15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak urządzić kuchnię w kształcie litery L?

Dobrze urządzona kuchnia to miejsce, w którym aż chce się przebywać. Przyrządzanie domowych posiłków, wypakowywanie zakupów, a nawet porządkowanie komfortowo zaaranżowanej przestrzeni będzie o wiele przyjemniejsze. Zabudowa kuchenna może przybierać różnorodne formy i rozmiary. Popularnością cieszą się zarówno kuchnie rozplanowane na jednej ścianie, jak również kuchnie z wyspą, a także kuchnie w kształcie litery L. Jak zaaranżować kuchnię w kształcie litery L? Czy to praktyczny układ?

Udostępnij:
Jak urządzić kuchnię w kształcie litery L?

Kuchnia w kształcie litery L - jak urządzić? 

W wielu domach i mieszkaniach sprawdzi się właśnie układ L w kuchni – to idealne rozwiązanie zarówno do małych, jak i dużych pomieszczeń. Ciąg szafek, który obejmuje także narożnik, tworzy wówczas kształt litery L i umożliwia wygodne rozplanowanie poszczególnych stref oraz sprzętów. Jak urządzić kuchnię w tym kształcie? Możliwości jest bardzo wiele, a to kilka najpopularniejszych rozwiązań:

  • Klasyczna zabudowa kuchenna w kształcie litery L – obejmuje dwie przylegające do siebie ściany. Najłatwiej zaplanować ją na ścianach pozbawionych okien, ale w razie konieczności układ ten sprawdzi się również na ścianie z oknem. W zabudowie tego rodzaju stosowane bywają narożne szafki i blat.
  • Zabudowa połączona ze stołem lub wyspą – w takim układzie część litery L jest tworzona przez stół lub kuchenną wyspę. Jest to rozwiązanie, które pozwoli zaaranżować część jadalną tuż obok kuchni i sprawdzi się zarówno w zamkniętych, jak również w otwartych kuchniach.
  • Zabudowa z barkiem pod oknem – w małych kuchniach, w których trudno rozplanować szafki na kształt litery L, można zastosować zamiast części z nich wąski blat, który będzie pełnił rolę barku. Pod nim można ustawić hokery, a także przewidzieć miejsce do przechowywania.
  • Kuchnia w kształcie L otwarta na salon – to bardzo popularne i efektowne rozwiązanie. W tym wypadku część litery L nie przylega do ściany, ale pełni rolę granicy pomiędzy kuchnią i salonem. Układ ten może zawierać efektowną wyspę kuchenną, która styka się z zabudową, a jednocześnie odgradza typowo roboczą przestrzeń kuchenną od pokoju dziennego.

Narożny układ kuchenny doskonale sprawdza się w większości pomieszczeń i to zarówno w kuchniach oddzielonych od salonu, jak i otwartych na pokój dzienny.

Kuchnia Family Line

Kuchnia Family Line

Wady i zalety kuchni w literę L 

Aranżacje kuchenne z zabudową L mają swoje mocne oraz słabsze strony, co warto wziąć pod uwagę jeszcze na etapie projektowania wnętrza. To pozwoli uniknąć najczęściej powtarzanych błędów i rozczarowań.

Zalety kuchni w literę L:

  • Możliwość ergonomicznego rozplanowania stref i zastosowania tak zwanego trójkąta roboczego.
  • Estetyczny i nowoczesny design – układy narożne doskonale pasują do wielu współczesnych aranżacji kuchennych.
  • Możliwość zastosowania szafek narożnych, które są bardzo pojemne i funkcjonalne.
  • To świetny wybór do wąskich kuchni, w których trudno zmieścić dwie linie szafek naprzeciwko siebie.

Wady kuchni w kształcie litery L:

  • Szafki narożne z wysuwanymi szufladami, karuzelami i tym podobnymi rozwiązaniami zazwyczaj są droższe od standardowych.

Układ w kształcie litery L ma zdecydowanie więcej mocnych niż słabszych stron. Zabudowa kuchenna w L jest estetyczna, chętnie stosowana i wygodna oraz pasuje do większości stylów wnętrzarskich.

Jak zaaranżować wnętrze z kuchnią w L? 

Kuchnia bywa niezwykle istotnym pomieszczeniem w całym domu lub mieszkaniu. To w niej przyrządzane są posiłki, a często także to w niej zwykło się popijać kawę z bliskimi, rozmawiać i planować nadchodzący dzień. By to pomieszczenie spełniało oczekiwania domowników, warto zaaranżować je w odpowiednim stylu. Jaka estetyka pasuje do kuchni w kształcie litery L?

  • Nowoczesna – meble kuchenne w nowoczesnym stylu są często proste i niemal ascetyczne. Z łatwością można więc rozplanować je na planie litery L. W nowoczesnej kuchni sprawdzi się wysoka zabudowa oraz narożny układ z przestronnym blatem lub kuchenną wyspą. Nowoczesne kuchnie mogą być utrzymane w stonowanej lub wyraźnej kolorystyce – fronty dolnych szafek mogą różnić się kolorem od frontów szafek wiszących.
  • Skandynawska – kuchnie w stylu skandynawskim są ergonomiczne i praktyczne w użytkowaniu. Nic dziwnego, że tak często są to właśnie zabudowy w kształcie litery L. W estetyce skandynawskiej doskonale sprawdzi się zabudowa składająca się z szafek dolnych i wiszących, która zostanie uzupełniona o pojedynczą szafkę wysoką na lodówkę. Jeśli chodzi o skandynawskie aranżacje, kuchnia może być biała lub kremowa, a blat drewniany – to niemal znak rozpoznawczy i wizytówka kuchni w stylu skandynawskim.
  • Minimalistyczna – kolejnym stylem wnętrzarskim, który doskonale pasuje do kuchni w kształcie litery L, jest właśnie minimalizm. Ascetyczna kuchnia w jasnym kolorze z narożnymi szafkami i wysoką zabudową to doskonały wybór zarówno do pomieszczeń oddzielnych, jak i do otwartej przestrzeni, w której kuchnia jest połączona z salonem.
  • Glamour – kuchenna zabudowa w kształcie litery L może mieć również estetykę glamour. W takim wypadku doskonale sprawdzi się połączenie bieli i czerni. Czarny może być kuchenny blat oraz uchwyty, a białe mogą być fronty szafek, ściany i inne elementy. Front w meblach glamour nie powinien być raczej zbyt prosty – sprawdzi się za to front z ozdobnymi ramkami lub wykończony na wysoki połysk.
  • Rustykalna – w kształcie litery L można zaplanować także rustykalne aranżacje. Kuchnie sielskie z drewnianymi szafkami doskonale prezentują się w tym układzie. We wnętrzach tego rodzaju można rozważyć wolnostojącą lodówkę i zrezygnować z wysokiej zabudowy, by utrzymać wiejski i sielski charakter pomieszczenia.

Kuchnia w kształcie litery L sprawdzi się niemal w każdej sytuacji i pasuje niemal do każdego stylu. Co ważne, projektując kuchenną zabudowę w L można posłużyć się gotowymi szafkami, jak również zamówić je na wymiar. Rozwiązania skrojone na miarę będą szczególnie rekomendowane do pomieszczeń z nietypowymi elementami architektonicznymi, jak filar lub skos. W razie braku pomysłu, zawsze można przejrzeć ogrom galerii w sieci. Gdy urządzana jest kuchnia inspiracja może okazać się niezbędna.

Kuchnia Kamduo ML

Kuchnia Kamduo ML

Systemy narożne dla większej wygody 

Projektując kuchnię na planie litery L, warto zdecydować się na zastosowanie nowoczesnych szafek narożnych. Mogą one zaoferować nie tylko miejsce na typowych półkach, ale też przestrzeń z wysuwanymi lub obrotowymi elementami, dzięki czemu z łatwością można sięgnąć po dowolny przedmiot znajdujący się w szafce. Jeśli chodzi o narożne kuchnie meble do nich mogą oferować bardzo zróżnicowane rozwiązania techniczne. Do najpopularniejszych systemów narożnych należą:

  • Szafki z elementami obrotowymi, jak półkole, 3/4 koła lub pełne koło – obrotowe półki lub kosze umożliwiają wygodne sięganie po przedmioty znajdujące się z tyłu.
  • Szafki z wysuwanymi koszami lub półkami, jak magic corner – praktycznie cała zawartość szafki może zostać wysunięta do przodu.
  • Szafka z narożnymi szufladami – stosunkowo nowe rozwiązanie, które pozwala na nieco inne zagospodarowanie narożnika. Szuflady w tym wypadku mają specyficzny kształt i można w nich przechowywać zdecydowanie drobniejsze produkty niż na koszach i półkach obrotowych.

Szafki narożne w kuchni to bardzo dobry wybór – ich wnętrze jest pojemne, a poza tym umożliwiają wykonanie zabudowy w kształcie litery L, a także w wielu innych konfiguracjach. Blat nad narożną szafką również jest bardzo praktyczny i głęboki, dzięki czemu można z łatwością pomieścić na nim niezbędne sprzęty i akcesoria. Ponieważ jednak szafki narożne z systemami obrotowymi i wysuwanymi są kosztowne, niektórzy decydują się na tańszą opcję – szafki narożne z klasycznymi półkami. To opcja, która będzie mniej komfortowa w użytkowaniu, gdyż ciężej będzie sięgnąć po rzeczy znajdujące się z tyłu. Wybierając szafki do kuchni, warto więc zwracać uwagę zarówno na ich estetykę, jak również cenę i funkcjonalność.

Wygoda i funkcjonalność w układzie L 

Poszukując pomysłu na kuchenną aranżację, warto przejrzeć różne projekty kuchni na planie litery L. Warto też zwrócić uwagę na kilka kwestii decydujących o wygodzie oraz funkcjonalności w kuchni. Jakie są zasady, o których warto pamiętać, gdy projektowana jest kuchnia?

  • Każda kuchnia zawiera trzy kluczowe strefy: zmywania, gotowania i przechowywania produktów spożywczych. Strefy te warto ułożyć w tak zwany trójkąt roboczy, a pomiędzy nimi pozostawić odstępy z blatem roboczym.
  • Wokół zlewozmywaka warto zaplanować miejsce na odkładanie czystych naczyń. Pomiędzy zlewem i kuchenką powinien znajdować się blat roboczy, który pozwoli na wstępne przygotowywanie produktów do dalszego gotowania.
  • Kuchenka nie powinna znajdować się w kącie, a wokół niej należy zastosować blat roboczy. Jeśli jest to kuchnia gazowa, nie należy umieszczać jej przy samym oknie. W niedalekim sąsiedztwie kuchenki powinien znajdować się zlew oraz lodówka – te trzy elementy tworzą właśnie tak zwany trójkąt roboczy.
  • W pobliżu lodówki warto zaprojektować blat roboczy, na który będzie można wyciągać potrzebne produkty spożywcze.

Kuchnia na planie litery L jest niezwykle funkcjonalna i wygodna. Zabudowa w tym kształcie ułatwia stworzenie realnego trójkąta roboczego z lodówką, kuchenką i zlewozmywakiem, pomiędzy którymi są zachowane optymalne odstępy. Taki układ ułatwia też równoczesne korzystanie z kuchni kilku osobom, co jest zdecydowanym atutem i może decydować o codziennym komforcie dla wszystkich domowników. Jeśli więc jest się na etapie projektowania kuchni, warto wziąć pod uwagę właśnie aranżację na planie litery L.

Meble do kuchni