15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Dekoracje stiukowe. Do jakiego wnętrza pasują?

Dekoracyjny stiuk był powszechnie stosowany już w czasach renesansu. Dziś ponownie wraca do mody i zdobi ściany eleganckich restauracji, hoteli, a także prywatnych domów oraz mieszkań. Czym są dekoracje stiukowe? Do jakich wnętrz pasują?

Udostępnij:

Co to jest stiuk? 

Stiuk to cienkowarstwowa masa służąca do efektownego i eleganckiego wykańczania ścian, sufitów i innych elementów architektonicznych. Zazwyczaj masa ta powstaje z połączenia kruszywa, spoiwa oraz wody, a w zależności od tego, w jaki sposób zostanie położona, zapewnia oryginalne i niebanalne wykończenie wnętrza. 

Stiuk klasyczny wykonywany był wyłącznie z naturalnych składników, jak wapno, gips czy mączka marmurowa. Nowoczesne materiały tego rodzaju mogą mieć jednak odmienny skład, a także nieco lepsze właściwości. W sprzedaży można znaleźć gotowe masy stiukowe, które z łatwością nakłada się na wybrane powierzchnie. Masy te mogą być fabrycznie zabarwione albo gotowe do wymieszania z wybranym pigmentem. Przy pomocy stiuku można wykańczać ściany, sufity i inne powierzchnie na gładko, uzyskać określoną fakturę albo zastosować sztukateryjne zdobienia – wszystko w zależności od tego, jaki styl ma dominować we wnętrzu.  

Kolekcja Karato marki Gala Collezione

Kolekcja Karato marki Gala Collezione

Sztukateria ścienna do jakiego wnętrza pasuje? 

Sztukateria ścienna to nic innego, jak oryginalne dekory ścienne, które mogą przybrać kształt ozdobnych ram i ornamentów, ale też o wiele bardziej fantazyjne formy. Najczęściej jednak na dekorowanie ścian przy pomocy sztukaterii decydują się miłośnicy stylu klasycznego, vintage, glamour, ale też modern classic. Odpowiednio dobrane elementy sztukaterii mogą pasować niemal do każdej aranżacji – na zasadzie podkreślenia dominującego we wnętrzu stylu albo w roli kontrastowego i zaskakującego akcentu, dlatego tak istotne jest świadome wybieranie poszczególnych mebli, kolorów, faktur i elementów dekoracyjnych do każdego wnętrza. Sztukateryjne zdobienia na ścianę bywają chętnie wybierane do salonu, ale też sypialni, jadalni, a nawet do łazienki. Ozdobny, ale też stylowy efekt można uzyskać zestawiając sztukaterię z klasycznymi meblami, jak drewniane stoły, tapicerowane krzesła lub sofy w obiciu z naturalnych tkanin.

Do jakiego stylu pasują dekoracje stiukowe? 

Odpowiednio dobrany i dobrze położony stiuk może pasować niemal do każdego wnętrza, ponieważ jest to masa, która umożliwia uzyskanie bardzo zróżnicowanych efektów. Najczęściej jednak na położenie stiuku decydują się osoby urządzające wnętrze w estetyce klasycznej, loft, modern classic, glamour i vintage. 

Do wnętrz utrzymanych w stylu klasycznym, włoskim lub francuskim, doskonale pasuje stiuk wenecki, który zapewnia efekt szlifowanego marmuru. Marmurowe wykończenie ścian jest bardzo kosztowne, a bardzo zbliżony efekt wizualny można uzyskać właśnie przy pomocy stiuku. W sprzedaży można znaleźć gotowe masy dekoracyjne określane jako stiuk wenecki. Można je stosunkowo łatwo położyć, a ich cena jest o wiele bardziej przystępna niż okładzin z marmuru lub imitacji marmuru. 

Wnętrza urządzone w estetyce glamour i vintage mogą wiele zyskać, jeśli na wybranych ścianach lub innych elementach architektonicznych zdecydujemy się wykonać stiuk perłowy. Również w tym wypadku można skorzystać z gotowych mas, jakie są dostępne w sklepach. Syntetyczny stiuk perłowy zawiera dodatek perłowych wypełniaczy, które zapewniają efekt lekkiego połysku na ścianie w zależności od kąta padania światła.  Takie wykończenie powierzchni doskonale komponuje się z eleganckimi meblami o estetyce glamour z elementami szkła, czerni i kryształów. 

Urządzając wnętrze o estetyce loft lub minimalistycznej można postawić na stiuk wapienny, a w szczególności na wariant o matowym lub lekko satynowym wykończeniu. Co ciekawe, choć stiuk wapienny jest materiałem o wiele bardziej naturalnym i ekologicznym niż masy syntetyczne, to doskonale sprawdzi się nawet w łazience, ponieważ jest odporny na zabrudzenia, działanie bakterii i grzybów. 

Dekoracje stiukowe mogą wpasować się niemal w każdą przestrzeń, podkreślić elegancję aranżacji albo kontrastować z surowym i ascetycznym wystrojem. Jest to więc dość uniwersalny, a jednak wyrazisty sposób na wykończenie wnętrza. Co ważne, stiuk jest również dość odpornym materiałem, dlatego bywa stosowany nie tylko w domach i mieszkaniach, ale też w firmach, hotelach, restauracjach i wielu innych miejscach. 

Kolekcja Nicea marki Gala Collezione

Kolekcja Nicea marki Gala Collezione

Jakie meble pasują do sztukaterii ściennej? 

Choć sztukateria ścienna kojarzy się od razu z estetyką klasyczną i wystrojem przestronnych apartamentów, coraz częściej pojawia się również na ścianach mieszkań i domów w wielu innych stylach. Jakie meble dobrać do ścian wykończonych sztukaterią? To zależy od rodzaju pomieszczenia.

W pokoju dziennym, w którym zdecydowano się kłaść sztukaterię na ścianach, można postawić na tapicerowane sofy na smukłych nóżkach, szezlongi oraz tapicerowane fotele o lekkiej konstrukcji. Mogą to być zarówno meble o klasycznej i stonowanej estetyce, jak również nieco odważniejsze modele w stylu retro, vintage lub modern classic. 

Do jadalni, w której zdecydowano się wykonać sztukateryjne dekoracje, można polecić meble drewniane, a w szczególności w naturalnych kolorach, jak również utrzymane w neutralnej bieli. Krzesła mogą być tapicerowane albo również wykonane w całości z drewna. Ważne, by estetyka tych mebli była subtelna, a ich forma niezbyt masywna. Mile widziane będą zestawy do jadalni w stylu prowansalskim, klasycznym lub modern classic.

Urządzając sypialnię, w której znajduje się sztukateria, warto postawić na efektowne łóżko w klasycznym stylu. Może być wykonane z drewna, mieć smukłe, gięte nóżki albo nieco masywniejszą ramę. Do kompletu doskonale pasuje także ozdobna toaletka i nocne stoliki. Zwieńczeniem wystroju wnętrza będą efektowne lampy oraz oświetlenie przy łóżku – z oczywistych względów do sztukaterii pasują klasyczne lampy, żyrandole i plafony.

Sztukateria może zdobić ściany  sufity także w wielu innych pomieszczeniach, jak przedpokój, garderoba lub gabinet. Wszystkie te wnętrza warto urządzać konsekwentnie, by całe mieszkanie lub dom tworzyły spójną przestrzeń w określonym stylu. Warto postawić na powtarzalne motywy kolorystyczne – na przykład malując ściany na zbliżone odcienie, jak również stosując ten sam materiał podłogowy tam, gdzie to możliwe. W tak konsekwentnie urządzonych wnętrzach meble i dodatki będą prezentowały się jeszcze bardziej wyraziście i świetnie podkreślą ogólny zamysł. 

O czym warto pamiętać przy wyborze stiuku?

Decydując się wykonać stiuk we wnętrzu, warto dobrze przemyśleć tę decyzję i wybrać odpowiedni materiał. Oto kilka kluczowych kwestii, na które należy zwrócić uwagę:

  • Rodzaj stiuku – w sprzedaży można znaleźć stiuk różnych marek, ale też różnorodnego typu. Popularnością cieszą się masy naturalne (stiuk klasyczny), które bazują na wapnie i mączce marmurowej, przez co są odporne na zabrudzenia, bakterie i grzyby. Chętnie wybieraną opcją jest także stiuk wenecki, który zawiera w składzie gips i sproszkowany marmur, dzięki czemu można uzyskać efekt marmurowej okładziny ściennej. Równie ceniony może być jednak także stiuk perłowy (syntetyczny, akrylowy), który także jest odporny na zabrudzenia, a przy tym zapewnia lekko połyskujący, perłowy efekt. 

  • Efekt wykończenia – gotowe masy gwarantują wykończenie ściany w określony sposób. Efektem może być powierzchnia satynowa, perłowa, a nawet mocno błyszcząca. Warto to zweryfikować jeszcze przed zakupem. 

  • Kolor – stiuk może być już zabarwiony fabrycznie albo gotowy do wymieszania z wybranym barwnikiem. Poszczególni producenci stiuku mogą oferować jednak zupełnie inne palety kolorystyczne do wyboru, dlatego też warto zapoznać się z wzornikami i dobrać najlepszą opcję do swojego domu lub mieszkania. 

  • Sposób nakładania i inne zalecenia – poszczególne rodzaje mas stiukowych mogą różnić się pomiędzy sobą zaleceniami dotyczącymi nakładania i wykańczania. Niektóre mogą wymagać pokrycia dodatkową warstwą wosku. Warto zwrócić na to uwagę, by wybrać rozwiązanie łatwe w wykonaniu, a szczególnie wówczas, gdy nakładaniem masy planujemy zająć się samodzielnie. 

Stiuk i sztukateria to niezwykle oryginalne i ciekawe sposoby na wykończenie ścian, sufitu i innych elementów architektonicznych. Planując remont lub urządzając nową przestrzeń, warto wziąć je pod uwagę.

Zobacz meble do salonu