Menu
11 324 mebli od 55 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Kolor grafitowy. Z czym i jak łączyć we wnętrzach?

Szary grafit w ostatnim czasie stał się niezwykle popularny. Sprawdź, z czym można go połączyć.

Moda na eleganckie, wyważone aranżacje trwa w najlepsze, zwłaszcza wśród miłośników stylu nowoczesnego. Podczas ich przygotowywania, projektanci niezwykle często decydują się na zastosowanie ciemnych barw, wśród których ostatnio dominuje grafitowy. Pasuje on nie tylko do wnętrz nowoczesnych, ale również skandynawskich, loftowych oraz industrialnych. Żeby jednak spełnił on swoje funkcje, musi zostać umiejętnie użyty. Uwagę należy zwrócić zwłaszcza na sposoby łączenia go z innymi barwami.

Porady Twojemeble.pl, 2021-02-05
Udostępnij:
Kolor grafitowy. Z czym i jak łączyć we wnętrzach?

Kolor grafitowy – jaki to odcień szarości?

Zanim jednak przejdziemy do omawiania konkretnych pomysłów aranżacyjnych, trzeba zastanowić się, z czym dokładnie mamy do czynienia. Kolor grafitowy, pod względem skali ciemności, znajduje się pomiędzy szarością a czernią. Dzięki temu jest on bardzo uniwersalny. Może stanowić główny element wystroju lub stać się wyłącznie tłem dla innych ozdób – na przykład obrazów lub kwiatów.

Wiele osób myli grafit z antracytem. Ten pierwszy jest jednak nieco jaśniejszy. Choć zapewnia on sporą swobodę aranżacyjną, jego potencjał trzeba umieć wykorzystać. W przeciwnym wypadku może sprawić, ze urządzane wnętrze stanie się ponure i bardzo zamknięte. Na pewno warto unikać malowania farbą grafitową wszystkich ścian w niewielkich pomieszczeniach, a także w tych słabo doświetlonych. 

Zdecydowanie lepiej sprawdzi się aranżacja, w ramach której tylko jedna lub dwie ściany staną się grafitowe. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego, optycznego pomniejszania pomieszczenia. Jak już zostało wspomniane, omawiany kolor może stać się atrakcyjnym tłem dla wielu ozdób i innych elementów wystroju. Warto więc pobawić się łączeniami.

Narożnik z kolekcji Lizbona marki Puszman

Narożnik z kolekcji Lizbona marki Puszman

Jaki kolor pasuje do grafitu?

Skoro już przeszliśmy do zestawiania różnych barw, trzeba zastanowić się, co wybrać do grafitu. Dzięki jego uniwersalności, z powodzeniem możesz decydować się na niezwykle zróżnicowane kompozycje, które albo dodatkowo ożywią wnętrze albo sprawią, że nabierze ono bardziej formalnego, eleganckiego charakteru, który sprawdza się chociażby w biurach. Poniżej przedstawiamy najciekawsze propozycje.

  • Intensywna zieleń – wystąpić może w postaci dodatków lub po prostu kwiatów. Bardzo dobrze ociepli wnętrze, przełamując w pewien sposób ciemną, intensywną barwę grafitu. Takie połączenie doskonale sprawdza się zwłaszcza w salonie. Jeśli zastanawiasz się, jakie meble do grafitu okażą się dobre, być może właśnie kolor zielony będzie tym odpowiednim.

  • Żółty – bardzo wyrazisty kolor, który zdecydowanie ożywi pomieszczenie. Warto na niego stawiać wówczas, gdy za wszelką cenę chcesz uniknąć pewnej monotonii lub zwykłej nudy, która niekiedy gości w pokojach utrzymanych w jednolitych, ciemnych barwach. Żółty może być mebel lub różnego rodzaju dodatki. Jeżeli chcesz zaszaleć, możesz postawić na żółty odcień na jednej ze ścian.

  • Róż – pastelowe kolory, takie jak właśnie róż lub błękit, warto dobierać wtedy, gdy grafit nie znajdzie się na ścianach, ale na innych elementach wystroju – takich jak chociażby meble. Pozwoli to na umiejętne przełamanie jasnych, żywych ścian, które zostaną dodatkowo doświetlone przez promienie słoneczne. 

  • Naturalne materiały – kolor grafitowy łączy się z nimi wprost idealnie. Zestawiając ścianę w tym kolorze z drewnianym stołem, elementami wiklinowymi lub wykonanymi z kamienia, możesz mieć pewność, że całość będzie prezentować się niezwykle stylowo.

2 899,- zł
4 400,- zł
2 899,- zł
4 400,- zł
4 003,- zł
4 437,- zł
3 381,- zł
3 748,- zł

Z czym łączyć grafitowy we wnętrzach?

Wiesz już, jakie kolory pasują do grafitu. Teraz warto zastanowić się, jak tę wiedzę wykorzystać w praktyce. Jeszcze raz musimy podkreślić to, jak ważna będzie rozwaga w łączeniu ciemnego grafitu z innymi ciemnymi barwami. Jeśli urządzasz niewielki salon lub sypialnię, taka aranżacja okaże się bardzo przytłaczająca. Sprawi ona, że pokój stanie się optycznie mniejszy, co niekoniecznie będzie dobre. Zwłaszcza gdy ma być to pomieszczenie, w którym zechcesz przyjmować gości.

Z tego właśnie względu dobrym wyborem stanie się łączenie grafitu z jasnymi, żywymi barwami, takimi jak róż, błękit czy biel. To samo tyczy się koloru żółtego i turkusowego. W takich odcieniach występować mogą chociażby różne dodatki (np. poduszki, zasłony, doniczki), które skutecznie przełamią grafit.

W aranżacjach nowoczesnych i skandynawskich bardzo dobrze sprawdza się łączenie grafitu z drewnem, pojawiającym na przykład na podłodze w postaci parkietu lub stołu. Wskazać możemy także na elementy wykonane z metalu i naturalnego kamienia. 

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby kolor grafitowy pojawił się wyłącznie na dodatkach, których zadaniem będzie uzupełnienie przygotowanej aranżacji – na przykład do przełamania jasnych, doświetlonych odcieni. Do takiego wnętrza pasować będą na przykład grafitowe zasłony, stolik kawowy, poduszki czy też kanapa bądź narożnik.

Narożnik Rima marki Bydgoskie Meble

Narożnik Rima marki Bydgoskie Meble

 

Kolor grafitowy w kuchni

Ciemne odcienie grafitu staną się idealną odpowiedzią na pytanie, jakie meble warto postawić w kuchni. Szafki i blaty w tym właśnie kolorze sprawią, że pomieszczenie okaże się niezwykle eleganckie. Dobrze jest łączyć je ze złotymi elementami – uchwytami, kranami, doniczkami i lustrami.

W kuchni także dobrze sprawdzą się materiały naturalne, zwłaszcza drewno oraz kamień. Jeśli stawiasz na grafitowe meble, postaraj się przełamać je jasnymi ścianami. Na jednej z nich może znaleźć się również cegła. Takie łączenia zdecydowanie podniosą „rangę”  tego pomieszczenia.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby do grafitowej kuchni dobierać także nieco cieplejsze tekstylia oraz dodatki.

Do jakiego wnętrza nadaje się kolor grafitowy?

Skoro wiesz już, czym jest odcień grafitowy i z jakimi kolorami oraz elementami wystroju łączy się najlepiej, na koniec naszych wspólnych rozważać należałoby wyjaśnić, do jakiego wnętrza go wpuścić. Ze względu na swoją uniwersalność i mnóstwo opcji aranżacyjnych, grafit może sprawdzić się wszędzie. Szczególnie interesująco prezentuje się jednak:

  • grafitowy salon – jest niezwykle elegancki. Może okazać się prawdziwą wizytówką domu. Zwłaszcza gdy kolor ten zostanie umiejętnie połączony z materiałami naturalnymi, zwłaszcza drewnem,

  • gabinet w kolorze grafitu – doskonały wybór dla podkreślenia profesjonalizmu,

  • sypialnia z użyciem grafitowych elementów – na przykład w postaci łóżka lub stołu,

  • łazienka z meblami w kolorze grafitowym – dodając do tego złote uchwyty, możesz spodziewać się bardzo atrakcyjnego efektu.

Grafit to niezwykle uniwersalny odcień, z którego skorzystać możesz niemal wszędzie. Pamiętaj przy tym o powyższych poradach, które z pewnością ułatwią dobór najlepszych rozwiązań.

1 079,- zł
1 460,- zł
1 702,- zł
1 886,- zł
729,- zł
949,- zł
1 490,- zł
1 651,- zł

szare meble tapicerowane >Zaufało nam ponad 200 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 9 500 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 7 dni w tygodniu. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.