15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Kolor turkusowy we wnętrzach

 

Wyraziste kolory są coraz chętniej wybierane do modnych aranżacji wnętrz. Jedną z barw, które cieszą się szczególną popularnością, jest kolor turkusowy. Barwa ta sprawdzi się w wielu aranżacjach – pasuje zarówno do salonu, jak również do sypialni lub łazienki. Z jakimi innymi kolorami łączyć turkus? Do jakiego stylu pasuje ten kolor?

Udostępnij:
Kolor turkusowy we wnętrzach

 

Jak wygląda kolor turkusowy? 

Planując wprowadzenie do aranżacji tak wyrazistej i ciekawej barwy, jak turkus, warto już na wstępie zdefiniować ten kolor i poznać jego wszystkie mocne strony. Już sama nazwa tej barwy wskazuje na to, że mamy do czynienia z niebagatelnym odcieniem – pochodzi ona bowiem od kamienia szlachetnego, a konkretniej od turkusu. 

Jak można zdefiniować turkus? Jest to wyjątkowo ciekawy odcień błękitu, który zmieszano z odrobiną szmaragdowej zieleni. Nie należy mylić koloru turkusowego z cyjanem – jest to odcień zdecydowanie jaśniejszy. 

Choć turkus jest kolorem bazującym na błękicie, nie ma typowo chłodnego charakteru, a wszystko to za sprawą wspomnianej domieszki szmaragdowej zieleni. Barwa ta jest wyrazista i interesująca, a także z łatwością tworzy udane połączenia z wieloma innymi kolorami. Chcąc zastosować kolor turkusowy w pomieszczeniu, można zdecydować się na turkusową farbę na ścianie albo postawić na meble lub dodatki w tym odcieniu. 

Narożnik Belluno, Gala Collezione

Kolor turkusowy – z czym łączyć tę barwę?

Odcień turkusowy, jak wiele innych odcieni niebieskiego, budzi przyjemne skojarzenia ze świeżością, lekkim chłodem i rześkością. Nie jest to barwa typowo zimna, która uczyni wnętrze niezbyt przytulnym, a wręcz przeciwnie – turkus jest kolorem dobrze kojarzonym i chętnie wybieranym do wielu różnorodnych aranżacji. Odcień ten świetnie kontrastuje i współgra z wieloma innymi barwami. Z jakimi kolorami łączyć turkus?

  • Z białym – barwa biała jest słusznie uznawana za niezwykle uniwersalną i ponadczasową, przez co można łączyć ją praktycznie z każdym innym kolorem. Połączenie bieli i turkusu zapewni efekt wyrazistego, ale nie krzykliwego kontrastu. Kolory te doskonale się ze sobą komponują i przywodzą na myśl estetykę marynistyczną i południowe klimaty. 

  • Z szarym – i to z różnymi odcieniami szarości. Barwy te stonują wyrazisty turkus i sprawią, że nie będzie się wydawał aż tak nowatorskim i odważnym odcieniem. Do koloru turkusowego pasują zarówno jasne i chłodne odcienie szarości, jak i ciemniejsze i nieco cieplejsze tony szarego koloru.

  • Z różnymi odcieniami drewna – chcąc uzyskać efekt nowoczesny lub skandynawski, warto zestawić turkus z jasnym i dość ciepłym odcieniem drewna. Można bez problemu kupić sofę w tych barwach albo ustawić drewniany regał na tle turkusowej ściany. Sięgając po ciemne odcienie drewna uzyska się efekt nieco bardziej stylowy i klasyczny. 

  • Z beżem – beż to kolejna barwa, która doskonale tonuje odcień turkusowy, niweluje jego intensywność i sprawia, że wydaje się bardziej oswojony i adekwatny niemal do każdej aranżacji. Efekt ten można uzyskać zarówno stawiając beżową sofę na tle turkusowej ściany, jak i odwrotnie – stawiając na turkusowe meble w pomieszczeniu pomalowanym na beżowo. 

  • Z czernią – ponieważ turkus nie jest bardzo jasnym kolorem, jego zestawienie z czernią może mieć raczej symboliczny charakter – turkusowa pufa może zostać ozdobiona czarnymi nóżkami, a na tle turkusowej ściany świetnie zaprezentuje się czarna półka na książki. 

  • Ze srebrem i złotem – skoro biżuteria z turkusami prezentuje się tak stylowo, nie może być inaczej w przypadku aranżacji wnętrz, a w szczególności wnętrz o estetyce glamour, w których połysk i srebrzyste lub złote akcenty są tak mile widziane.

  • Z innymi odcieniami niebieskiego – a w szczególności z granatem, kobaltem i szafirem. Kolory te będą znakomicie kontrastowały z turkusem i choć wszystkie te barwy bazują na niebieskim, to każda z nich jest zupełnie inna, wyrazista i interesująca. 

  • Z żółtym i pomarańczowym – te barwy stworzą niezwykle intensywny kontrast z turkusem, ale świetnie sprawdzą się w nowoczesnych aranżacjach. 

  • Z kolorem musztardowym, rudym i ceglanym – czyli z odcieniami ciepłymi, ale nie tak wyrazistymi, jak klasyczny pomarańcz lub żółty. Barwy te w połączeniu z turkusem zapewnią efekt w klimacie retro i świetnie sprawdzą się w wielu aranżacjach.

  • Z brązem – niema każdy odcień brązu będzie doskonale komponować się z kolorem turkusowym, podkreśli jego wyrazistość i styl. 

  • Z brudnym różem – kolor turkusowy może świetnie komponować się z różnymi odcieniami różu, a w szczególności z wersją przybrudzoną, ale też z kolorem cielistym, a także z odcieniem różowego złota.

Wymienione barwy stworzą z turkusem znakomite połączenia. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by łączyć ten kolor także z zupełnie innymi odcieniami – wszystko zależy od efektu, jaki chce się uzyskać i od stylu, jaki dominuje w pomieszczeniu.

Łóżko kontynentalne Milo

Do jakich wnętrz pasuje kolor turkusowy?

Barwa turkusowa sprawdzi się niemal w każdym pomieszczeniu, ale nie wszędzie może i powinna grać główną rolę – to kolor na tyle wyrazisty, że już niewielki mebel lub dodatek w tym odcieniu sprawi, że trudno go będzie przeoczyć. 

  • Kolor turkusowy w kuchni – choć mogłoby się wydawać, że jest to barwa zbyt zimna i nowoczesna do wnętrz kuchennych, to w rzeczywistości odnajduje się doskonale w aranżacjach kuchni. Turkus pasuje idealnie do kuchni w stylu nowoczesnym, greckim i marynistycznym. Nie trzeba od razu malować całego pomieszczenia na turkusowo – wystarczy postawić na rolety w tym kolorze albo na szafki wiszące z turkusowymi frontami. 

  • Kolor turkusowy w salonie – będzie prezentował się znakomicie. Barwa ta jest wprost idealna do aranżacji pokoju dziennego, a szczególnie do wnętrz o większym metrażu – można będzie w nich pomalować przynajmniej jedną ze ścian na turkusowo bez obawy o to, że efekt będzie za mocny. Można też zdecydować się na zakup mebli w tym odcieniu. W salonie z pewnością sprawdzi się turkusowy fotel lub narożnik. 

  • Odcień turkusowy w jadalni – może grać główną rolę w aranżacji o estetyce greckiej lub marynistycznej. We wnętrzach o innym wystroju, turkus może pojawić się w formie dodatków, jak zasłony, poduszki na krzesła lub obrus. 

  • Kolor turkusowy w łazience – bywa chętnie stosowany w aranżacjach o świeżym, morskim i rześkim charakterze. Popularnością cieszą się turkusowe płytki ceramiczne, ale też dodatki w tym kolorze, jak ręczniki i łazienkowe pojemniki.

  • Kolor turkusowy w sypialni – nie trzeba obawiać się chłodnego i nieprzyjemnego efektu. Turkus jest barwą przyjemną w odbiorze, która nie ochładza zanadto pomieszczenia, a szczególnie, gdy jest stosowany z umiarem – na przykład w formie poduszek, narzuty na łóżku lub tapicerowanego zagłówka. 

  • Barwa turkusowa w przedpokoju  - sprawdzi się idealnie, a szczególnie w nowoczesnych aranżacjach. Na ten odcień można pomalować jedną ze ścian, na tle której ustawione zostaną białe meble lub drewniane.

  • Odcień turkusowy w pokoju dziecka – to popularny wybór i to zarówno do chłopięcych, jak i dziewczęcych aranżacji. Kolor turkusowy w pokoju dziecka można wprowadzić zarówno w formie mocniejszego akcentu – na przykład malując na turkusowo jedną ze ścian. Inną opcją jest wprowadzenie go w wersji dodatków i mebli. 

Jak widać, kolor turkusowy sprawdzi się praktycznie w każdym pomieszczeniu domowym. Pasuje również do aranżacji firmowych i do wielu różnorakich zastosowań. To ciekawa barwa o dość nowoczesnym i świeżym charakterze – warto dać jej szansę.

Turkusowe meble – wyraziste akcenty do wielu aranżacji

Kolory tak wyraziste i intensywne, jak turkus, mogą pojawić się w aranżacji nie tylko w formie koloru na ścianie, ale też w formie mebli i mniejszych dodatków. Ogromnym atutem takiego rozwiązania jest opcja łatwej i bezproblemowej zmiany aranżacji, gdy gust lub trendy ulegną zmianie – niewielką komodę można łatwo wymienić lub przemalować, a fotel oddać do tapicera i odmienić wnętrze bez konieczności przeprowadzania większego i uciążliwego remontu. 

Jakie meble w kolorze turkusowym warto wziąć pod uwagę? Przede wszystkim meble tapicerowane, jak fotele, sofy, wersalki, narożniki oraz pufy. Można je kupić w odcieniu turkusowym i wkomponować w otoczenie o nieco bardziej stonowanej kolorystyce. 

W kolorze turkusowym mogą być jednak utrzymane nie tylko meble tapicerowane, ale również te, które wykonano z drewna lub płyty meblowej i wykończono farbą, lakierem, okleiną lub folią. W kolorze turkusowym można kupić półki ścienne, ale też fronty szaf do pokoju dziecka lub fronty szafek kuchennych. To ciekawa opcja, która sprawdzi się w wielu nowoczesnych aranżacjach. 

 

Do jakiego stylu pasuje kolor turkusowy?

Odcień turkusowy pasuje do wielu aranżacji domowych i biurowych, pasuje zarówno do przestronnych domów i apartamentów, jak i do niewielkich mieszkań. Do jakiego stylu najlepiej pasuje turkus?

  • Do stylu nowoczesnego – jego kwintesencją bywają właśnie tak mocne i charakterystyczne barwy, jak turkus, a w szczególności, gdy są zestawiane z bielą i szarością. 

  • Do wnętrz skandynawskich – estetyka skandynawska jest bardzo pojemna i wieloznaczna. Łącząc turkus z bielą i jasnym drewnem, uzyskamy idealną paletę barw do aranżacji skandynawskiej.

  • Do stylu retro – choć barwa turkusowa kojarzy się głównie z nowoczesnymi trendami wnętrzarskimi, to w odpowiednim towarzystwie nada się również do wnętrz o estetyce retro. Gdy połączymy turkus z odcieniami ziemi, z kolorem rudym, musztardowym i z odcieniem starego złota, uzyskamy paletę barw w sam raz do aranżacji w stylu retro.

  • Do wnętrz w klimacie marynistycznym – choć wnętrza marynistyczne kojarzone są głównie z bielą i niebieskim lub granatowym odcieniem, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać w nich turkus. 

  • Do estetyki greckiej – odcień turkusowy świetnie pasuje do klimatów południowych, a w szczególności greckich, które bazują na sporej dawce bieli i odcieniach zbliżonych do kolorystyki nieba oraz wody. Odcień turkusowy pasuje więc do tego stylu idealnie.

  • Do wnętrz glamour – kolor turkusowy w połączeniu ze srebrem i czernią stanowi idealną bazę do aranżacji o estetyce glamour. 

  • Do aranżacji minimalistycznych – choć kojarzą się one głównie z bielą lub szarością, często pojawiają się w nich także mocniejsze akcenty kolorystyczne. Taką mocniejszą barwą do punktowego zastosowania może być właśnie turkus.

Kolor turkusowy sprawdzi się w wielu różnorodnych aranżacjach. To barwa o ciekawym charakterze, nieoczywista i nie tak powszechnie stosowana, jak inne odcienie niebieskiego i zieleni. 

Turkusowe meble >