15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak zrobić baldachim? Prosty sposób jak wykonać go samemu!

Sypialnia, zarówno osoby dorosłej jak i ta dziecka, powinna być przytulna, by sprzyjać wypoczynkowi i odprężeniu po całym dniu. Oprócz wygodnego łóżka warto zadbać o ciekawe dodatki, by pomieszczenie było przyjazne dla oka. Czy istnieją dekoracje nie tylko ładne ale również praktyczne? Jak najbardziej! Jedną z nich jest baldachim umieszczany nad łóżkiem w sypialni. W tym artykule podpowiemy, jak zrobić go samemu w domu!

Udostępnij:
Jak zrobić baldachim? Prosty sposób jak wykonać go samemu!

Baldachim nad łóżko - co to takiego?

Baldachim to materiałowa dekoracja zawieszana nad łóżkiem, najczęściej nad jego zagłówkiem. Zazwyczaj składa się ona z obręczy podwieszonej pod sufitem i z oplatającego ją lekkiego materiału zwisającego aż do samej ziemi. Baldachim nad łóżkiem bez wątpienia nadaje pomieszczeniu niepowtarzalnego, przytulnego klimatu, jednak oprócz tego, że stanowi dekorację, spełnia też praktyczne funkcje.

Cienki materiał baldachimu może pełnić rolę moskitiery i chronić w nocy przed owadami. Stanowi także osłonę od światła, z tego powodu często wiesza się baldachim nad łóżkiem dziecięcym. W pokojach dla dzieci stanowi on dodatkowo przytulną kryjówkę i jednocześnie miejsce do zabawy dla najmłodszych! Dekoracja tego typu przeznaczona jest zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. Baldachim dla dziewczynki może przyjąć postać różowego tiulu, natomiast chłopcom z pewnością spodoba się baldachim przypominający indiański namiot tipi. Zazwyczaj kojarzymy baldachim nad łóżkiem z pokojem dziecięcym lub niemowlęcym, jednak dekoracja tego typu jest stosowana również w sypialniach dla dorosłych, szczególnie w urządzonych w stylu boho oraz rustykalnym. 

Kolekcja "GOO" First, Timoore

Baldachim DIY - co będzie potrzebne? 

Baldachim możemy kupić oczywiście w sklepie, jednak o wiele tańsze rozwiązanie stanowi wykonanie go samemu w domu. W przypadku tworzenia baldachimu dla dzieci warto jest zaangażować je w pomoc, co będzie stanowiło dla nich świetną zabawę! Jak zrobić baldachim w domu? To proste! Do wykonania tej dekoracji należy zaopatrzyć się w następujące narzędzia i elementy:

  • obręcz (świetnie sprawdzi się hula-hop!)

  • lekki, zwiewny materiał (tiul, jedwab, cienka bawełna, cienkie zasłony, firany) - ok. 3 m długości. Szerokość materiału powinna być równa obwodowi obręczy

  • haczyk, który przytwierdzimy do sufitu

  • maszyna do szycia, ewentualnie igła i nitka

  • piłka do metalu (w przypadku metalowej obręczy)

  • nożyczki

  • szpilki

  • ozdobna tasiemka lub sznurek

  • szeroka wstążka (do owinięcia okręgu, jeśli jego kolor nam nie odpowiada)

 

Jak zrobić baldachim samemu? Podpowiadamy!

Wykonanie baldachimu samemu w domu wcale nie musi być trudne. Mając pod ręką wspomniane wcześniej potrzebne narzędzia i elementy przystępujemy do działania! Jak zrobić baldachim nad łóżko? W pierwszej kolejności należy przygotować okrąg, który będzie podstawą całej konstrukcji. Jeśli jego kolorystyka nam nie odpowiada, pomalujmy go farbą lub oplećmy dekoracyjną, grubszą wstążką w wybranym odcieniu. Następnie bierzemy nasz materiał i rozkładamy go na podłodze. Do wykonania baldachimu polecamy materiały o jasnych, pastelowych barwach! Materiał przywiązujemy w połowie wstążką lub ozdobnym sznurkiem. 

Kolejnym krokiem będzie przytwierdzenia haku do sufitu, po czym powieszenie na nim materiału (pętla z ozdobnego sznurka). Następnie jedną część materiału przewlekamy przez koło, podczas gdy druga znajduje się po jego zewnętrznej części. W tym momencie przyda się pomoc drugiej osoby, by przytrzymała naszą obręcz. W przypadku, gdy robimy baldachim nad łóżko razem z dzieckiem, krok z przytwierdzeniem haka do sufitu możemy na razie pominąć, a materiał zawiesić niżej np. na wieszaku, lub poprosić dziecko o przytrzymanie pętli na niższej wysokości.

Obręcz najlepiej umieścić około pół metra od zawiązanej na materiale pętli. Jeśli przytrzymywana poziomo obręcz znajduje się już pomiędzy obiema częściami zwisającego materiału, należy obie te części rozłożyć dookoła obręczy a następnie połączyć je ze sobą zarówno zaraz nad jak i pod obręczą, początkowo za pomocą szpilek, a następnie je zszyć. Materiał należy zszyć minimum w kilku punktach, jednak zalecamy zrobić to na całej długości obręczy, by efekt był trwalszy. W ten sposób powstanie pewnego rodzaju tunel na obręcz. Po zszyciu obu części materiału, należy rozłożyć go równomiernie na obręczy, by układał się jak najlepiej. 

Na koniec zszywamy końce materiału na środku koła. By dodatkowo udekorować baldachim nad łóżkiem, do pionowych krawędzi materiału możemy przyszyć frędzle lub koronkę. Wspomniany wcześniej tunel na obręcz można wykonać także zanim umieścimy w nim okrąg. W tym przypadku niezbędne będzie przecięcie koła, by wsunąć je w materiał. 

Baldachim z zasłony? To możliwe! 

Do wykonania baldachimu do sypialni mogą posłużyć również firany lub cienkie zasłony na taśmie. W takim przypadku nie zginamy materiału na pół, gdyż będzie zbyt krótki. Sznurek, na którym zawiśnie nasz baldachim, należy przewlec przez umieszczone w górnej krawędzi zasłon taśmy. W razie potrzeby, jeśli chcemy, by nasz baldachim składał się z większej ilości materiału, możemy użyć więcej niż jednej zasłony, zszywając ich krawędzie ze sobą. 

 

Baldachim nad łóżkiem to świetna dekoracja zarówno do pokoju dziecięcego, jak i do sypialni, a wykonanie go samego w domu wcale nie jest trudne! Co więcej, tworzenie go zwłaszcza z pomocą dzieci, może stanowić świetną zabawę!

Zobacz nasze łóżka >Zaufało nam ponad 300 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać idealne meble. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.