15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak zmieścić dwa łóżka w małym pokoju?

Aranżacja niewielkich przestrzeni najczęściej stanowi ogromne wyzwanie – ilość miejsca jest mocno ograniczona, a trzeba przecież zadbać o funkcjonalność i wygodę każdego z domowników. Szczególne trudności można mieć z urządzeniem pokoju dla dwóch osób, gdy jego metraż jest bardzo mały – zazwyczaj chodzi o pokój dzieci lub nastolatków. Jak go zaaranżować? Jak zmieścić dwa łóżka i inne meble w małym pokoju?

Udostępnij:
Jak zmieścić dwa łóżka w małym pokoju?

Dwa łóżka w jednym pokoju – jakie wybrać? Jak je ustawić?

Zaaranżowanie niewielkiego pomieszczenia tak, by zmieściły się w nim dwa łóżka to spore wyzwanie. Jeśli w pokoju mają znaleźć się także inne meble, jak biurka, szafy na ubrania i komody, może być bardzo trudno o zmieszczenie standardowych łóżek. Na szczęście nie brak rozwiązań pomysłowych, ergonomicznych i kompaktowych, jak:

  • Łóżko piętrowe – to konstrukcja, która zdecydowanie powinna przypaść do gustu dzieciom i młodzieży. Łóżko piętrowe zajmuje tyle miejsca na podłodze, co pojedyncze łóżko standardowe, a jednak umożliwia wygodny sen dwóm osobom i każda z nich ma swoje własne posłanie. Łóżko piętrowe może być niepraktyczne na poddaszu, w pomieszczeniach z niskim stropem, a także w sytuacji, gdy ma to być mebel dla bardzo małych dzieci lub dla osób o obniżonej sprawności ruchowej. 

  • Półkotapczan – kompaktowe, składane łóżko, które za dnia prawie nie zajmuje miejsca w pomieszczeniu. Jeśli w małym pokoiku zachodzi konieczność zmieszczenia dwóch łóżek, biurka i innych mebli, warto zastanowić się nad półkotapczanem, który jest równie komfortowy, co klasyczne łóżko, ale za dnia niemal nie zajmuje miejsca. Jest to rozwiązanie w sam raz dla starszych dzieci i młodzieży, a także dla osób dorosłych. 

  • Rozkładane fotele jednoosobowe – kolejną propozycją, którą można wziąć pod uwagę przy aranżacji małego pokoju dla dwóch osób jest zastosowanie rozkładanych foteli w charakterze łóżek. Za dnia pełnią one komfortową rolę miejsca do wypoczynku i czytania, a po rozłożeniu zamieniają się w wygodne miejsca do snu. Mogą być wyposażone w pojemniki na pościel, dzięki czemu w pokoju łatwiej będzie zachować porządek. 

  • Łóżko dwupoziomowe, półpiętrowe – rozwiązanie pozwalające na wysunięcie spod jednego posłania drugiego, które będzie się znajdowało na niższym poziomie. Optymalne rozwiązanie dla mniejszych dzieci. 

  • Klasyczne łóżka jednoosobowe – jeśli priorytetem jest komfort snu, a pokój ma pełnić głównie rolę sypialni, można pomyśleć o zastosowaniu w nim dwóch łóżek pojedynczych. Można ustawić je wzdłuż ścian w kształcie litery „L”, dzięki czemu środek pomieszczenia będzie przestronniejszy. 

W niewielkich pomieszczeniach doskonale sprawdzają się łóżka składane, rozkładane i piętrowe. Łóżka klasyczne zajmują bowiem więcej miejsca i to przez całą dobę. Ciekawą opcją jest także półkotapczan, który jest równie wygodny, jak łóżko, a jednak na dzień można złożyć go do pionu i odzyskać mnóstwo miejsca w pomieszczeniu. 

Mały pokój dla rodzeństwa – jak zaaranżować?

Urządzenie niewielkiego pokoju tak, by był wygodny dla dwójki dzieci nie jest łatwe, a szczególnie wówczas, gdy trzeba w nim zmieścić coś więcej niż łóżka. W jaki sposób zaaranżować przestrzeń dla dwójki dzieci w małym pokoju?

  • Stosując meble piętrowe, wielofunkcyjne i składane – w pomieszczeniu o powierzchni około 10 metrów kwadratowych trudno będzie zmieścić dwa standardowe łóżka, dwa biurka, szafki i inne elementy wyposażenia. Im mniejszy pokój jest do umeblowania, tym bardziej pomysłowa musi być jego aranżacja. Można więc sięgnąć po łóżko piętrowe i dwa małe biurka, a także szafę na ubrania. Alternatywne rozwiązanie to konstrukcja piętrowa, w której na górze jest łóżko, a na dole biurko oraz szafki – dwie takie konstrukcje powinny się bez problemu zmieścić w pokoju. Ciekawą opcją może być również zastosowanie dwóch półkotapczanów, a także dwóch składanych blatów ściennych, które będą pełniły funkcję biurek – gdy złoży się blaty, zyska się miejsce na rozłożenie łóżek i na odwrót. 

  • Stosując rozwiązania ergonomiczne i kompaktowe – w niektórych przypadkach warto też rozważyć opcję zamówienia mebli na wymiar, a szczególnie, gdy jest to pokój na poddaszu lub posiada nietypowe wnęki i inne elementy konstrukcyjne, które utrudniają umeblowanie go przy pomocy standardowych mebli. Wybierając jakiekolwiek elementy wyposażenia, trzeba wziąć pod uwagę, by wygodnie się z nich korzystało – jeśli łóżko jest składane, musi być miejsce na jego wygodne rozkładanie i tak dalej. 

Nawet najmłodsze dzieci docenią fakt posiadania odrębnych łóżek, biurek czy szafek. Zamiast kupować jedno większe biurko lub szerszy regał, warto więc postawić na osobne meble dla każdego z dzieci – powstanie więcej możliwości ich ustawienia, a poza tym każde z dzieci będzie je mogło zagospodarować według własnego uznania. 

Dwa łóżka w jednej sypialni – jak je ustawić?

Niektóre pary preferują spanie na jednym dużym łóżku, ale są osoby, które wolą spać oddzielnie – czy to z przyzwyczajenia, czy też z powodu różnych dolegliwości zdrowotnych. W takiej sytuacji warto rozważyć zastosowanie dwóch pojedynczych łóżek w sypialni. Gdy jest ona przestronna, aranżacja nie będzie trudna. W małej sypialni trzeba się będzie odrobinę bardziej natrudzić, by wystrój był praktyczny i efektowny. 

Dwa łóżka we wspólnej sypialni, którą dzieli para to wcale nie tak rzadkie rozwiązanie, jak by się mogło wydawać. Dwa pojedyncze łóżka mogą bowiem zostać ustawione tuż przy sobie lub w niewielkiej odległości, co zapewni poczucie bliskości, a jednak zagwarantuje także pełną swobodę podczas snu, jak również w kwestii wyboru łóżka lub materaca

Dwa pojedyncze łóżka w dwuosobowej sypialni można ustawić tuż obok siebie – to popularne rozwiązanie, które umożliwia sen tuż obok partnera lub partnerki, a jednak każda z osób dysponuje własnym materacem na niezależnej ramie łóżka – ma to swoje zalety. Można bowiem dobrać materac do własnych preferencji i to zarówno pod względem wypełnienia, jak i jego wysokości, co byłoby nieco trudniejsze do zrealizowania przy łóżku dwuosobowym

Dwa łóżka w dwuosobowej sypialni można również przedzielić stolikiem nocnym lub innym meblem – to popularne rozwiązanie w pensjonatach i hotelach, a także w sypialni, którą dzielą ze sobą dwie dorosłe osoby nie będące parą (na przykład rodzic z dzieckiem). Takie ustawienie łóżek zapewnia komfortowe warunki każdemu z użytkowników, choć może być nieco mniej praktyczne w małym pomieszczeniu. W bardzo małych sypialniach lepiej może sprawdzić się postawienie dwóch łóżek w kształt litery L (wzdłuż sąsiadujących ze sobą ścian) – wówczas środek pomieszczenia będzie wolny i łatwiej dostępny. 

Kolekcja Snow, Meble Forte

Lepsze dwa łóżka pojedyncze czy łóżko piętrowe?

Wiele osób zastanawia się, czy do sypialni rodzeństwa lepiej wybrać dwa standardowe łóżka jednoosobowe, czy może raczej konstrukcję piętrową. To wybór, który warto uzależnić od wieku i preferencji dzieci. 

  • Łóżko piętrowe – pozwoli na lepsze wykorzystanie przestrzeni podłogi, sprawdzi się znakomicie w pokojach o standardowej wysokości stropu. Dla wielu dzieci spanie na łóżkach piętrowych jest bardzo atrakcyjne – a szczególnie spanie na górnym poziomie. Łóżka piętrowe dziecięce i młodzieżowe posiadają zazwyczaj różne ograniczniki boczne, które zapobiegają spadnięciu, a wchodzenie na górne posłanie odbywa się albo przy pomocy drabinki albo schodków. Nie jest to rozwiązanie dla dzieci bardzo małych, przesadnie ruchliwych i bojących się wysokości. 

  • Dwa łóżka pojedyncze – zajmą więcej miejsca na podłodze, ale za to można nad nimi powiesić półki lub szafki. Oba mogą być identyczne, przez co żadne z dzieci nie powinno być zazdrosne (co zdarza się w przypadku łóżek piętrowych, gdy oboje dzieci chce spać na górze lub na dole) o posłanie drugiego. Łóżka pojedyncze sprawdzą się również lepiej w przypadku nastolatków. 

Wybór pomiędzy łóżkami jednoosobowymi i piętrowymi nie jest łatwy. Wszystko zależy od konkretnego pomieszczenia, a nawet od wieku dzieci, które będą z tych łóżek korzystały. 

Łóżko piętrowe Namek, Black Red White

Dwa rozkładane fotele czy półkotapczany? Co wybrać do małego pokoju?

Meble rozkładane mają wiele zalet, a największą z nich jest możliwość ich złożenia, gdy nie są użytkowane. Zarówno rozkładane fotele z funkcją spania, jak i półkotapczany jednoosobowe to świetne rozwiązanie do pokoju, w którym sypiają dwie osoby – na przykład dwoje dzieci w wieku szkolnym. Którą z opcji wybrać?

  • Dwa półkotapczany – zajmą sporo miejsca po rozłożeniu, jak również zagospodarują sporą część ścian w pomieszczeniu. Zapewnią za to wysoki komfort użytkowania, gdyż to konstrukcje wyposażone w typowe materace, jak w klasycznych łóżkach. Po ich złożeniu na dzień w pokoju robi się przestronnie – półkotapczany zajmują tyle miejsca, co płaskie szafki. Mankamentem półkotapczanów jest natomiast to, że gdy zostaną złożone nie można na nich w żaden sposób usiąść stąd też w pomieszczeniu konieczne są inne meble o tej funkcji. 

  • Dwa fotele składane – po rozłożeniu zajmą podobną ilość miejsca, co półkotapczany, a po złożeniu wciąż będą udostępniały możliwość korzystania z nich. Zapewnią więc zarówno miejsce do snu, jak i do siedzenia w ciągu dnia. Mogą być wyposażone w schowek na pościel, ale wygoda ich użytkowania może być odrobinę niższa – zależy, jakie zastosowano w nich wypełnienie. 

Aranżacja niewielkiego pokoju, która musi uwzględnić potrzeby dwóch osób, nie jest łatwa. Na szczęście w sklepach nie brak mebli o kompaktowych wymiarach, składanych, rozkładanych i wielofunkcyjnych. Z ich pomocą z pewnością uda się stworzyć optymalną aranżację.

Zobacz nasze łóżka >