15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak urządzić mały pokój młodzieżowy? Podpowiadamy jakie meble wybrać!

Aranżacja pokoju młodzieżowego może stanowić spore wyzwanie aranżacyjne zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z małym, nieustawnym pomieszczeniem. Nastolatkowie miewają różne pomysły, niekoniecznie zbieżne z wizją rodziców, zatem urządzanie pokoju młodzieżowego będzie wymagać nie tylko wyobraźni ale również pewnych kompromisów. Zarówno tych ze strony rodziców jak i nastolatków. Aranżacja tego pomieszczenia nie musi być jednak trudna. W tym artykule przedstawimy kilka wskazówek, które ułatwią stworzenie przytulnego i jednocześnie funkcjonalnego pokoju, spełniającego oczekiwania nastolatków.

Udostępnij:
Jak urządzić mały pokój młodzieżowy?  Podpowiadamy jakie meble wybrać!

Projekt małego pokoju młodzieżowego - o czym pamiętać?

Należy pamiętać o tym, że nastolatkowie to prawie dorosłe osoby. Niestety, niekiedy zdarza się, że rodzice zamierzają urządzić pokój młodzieżowy po swojemu, co zazwyczaj nie prowadzi do niczego dobrego. Decyzje odnośnie projektu pokoju, wyboru mebli czy koloru ścian należy konsultować z dziećmi, by końcowy efekt aranżacyjny był zadowalający przede wszystkim dla mieszkańców pokoju. O co zadbać projektując mały pokój młodzieżowy? Przede wszystkim o właściwą ergonomię pomieszczenia. Należy przewidzieć w nim miejsce na niezbędne meble, takie jak łóżko, biurko oraz szafa. 

Mały pokój młodzieżowy - problemy aranżacyjne

Mały pokój często bywa nieustawny i wymaga pewnych kompromisów, np. rezygnacji z dużego łóżka. W pokoju młodzieżowym należy wygospodarować wystarczająco dużo miejsca na potrzebne meble oraz stworzyć komfortową przestrzeń do spędzania czasu wolnego. Jakie meble do małego pokoju młodzieżowego wybrać? Niekiedy pomieszczenie jest na tyle nieustawne, że wymaga od nas dłuższego przemyślenia oraz większej kreatywności. Często praktykowanym praktycznym rozwiązaniem jest zastosowanie mebli składanych np. półkotapczanu lub łóżka piętrowego. W przypadku zwykłego łóżka dobrze sprawdzi się to z wsuwanymi szufladami.

Kolekcja Lara, Black Red White

Umeblowanie małego pokoju młodzieżowego - na co zwrócić uwagę?

Do niezbędnych mebli w pokoju młodzieżowym należą: łóżko, biurko do nauki oraz pojemna szafa, która pomieści wszystkie rzeczy nastolatka. Jak umeblować pokój młodzieżowy, by był komfortowy dla jego mieszkańca? Oprócz wymienionych mebli przydatne będą również półki oraz pojemne wiszące szafki, które można umieścić np. nad łóżkiem. Brak miejsca na biurko? To żaden problem! Jeśli mamy do czynienia z nieustawnym pomieszczeniem o bardzo małym metrażu, możemy zdecydować się na łóżko w postaci antresoli, pod którym zostanie postawione biurko. Jednak nie dla każdego spanie na wysokości będzie komfortowe. W takiej sytuacji pomocne mogą być meble składane, takie jak sofy czy półkotapczany.

Mały pokój młodzieżowy? Postaw na meble składane!

Pokój młodzieżowy oprócz spełniania funkcji sypialni dla nastolatka, powinien być także przystosowany do przyjmowania w nim gości. Z pewnością każdy nastolatek chciałby, by jego pokój prezentował się świetnie, gdy odwiedzą go znajomi. Jak ustawić meble w pokoju młodzieżowym? Aby wygospodarować miejsce do przyjmowania gości można zrezygnować z łóżka i zastąpić je rozkładaną sofą, która w ciągu dnia będzie stanowiła wygodny kącik do relaksu, natomiast w nocy zmieni się w łóżko. Dobrym pomysłem będzie zakup sofy ze stelażem włoskim. Taki mebel kryje w sobie pełnowymiarowy materac, który daje komfort spania zbliżony do klasycznego łóżka. Warto zadbać o wygodne łóżko do pokoju nastolatka, ponieważ spędza on na nim dużo czasu - nie tylko śpiąc, ale również ucząc się a nawet jedząc czy grając w gry. 

 

Co zrobić, gdy pokój jest naprawdę bardzo mały? Z pomocą przychodzi półkotapczan! To pomysłowe łóżko po złożeniu przypomina szafę lub komodę i pomaga odzyskać w pomieszczeniu wolną przestrzeń. Co ważne, niektóre modele półkotapczanów posiadają ukryte półki, które po rozłożeniu łóżka stanowią praktyczny regał i stwarzają dodatkowe miejsce do przechowywania, które jak wiemy, w małym pokoju bywa trudne do wygospodarowania. Składane może być również biurko, które po złożeniu przyjmuje postać komody, na której możemy postawić różne drobiazgi. 

Jak urządzić mały pokój młodzieżowy dla chłopca?

W pokoju chłopca powinny znaleźć się oczywiście podstawowe meble, do których należą: łóżko, biurko i szafa. Przydatny będzie również regał, który w przypadku małego pomieszczenia można zastąpić wiszącymi półkami. Kolorystykę mebli oraz ścian należy oczywiście skonsultować z nastolatkiem i dobrać ją do aranżacji według jego upodobań. Do najczęstszych odcieni stosowanych w pokojach dla chłopców należą: odcienie szarości, granat lub zieleń, a także czerwień i czerń. Uniwersalne rozwiązanie stanowi biel, którą można urozmaicić kolorowymi dodatkami.

Jak urządzić mały pokój młodzieżowy dla dziewczyny?

Urządzając pokój młodzieżowy dla nastolatki należy oczywiście przewidzieć w nim miejsce na niezbędne meble - łóżko, biurko, szafę. Z racji tego, że dziewczynki posiadają zazwyczaj więcej ubrań niż chłopcy, oprócz wspomnianej szafy warto zaopatrzyć się w praktyczny wieszak na ubrania, dodatkowe wiszące szafki lub szufladę pod łóżko (jeśli posiadamy model łóżka do tego przystosowany). Prawie każda nastolatka marzy o tym, by w jej pokoju znalazła się również praktyczna toaletka z lustrem. Na rynku dostępny jest szeroki asortyment toaletek w różnych rozmiarach, więc możemy pozwolić sobie na nią nawet w małym młodzieżowym pokoju. W dziewczęcych pokojach przeważają zazwyczaj jasne barwy: biel, beż, odcienie różu, ale także pastelowa zieleń czy szarości. Nie trzeba jednak trzymać się stereotypów - nie każda nastolatka lubi róż i pastelowe barwy. Przypominamy, że kolor ścian oraz kwestię wyboru mebli warto jest skonsultować ze swoim dzieckiem, aby uniknąć późniejszych nieporozumień. 

Jak urządzić mały pokój młodzieżowy dla rodzeństwa?

W przypadku małego pomieszczenia, które ma służyć dwóm osobom, sytuacja staje się bardziej skomplikowana. Urządzając pokój dla rodzeństwa należy zadbać o dodatkowe miejsce do spania. W przypadku małego pokoju młodzieżowego dobrym rozwiązaniem będzie łóżko piętrowe. Korzystanie z biurka lub szafy przez dwóch braci lub dwie siostry nie powinno sprawiać problemu, jednak jeśli metraż pomieszczenia na to pozwala - warto zaopatrzyć się w dodatkowe biurko i szafę. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy pokój ma być przeznaczony jednocześnie dla dziewczyny i chłopaka. Każde z rodzeństwa potrzebuje komfortowej przestrzeni tylko dla siebie oraz chociaż odrobiny prywatności, o co trudno w sytuacji, gdy siostra dzieli pokój z bratem. Takie wnętrze należy podzielić na dwie strefy, w której każda z osób będzie czuła się komfortowo. Jeśli wielkość pokoju na to pozwala, polecamy zakup wysokiego i szerokiego regału, który może posłużyć jako ścianka działowa. 

Kolekcja Snow, Forte

Jak pomalować mały pokój młodzieżowy? A może tapeta?

Wspomnieliśmy już, jakie kolory występują najczęściej w pokojach chłopców i dziewczyn. Istnieje jednak uniwersalne rozwiązanie, które dodatkowo powiększy optycznie mały pokój młodzieżowy. W takim przypadku postaw na biel! Jasne barwy na ścianach nie przytłaczają pomieszczenia i sprawiają wrażenie, że pokój wydaje się większy. Biel to kolor uniwersalny, który pasuje do wszystkiego, zatem z pewnością dotrzyma kroku szybkim i częstym zmianom aranżacyjnymi w pokoju nastolatków. Młodzież często chce się wyróżniać, a swój pokój traktuje jako miejsce, które podkreśla jego indywidualizm. By stworzyć pomieszczenie oryginalne i niepowtarzalne - zamiast malowania ścian polecamy wybrać nietypową tapetę! Można zaszaleć z geometrycznymi wzorami albo postawić na fototapetę umieszczoną na jednej ze ścian, np. nad łóżkiem. Często wybieranym motywem tapet w pokoju nastolatków jest fototapeta przedstawiająca panoramę miasta. 

Kolekcja Hey, Forte

Pokoje młodzieżowe to naprawdę ciekawe i kreatywne wnętrza. Jak widać, urządzenie pokoju młodzieżowego nie musi być trudne! W przypadku małego pomieszczenia należy w pierwszej kolejności zadbać o niezbędne do funkcjonowania w nim elementy. Na rynku dostępnych jest wiele pomysłowych rozwiązań, takich jak meble modułowe - składane biurka i półkotapczany. Warto z nich skorzystać! Pamiętajmy, że aranżując pokój dla nastolatka najważniejsza jest jego satysfakcja, dlatego czasem warto pójść na pewien kompromis.

Meble młodzieżowe >