15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Biała kuchnia z czarnym blatem - Jak urządzić?

Czerń i biel to nierozerwalny duet kolorystyczny, który sprawdzi się nie tylko w salonowych i łazienkowych aranżacjach, ale też w kuchni. Gdy wybór padnie na białe meble i czarny blat, pojawia się wiele pytań o to, jak urządzić taką kuchnię, by wyglądała efektownie i była wygodna w użytkowaniu. 

Udostępnij:
Biała kuchnia z czarnym blatem - Jak urządzić?

Jakie ściany do białej kuchni z czarnym blatem? 

Biała kuchnia z czarnym blatem to wyrazisty i mocno kontrastujący zestaw, do którego trzeba jeszcze dobrać kolor oraz wykończenie ścian. Będzie on miał niebagatelny wpływ na wygląd całego pomieszczenia, a także na to, jak będą prezentowały się meble kuchenne. Na jaki kolor wykończyć ściany?

  • Na biało – jedną z najbardziej oczywistych opcji będzie pomalowanie ścian w kuchni na biało. Na takim tle białe szafki z czarnym blatem wyglądają bardzo efektownie. Całość jest spójna i elegancka. 

  • Na czarno – równie dobry, uniwersalny i ponadczasowy pomysł. Czarny blat stworzy jedną całość z czarną ścianą, a białe szafki będą świetnie kontrastowały z tymi elementami. 

  • Na szaro – biel i czerń bardzo dobrze komponują się również ze wszelkimi odcieniami szarości. Może to być zarówno jasny popiel, jak również grafit lub odcienie srebra. Ścianę można przecież nie tylko pomalować, ale też obłożyć dekoracyjnymi panelami, płytkami lub cegłą. 

  • Na kremowo – delikatny krem, kolor ecru lub bardzo jasny beż to także dobry wybór, gdy kuchnia ma biały kolor i czarny blat. 

  • Stosując okładzinę ścienną – mogą to być płytki, ale też cegła pomalowana na biało, specjalne panele lakierowane na wysoki połysk lub drewno. Możliwości jest wiele, a każda okładzina ma swoją specyfikę. Jest to rozwiązanie nieco kosztowniejsze niż zwyczajne pomalowanie ścian, ale zazwyczaj zapewnia wyższą trwałość i łatwiejsze czyszczenie ewentualnych zabrudzeń. 

Decydując się na pomalowanie ścian w kuchni, a szczególnie ściany nad blatem, warto wybrać farbę dedykowaną do takich zastosowań. Będzie ona odporna na wnikanie zabrudzeń, a ewentualne plamy można będzie usunąć na mokro. Ciekawym sposobem wykończenia ściany nad blatem w kuchni jest zastosowanie na niej dokładnie takiego samego blatu, jaki znajduje się na szafkach – w tym wypadku trzeba będzie jednak zadbać o wycięcie w nim otworów na ewentualne gniazdka elektryczne. 

Jaki kolor podłogi do białej kuchni z czarnym blatem? 

Kolejnym ważnym akcentem kuchennym, który wpływa nie tylko na estetykę wnętrza, ale też na kwestie praktyczne, jest oczywiście podłoga. Na jaki materiał się zdecydować, gdy w kuchni mają znaleźć się białe szafki z czarnym blatem?

Najpowszechniejszym rozwiązaniem na kuchenną podłogę są płytki podłogowe. Są dostępne w wielu różnorodnych kolorach, kształtach i rozmiarach. Mogą mieć matowe, satynowe lub błyszczące wykończenie. Są solidne, łatwe w czyszczeniu i praktyczne w codziennym użytkowaniu. Płytki podłogowe do biało-czarnej kuchni także mogą być czarne, białe albo czarno-białe, jeśli chce się uzyskać tak spójny efekt końcowy. Doskonale sprawdzą się także płytki w różnych odcieniach szarości lub imitujące kamień naturalny albo drewno. 

Podłoga w kuchni nie musi być jednak wykończona płytkami, które są zimne w dotyku, o ile nie zastosowano pod nimi ogrzewania podłogowego. Ogromną popularnością cieszą się bowiem również kuchenne podłogi z paneli laminowanych lub winylowych. Panele podłogowe o klasie ścieralności 4 lub wyższej świetnie sprawdzają się w kuchni i powinny pasować do biało-czarnych mebli. Panele laminowane najczęściej imitują drewno, a panele winylowe mogą imitować kamień, płytki, mozaikę, a także posiadać różnorodne fantazyjne nadruki. Decydując się na panele podłogowe w kuchni warto wybrać takie, które będą odporne na ścieranie, ale też będą miały podwyższoną odporność na wilgoć. 

Aranżacja kuchenna z białymi szafkami i czarnym blatem może zostać uzupełniona również drewnianą podłogą. Odpowiednio zaimpregnowane deski podłogowe, parkiet albo drewniane panele świetnie sprawdzą się w codziennym użytkowaniu, wizualnie ocieplą wnętrze i nie będą tak chłodne w dotyku, jak podłoga wykończona gresem lub kamieniem.

Kuchenną podłogę można wykończyć także kamieniem naturalnym, gumową wykładziną i na wiele innych sposobów. Najpopularniejsze są jednak płytki podłogowe, panele oraz drewno. Kluczowe znaczenie dla estetyki wnętrza ma także kolorystyka podłogi, która może współgrać z białymi szafkami albo z nimi kontrastować – w zależności od tego, jaki efekt planujemy uzyskać. 

Dodatki do biało czarnej kuchni 

Zwieńczeniem każdej domowej aranżacji są odpowiednio wybrane dodatki. To one nadają wnętrzom indywidualny i niepowtarzalny charakter. Mogą harmonizować z wystrojem albo być mocniejszym akcentem o kontrastowym charakterze. Jakie powinny być dodatki w biało-czarnej kuchni?

  • Drewniane – drewno ma na tyle neutralny i uniwersalny charakter, że wpasuje się w każde otoczenie. W biało-czarnej kuchni z powodzeniem można więc zastosować drewniane elementy, jak choćby deski do krojenia, chlebak, łyżki, akcesoria i pojemniki, a nawet drewnianą misę na owoce. 

  • Metaliczne – do bieli i czerni doskonale pasuje także kolor srebrny, złoty lub mosiężny, dlatego też z powodzeniem można sięgnąć po dodatki i sprzęty w którymś z tych odcieni. Mogą to być elementy takie, jak kran, zlew, sprzęty AGD, ale też pojemniki kuchenne, słoiczki na przyprawy i tym podobne. 

  • Białe i czarne – kuchnia z białymi szafkami i czarnym blatem może zachować idealnie spójny charakter, gdy sięgniemy po dodatki w tych samych kolorach. Ciemny blat świetnie skomponuje się z czarnymi pojemnikami na produkty spożywcze, a zamiast drewnianych łyżek i akcesoriów można zdecydować się na czarne lub białe z tworzywa lub silikonu. Czarna lub biała może być także płyta grzewcza, a także inne urządzenia AGD. 

  • W wybranym kolorze dodatkowym – by przełamać czarno-białą kolorystykę kuchenną, można wprowadzić do wnętrza dodatkowy kolor lub kolory. Może to być praktycznie dowolna barwa: czerwień, zieleń, niebieski, żółty i wiele innych kolorów. Barwy te mogą pojawić się na przykład w roli kuchennych pojemników, ale też urządzeń AGD – popularnością cieszą się kolorowe lodówki wolnostojące, ale też tostery, czajniki i wiele innych sprzętów. Ważne, by nie przesadzić z ich ilością, by wystrój wnętrza pozostał spójny i efektowny. 

Dodatki do biało-czarnej kuchni to nie tylko drobiazgi do postawienia na blacie lub do zawieszenia na ścianie, ale też pozostałe meble, jakie znajdują się w pomieszczeniu. W większych kuchniach często wydziela się przecież także przestrzeń jadalną, a w wielu domach i mieszkaniach kuchnia jest otwarta na salon, przez co jej wystrój musi dobrze komponować się z aranżacją pokoju dziennego. 

Dobierając meble do biało-czarnych szafek kuchennych, warto kierować się podobnymi kryteriami, jak przy doborze koloru ścian i podłogi do białej kuchni z czarnym blatem. Jeśli chcemy zyskać spójny efekt, odpowiednim wyborem będą białe, czarne lub czarno-białe meble. Sprawdzą się także meble drewniane i popielate, a jeśli zależy nam na przełamaniu monotonii, krzesła lub stół można wybrać w zdecydowanie odważniejszych kolorach. 

Wady i zalety białej kuchni 

Białe kuchnie cieszą się ogromną popularnością. Są chętnie wybierane przez miłośników minimalizmu, stylu skandynawskiego i nowoczesnego. Biel wprowadza sporą dozę świeżości do pomieszczenia i sprawia, że wnętrze wydaje się jasne, przestronne i przyjemne, ale czy jest to kolor, który powinien dominować w kuchni?

Zaletą białych kuchni jest właśnie ich przestronność, uniwersalność i elegancja. Białe szafki świetnie komponują się z czarnym blatem, a także z wieloma innymi kolorami i akcesoriami. Choć białe meble, podłoga lub ściana wydają się dużo bardziej podatne na zabrudzenia niż inne kolory, to w rzeczywistości są tak samo narażone na zachlapanie i zabrudzenie w kuchennych warunkach, a ponieważ brud będzie bardziej widoczny na białym tle, trudniej go przeoczyć, a dzięki temu maleje ryzyko, że po gotowaniu lub pieczeniu w kuchni pozostaną plamy, które zaschną i staną się tym trudniejsze do usunięcia po dłuższym czasie. 

Wadą białych kuchni jest jednak ich pozorna ascetyczność. Wielu osobom białe wnętrza kojarzą się z przestrzenią mało przytulną i niepraktyczną. Jeśli jednak biel szafek zostanie przełamana drewnianymi dodatkami, kuchnia nabierze o wiele bardziej przytulnego charakteru. 

Biała kuchnia jest bardzo uniwersalna i ponadczasowa. Szafki w tym kolorze pasują do wielu różnorodnych stylów wnętrzarskich, dlatego też powinny przetrwać próbę czasu. Jeśli nawet blat i dodatki się nam znudzą, zawsze można będzie je wymienić, a białe szafki pozostaną świetną bazą do różnorodnych aranżacji i modyfikacji na przyszłość. 

Czy taka kuchnia nada się do otwartego salonu?

W wielu domach i mieszkaniach kuchnia jest pomieszczeniem otwartym na salon – w niektórych aranżacjach jest lekko wydzielona przy pomocy fragmentu ściany działowej, ale i tak jakaś jej część lub nawet całość pozostaje widoczna z salonu. Czy, wobec tego, biało-czarna kuchnia będzie pasować do otwartego salonu? 

Trudno o bardziej uniwersalną i ponadczasową aranżację kuchenną niż taką, jak białe szafki z czarnym blatem. Kuchnia w tych kolorach będzie świetnym wyborem do otwartej przestrzeni dziennej w domu lub mieszkaniu, gdyż doskonale skomponuje się zarówno z trendami nowoczesnymi, minimalistycznymi i skandynawskimi, jak również z wieloma innymi stylami – to wszystko kwestia dodatków.

By biało-czarna kuchnia pasowała do otwartego salonu, warto zadbać o odpowiedni wystrój obu pomieszczeń. Spójny efekt podkreśli jednolita podłoga w obu pomieszczeniach, a także podobny lub identyczny kolor ścian. W obu pomieszczeniach warto powtórzyć także pewne dodatkowe akcenty kolorystyczne – na przykład drewniany stolik kawowy w salonie może być wykonany z tego samego rodzaju drewna, co kuchenne deski, a ściereczki kuchenne mogą nawiązywać do obicia, jakie zastosowano na salonowym narożniku. Oczywiście nie chodzi o to, by oba pomieszczenia były identyczne, ale kilka wspólnych akcentów sprawi, że stworzą spójną i przyjemną dla oka przestrzeń, w której będą wydzielone strefy, ale która pozostanie jedną dużą całością. 

Zobacz meble do kuchni



Zaufało nam ponad 300 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać idealne meble. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.