Jak urządzić kuchnię w stylu angielskim? Praktyczne porady

Tradycyjny styl angielski nadal cieszy się dużą popularnością. Postawić na niego warto chociażby w kuchni.

Trudno określić go jednym słowem. Aranżacje angielskie przeważnie wyróżniają się zastosowaniem jasnych barw i motywów kwiatowych. Do tego dochodzą meble i liczne dodatki wykonane z materiałów naturalnych. Całość tworzy specyficzną, angielską elegancję, która sprawia, że wnętrze staje się bardzo przytulne. Przebywanie w nim jest bardzo przyjemne. Biorąc to pod uwagę, warto zastanowić się nad tym, jakie dokładnie zabiegi pozwolą uzyskać taki właśnie efekt.

Porady Twojemeble.pl, 2021-04-15
Udostępnij:
Jak urządzić kuchnię w stylu angielskim? Praktyczne porady

Jak urządzić kuchnię w stylu angielskim?

Co istotne, styl angielski oparty jest na klasycznych rozwiązaniach, dlatego jeśli bardziej zależy Ci na aranżacji nowoczesnej, może on okazać się nie dla Ciebie. Jeśli jednak stonowana elegancja przemawia do Twojego poczucia estetyki, możesz jak najbardziej czytać dalej. Czym wyróżniają się kuchnie w stylu angielskim? Wskazać trzeba przede wszystkim na:

  • wszechobecną biel – króluje ona zarówno na ścianach, jak i meblach oraz wielu dodatkach. Równie często stosowane są barwy zbliżone do bieli. Mowa tu głównie o kości słoniowej oraz ecru,

  • drewniane meble – wymagany jest przynajmniej drewniany blat, który będzie dobrze komponował się z panelami lub parkietem. Oba elementy często mają ciemną barwę, tak aby kontrastowały z bardzo jasnymi frontami. Same meble powinny natomiast być wyposażone w mnóstwo schowków i szuflad. Dobrze prezentują się także przeszklenia,

  • zdobienia – głównie znajdziemy je na meblach. Będą to elementy ażurowe, listwy, gzymsy, mosiężne uchwyty, jak również klasyczna armatura. Najlepiej w stylu retro. Tak samo powinny prezentować się klosze lamp,

  • wyspa – centralny punkt kuchni w stylu angielskim. Warto na nią postawić nie tylko ze względu na jej wysoką estetykę, ale też praktyczność. Wyspa w kuchni pozwoli na wygodne przygotowywanie posiłków, świetnie sprawdzi się podczas spotkań w gronie przyjaciół i rodziny.

Choć przedstawiliśmy elementy, które najczęściej pojawiają się w aranżacjach, wspomnieć trzeba też o tym, że do czynienia mamy z różnymi obliczami stylu angielskiego. Kuchnię możemy więc urządzić na modłę kolonialną, industrialną, elegancką lub glamour. Poszczególne aranżacje mogą różnić się zastosowanymi materiałami, odcieniami oraz dodatkami.

Wyspa kuchenna marki KAM

Wyspa kuchenna marki KAM

Jakie kolory w stylu angielskim dominują?

Jak już zostało wspomniane, kuchnia w stylu angielskim powinna wyróżniać się przede wszystkim jasnymi barwami, choć dobór poszczególnych kolorów w dużej mierze zależy od efektu, na jakim Ci najbardziej zależy. Jeśli ma być to klasyczna, angielska elegancja, do bieli dodaj szkocką kratę, a także wiele naturalnych tkanin dekoracyjnych. Zwykle są one zdobione koronką i elementami lnianymi. 

Taka aranżacja musi opierać się też na niezmienionej barwie naturalnych materiałów – jasne drewno i gliniane naczynie przełożą się na sielską atmosferę, która zapanuje we wnętrzu. Kuchnia w stylu angielskim może zostać również wzbogacona o elementy egzotyczne. W wersji kolonialnej pojawiają się więc ciemne blaty z hebanu i wenge, ozdoby z masy perłowej, a także takie kolory jak zieleń i głęboka czerwień – obie barwy są przeważnie „dobierane” do ścian i mebli w barwie ecru.

A może angielska kuchnia z industrialnym charakterem? Jeśli chcesz nieco upodobnić pomieszczenie do starych fabryk, postaw na elementy wykonane z surowych materiałów, na przykład ze stali. Czerń dobrze uzupełni całą aranżację, ale nie można z nią przesadzać. Sprawi bowiem, że kuchnia angielska nagle stanie się wnętrzem w stylu skandynawskim. Przemyśl też zastosowanie granatowych blatów. Nie jest to rozwiązanie stosowane szczególnie często, ale zapewnia bardzo ciekawy efekt

Wszystkie zastosowane rozwiązania warto czasem podkreślić przez odpowiednio dobrane oświetlenie, dzięki któremu kuchnia nabierze nieco luksusowego błysku. Sprytnie schowane listwy LED i duże żyrandole na pewno będą pasować. Sprawią również, że wnętrze stanie się optycznie większe. 

Meble pasujące do stylu angielskiego

W tym miejscu musimy jeszcze raz podkreślić, że materiałem, który zdecydowanie dominuje w każdej kuchni angielskiej (niezależnie od wizji aranżacyjnej), jest bez wątpienia drewno. Pojawia się on oczywiście także w przypadku mebli.

Czym powinny się wyróżniać? Przede wszystkim bardzo elegancką, stonowaną stylistyką, która pozwoli na łatwy dobór dodatków. Z tego też powodu najczęściej wybierane są białe meble kuchenne w stylu angielskim. Wyróżniają się przeważnie dość prostymi frontami z uskokami. Do tego dojść powinny okucia oraz uchwyty wykonane z ceramiki, mosiądzu lub metalu. Świetnie w takich wnętrzach komponują się też przeszklone kredensy.

Na jaki jeszcze materiał warto postawić? Dobrym wyborem okaże się na pewno kamień, z którego często wykonywane są blaty. Co ciekawe, poza wspomnianą już wyspą, bardzo ważnym elementem ozdobno-użytkowym w kuchniach angielskich jest okap. Powinien być duży i obudowany, koniecznie z klasycznymi, angielskimi zdobieniami. Dzięki temu będzie on wyglądał bardziej jak kominek niż standardowy okap kuchenny.

Podczas dobierania mebli trzeba pamiętać, że omawiany styl zazwyczaj nie dopuszcza wyraźnej gry kolorów. Kuchnie są przytulne, jasne, wzbogacane drobnymi elementami, które nie powinny dominować. Lepiej postawić na funkcjonalną prostotę, aniżeli na różnego typu „szaleństwa” aranżacyjne. Mogą one bowiem wprowadzić zbyt dużo niepotrzebnego chaosu.

Dodatki do kuchni angielskiej

Po wyborze koloru ścian, materiału i stylu, w jakim wykonane zostaną meble, a także oświetlenia, możemy przejść do dodatków. Tych zaś jest naprawdę sporo, o czym przekonują liczne przykłady aranżacji angielskich, jakie znajdziesz w sieci i rozmaitych katalogach. Warto dobrze zastanowić się nad ich wyborem, ponieważ pozwalają one doskonale uzupełnić aranżację. Sprawią również, że okaże się ona po prostu spójna. Na co postawić w szczególności?

  • Rośliny – w kuchniach angielskich pojawia się mnóstwo kwiatów, zarówno doniczkowych, jak i w wazonach.

  • Tkaniny – różnego rodzaju ścierki, ręczniki, narzuty, obrusy i zasłony. Dominują jasne odcienie, a także szkocka krata.

  • Gzymsy – znajdują się na frontach szafek, jak również na ścianach i okapach.

  • Kryształowe cukiernice i patery – do tego dojść mogą też kieliszki w podobnym stylu.

  • Klosze lamp – z mlecznego szkła, metalu lub drewna.

  • Stare zegary – koniecznie drewniane.

Oczywiście są to tylko wybrane przykłady dodatków, które powinny sprawdzić się w kuchniach utrzymanych w stylu angielskim. Wszystko, co stare i klasyczne pozwoli podkreślić specyficzny charakter tych wnętrz.

Zobacz meble do kuchniZaufało nam ponad 200 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 9 500 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 7 dni w tygodniu. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.