowe lampki. Warto przemyśleć również zastosowanie punktowego oświetlenia – na przykład ledowej girlandy. 

Pokój dziecka powinien być możliwie przestronny i ergonomiczny. To nie tylko sypialnia, ale też miejsce do zabawy i nauki. Jeśli to możliwe, warto przeznaczyć na ten cel nieco większe pomieszczenie, a jeśli metraż jest mały, warto przemyśleć różnorodne ergonomiczne sztuczki. Przykładem może być łóżko z pojemnymi szufladami pod spodem, które pomieszczą książeczki i zabawki. Warto unikać zagracenia przestrzeni, dlatego też nieużywane aktualnie zabawki warto pakować do pojemników i wynosić na strych lub umieszczać na szafie. To pozwoli zachować ład w aranżacji. 

W dziecięcych pokojach warto stosować odpowiednie materiały. Szczególnie ważna jest farba na ścianach – powinna być nie tylko bezpieczna dla dzieci, ale też ścieralna, by można było przetrzeć zabrudzenia na mokro. Ciekawym pomysłem może być pomalowanie jednej ze ścian farbą tablicową, po której można malować kredą. 

Pokój dziecka musi łączyć w sobie wiele różnych funkcji, być miejscem do wypoczynku, zabawy i nauki. By uzyskać spójny efekt, jaki spodoba się nie tylko rodzicom, ale także dziecku, można zaangażować je w część przygotowań i decyzji, o ile oczywiście mowa o kilkulatku, a nie o niemowlęciu.

Inne meble dla dziecka