15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak dobierać barwy do wnętrza?

Przeraża Cię myśl o doborze kolorów ścian? Nie wiesz, jakie barwy wybrać? Oto kompendium wiedzy dla Ciebie.

Wybór odpowiedniego koloru ścian to nie lada wyzwanie. Pod uwagę należy wziąć nie tylko własne upodobania czy też najnowsze trendy, ale również styl, w którym zamierza się urządzić wnętrze. Uwzględnić warto także wpływ kolorów na samopoczucie, przeznaczenie pomieszczenia oraz styl i kolorystykę umeblowania. Tak dogłębna analiza pozwoli optymalnie dopasować kolor ścian do wnętrza. Jesteś gotowy? Zaczynamy!

Udostępnij:
Jak dobierać barwy do wnętrza?

Jaki kolor wnętrza do danego stylu?

Przy wyborze optymalnego koloru ścian warto w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę styl, w jakim zamierza się urządzić wnętrze. Wówczas łatwiej osiągnąć harmonię w pomieszczeniu i stworzyć spójną aranżację. Jakie więc barwy sprawdzają się najlepiej w przypadku popularnych stylów wnętrzarskich?

Styl skandynawski

W skandynawskich wnętrzach dominują jasne, neutralne odcienie. Mogą one wywoływać niekorzystne wrażenie sterylności. Żeby tego uniknąć, do wnętrza należy wprowadzić naturalne materiały, zwłaszcza drewno, wełnę, bawełnę i len. W skandynawskich pomieszczeniach doskonale sprawdzają się również ceramiczne dodatki.

A oto kolory, które najlepiej pasują do stylu rodem ze Skandynawii:

  • biel – jej największym atutem jest fakt, że optycznie powiększa wnętrze. Sprawdza się więc idealnie w przypadku pomieszczeń o niewielkim metrażu. Jeżeli obawiasz się, że wnętrze będzie zbyt sterylne, zamiast czystej bieli wybierz odcień przybrudzony lub zgaszony,

  • szary – sprawdza się zarówno jako barwa główna, jak i akcent kolorystyczny. Wprowadza do wnętrza równowagę i spokój,

  • écru – to kolejny idealny kolor bazowy. Pomalowane w ten sposób pomieszczenie nabiera przytulnego charakteru.

Ponadto, we wnętrzach skandynawskich jest miejsce także dla odcieni pastelowych. Pudrowy róż, subtelny błękit, delikatna mięta – to tylko niektóre z możliwości, które masz do wyboru. Ciekawym rozwiązaniem jest również pomalowanie jednej ze ścian na kontrastowy odcień. Butelkowa zieleń, granat, antracyt, a nawet czerń – to kolory, które dodadzą pomieszczeniu elegancji.

Sofa Nappa marki Sweetsit

Sofa Nappa marki Sweetsit

Styl Loft

Styl loftowy cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza w miastach, gdzie urokliwe wnętrza kamienic idealnie nadają się stworzenia industrialnych aranżacji. Na jaki kolor warto jednak pomalować ściany, aby zyskać ciekawą przestrzeń w stylu loft?

  • złamana, przybrudzona biel – nie tylko optycznie zwiększa przestrzeń, ale również pozwala wyeksponować dodatki,

  • szary – to najchętniej wybierany kolor do pomieszczeń loftowych. Wprowadza bowiem surowy, industrialny charakter,

  • antracyt – od kilku sezonów utrzymuje się w czołówce najchętniej wybieranych barw. Doskonale sprawdza się jako akcent kolorystyczny. To głęboki, ciemny kolor, który doskonale pasuje do loftowej aranżacji.

Chociaż w pomieszczeniach w stylu loft dominują szarości, nie oznacza to, że nie można ich przełamywać. W tej roli doskonale sprawdza się cegła, ale nie tylko. Warto sięgnąć także po farby. Jakie? Najlepiej w odcieniu jeansu, khaki, przygaszonego turkusu, grafitu oraz brudnego brązu.

920,- zł
456,- zł
4 306,- zł

Styl glamour

Styl glamour zachwyca elegancją i blaskiem. Dzięki ciekawym, błyszczącym fakturom i wysokiej jakości materiałom wnętrze prezentuje się luksusowo. Dobór odpowiedniego koloru ścian to zatem niezwykle istotna kwestia. W przypadku stylu glamour szczególnie dobrze prezentuje się:

  • biel – to kolejne zestawienie, w którym znajduje się ta barwa. W przypadku stylu glamour szczególnie dobrze prezentują się odcienie chłodne,

  • antracyt lub grafit – kolory te przypadną do gustu zwłaszcza wielbicielom ciemnych wnętrz. Atrakcyjnie wyglądają i pozwalają wyeksponować dodatki,

  • beż – chociaż wydawać by się mogło, że to nudny kolor, który nie przystoi stylowi glamour, doskonale się w nim sprawdza. Podobnie jak antracyt i grafit pozwala bowiem wyeksponować dodatki. Jest również elegancki.

W pokojach urządzonych w stylu glamour dobrze wyglądać będą również nasycone fiolety, butelkowa zieleń, granat czy też kolor bordowy. Żaden wymieniony odcień nie powinien być jednak barwą dominującą. Sprawdzi się natomiast idealnie w roli akcentu kolorystycznego, który wyróżni jedną ścianę.

Styl vintage

Jeśli chodzi o kolorystykę, styl vintage jest przeciwieństwem stylu skandynawskiego, gdzie dominują chłodne farby. W jego przypadku bowiem stawia się na ciepłe odcienie, takie jak:

  • beż,

  • brąz,

  • złocista ochra.

Kolory te pozwalają wyeksponować dodatki. Sprawiają również, że wnętrze jest przytulne. Warto je jednak przełamać akcentem kolorystycznym: szmaragdową, zielenią, turkusem, przygaszonym bordo czy też ceglastym rudym. W mniejszych pomieszczeniach w roli farby głównej sprawdzi się również biel w ciepłym odcieniu.

Styl rustykalny

Styl rustykalny bazuje na kolorach ziemi. Dlatego w tak urządzonym wnętrzu powinny dominować barwy występujące w naturze, takie jak:

  • śnieżna biel,

  • delikatne brązy,

  • beże.

Również i pastelowe odcienie będą dobrze wyglądać w pomieszczeniu urządzonym w stylu rustykalnym. Warto sięgnąć zwłaszcza po farby w kolorach delikatnego błękitu lub przygaszonej zieleni.

Kolekcja Provance marki Meble Krysiak

Kolekcja Provance marki Meble Krysiak

Wpływ kolorów na samopoczucie

Styl aranżacyjny nie jest jedyną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze optymalnego koloru ścian. Warto również mieć na uwadze to, jaki wpływ na samopoczucie ma konkretna barwa. Jedne bowiem sprzyjają koncentracji, inne natomiast w nadmiarze mogą wywoływać przygnębienie. Warto więc lepiej przyjrzeć się temu. Jaki kolor do pokoju wybrać, by zmotywować się do działania, a jaki, by ułatwić zasypianie?

  1. Kolor biały – nie tylko optycznie powiększa wnętrze, ale również poprawia samopoczucie, łagodzi emocje, koi zmysły i odpręża. Pozwala również uporać się z gonitwą myśli

  2. Kolor żółty – dobrze odbija światło, więc podobnie jak biały optycznie powiększa wnętrze. Sprzyja koncentracji, rozwesela, pobudza do działania. Pozwala także rozładować napięcie. W nadmiarze jednak może męczyć. Nie nadaje się jednak do sypialni, gdyż utrudnia zasypianie

  3. Kolor pomarańczowy – podobnie jak żółty pobudza do działania. Pozwala również uwolnić się od negatywnych emocji. Wzmaga apetyt, a w nadmiarze może przytłoczyć i optycznie zmniejszyć wnętrze

  4. Kolor czerwony – mocno pobudza i podobnie jak pomarańczowy wzmaga uczucie głodu. W niewielkich dawkach usprawnia pracę umysłu, zwalcza zmęczenie i pomaga w łagodzeniu objawów depresji, w nadmiarze natomiast budzi agresję

  5. Kolor różowy – działa uspokajająco, redukuje stres i wycisza. Daje również poczucie bezpieczeństwa. W nadmiarze może jednak osłabiać i demotywować

  6. Kolor fioletowy – dodaje wnętrzom elegancji, rozwija kreatywność i intuicję, wycisza. Nie powinny jednak otaczać się nim osoby o niskiej samoocenie, gdyż może je dodatkowo przygnębiać

  7. Kolor niebieski – sprzyja odpoczynkowy, koi nerwy, łagodzi objawy stresu. Ułatwia również podejmowanie decyzji oraz sprzyja samodzielności. W nadmiarze może jednak przygnębiać. Mocno nasycony odcień zbliżony do granatu jest niewskazany w przypadku osób cierpiących na wahania nastroju,

  8. Kolor zielony – wprowadza do wnętrza harmonię, relaksuje, redukuje stres, a także wywołuje poczucie bezpieczeństwa. Ze względu na właściwości uspokajające to idealny kolor do pokoju dla osób cierpiących na nadpobudliwość. Ciemny odcień zielonego może jednak przygnębiać. Dlatego w tej odsłonie warto go stosować jako akcent kolorystyczny, np. dla wyróżnienia jednej ściany

  9. Kolor brązowy – nadaje wnętrzu ciepły, przytulny charakter. Daje poczucie bezpieczeństwa. Sprawdzi się w przypadku osób, które potrzebują stabilizacji. Sprzyja jednak skrywaniu emocji, a zbyt nasycony będzie obniżał nastrój

  10. Kolor szary – to neutralna barwa, która nie uspokaja ani nie pobudza. Stanowi doskonałe tło dla innych kolorów. Jego ciemne odcienie w nadmiarze działają przygnębiająco, zwłaszcza na osoby wrażliwe

  11. Kolor czarny – absorbuje światło i optycznie zmniejsza wnętrze. Jako dodatek dodaje elegancji i pozwala przełamać inne kolory. Nie jest jednak wskazany jako kolor do pokoju w przypadku osób o obniżonej samoocenie, cierpiących na wahania nastroju lub depresję czy też przechodzących załamanie nerwowe. Czerń sprzyja również alienacji. W jej otoczeniu dobrze czuć się będą osoby o zdecydowanym charakterze.

Dobieranie koloru ściany do konkretnego wnętrza

Przy wyborze barwy ścian pod uwagę warto wziąć nie tylko styl aranżacyjny i wpływ, jaki dana farba będzie mieć na samopoczucie przebywających w pomieszczeniu osób, ale również rodzaj wnętrza. Inne kolory sprawdzą się bowiem w kuchni, inne w salonie, a jeszcze inne w sypialni. Jak więc dopasować barwę ścian do przeznaczenia pomieszczenia?

Jadalnia

W jadalni doskonale sprawdzają się odcienie żółtego, pomarańczowego i czerwonego. Wprowadzają bowiem radość do wnętrza i pobudzają apetyt.

Kuchnia

Kuchnię warto pomalować na te same kolory co jadalnię, zwłaszcza jeśli jest ona miejscem, gdzie rodzina zasiada do stołu. Jeżeli pomieszczenie jest małe, niech króluje w nim biel, która optycznie powiększy przestrzeń.

Salon

W przypadku pokoju dziennego warto sięgać po chłodne odcienie bieli, szarości, zieleni i koloru niebieskiego. Sprzyjają one bowiem relaksowi. Żeby dodać pomieszczeniu elegancji, warto sięgnąć po farby inspirowane paletą kolorystyczną kamieni szlachetnych. Szmaragdowa zieleń, rubin, szafirowy niebieski czy też ametystowy fiolet doskonale sprawdzą się w roli akcentu kolorystycznego.

Sypialnia

W sypialni doskonale sprawdzają się brązy, zielenie i fiolety. Kolory te dają bowiem poczucie bezpieczeństwa. Relaksują i koją nerwy.

Łazienka

W łazience odpowiednim wyborem będą odcienie bieli i szarości. Dobrze sprawdzają się również kolory pastelowe.

Gabinet

W przypadku gabinetu dobrym rozwiązaniem będą kolory sprzyjające skupieniu – żółty, pomarańczowy, czerwony, najlepiej w pastelowej odsłonie.

Kolekcja Lyon marki Meble Wójcik

Kolekcja Lyon marki Meble Wójcik

Jak dobierać kolory do posiadanych mebli?

Na koniec warto upewnić się, czy dana farba będzie pasować do umeblowania, które ma znaleźć się we wnętrzu. Najmniej problemów aranżacyjnych stwarzają meble białe. Można je bowiem bez przeszkód zestawiać z różnymi kolorami. Co więcej, dzięki białemu umeblowaniu wnętrze będzie wydawać się przestronniejsze.

Jeżeli w pokoju ma stanąć ciemny mebel, wówczas lepiej zdecydować się na jasną farbę. Niekoniecznie musi być to kolor biały. W zestawieniu z ciemnym umeblowaniem doskonale prezentują się beże, jasne brązy i szarości czy też piaskowe odcienie żółtego.

Dzięki kontrastowe połączeniu kolorów mebli i ścian wnętrze nabiera ciekawego charakteru. Warto zatem eksperymentować i szukać najlepszych rozwiązań. W tym celu doskonale sprawdzą się próbniki farb. Ułatwią one dopasowanie odcieni.

Wybór odpowiedniego koloru ścian to nie lada wyzwanie. Jeśli jednak weźmiesz pod uwagę wszystkie wymienione wyżej czynniki, z pewnością uda Ci się wybrać odpowiednie rozwiązanie. Pamiętaj, że ważne są nie tylko styl, w którym zamierzasz urządzić pomieszczenie, wpływ danej barwy na samopoczucie czy też umeblowanie, ale również Twoje indywidualne preferencje. Uzyskany efekt musi po prostu przypaść Ci do gustu.

Wybierz meble dla siebie