15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jaki kolor pasuje do miętowego? Z czym łączyć?

Jednym z najmodniejszych kolorów w ostatnim czasie stała się pastelowa mięta. Gdzie sprawdzi się najlepiej?

Szał na kolor miętowy trwa dopiero od niedawna. Jeszcze jakiś czas temu bardzo rzadko gościł on we wnętrzach. Najczęściej można było go zobaczyć w programach telewizyjnych traktujących o aranżacji wnętrz. Mięta była popularna przede wszystkim w Skandynawii. Obecnie trendy te trafią również do Polski. Szczególnym wzięciem cieszą się farby oraz produkty w odcieniach neo mint, czyli bardzo jasnej, neonowej zieleni.

Udostępnij:
Jaki kolor pasuje do miętowego? Z czym łączyć?

Miętowy kolor we wnętrzach - czy się sprawdzi?

Należy podkreślić, że obecna moda na miętę dotyczy niemal każdej aspektu designu wnętrz. Warto zdecydować się na miętowe ściany, meble oraz wszelkiego rodzaju dodatki w postaci na przykład zasłon, obrusów czy poduszek. Ten pastelowy kolor powinien przypaść do gustu przede wszystkim miłośników stylu naturalnego, w którym dominują elementy wykonane z drewna lub kamienia. 

Jednocześnie, neonowa mięta doskonale odzwierciedla styl nowoczesny, skandynawski. Zwłaszcza gdy zostanie zestawiona z metalem lub kolorem srebrnym i złotym. Mięta okaże się dobrym wyborem także ze względu na fakt, iż doskonale rozświetla wnętrze, optycznie je powiększając. Bez przeszkód można na nią postawić w pomieszczeniach o niewielkim metrażu.

Narożnik Calabria marki Benix

Do jakiego wnętrza wybrać kolor miętowy?

Kolor neo mint zapewnia dobrą energię i orzeźwienie przestrzeni. Nie jest przy tym nudny – zapewnia szerokie możliwości aranżacyjne, związane z łączeniem wielu rozwiązań i stosowaniem kolorowych dodatków, które powinny tworzyć spójną całość. Mięta jest również bardzo neutralna, dlatego powinna sprawdzić się praktycznie w każdym pomieszczeniu. Oczywiście pod warunkiem, że wykorzystasz ją w sposób odpowiedni.

  • Salon. W połączeniu z dużymi oknami, kolor pozwala rozświetlić pomieszczenie, dzięki czemu staje się ono optycznie większe. Jeśli chcesz uzyskać taki właśnie efekt, postaw na ściany miętowe – taki salon będzie sprzyjał różnym aktywnościom, doda energii Tobie i Twoim gościom. Odcienie ciemniejsze sprawią natomiast, że salon stanie się bardziej przytulny, co z kolei będzie sprzyjało odpoczynkowi. Oczywiście miętowe farby nie są jedynym możliwym wyborem. W salonie bardzo dobrze komponuje się również miętowa kanapa. Okaże się idealnym dopełnieniem wnętrza skandynawskiego i nowoczesnego. To samo tyczy się miętowych dodatków.

  • Sypialnia. Choć odcień neo mint może odświeżyć ten pokój, ze swojej strony polecamy spokojniejsze i ciemniejsze odcienie, zwłaszcza na ścianach. Zdecydowanie ocieplą one sypialnię, dzięki czemu pozwoli ukoić nerwy po całym dniu spędzonym w pracy lub na obowiązkach domowych. Mięta w sypialni może pojawić się również w postaci obudowy łóżka lub mebli – na pewno będą to ciekawe dodatki, dzięki którym wnętrze nie będzie nudne.

  • Kuchnia. Tu z kolei miętowe meble mogą stać się najważniejszym elementem wystroju. Zwłaszcza gdy zostaną połączone z drewnianymi blatami i jadalnianym stołem z tego samego materiału. Takie zestawienie pozwala na wykorzystanie masy dodatków w różnych odcieniach, w zależności od Twoich pomysłów i potrzeb. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby przygotować energiczną, nowoczesną aranżację lub nieco ocieplić wnętrze i wprowadzić do niego pewną dawkę naturalności, za którą odpowiadać będą kwiaty lub elementy wykonane z kamienia.

  • Łazienka. Miętowe kafelki cały czas zyskują na popularności, zwłaszcza że doskonale łączą się z bielą i odcieniami szarości. Warto postawić na nie w niewielkiej łazience – niezależnie, czy marzy Ci się mozaika czy płytki dużych rozmiarów.

Jakie meble pasują do koloru miętowego?

Jeśli mięta ma pojawić się na ścianie, dobrze jest wiedzieć, jakie meble będą do niej pasować. Jak już zostało wspomniane wcześniej, jest to kolor neutralny, który rzadko „gryzie” się z innymi odcieniami. To z kolei otwiera nam dostęp do różnych rozwiązań, czasem nawet kompletnie szalonych.

Doskonałym wręcz połączeniem okażą się ściany w kolorze neo mint, z nieco ciemniejszymi dodatkami i szarą kanapą, która nieco przełamię stylistykę, ale nie spowoduje przytłoczenia wnętrza. Taka aranżacja doskonale sprawdza się zwłaszcza w salonie utrzymanym w stylu skandynawskim.

Zdążyliśmy już wspomnieć także o tym, że do mięty dobrze jest dobrać elementy wykonane z materiałów naturalnych, takich jak drewno czy kamień. Jest to dobra wiadomość dla osób chcących pomalować tym kolorem ściany. Z łatwością można dobrać do nich meble z jasnymi frontami (np. białymi) i drewnianymi lub kamiennymi blatami. Zwłaszcza ciemnymi. 

Podobne połączenie sprawdzi się również w sypialni. Jest to wnętrze, w którym warto pobawić się dodatkami. Potrafią one całkowicie odmienić jego charakter i sprawić, że odpoczynek po ciężkim dniu okaże się jeszcze przyjemniejszy. Jeśli zaś chodzi o łazienkę, ponownie zalecamy meble  w jasnych odcieniach, które wprowadzą nieco świeżości, a także sprawią, że pomieszczenie wyda nam się większe.

Narożnik z kolekcji Belluno

Narożnik z kolekcji Belluno

Dodatki do miętowego

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że źle dobrane dodatki potrafią zniweczy cały trud aranżacyjny, niezależnie od tego, czy na ścianach pojawi się jasny bądź ciemny kolor. Mięta pozostawia spore pole do popisu, co jednak nie oznacza, że nie jest możliwe popełnienie błędu. Decydując się na dodatki w postaci zasłon, lamp, wazonów, ram obrazów, poduszek, koców czy tekstylia, należy dążyć do uzyskania pewnej spójności. W przypadku jasnych odcieni mięty, uzyskamy ją decydując się na produkty w kolorze zieleni – zarówno tej jaśniejsze, jak i nieco ciemniejszej.

Mięta dobrze łączy się też z dodatkami w stylu nowoczesnym. Mogą być to na przykład złote ramki, metalowe lampy bądź stojaki na doniczki z mosiądzu. Jeszcze raz trzeba wspomnieć o odcieniach szarości. Do mięty często dobierane są szare pufy, poduszki oraz koce. To samo tyczy się czerni.

Czy mięta dobrze komponuje się z innymi pastelowymi kolorami? Oczywiście! Wybrać możesz chociażby poduszki w odcieniach różu, jak również różnokolorowe dywany. Nie bój się eksperymentować. Pamiętaj przy tym jednak, że zbyt duża liczba kolorów we wnętrzu może wprowadzić zbyt duży chaos aranżacyjny, co z kolei sprawi, że przebywanie w nim nie będzie zbyt przyjemne.

Z czym łączyć kolor miętowy?

Przechodzimy do ostatnich kwestii związanych z wykorzystaniem mięty podczas urządzania domu lub mieszkania. Pozostało na już tylko odpowiedzieć na pytanie, jaki kolor najlepiej uzupełni gotową stylizację. Mięta jest bardzo neutralna, dlatego dobrać do niej można mnóstwo odcieni. Najlepiej sprawdzi się jednak:

  • biel – zwłaszcza gdy zależy Ci na ożywieniu i rozświetleniu wnętrza. Często spotykaną wariacją jest łączenie miętowych ścian z białymi meblami oraz sporą liczbą kwiatów doniczkowych,

Aranżacja salonu z biało-miętowymi akcentami

 

  • odcienie szarości – dzięki dodatkom w takich kolorach pomieszczenia zyskają na elegancji, pozwolą również nieco uspokoić wnętrze. Zwłaszcza w przypadku użycia bardzo jasnej mięty,

  • złoty i srebrny – idealne rozwiązanie do wnętrz w stylu glamour. Szczególnie dobrze sprawdzają się złote i srebrne dodatki,

  • pastelowe kolory – może być to róż, ale też błękit bądź fiolet. Całość okaże się niezwykle świeża i energiczna.

Połączenie mięty i pastelowego różu oraz złoych dodatków

Do tego wszystkiego warto dobrać także naturalne dodatki i meble, wykonane z drewna lub kamienia. Jak widać, odpowiedzi na pytanie, jak dobrać elementy wystroju we wnętrzu, w którym dominuje kolor miętowy, jest sporo. Dzięki temu w łatwy sposób znajdziesz rozwiązania, które spełnią Twoje potrzeby i wymagania. 

 

Zobacz miętowe meble