15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Czym usunąć silikon?

Silikon bywa używany do uszczelniania różnorodnych połączeń. Często stosuje się go w łazienkach oraz kuchniach – najczęściej wokół zlewu, umywalki lub w okolicach kabiny prysznicowej. Spoina silikonowa jest dość wytrzymała, ale co jakiś czas może wymagać wymiany. Jak usunąć stary silikon? Jak pozbyć się zabrudzeń z silikonu, jakie mogły powstać w trakcie jego aplikacji?

Udostępnij:
Czym usunąć silikon?

Jak usunąć nadmiar silikonu?

Samodzielne wykonywanie spoin silikonowych jest dość powszechne – to drobna praca remontowa, do której nie potrzeba specjalistycznych narzędzi i fachowego wykształcenia. Podczas nakładania spoin silikonowych, a szczególnie przez osoby niezbyt doświadczone w tym zakresie, często dochodzi do tego, że silikonu jest za dużo – spoina jest zbyt gruba, a nadmiar materiału może wpływać na jej gorszą estetykę. W jaki sposób sobie z tym poradzić?

Przed przystąpieniem do nakładania silikonu, warto sprawdzić drożność dozownika – najczęściej do nakładania silikonu wykorzystuje się specjalne aplikatory zwane pistoletami. Umieszcza się w nich opakowanie z silikonem, otwiera się je i przy pomocy tego prostego narzędzia można dozować specyfik. Jeśli jednak dysponuje się starym, przycinającym się aplikatorem, zdecydowanie warto go zreperować lub kupić nowy – jego płynne działanie zdecydowanie ułatwi pracę i zminimalizuje problem z nadmiarem dozującego się specyfiku. 

Nadmiar silikonu, który rozchodzi się na boki spoiny można zminimalizować również poprzez zastosowanie taśm zabezpieczających – tak samo, jak podczas malowania, przykleja się je wzdłuż spoiny, dzięki czemu nadmiar silikonu osadzi się na taśmie i wraz z nią zostanie usunięty. Oczywiście nawet w takim przypadku może zdarzyć się, że gdzieś jednak pozostanie zbyt wiele silikonu. W jaki sposób usunąć jego nadmiar? Jednym ze środków, które doskonale się sprawdzą jest płyn do mycia naczyń – wystarczy polać nim fragment silikonu do usunięcia, a po chwili usunąć go gąbką lub ścierką. Do płynu nie należy dodawać wody. Jeśli jednak silikon zastygł, warto poczekać aż się całkowicie utwardzi i wówczas wyciąć go nożykiem.

Czym zmyć silikon z rąk, narzędzi lub ubrania?

Podczas nakładania silikonu wokół zlewu w kuchni lub wokół umywalki w łazience łatwo o wybrudzenie rąk, narzędzi oraz ubrania. Nie ma jednak powodu do obaw – jeśli zabrudzenia zostaną zauważone w porę i od razu podejmie się starania, by się ich pozbyć, silikon powinno się udać doczyścić niemal z każdej powierzchni.

Świeże zabrudzenia z silikonu na rękach najlepiej wytrzeć w ręcznik papierowy lub jednorazową ściereczkę – powinno udać się usunąć w ten sposób większość preparatu, ale resztki silikonu mogą pozostać w zgięciach palców, wokół paznokci i w tego rodzaju zakamarkach. Warto więc zanurzyć dłonie w zimnej wodzie i spróbować z jej pomocą zmyć resztki silikonu. Można się również posłużyć szarym mydłem. Jeśli zabrudzenia na dłoniach są zaschnięte, należy zmywać je właśnie przy pomocy chłodnej wody i szarego mydła tak długo, aż uda się ich pozbyć. 

Zabrudzenia silikonowe na narzędziach także warto usuwać bez zbędnej zwłoki – gdy są świeże niemal w całości uda się je usunąć na sucho (przecierając papierem lub ściereczką). Jeśli jednak dojdzie do zaschnięcia silikonu na narzędziach, można zastosować specyfik do usuwania silikonu lub umyć narzędzia w zimnej wodzie z mydłem – o ile są to przedmioty, które mogą mieć kontakt z wodą. 

Najtrudniej będzie usunąć zaschnięty silikon z ubrania – nawet świeży może pozostawić na nim ślady, dlatego na czas nakładania silikonu warto ubrać się w strój roboczy, a jeśli doszło do zabrudzenia tkaniny, należy ją szybko uprać w zimnej wodzie z szarym mydłem lub zalać plamę sporą ilością płynu do mycia naczyń i uprać w zimnej wodzie po około dwudziestu minutach. 

Jak usunąć stary silikon?

Remontujesz kuchnię lub łazienkę? Wymieniasz blat kuchenny, zlew lub umywalkę? A może jedynie przeprowadzasz drobne prace naprawcze i planujesz wymienić silikon? Zanim przystąpisz do aplikacji nowego produktu, koniecznie zadbaj o staranne usunięcie starej spoiny. 

Silikonowe spoiny są trwałe i dość elastyczne, ale nawet one z czasem mogą ulec uszkodzeniu. Najczęściej stary silikon pęka lub pojawiają się w nim ubytki, przez które może przedostawać się woda. Jeśli ma to miejsce wokół zlewu lub kuchenki, sprawa nie jest tak ekstremalnie pilna, jak wówczas, gdy szczelność traci spoina pod prysznicem lub wokół wanny, gdzie wody jest zdecydowanie więcej i częściej dochodzi do zachlapania spoiny. By wymienić silikon na nowy, trzeba najpierw pozbyć się starej warstwy. Jak to zrobić?

  • Stary silikon można wyciąć – należy podważyć go niewielką szpachelką i wycinać nożykiem. Jest to niestety proces dosyć długotrwały. Podczas wyskubywania i wycinania silikonu trzeba uważać, by nie uszkodzić krawędzi sąsiadujących materiałów: płytek, blatu, kabiny prysznicowej. 

  • Stary silikon można usuwać domowymi sposobami – najpopularniejszy to użycie wody z octem albo sporej ilości płynu do mycia naczyń. Preparaty te należy nanieść na silikon, który ma zostać usunięty i pozostawić na pół godziny. Po tym czasie można spróbować usunąć silikon przy pomocy szorstkiej gąbki. 

  • Na stary silikon najskuteczniejsze są jednak środki chemiczne – ich zadaniem jest jego zmiękczenie, niemal rozpuszczenie, dzięki czemu można go będzie z łatwością usunąć przy pomocy szpachelki i ręcznika papierowego. Decydując się na zastosowanie specyfiku chemicznego, warto jednak zwrócić uwagę, do jakich powierzchni można go zastosować – większość sprawdzi się w przypadku płytek oraz szkła, ale nie każdy nada się do użycia w kontakcie z blatem kamiennym lub drewnianym. Warto również zwrócić uwagę na to, czy do specyfiku dołączono jakiekolwiek akcesoria do jego dozowania i do usuwania silikonu. 

Usuwanie starego silikonu nie jest łatwe, ale jednak jest konieczne podczas prac remontowych. Warto uzbroić się w odrobinę cierpliwości, a także w odpowiednie specyfiki, które ułatwią to działanie.

Jak usunąć smugi po silikonie?

Na nowym blacie kuchennym pozostały smugi po silikonie, a może podobne ślady pozostały na kabinie prysznicowej lub na szafce pod umywalką w łazience? Takie sytuacje wcale nie są rzadkie – nakładanie silikonu samodzielnie wiąże się z różnymi niedociągnięciami, a nawet najlepszym fachowcom może zdarzyć się pozostawienie trudnej do zauważenia smugi. W jaki sposób można się pozbyć tak niewielkiego śladu?

Zaraz po wykonaniu spoin silikonowych, warto bardzo dokładnie obejrzeć ich najbliższą okolicę – większość smug i plamek od silikonu powstaje właśnie tuż obok spoin, ale to nie wszystko. Należy przyjrzeć się też sąsiadującym powierzchniom, gdyż zabrudzenia silikonowe mogły na nich powstać na przykład od zabrudzonego narzędzia lub ubrania. Im szybciej dostrzeżone zostaną takie mankamenty, tym łatwiej będzie się można ich pozbyć. 

Świeże smugi silikonowe bez większego problemu można usunąć na sucho – wystarczy szorstka gąbka, ręcznik papierowy lub jednorazowa ściereczka, kilka mocniejszych ruchów i po smudze nie powinien pozostać żaden ślad. Dla pewności, powierzchnię tę można potraktować jeszcze odrobiną octu lub płynu do mycia naczyń. 

Silikon w trakcie tężenia można spróbować usunąć, ale jeśli będzie za gęsty i zbyt przyczepny, rozmaże się jeszcze bardziej – w takim wypadku lepiej już pozostawić go do zaschnięcia i dopiero wówczas potraktować specjalnym zmywaczem, octem lub płynem do mycia naczyń. 

Silikonowe smugi, które powstały dużo wcześniej, wymagają podobnych starań, jak stare spoiny silikonowe – można spróbować je zdrapać (uważając, by nie uszkodzić powierzchni pod spodem) lub rozpuścić i usunąć. Domowe sposoby, jakimi można się posłużyć, to: ocet i płyn do mycia naczyń. Najskuteczniejsze jednak okazują się specjalistyczne zmywacze do silikonu – są one dostępne w większości sklepów budowlanych, a także internetowych i to w przystępnych cenach. 

Gdzie nakładać silikon?

Usuwanie spoin silikonowych i zabrudzeń po silikonie to uporczywe działania, dlatego też zawsze warto przemyśleć kwestię nakładania takiego preparatu – warto stosować go tylko tam, gdzie to konieczne. Do spoinowania wielu połączeń w pomieszczeniach, które nie są narażone na wilgoć, powinno się stosować akryl, a silikon dedykowany jest głównie do:

  • Kuchni – nakłada się go z reguły na blat kuchenny, a konkretniej na miejsce jego połączenia ze zlewem. Jeśli w kuchni zastosowano również płytę grzewczą do zabudowy w blacie, zazwyczaj wokół niej wykonuje się również spoinę z silikonu, ale musi to być bezwzględnie silikon do zastosowania w wysokich temperaturach. 

  • Łazienki – trudno wyobrazić sobie aranżację tego pomieszczenia bez zastosowania silikonowych spoin. Są one stosowane wokół kabiny prysznicowej i wanny, wokół umywalki, a także dość często na łączeniu płytek ściennych i podłogowych, a szczególnie w nowoczesnych kabinach prysznicowych bez brodzika – w takim wypadku stosuje się silikon również wokół odpływu. Silikonem uszczelnia się także inne elementy sanitarne, jak połączenie miski WC ze ścianą i tym podobne. 

  • Na tarasy i balkony – silikonowe spoiny bywają stosowane na styku okładziny podłogowej ze ścianą lub cokołem. 

Jak widać, silikonowe spoiny są powszechnie stosowane w większości domów i mieszkań. Ich trwałość jest wysoka, ale nie wieczna, dlatego też warto wiedzieć, jak usunąć stary silikon oraz jak pozbyć się plam po tym specyfiku, a zdecydowanie ułatwi to drobne prace remontowe.

Kuchnia na wymiar >



Zaufało nam ponad 300 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać idealne meble. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.