17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Kolor szmaragdowy we wnętrzach. Z czym łączyć szmaragd?

Szmaragdowy kolory to nieoczywista i niezwykle oryginalna wersja zieleni, która coraz częściej pojawia się w modnych aranżacjach. Bez większego problemu można kupić nie tylko farbę w tym kolorze, ale też meble tapicerowane lub zasłony. Z czym łączyć szmaragd, by uzyskać ciekawy efekt wizualny? Jak stworzyć przyjemną aranżację ze szmaragdem w roli głównej?

Udostępnij:
Kolor szmaragdowy we wnętrzach. Z czym łączyć szmaragd?

Jak wygląda kolor szmaragdowy? 

Kolor szmaragdowy, jak sama nazwa sugeruje, ma wiele wspólnego ze szmaragdem, czyli kamieniem szlachetnym, który bywa chętnie wykorzystywany w jubilerstwie. Jego kolor jest intensywnie zielony, głęboki i nieco chłodny, jakby zawierał w sobie domieszkę niebieskiego. Barwa szmaragdowa bywa często mylona z butelkowym odcieniem zieleni, ale kolor szmaragdowy jest jednak głębszy, bardziej intensywny. Blisko mu również do barwy morskiej, choć jest od niej zdecydowanie bardziej zielony. Są to jednak kolory podobne, zbliżone i dobrze się ze sobą komponujące. 

Kolor szmaragdowy, jak wygląda? Do czego pasuje? Te pytania warto zadać sobie jeszcze przed rozpoczęciem prac aranżacyjnych w domu lub mieszkaniu. Kolor szmaragdowy kojarzy się z bogactwem, ekskluzywnością i harmonią. Jak większość odcieni zielonego, barwa szmaragdowa działa uspokajająco, wprowadza do wnętrza element harmonii i przywołuje na myśl bujną roślinność. Z tego właśnie względu kolor ten doskonale sprawdza się w wielu aranżacjach. 

Fotel Casey marki Black Red White

Z czym łączyć kolor szmaragdowy? 

Szmaragdowa zieleń to kolor, który doskonale współgra z wieloma innymi kolorami i to zarówno, jeśli chodzi o barwy bardzo stonowane, jak również nieco bardziej wyraziste. Z jakimi kolorami łączyć szmaragd?

 • Połączenie szmaragdu i bieli to ponadczasowy i uniwersalny zestaw, który może być bazą dla wielu różnorodnych aranżacji. Szmaragdowe obicia mebli będą świetnie prezentowały się na tle białych ścian. 

 • Zestawienie szmaragdowej zieleni i brązu to naturalna i znakomita klasyka, która od razu wprowadza do wnętrza atmosferę spokoju i harmonii. Przykładem takiego połączenia mogą być ciemnobrązowe meble na tle szmaragdowej ściany albo brązowy stolik przy sofie tapicerowanej tkaniną w odcieniu szmaragdowym. Kolor szmaragdowy idealnie pasuje do drewnianych mebli i to we wszystkich naturalnych odcieniach, ale najczęściej pojawia się w towarzystwie ciemniejszego drewna. 

 • Kontrast szmaragdu ze złotem, złotem różowym i miedzią jest chętnie wykorzystywany w jubilerstwie, ale sprawdzi się też w aranżacji wnętrz. Szmaragdowa sofa może zostać udekorowana poduszkami, które wyszyto złotą nicią, a na szmaragdowej ścianie może zawisnąć lustro w miedzianej ramie. 

 • Zestawienie szmaragdowej zieleni z szarościami to piękne i uniwersalne połączenie, które zawsze będzie do siebie pasować. Podobnie wygląda kwestia łączenia koloru szmaragdowego z beżem i innymi neutralnymi kolorami. 

 • Ciekawym kontrastem będzie natomiast połączenie szmaragdu z pudrowym różem, a także z odcieniami brzoskwini i cielistymi, które podkreślą zielone i chłodne nuty szmaragdu, a także wprowadzą sporą dawkę ożywczego kontrastu. 

 • W niektórych wnętrzach dobrze sprawdzą się też inne wyraziste kolory, jak szafir, rubinowa czerwień lub ametystowy fiolet i purpura – kolory te są bardzo kontrastowe w połączeniu ze szmaragdem, ale jednocześnie są równie ekskluzywne i powiązane z kamieniami szlachetnymi, dlatego też tworzą razem ciekawe i bardzo bogate zestawienie kolorów. 

 • Połączenie szmaragdowej zieleni z innymi odcieniami zielonego to zestaw pozwalający na wprowadzenie do wnętrza estetyki urban jungle lub eko, które chętnie bazują na różnorodnych odcieniach koloru zielonego. Barwy te idealnie się ze sobą komponują, wprowadzają do aranżacji przyjemną harmonię i świetnie prezentują się w towarzystwie bieli oraz drewna. 

Jak widać, kolor szmaragdowy we wnętrzach może mieć bardzo zróżnicowane towarzystwo. Zastanawiając się nad kwestią: kolor szmaragdowy z czym łączyć, warto od razu podjąć decyzję, czy efekt ma być nastawiony na silny kontrast, czy raczej stonowany i elegancki. 

W jakim pomieszczeniu sprawdzi się szmaragd? 

Szmaragdowy kolor to barwa na tyle intrygująca i efektowna, że trudno będzie przejść obok niej obojętnie. Mimo to jest to kolor, który sprawdzi się praktycznie w każdym pomieszczeniu.

W salonowych aranżacjach zdecydowanie warto postawić na kolor szmaragdowy w roli głównej. Pokój dzienny to zazwyczaj największe i najbardziej reprezentacyjne miejsce w domu lub mieszkaniu, dlatego też jego wystrój powinien być dopracowany ze szczególną starannością. W salonie z całą pewnością sprawdzi się szmaragdowa ściana, na tle której można będzie wyeksponować drewnianą komodę albo efektowny regał na książki. Zamiast tego można jednak ściany wykończyć neutralnie, a na ich tle ustawić tapicerowane meble. Szmaragdowy fotel z wygodnymi poduszkami albo narożnik w tym odcieniu zieleni będą mocnym i wyrazistym akcentem, który nada ton całej aranżacji. Oczywiście należy zadbać również o dodatki i akcesoria, jak choćby lampy, zasłony i ozdobne bibeloty. 

Kolor szmaragdowy sprawdzi się także w sypialni. Barwa ta może zostać z powodzeniem zastosowana na ścianie, na tle której ustawione zostanie łóżko. Do szmaragdowej powierzchni ściany wybornie pasuje zarówno białe łóżko, jak również w dowolnym odcieniu drewna. Inną opcją jest pomalowanie ścian w sypialni na bardziej neutralne kolory i zakup szmaragdowozielonej szafy, komody lub choćby tekstyliów do sypialni. 

Odcień szmaragdowej zieleni sprawdzi się także w kuchni lub łazience, gdzie stworzy znakomity zestaw ze złotą lub mosiężną armaturą. Zieleń szmaragdowa w tych pomieszczeniach może pojawić się wyjątkowo łatwo – na przykład za sprawą tekstyliów (ręczniki łazienkowe oraz kuchenne ściereczki), albo na ścianach w formie płytek. Odcień szmaragdu warto skontrastować z drewnem (na przykład z drewnianym blatem w kuchni i pod umywalkę), a także z bielą. 

Zieleń w szmaragdowym odcieniu może się również pojawić w jadalni i to zarówno takiej, którą urządzono w oddzielnym pomieszczeniu lub kuchni, jak również w salonie albo na styku tych dwóch pomieszczeń, jeśli kuchnia jest otwarta. Szmaragdowa zieleń może się pojawić w jadalni jako kolor ściany lub zasłon, jakie wiszą w pobliżu stołu. Inna opcja to tapicerowane krzesła w tym kolorze lub choćby dekoracyjne dodatki na stole. Szmaragdowozielona ściana w jadalni idealnie skomponuje się z ciemnobrązowym stołem o okrągłym blacie, jak również z drewnianymi krzesłami. 

Szmaragdowa zieleń będzie również znakomitym wyborem do gabinetu lub komputerowego kącika, który wydzielono w innym pomieszczeniu. Zieleń korzystnie oddziałuje na koncentrację i stanowi spokojne oraz neutralne tło, które nie rozprasza podczas pracy lub nauki. Szmaragdowy kolor w tym wypadku warto zastosować na ścianie i skontrastować z drewnianym biurkiem komputerowym i odpowiednio dobranym krzesłem. 

Praktycznie każde domowe pomieszczenie to doskonałe miejsce na kolor szmaragdowy. Barwa ta jest na tyle przyjemna w odbiorze, że można wykorzystać ją w aranżacji całego domu lub mieszkania, dzięki czemu można będzie uzyskać bardzo spójny efekt. 

Sofa z kolekcji Sofi marki Custom Form

Sofa z kolekcji Sofi marki Custom Form

Jakie meble w kolorze szmaragdu? 

Aranżacje z kolorem szmaragdowym mogą opierać się na szmaragdowych powierzchniach ścian, ale też na szmaragdowych meblach i dodatkach, które nieco łatwiej wprowadzić do wnętrza bez konieczności urządzania gruntownego remontu. Jakie meble szmaragdowe można znaleźć w sprzedaży?

 • Sofy, narożniki i inne meble wypoczynkowe – ich tapicerka może mieć właśnie kolor szmaragdowej zieleni. By je nieco ożywić, wystarczy rozłożyć na nich kolorowe poduszki. Sofa w szmaragdowej zieleni lub wersalka w tym kolorze to świetny wybór do salonu i to zarówno w dużym domu, jak i w niewielkim mieszkaniu. 

 • Fotele i pufy – które znajdują zastosowanie nie tylko w salonowych aranżacjach, ale też w mniejszych pokojach. Szmaragdowy fotel z podnóżkiem będzie wygodnym wyborem do kącika wypoczynkowego w sypialni, w którym można będzie poczytać lub posłuchać muzyki, a szmaragdowa pufa to wygodny detal do salonu, ale też przedpokoju, gdzie ułatwi zmianę obuwia. 

 • Krzesła tapicerowane – to kolejna propozycja, którą można wziąć pod uwagę, a szczególnie przy aranżowaniu jadalni. Szmaragdowa tapicerka krzeseł będzie doskonale komponowała się z czarnym lub ciemnobrązowym stołem. 

 • Półki i haczyli – czyli drobne ścienne elementy także mogą mieć kolor szmaragdowej zieleni. Będą subtelnym akcentem w każdej aranżacji, a przy tym są praktyczne. 

 • Komody, szafki i regały – jeśli nawet nie uda się znaleźć tych mebli w kolorze szmaragdowym, to zawsze można je na taki odcień przemalować. Najlepiej wybrać do tego meble drewniane, które z łatwością można pokryć bejcą lub kryjącą farbą. 

 • Szafki kuchenne – a w szczególności ich fronty mogą mieć kolor szmaragdowy. Warto skontrastować je z czarnym lub drewnianym blatem, który podkreśli niezwykłą kolorystykę mebli. 

Szmaragdowa zieleń może pojawić się we wnętrzach właśnie jako meble, ale też w charakterze dodatków, a szczególnie wówczas, gdy ma to być błyskawiczna i budżetowa metamorfoza wnętrza. W takim wypadku można sięgnąć po szmaragdowozielone tekstylia, jak poduszki dekoracyjne, zasłony lub dywan, a także po ozdobne figurki, wazoniki, osłonki doniczkowe i tym podobne akcesoria. Nic nie zastąpi jednak efektu, jaki zapewnia duży obiekt w tak intensywnej barwie, dlatego też szmaragdowy fotel lub sofa, a także szmaragdowa ściana wydają się najlepszymi rozwiązaniami, które odmienią wystrój i wprowadzą do niego ciekawy odcień zieleni. 

Do jakiego stylu pasuje kolor szmaragdowy?

Kolor szmaragdowy jest bardzo elegancki i stylowy, ale trudno uznać go za barwę uniwersalną. Nie w każdym wnętrzu i w nie w każdej stylizacji sprawdzi się równie dobrze. Jakie style dobrze współgrają ze szmaragdową zielenią?

 • Urban Jungle – to trend, który wyjątkowo dobrze współgra z każdym odcieniem zieleni, także szmaragdowym. Urban Jungle to nazwa stylu, który bywa również określany mianem miejskiej dżungli i faktycznie odnosi się do mieszkań i domów usytuowanych w przestrzeni miejskiej, ale urządzonych z dużą ilością zieleni i roślin. W tym trendzie istotne są zarówno naturalne rośliny doniczkowe, jak również zielone elementy wystroju i właśnie dlatego jest to estetyka, która doskonale współgra z kolorem szmaragdowym. 

 • Eko – stylistyka eko jest ekologiczna i bliska natury, a przecież szmaragd to kamień naturalny, choć zdecydowanie bardziej cenny niż rzeczne otoczaki lub kamienie polne. Estetyka eko będzie jednak perfekcyjnie pasować do koloru szmaragdowego, gdyż bazuje właśnie na zieleni, roślinach, ale też na bieli, drewnie i naturalnych materiałach, które świetnie wyglądają w zestawieniu ze szmaragdowozielonym odcieniem. 

 • Eklektyczny – szmaragd to kolor o niebywałej elegancji, wręcz królewski odcień zieleni. Nic dziwnego, że tak doskonale uzupełni aranżacje eklektyczne, które bazują na klasyce przeplatanej innymi trendami. W stylu eklektycznym wybór bardzo często pada na drewniane meble w ciemnych kolorach, a te idealnie komponują się z wyrazistym kolorem szmaragdu. 

 • Retro – estetyka retro bywa barwna i kontrastowa, ale też wysmakowana i elegancka. Ten efekt można uzyskać stosując we wnętrzach retro właśnie takie barwy, jak szmaragdowa zieleń. Będzie to idealne tło dla drewnianych mebli retro, a także dla wzorzystych poduszek i dekoracji w różnorodnych kolorach. 

 • Skandynawski – estetyka skandynawska bazuje na bieli i drewnie z domieszką innych akcentów kolorystycznych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by tym dodatkowym akcentem był właśnie kolor szmaragdowej zieleni, która perfekcyjnie komponuje się z białymi meblami, a także drewnianymi podłogami, blatami i dekoracjami. 

 • Boho – styl boho jest bardzo barwny, energetyczny i kontrastowy. Bardzo często pojawiają się w nim różne odcienie zieleni, a w tym właśnie kolor szmaragdowy, który świetnie kontrastuje z odcieniem żółtym, z ciemną czerwienią, a także purpurą, złotem i wieloma innymi kolorami. Aranżacje boho można więc tworzyć wykorzystując szmaragdowe akcenty, jak choćby dekoracyjne poduszki, zasłony lub sofę w tym kolorze. 

 • Klasyczny – eleganckie meble drewniane, kredens i witryna na ekskluzywną zastawę stołową doskonale skomponują się ze szmaragdową zielenią. Kolor ten jest wprost idealnym wyborem do wnętrz w stylu klasycznym, ale niekoniecznie jako duża plama kolorystyczna (np. ściana). Lepszą opcją będą szmaragdowe krzesła tapicerowane albo poduszki dekoracyjne na łóżku w sypialni. 

Kolekcja Prowansja marki Gała Meble

Kolekcja Prowansja marki Gała Meble

Kolor szmaragdowy świetnie współgra z wieloma innymi trendami. Może być wykorzystywany w aranżacjach nowoczesnych, minimalistycznych, rustykalnych i w wielu innych trendach, ale najlepiej wypada właśnie w stylach wymienionych powyżej, gdyż tworzy znakomite tło i kontrast dla innych barw, jakie są dla nich charakterystyczne. 

Szmaragdowa zieleń jest barwą spokojną, choć tak wyrazistą. Nadaje wnętrzom wrażenie świeżości, przytulności i harmonii. Wprowadza do nich tak energetyczną i przyjemną zieleń, co pozwala poczuć się we własnym domu, jak na łonie natury. Zdecydowanie warto więc dać szansę tej barwie i wykorzystać ją w domowych lub mieszkaniowych aranżacjach.

zobacz Szmaragdowe meble