15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jakie hokery do baru w kuchni wybrać?

Dzięki szerokiej ofercie rynkowej aranżacja kuchni w dzisiejszych czasach pozostawia mnóstwo swobody. Z powodzeniem możemy decydować się na ciekawe, czasem wręcz nieszablonowe rozwiązania, które całkowicie zmieniają oblicze i zastosowanie tego pomieszczenia. Kuchnia może na przykład stać się jednocześnie miejscem do gotowania, a także… barem.

Pozwolą na to odpowiednio dobrane meble. Mowa tu na przykład o specjalnie wyspie kuchennej lub o odpowiednio dobranym blacie. Odpowiednia wysokość, przygotowanie miejsca do przechowywania napojów i szklane – umożliwi to urządzenie idealnego miejsca do imprez, odpoczynku oraz spotkań w gronie rodziny bądź znajomych. 

Oczywiście barek kuchenny to nie wszystko. Warto również mieć na czym przy nim siedzieć. Do tego zaś idealnie nadają się hokery, czyli specyficzne krzesła, które przypominają te spotykane w prawdziwych barach i pubach. Dzięki nim czas spędzony z drinkiem bądź koktajlem okaże się jeszcze bardziej udany.

Oczywiście pod warunkiem, że hokery kuchenne zostaną odpowiednio dobrane. Jak bowiem można się domyślić, na rynku jest ich bardzo dużo. Zazwyczaj są zróżnicowane pod względem wysokości i sposobu wykonania. Mowa tu głównie o zastosowanych materiałach, a także o kształcie krzeseł. 

Po przeanalizowaniu tego typu kwestii podjęcie ostatecznej decyzji powinno być znacznie łatwiejsze. Z tego właśnie powodu postanowiliśmy je pokrótce omówić. Mamy nadzieję, że dzięki temu zakup hokerów sprawi znacznie mniej trudności.

Udostępnij:
Jakie hokery do baru w kuchni wybrać?

Barek kuchenny -  wysokość

Decydujący wpływ na wygodę korzystania zarówno z hokerów, jak i samego barku jest odpowiednio dopasowana wysokość. To od niej zależeć będzie, czy siedzenie bądź stanie przy blacie okaże się po prostu wygodne. Jeśli nie, cała inwestycja nie ma sensu. Własny barek kuchenny przygotowywany jest zazwyczaj po to, aby się przy nim zrelaksować. Będzie to niemożliwe, jeśli konieczne stanie się ciągłe schylanie się do blatu lub wyciąganie ręki na odpowiednią wysokość.

Wysokość blatu w kuchni powinna wynosić około 90 cm wówczas, gdy zechcemy przy nim siedzieć. Taka wartość zapewnia odpowiednią wygodę, zdecydowanie ułatwia także wybór właściwych krzeseł, które nie okażą się ani za wysokie, ani zbyt niskie.

W przypadku barku, którego blat znajduje się na wysokości 90 cm, najwygodniejsze będą hokery 60 cm. Różnica 30 cm zapewnia wygodę podczas siedzenia. Wszystko to sprawia, że przed zakupem najlepiej dokonać wszelkich niezbędnych pomiarów. Sklepy internetowe zazwyczaj podają dokładną wysokość swoich krzeseł, dlatego ich zakup nie powinien sprawiać żadnych problemów.

Wysokość blatu kuchennego na wyspie

Nieco inaczej wygląda sprawa wysokości blatu wyspy kuchennej. W tym przypadku mowa jest bowiem o bardzo ważnym obszarze roboczym, przy którym zazwyczaj stoimy, a nie siedzimy. Wszystko po to, aby w wygodny sposób móc przygotowywać posiłki. Wysokość blatu kuchennego przeważnie wynosi około 110 cm. Jaki więc hoker wybrać, by przy takie wyspie można było również usiąść? Trzymając się poprzednich wskazówek, według których siedzisko powinno być mniej więcej o 30 cm niższe niż blat, optymalna wysokość hokera wyniesie około 80 cm.

W podobny sposób należy obliczać wysokość stołu i przystawianych do niego krzeseł. Zagwarantuje to maksymalną wygodę, niezależnie od rodzaju wykonywanych czynności. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że na rynku znaleźć można również krzesła pozwalające na regulację wysokości siedziska. Hoker 60 cm może więc w szybki sposób stać się nieco wyższy lub niższy. Zazwyczaj wystarczy tylko użyć specjalnej dźwigni lub innego elementu regulacyjnego. Zasada jego działania jest podobna do krzeseł biurowych i gamingowych.

Jakie hokery do barku w kuchni będą najlepsze?

Skoro mamy za sobą już kwestie związane z wymiarami omawianych krzeseł, możemy przejść do kolejnych parametrów oraz kwestii, które powinny mieć wpływ na ostateczny wybór. Ich dokładne przeanalizowanie pozwoli dokonać właściwego zakupu. Bez względu na to, jakie dokładnie ma być zastosowanie hokerów. Na co więc zwrócić uwagę? Co warto sprawdzić, by nie wyrzucić pieniędzy w błoto?

Kwestia zdecydowanie najważniejsza, niezależnie od typu siedziska w kuchni, jest materiał wykonania. Ma on bowiem wpływ zarówno na wygląd całej konstrukcji, jak i jej wytrzymałość oraz szeroko rozumianą przydatność. Nie warto decydować się na „pierwsze lepsze” hokery, ponieważ może okazać się, że nie spełnią one indywidualnych wymagań. Jakie więc produkty znajdują się w katalogach producentów?

  • Sporą popularnością w ostatnim czasie cieszy się hoker drewniany, który prezentuje się bardzo elegancko. Świetnie pasuje do wnętrz tradycyjnych i wszędzie tam, gdzie pełno jest materiałów naturalnych. Mowa tu nie tylko o drewnie, ale też o kamieniu i betonie. Takie hokery będą bardzo stylowe, należy jednak sprawdzić, czy zostały odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi i wpływem czynników zewnętrznych.

  • Krzesło do wyspy może zostać wykonane także z tworzyw sztucznych. Są to przeważnie tanie hokery, na których można naprawdę sporo zaoszczędzić. Przeważnie są bardzo zróżnicowane pod względem kolorystycznym, dlatego łatwo jest dobrać je do konkretnego stylu aranżacyjnego. Trzeba jednak pamiętać, że za niższą ceną z reguły idzie również nieco gorsza wytrzymałość mechaniczna. Żywotność takich krzeseł może być ograniczona.

  • Takich problemów nie tworzą metalowe hokery do wyspy, które są niezwykle odporne na uszkodzenia. Dzięki temu mogą być z powodzeniem używane przez bardzo długi czas. Ich surowy styl doskonale pasuje do pomieszczeń industrialnych. Czasem jednak są nieco niewygodne. Z tego powodu warto decydować się na produkty, których siedziska zostały wyłożone dodatkowym materiałem.

  • Pod tym względem optymalnym wyborem wydają się hokery tapicerowane, gwarantujące bardzo wysoką wygodę siedzenia. Warto na nie postawić wówczas, gdy mają być one często użytkowane. Świetnie nadadzą się podczas rozmaitych imprez czy też spotkać w gronie rodziny lub przyjaciół.

Który z tych hokerów najlepiej sprawdzi się w kuchni? Wiele zależy od indywidualnych potrzeb, możliwości finansowych, jak również specyfiki samego pomieszczenia. Przed wydaniem pieniędzy najlepiej dokładnie przeanalizować wszystkie mocne i słabe strony wskazanych siedzisk i na tej podstawie dokonać wyboru.

Rodzaje dostępnych hokerów

Oczywiście hokery dostępne w sklepach nie są zróżnicowane pod względem materiałów, z których zostały przygotowane. Nie bez znaczenia jest ponadto ich styl, design, który może mieć decydujący wpływ na wybory konsumenckie.

Dlaczego? Ponieważ to od niego zależy, czy hokery będą pasowały do konkretnych pomieszczeń czy też wręcz przeciwnie. Żeby uzyskać spójność aranżacyjną, wszystkie elementy muszą być ze sobą w jakiś sposób zgodne. W przeciwnym wypadku powstanie mało estetyczny chaos, który sprawi, że przebywanie w kuchni, salonie czy też innym pokoju stanie się znacznie mniej przyjemne. 

Na szczęście producenci cały czas starają się dostarczać na rynek produkty w różnych stylach, które spełniają indywidualne potrzeby i wymagania. Dzięki temu ich dobór do konkretnych pomieszczeń nie powinien sprawiać specjalnych trudności.

  • Hokery loft – przeważnie wyróżniają się bardzo surowym stylem. Przez to przypominają elementy, które można zaobserwować w starych fabrykach i halach produkcyjnych. Hokery loftowe są często specjalnie postarzane, tak aby wyglądały na meble z poprzedniej epoki. Producenci zazwyczaj decydują się na połączenie metalowej podstawy z drewnianym siedziskiem. Całość tworzy bardzo ciekawy efekt. Doskonale pasuje on do pomieszczeń, w których znajduje się cegła i metal.

  • Hokery glamour – w tej kategorii często mieści się hoker tapicerowany. Meble tego typu mają stworzyć wrażenie przepychu i pewnego bogactwa, które charakteryzuje się stosowaniem dużej liczby zdobień, a także drogich materiałów. Z tego powodu takie hokery kosztują całkiem sporo.

  • Hoker nowoczesny – często wyróżnia się nietypowymi kształtami. Dobrze pasują one do pomieszczeń, które mają się w jakiś sposób wyróżnić. Meble nowoczesne przeważnie są oszczędne pod względem kolorystycznym. Najczęściej spotykane jest połączenie bieli z czernią. 

  • Hoker klasyczny – przeważnie wykonywany z drewna. Wyróżnia się prostymi kształtami i małą liczbą zdobień. Warto na niego postawić w pomieszczeniach, w których dominują stonowane kolory. Doskonale komponują się z zielenią i meblami tradycyjnymi.

Jak pokazuje oferta rynkowa, siedziska do kuchni występują w wielu różnych kolorach, które należy dopasować do odcieni ścian, podłóg i zastosowanych dodatków aranżacyjnych. Pozwala to osiągnąć wspominaną już spójność aranżacyjną.

Hockery Wilton Bar, CustomForm

Hokery z oparciem czy bez?

Na koniec warto jeszcze wskazać jeden, bardzo ważny, podział omawianych krzeseł kuchennych. Hokery występują bowiem na rynku w wersjach z oparciami i bez. Te pierwsze zapewniają wyższy komfort siedzenia. Okażą się również bardziej przyjazne dla kręgosłupa, dlatego zaleca się je wówczas, gdy mają być używane często i przez długi czas. Hokery bez oparcia zajmują natomiast mniej miejsca, pod względem wyglądu są również bardziej zbliżone do klasycznych siedzisk barowych.

Ostateczny wybór jest więc zależny od indywidualnych preferencji. Podobnie ma się sprawa z pozostałymi parametrami i kwestiami, które zostały poruszone powyżej. Dokładna analiza dostępnych na rynku produktów pomoże w dokonaniu ostatecznego wyboru.

Zobacz hokery >