15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak obliczyć metry kwadratowe mieszkania?

Nie wiesz, jak wyliczyć powierzchnię pomieszczeń w swoim mieszkaniu? Sprawdź, jak zrobić to prawidłowo!

Trudno wyobrazić sobie sprawne przeprowadzenie remontu bez wykonania odpowiednich pomiarów, które pozwolą dobrać właściwe materiały budowlane, jak również liczbę wszelkich elementów wystroju. Dane dotyczącego tego, jak duże są pomieszczenia w Twoim lokum, okażą się przydatne także podczas wymiany mebli, sprzętów AGD, a nawet malowania ścian. Wszystko to sprawia, że umiejętność prawidłowego obliczania metrów kwadratowych mieszkania jest na wagę złota.

Udostępnij:
Jak obliczyć metry kwadratowe mieszkania?

Jak wyliczyć metry kwadratowe?

Warto podkreślić, że informacja na temat tego, ile metrów kwadratowych ma dane pomieszczenie, jest istotna także ze względów finansowych. Dzięki niej nie musimy martwić się, że czegoś kupimy zbyt dużo lub zbyt mało. Takie sytuacje bywają irytujące zwłaszcza podczas malowania, tapetowania i wykańczania podłogi. Nagle okazuje się, że zakupionej farby jest zbyt mało, by pomalować cały pokój, a gdy udajesz się do sklepu w celu uzupełnienia zapasów, nagle okazuje się, że ten konkretny odcień został wykupiony. To samo może zdarzyć się podczas zakupu płytek, tapet, paneli i wielu innych produktów.

Producenci materiałów budowlanych często podają ceny za metr kwadratowy swoich produktów. To samo tyczy się różnego rodzaju usług, związanych na przykład z malowaniem ścian.

Żeby móc prawidło obliczyć m kwadratowy, warto dowiedzieć się, czym on właściwie jest. To jednostka miary przyjmująca kształt kwadratu, którego boki mają jeden metr długości. Mówiąc obrazowo, powierzchnia pomieszczenia jest równoznaczna z liczbą takich właśnie kwadratów, które można byłoby w nim umieścić.

Chcąc więc uzyskać powierzchnię w metrach kwadratowych, konieczne stanie się wykorzystanie odpowiedniego wzoru matematycznego. Jeśli pomieszczenie ma kształt prostokąta lub kwadratu, sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy bowiem pomnożyć jego długość i szerokość.

Kolekcja Nova marki Sweetsit

Kolekcja Nova marki Sweetsit

Jak obliczyć metry kwadratowe podłogi i pokoju?

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, możemy wskazać na prosty przykład tego, w jaki sposób należy obliczyć, ile paneli potrzebujemy, by wyłożyć nimi całą podłogę o wymiarach 3 na 5 metrów. Po przemnożeniu obu wartości, wyjdzie nam, że pomieszczenie, w którym pracujemy ma 15 metrów kwadratowych. Informacja ta wystarczy nam, by złożyć właściwe zamówienie w sklepie.

Jak natomiast obliczyć metry kwadratowe w sytuacji, gdy to pokój ma nieregularny kształt?  Wymagać to będzie nieco większej pracy, z którą jednak łatwo można sobie poradzić, stosując się do poniższych zasad.

  1. Na początku zmierz pokój i postaraj się podzielić go na kilka równych kwadratów lub prostokątów. 

  2. Następnie wyliczyć powierzchnię każdej części, stosując wzór podany powyżej.

  3. Gdy uzyskasz wszystkie wyniki, dodaj je do siebie. W ten właśnie sposób obliczyć powierzchnię całego pokoju. Oczywiście zawsze trzeba wziąć pod uwagę margines błędu. Lepiej kupić nieco więcej materiału potrzebnego podczas remontu niż mniej.

Kolekcja Monaco marki Meble Wójcik

Kolekcja Monaco marki Meble Wójcik

Obliczanie metrów kwadratowych ściany 

Jak można się domyślić, podłoga nie jest jedyną powierzchnią, jaką należy obliczyć przed rozpoczęciem remontu. Co bowiem ze ścianami? W tym przypadku znów trzeba wspomnieć o tym, że wpływ na wykonywane obliczenia ma ich specyfika. Z tego też względu, warto podzielić je na dwie kategorie.

  • Ściana pełna i prosta – podobnie jak przy podłogach, jeśli ściany mają regularne kształty i są pozbawione wgłębień, wnęk i otworów, sprawa jest dość prosta. Wystarczy nam zmierzyć długość oraz szerokość, a następnie pomnożyć obie wartości. W ten sposób uzyskujemy powierzchnię pojedynczej ściany. Jeśli interesują Cię kilka ścian, dodaj ich powierzchnie – pozwoli Ci to w łatwy sposób obliczyć, ile litrów farby lub metrów tapety musisz kupić.

  • Ściana z wnęką okienną lub drzwiową – jak obliczyć m2 w takim przypadku? Choć na pierwszy rzut oka takie wyliczenia mogą wydać się skomplikowane, w rzeczywistości można je wykonać w szybki sposób. Najpierw oblicz powierzchnię całej ściany (tak, jak to wyjaśniliśmy powyżej), a następnie odejmij od niej powierzchnię ściany lub drzwi – uzyskuje się ją poprzez pomnożenie szerokości oraz wysokości. 

Żeby wykonać wszystkie powyższe obliczenia, potrzebna będzie oczywiście miarka, zwana metrówką. Zdecydować możesz się zarówno na tradycyjny przyrząd, jak i na miarkę laserową, która zdecydowanie skróci wykonanie niezbędnych czynności. Wbrew pozorom, podstawowy sprzęt z obsługą wiązki laserowej nie jest wcale drogi, dlatego warto rozważyć jego zakup.

Po co oblicza się powierzchnię?

Wbrew pozorom, znajomość powierzchni poszczególnych pokojów znajdujących się w mieszkaniu przydaje się bardzo często. Dobrze jest znać ją zwłaszcza przed rozpoczęciem remontu. Niezależnie od tego, czy ma on dotyczyć malowania ścian, wymiany podłogi czy nawet tak drobnych prac, jak montaż karniszów i parapetów. 

Bez znajomości powierzchni bardzo łatwo o pomyłkę, która może okazać się bardzo kosztowna. Na przykład wówczas, gdy po zakupieniu zbyt małej ilości danego towaru okazuje się, że nie można go już nigdzie dostać. Będzie to bolesne na przykład podczas kładzenia płytek w kuchni. Trudno wtedy znaleźć podobne produkty, które nie będą rzucały się w oczy innym odcieniem, wzorem lub kształtem.

To jednak nie wszystko. Znajomość powierzchni mieszkania przyda się również podczas płatności za różnego rodzaju usługi, realizowanych na przykład przez fachowców od malowania czy montażu paneli. Dzięki wcześniej wykonanym obliczeniom nie zaskoczą Cię końcowe podliczenia. W ten sposób uchronisz się też przed oszustwami nieuczciwych firm.

Metr kwadratowy a metr bieżący

Skoro wiemy już, jak obliczyć metry kwadratowe, warto na koniec jeszcze wskazać na inne, równie ważne zagadnienie, czyli na metr bieżący. Na czym polega różnica między tymi wartościami? Metr kwadratowy jest jednostką powierzchni, natomiast metr bieżący jednostką długości. Określa on więc wyłącznie pomiar danej powierzchni. Stosuje się go wtedy, gdy najważniejszym parametrem jest właśnie długość, a szerokość pozostaje stała.

Różnicę tę warto zobrazować przykładem. Jeśli montujesz w kuchni blat o długości 4 m i szerokości 1,5 m, jego powierzchnia 6 m kwadratowych. Z kolei metr bieżący blatu wynosi 4. Wiedza na temat tego, jak obliczać i odróżniać obie wartości okaże się przydatna podczas zakupu różnego rodzaju materiałów, jak również płacenia za usługi.

Małe mieszkanie? To nie problem!

Jeśli posiadasz mieszkanie z ograniczonym metrażem, dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie półkotapczanu! Producent Meble Lenart oferuje półkotapczany poziome i pionowe w różnych rozmiarach. Poznaj naszą propozycję i daj się zainspirować!

Aranżacja pokoju z Półkotapczanem  Bed Concept

 

Wybierz nowe meble