15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak urządzić pokój z aneksem kuchennym?

Połączenie pokoju z kuchnią to bardzo wygodne rozwiązanie, które zapewnia wiele możliwości aranżacyjnych. Jakich dokładnie? Na zburzenie ściany dzielącej pokój dzienny i kuchnie decyduje się wiele osób. Mowa tu zwłaszcza o właścicielach niewielkich mieszkań i kawalerek, którzy chcą zyskać nieco przestrzeni, a także wpuścić do obu pomieszczeń więcej światła. Żeby jednak zabieg ten przyniósł pożądany efekt, warto pomyśleć o odpowiedniej aranżacji, skupiającej się na odpowiednim doborze kolorów, mebli oraz dodatków, których zadaniem jest uzupełnienie całej stylizacji.

Udostępnij:
Jak urządzić pokój z aneksem kuchennym?

Jak urządzić nowoczesny pokój z aneksem?

Zdążyliśmy wspomnieć już o tym, że salon z kuchnią najczęściej łączony jest po to, aby zyskać dodatkowe metry użytkowe. Taki zabieg zdecydowanie ułatwia również komunikację między osobami znajdującymi się w salonie i w kuchni.

Aranżacja ta bardzo dobrze współgra ze stylem nowoczesnym, który pozwala na łączenie wielu baw, materiałów i faktur. Żeby optycznie powiększ salon z aneksem kuchennym, warto decydować się przede wszystkim na jasne ściany. Dobrym wyborem okaże się biel, beż, a także pastelowy róż oraz mięta. Tego typu odcienie sprawią, że wnętrze zostanie lepiej rozświetlone. Zwłaszcza gdy zrezygnujemy z grubych, ciemnych zasłon w oknach.

Żeby jednak całość nie okazała się mdła i bez wyrazu, jasne kolory na ścianach dobrze jest jakoś przełamać, na przykład poprzez wybór ciemniejszych mebli. Szara, grafitowa kanapa, elegancki, metalowy stolik kawowy oraz drewniana szafka RTV sprawią, że salon nieco się ożywi. Do tego dodać można również kolorowe dodatki, wyróżniające się przyjemną, ciepłą fakturę. Poduszki, koce, narzuty, ramy obrazów, doniczki – tego typu elementy potrafią całkowicie odmienić wnętrze. Warto więc pokusić się o nieco szaleństwa i postawić na takie kolory jak zieleń, musztardowy, granat bądź brąz.

Nowoczesna aranżacja kuchni z salonem w wielu przypadkach wykorzystuje też elementy wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno oraz kamień. W ten sposób można znacznie zwiększyć prestiż tego pomieszczenia, a także sprawić, nabierze charakteru.

Twoja kuchnia Semi Line

Twoja kuchnia Semi Line

Jak oddzielić pokój od kuchni?

Choć przestrzeń jest otwarta, warto w jakiś sposób oddzielić część wypoczynkową od kuchni. Nie może się to jednak odbyć zbyt wyraźnie, gdyż przez to w łatwy sposób możemy zgubić gdzieś spójność aranżacyjną. Zamiast więc decydować się na grubą listwę czy też niekompletną ściankę działową, lepiej postawić na coś dyskretniejszego. W tym celu wykorzystać można oczywiście meble. Pokój dzienny od kuchni oddzielimy chociażby stołem jadalnianym lub niewielkim barkiem, który posłuży również do spożywania posiłków czy też po prostu do siedzenia przy nim i spędzania wolnego czasu.

Oczywiście należy uważać, aby nie mebel nie był zbyt duży. Mały aneks kuchenny i tak jest już ograniczony pod względem wolnej przestrzeni, dlatego lepiej nie zastawiać go kolejnymi elementami. Wiele zależy również od tego, jaki jest to aneks. Czy mamy do czynienia wyłącznie z kilkoma szafkami ze zlewem i płytą indukcyjną czy też z pełnoprawną kuchnią. W pierwszym przypadku wyraźne rozdzielanie obu pomieszczeń nie ma zbytniego sensu. Zwłaszcza gdy ma polegać na postawieniu mebli lub innych elementów bez dokładnego przeznaczenia. Salon i kuchnie lepiej potraktować wtedy jako jeden pokój.

Czy wyspa kuchenna się sprawdzi?

Jednym ze sposobów na oddzielenie kuchni od salonu, a przy okazji na zwiększenie funkcjonalności tego pierwszego pomieszczenia, jest postawienie wyspy kuchennej. Na co dzień okaże się ona niezwykle przydatna. Zdecydowanie ułatwi przyrządzanie posiłków, stanie się również miejscem, przy którym możemy urządzań spotkania rodzinne lub imprezy z przyjaciółmi.

Oczywiście wiele zależy od tego, na jaką dokładnie kuchnie się zdecydujemy. Małe pomieszczenia nakładają na nas wiele ograniczeń dotyczących wymiarów wyspy. Nie może ona utrudniać dostępu do pozostałych szafek. Odstęp między nimi a kuchnią powinien wynosić przynajmniej 100 cm. Najlepiej więc, przed podjęciem decyzji o postawieniu kuchni, wykonać niezbędne pomiary.

Pozwolą one wybrać projekt wyspy. Jak się bowiem okazuje, może ona spełniać różne funkcje. Te najpopularniejsze prezentujemy poniżej:

  • wyspa kuchenna jako blat – jej wymiary zazwyczaj nie są duże. Służy ona bowiem wyłącznie do przygotowywania posiłków bądź składowania wyposażenia kuchennego – desek do krojenia, garnków, patelni etc.,
  • wyspa kuchenna z płytą – najlepiej indukcyjną. Okaże się ona znacznie większa od blatu, jednak zdecydowanie usprawni gotowanie. Nad można zamontować też okap,
  • wyspa kuchenna ze zlewem – kolejne ułatwienie, zwłaszcza w mieszkaniach bądź domach, w których zabrakło miejsca na zmywarkę,
  • wyspa kuchenna jako barek – miejsce spotkań i najlepszych imprez. Pod blatem warto przygotować półki na butelki, a także wystarczającą ilość wolnego miejsca, by przesiadywanie przy wyspie okazało się wygodne.

Kuchnia z wyspą zdecydowanie zwiększa nasze możliwości aranżacyjne, jest również niezwykle funkcjonalna. Wszystko to sprawia, że warto postawić na taki właśnie projekt.

Twoja kuchnia Junona

Twoja kuchnia Junona

Podłoga dzielona czy w tym samym kolorze?

Wracamy na chwilę do kwestii oddzielania obu przestrzeni. Niektórzy wykorzystują w tym celu podłogę, wykańczając ją w różny sposób – najczęściej spotykane połączenie tworzą panele, które znajdują się w salonie i płytki, od których zaczyna się kuchnia. Ponownie, takie rozwiązanie nie jest zbyt estetyczne. Oddzielenie jest zbyt wyraźne, przez co za bardzo rzuca się w oczy.

Lepiej więc urządzić kuchnię i pokój w podobny sposób, z zachowaniem zgodności odcieni i stylów. Także na podłodze. W sklepach bez problemu znajdziemy płytki oraz panele, które doskonale nadają się do użycia zarówno w salonie, jak i w kuchni.

Jaki styl będzie dobrym wyborem?

Na koniec warto jeszcze poruszyć kwestię stylów aranżacyjnych. To one bowiem w dużym stopniu decydują o tym, jak prezentuje się pomieszczenie i na jakie rozwiązania możemy się zdecydować. Jaki więc styl najlepiej sprawdza się podczas łączenia pokoju z aneksem? Dobrym wyborem z pewnością okaże się styl nowoczesny, który pozostawia mnóstwo swobody, zwłaszcza pod względem łączenia barw. Ciekawe rozwiązania zapewnia również styl skandynawski (np. dzięki wykorzystaniu materiałów naturalnych) oraz industrialny, opierający się na dużych, otwartych przestrzeniach.

Choć nie jest łatwo zaprojektować pokój z aneksem, wcale nie oznacza to, że z góry jesteśmy skazani na porażkę. Konieczne jest jednak przemyślenie pewnych rozwiązań, tak aby okazały się one zgodne z naszymi oczekiwaniami. Mamy nadzieję, że powyższe propozycje ułatwią całą sprawę.

Meble do kuchni