15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak zrobić biurko?

 

Nie da się ukryć, że biurko to jeden z podstawowych mebli nie tylko w biurze, ale również w wielu domach i mieszkaniach. Służy ono do pracy, nauki, a także relaksu – na przykład przy dobrym filmie bądź grze. Wszystko to sprawia, że jego konstrukcja powinna zostać odpowiednio dopasowana do indywidualnych potrzeb. Co zrobić, jeśli biurka dostępne w sklepach nie są w stanie spełnić podstawowych kryteriów? Najlepiej przygotować własną konstrukcję!

Zwłaszcza że wcale nie jest to tak trudne, jak może się wydawać. Oczywiście cała operacja wymaga użycia specjalnie dobranych materiałów, a także narzędzi, jednak wystarczy dobre planowanie, by realizacja tego zadania przebiegła bez większych zastrzeżeń.

Żeby ułatwić nieco pracę, postanowiliśmy opisać wszystkie najważniejsze kwestie związane z przygotowaniem biurka. Mowa tutaj nie tylko o doborze poszczególnych elementów, ale też o wyjaśnieniu poszczególnych etapów budowy. Mamy nadzieję, że poniższy tekst okaże się przydatny.

Udostępnij:
Jak zrobić biurko?

 

Jak samodzielnie wykonać biurko?

Najlepiej zacząć oczywiście od przygotowań. Te natomiast zależne są od tego, na czym nam zależy, a także wolnej przestrzeni, w której biurko ma się znaleźć. Żeby zapanować nad całością, należy podejść do tego zadania etapami.

  1. Wymiary. Pierwsza, jakże ważna kwestia, która pozwoli nam dopasować całą konstrukcję. Na nieco inne biurko zdecydujemy się w niewielkim pokoju, bardzo ograniczonym pod względem metrażu, a na inne wówczas, gdy wolnej przestrzeni jest sporo. Ważna jest nie tylko szerokość biurka, ale również wysokość. Blat musi zostać dopasowany do naszego wzrostu. Zwykle znajduje się on około 70-75 cm nad ziemią, choć wysokie osoby będą potrzebowały jeszcze wyższego biurka. Ważna jest ponadto głębokość – najlepiej co najmniej 60 cm, tak aby możliwa okazała się wygodna praca.

  2. Typ biurka. Jest to bardzo ważna decyzja, która zdefiniuje wybór materiałów, kształtu blatu i obecność elementów dodatkowych. Poza konstrukcjami standardowymi, wymienić możemy na przykład biurka gamingowy, które powinny wyróżniać się głębokim i szerokim blatem, tak aby zapewniały swobodne operowanie myszką. Co ważne, przeważnie są to biurka regulowane, a więc takie, które umożliwiają ustawienie blatu. 

Specyficzną kategorię tworzą biurka dziecięce (nieco mniejsze niż zwykle), a także biurka nowoczesne, wyróżniające się ciekawym, często niecodziennym designem oraz łączeniem wielu materiałów.

  1. Położenie biurka. Warto zastanowić się, gdzie chcemy na co dzień przebywać. Dobór miejsca powinien uwzględniać dostęp do światła dziennego i świeżego powietrza, jak również łatwą możliwość ograniczenia hałasu dochodzącego do naszych uszu. Dość ciekawym rozwiązaniem okazać się mogą biurka narożnikowe, idealne wówczas, gdy przebywamy w pomieszczeniu stosunkowo niewielkim lub zastawionym innymi meblami.

  2. Budowanie biurka z gotowych elementów. Będzie to znacznie łatwiejsze rozwiązanie, ponieważ pozostaje nam jedynie połączyć blat z nogami i pozostałymi częściami. Niezależnie od tego, czy interesują nas małe biurka czy modele większe, montaż nie powinien sprawiać wiele trudności. Zwłaszcza gdy celujemy w biurko komputerowe bez możliwości regulacji. Wystarczy wtedy połączyć stelaż z blatem oraz innymi elementami. Warto nadmienić, że na rynku dostępne są również gotowe stelaże z regulacją. W ich przypadku należy pamiętać o dokładnym wymierzeniu i dopasowaniu blatu, tak aby całość okazała się po prostu funkcjonalna. Takie biurko dla gracza lub projektanta będzie bardzo wygodne.

  3. Biurko tworzone samodzielnie. W tym przypadku pracy jest znacznie więcej. Zwłaszcza podczas przygotowywania bazy, czyli stelażu. No chyba że interesują nas biurka komputerowe całkowicie wykonane z drewna. Wtedy ważne stanie się odpowiednie połączenie nóg z blatem, przy użyciu właściwych wkrętów. Przy pracy samodzielnej ogromne znaczenie ma to, z jakich dokładnie materiałów ma zostać wykonane biurko.

Kolekcja Minko

Z czego możemy zrobić biurko?

Od wyboru tworzyw zależy to, w jaki sposób biurka do komputera będą się prezentowały. Oczywiście nie tylko o wygląd tu chodzi. Uwzględnić trzeba ponadto wytrzymałość poszczególnych elementów i ich odporność na specyficzne warunki występujące w pomieszczeniu, w którym konstrukcja ma się znaleźć. Z tego właśnie powodu dobrze jest przemyśleć dobór każdej części składowej.

Najlepiej zacząć od blatu. To na nim znajdować się będą wszystkie sprzęty i to on pozwoli na realizację ważnych dla nas czynności. Sporą popularnością cieszy się zwłaszcza blat drewniany. Głównie ze względu na atrakcyjny, naturalny wygląd. Należy jednak przemyśleć, z jakiego dokładnie gatunku drewna zostanie on przygotowany. Optymalnym wyborem będzie drewno twarde, odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniami. Ciekawie prezentują się na przykład blaty z buku – malowane lakierem, bejcą bądź farbą.

Jeśli zamówienie drewnianego blatu u stolarza lub w sklepie okaże się za drogie, postawić możemy na konstrukcję wykonaną ze sklejki bądź palety. Zwłaszcza że pozostawiają nam one sporo swobody wyboru. Interesującym wyborem będzie na przykład blat składany.

Ważną funkcję spełniają również nogi. Utrzymują cały ciężar biurka, dlatego nie mogą zostać wykonane z materiałów słabej jakości. Chcąc mieć pewność, że będą odpowiednio stabilne, najlepiej wykonać je z metalu, choć trzeba pamiętać, że takie biurka biurowe są dość ciężkie. Jeśli więc będzie ono czasem przestawiane, lepiej postawić na drewno lub dobrze zabezpieczone tworzywa sztuczne. 

Biurka do biura mogą zostać osadzone na wspornikach, paletach czy też specjalnych kozłach, które także zapewnią należytą stabilność. Czy to wszystko? Oczywiście, że nie! Wykonać możemy bowiem biurka z szufladami, dodatkowymi półkami czy schowkami na użytkowane sprzęty. W tym przypadku dobór materiałów wygląda bardzo podobnie. 

Co będzie potrzebne do wykonania biurka?

Bez względu na to, czy celujemy w nowoczesny blat osadzony na nogach o niecodziennym kształcie, klasyczne konstrukcje drewniane czy też biurka młodzieżowe, przed realizacją jakichkolwiek prac musimy zadbać o zbiór wszystkich niezbędnych elementów. Oczywiście ich liczbę oraz rodzaj trzeba wcześniej zaplanować. Nie ma tu miejsca na działanie spontaniczne czy zmienianie co chwilę koncepcji, w zależności do tego, co akurat przyjdzie nam do głowy. Taki montaż może skończyć się stworzeniem czegoś, co trudno będzie nazwać wygodnym, wytrzymałym biurkiem. Co więc powinno znaleźć się na liście?

  • Blat – zabezpieczony i przygotowany do montażu.

  • Nogi lub elementy stelażu – w zależności od tego, jak biurko ma wyglądać.

  • Narzędzia – niezbędne podczas montażu.

  • Wkręty i kątowniki – posłużą do mocowania poszczególnych elementów.

Jeszcze raz trzeba przypomnieć o tym, że przed rozpoczęciem pracy należy wykonać wszelkie potrzebne pomiary. Bez nich trudno wyobrazić sobie skuteczną pracę, której efektem będzie stabilna konstrukcja. Jest to ważne zwłaszcza wówczas, gdy budujemy biurko dla dziecka.

W jakie narzędzia warto się zaopatrzyć?

Na powyższej liście elementów niezbędnych do realizacji naszego projektu znalazły się narzędzia. Nie da się bez nich obejść, bez względu na to, czy interesują nas biurka małe czy biurka duże. Do sprzętów kluczowych należy przede wszystkim wiertarka oraz wkrętarka. W pierwszym przypadku mowa jest o wykonywaniu otworów na wkręty, a w drugim o ich mocowaniu. 

Typ elektronarzędzi jest, rzecz jasna, uzależniony od rodzaju używanych materiałów. Zupełnie innych akcesoriów potrzebujemy podczas pracy w drewnie, niż w metalu czy też tworzywach sztucznych. Warto więc odpowiednio je dopasować, tak aby praca przebiegała bez zakłóceń i większych niespodzianek.

Jaki jest koszt wykonania samemu biurka?

Na koniec należy poruszyć jeszcze temat finansów. Trudno wskazać jednoznaczną cenę poszczególnych konstrukcji. Wszystko bowiem jest zależne od podjętych przez nas decyzji. Niewielkie biurko narożne przygotowane z gotowych elementów okaże się znacznie tańsze, niż modele bardzo szerokie, budowane dla projektantów bądź graczy. Co więc wpływ na ostateczną cenę?

  • Materiały. Klasyczny, szkolny blat z miękkiego gatunku drewna nie będzie kosztował dużo. Inaczej jednak wygląda sytuacja z grubymi, bardzo mocnymi blatami z drewna egzotycznego bądź twardego, dodatkowo zabezpieczonego. Na spory wydatek trzeba przygotować się również w przypadku blatów metalowych.

  • Wymiary. Tutaj zasada wydaje się prosta. Im konstrukcja większa i bardziej rozbudowana, tym wyższe wydatki. Niewielkie biurko dla dzieci nie pochłonie zbyt wielu funduszy. Na pewno mniej, niż modele gamingowy, które często są wyposażane w dodatkowe elementy konstrukcyjne.

  • Rodzaj części składowych. Wpływ na wydatki może mieć także decyzja odnośnie tego, czy biurko powstanie z elementów gotowych czy zostanie wykonane własnoręcznie. W drugim przypadku możemy uzyskać spore oszczędności, jednak będzie to wiązało się z dużym nakładem pracy.

Nie bez znaczenia jest również design, który często determinuje dobór poszczególnych elementów. Dobrym na to przykładem są chociażby biurka białe, wyróżniające się bardzo eleganckim, nowoczesnym wyglądem. Zazwyczaj przygotowywane są one z dość drogich elementów. Ważne staje się przy tym właściwe zabezpieczenie blatu, tak aby nie pojawiały się na nim doskonale widoczne mikrouszkodzenia.

Niezależnie od tego, czy interesują nas białe biurka czy inne konstrukcje, do ich przygotowania należy podchodzić wraz ze wspomnianym już przez nas planem robót. Powinien on zawierać nie tylko wszystkie potrzebne elementy, ale też poszczególne czynności, wykonywane podczas działań konstrukcyjnych. Tylko wtedy możemy liczyć na szybką i bezproblemową realizację.

Zobacz nasze biurka >