15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Wykonanie szafy na wymiar - na co zwrócić uwagę?

Szafy dostępne w ofertach sklepów nie zawsze okazują się odpowiednie. Problemem najczęściej są ich wymiary, które trudno dopasować do wolnej przestrzeni w domu lub mieszkaniu. Rozwiązaniem tego typu problemów okaże się szafa na wymiar, którą możemy wykonać własnoręcznie. Należy jednak przy tym pamiętać o kilku istotnych kwestiach, od których zależy powodzenie całego projektu.

W sieci często można spotkać się z pytaniami odnośnie tego, jak zrobić szafę. Internauci zastanawiają się głównie nad wyborem optymalnych materiałów i elementów dodatkowych, a także nad ich prawidłowym połączeniem. Wszystko po to, aby gotowa konstrukcja okazała się funkcjonalna, ładna i bezpieczna. W przeciwnym wypadku nie należy nawet zaczynać.

Żeby ułatwić Wam nieco całe zadanie, postanowiliśmy pokrótce omówić kluczowe kwestie, które mogą mieć znaczenie podczas projektowania i budowy szafy na wymiar. Trzymanie się tych zasad pozwoli przeprowadzić tę operację w sposób sprawny, bez niepotrzebnych opóźnień czy też innego rodzaju problemów.

Udostępnij:
Wykonanie szafy na wymiar - na co zwrócić uwagę?

Wymiary szafy - o czym należy pamiętać?

Już na początku trzeba zdać sobie sprawę z faktu, że dobra, wygodna szafa na wymiar powinna spełniać konkretne, indywidualne potrzeby. Dobrze jest więc wziąć pod uwagę wszystkie elementy, które mogą mieć wpływ na użytkowanie mebla. Z tego właśnie powodu tak ważny jest projekt szafy, w którym uwzględnimy liczbę półek, szuflad, miejsc na wieszaki, a także jej szczegółowe wymiary. Mowa tu zarówno o wysokości i szerokości, jak i głębokości. Wszystko po to, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Jak to wygląda w tak zwanych standardowych projektach. Jak duża powinna być taka szafa?

  • Wysokość – jest oczywiście zależna od pomieszczenia, w którym szafa zostanie zamontowana. Przyjmuje się jednak, że jej wysokość powinna oscylować co najmniej w granicach 150 cm. Dzięki temu pozwoli na wygodne rozmieszczenie ubrań, bez konieczności upychania ich na siłę.

  • Głębokość – standard wskazuje na 60 cm, bez względu na to, czy marzy nam się szafa wnękowa, przesuwna czy narożna. Taka głębokość umożliwia nie tylko ułożenie wszystkiego na półkach i w szufladach, ale też na wieszanie rzeczy na wieszakach. Zyskujemy pewność, że drzwi za każdym razem bez problemu się domkną.

  • Szerokość – w tym przypadku wiele zależy od naszych wymagań, jak również ilości wolnego miejsca w pokoju. Fakt, iż jest to szafa na wymiar, sprawia, że jesteśmy w stanie w łatwy sposób dostosować jej szerokość do konkretnych warunków. Jest to idealna sytuacja wówczas, gdy żadna szafa w sklepie nie pasuje do naszego domu lub mieszkania. Niestandardowe projekty okazują się wtedy jedynym rozwiązaniem, dlatego warto z nich korzystać.

Oczywiście podane wyżej wartości nie są oczywiście jedynymi dostępnymi. Nic nie stoi przecież na przeszkodzie ku temu, aby zdecydować się na mniejsze bądź większe modyfikacje. Cały czas trzeba jednak pamiętać o tym, że szafa musi być nie tylko funkcjonalna, ale też stabilna. Złe dopasowanie wymiarów sprawić może, że po pewnym czasie konstrukcja się zawali.

Wybór frontów do szafy

Ogromne znaczenie na design szafy mają zamontowane fronty, które powinny być dobierane do indywidualnych potrzeb, a także do wystroju pomieszczenia. Bez tego cała aranżacja może bowiem okazać się niespójna, co oczywiście wpłynie na jej odbiór. Z tego powodu przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba rozważyć następujące kwestie.

  • Materiały frontów szafy na wymiar. Jak można się domyślić, wybór jest bardzo szeroki. Z jednej strony jest to dobra informacja, ponieważ pozwala nam to dokonać dokładnie takiego wyboru, na jakim nam zależy, z drugiej jednak powodować może problemy decyzyjne.

Ogromną popularnością cieszą się zwłaszcza fronty drewniane, wyróżniające się bardzo atrakcyjnym, klasycznym stylem. Idealnie pasuje on do wnętrz skandynawskich, w których materiały naturalne (drewno, kamień, tkaniny) przeważnie dominują. Oczywiście trzeba przy tym pamiętać, że konkretny gatunek drewna może mieć wpływ na wytrzymałość frontów. Najlepiej więc decydować się na drewno twarde, wytrzymałe pod względem mechanicznym, a także odporne na wpływ wszelkich czynników zewnętrznych.

Jeśli fronty drewniane okażą się zbyt drogie, dobrą alternatywą będą tak zwane płyty drewnopochodne – najczęściej są to konstrukcje wiórowe lub MDF. Kosztują mniej i jednocześnie dobrze imitują prawdziwe drewno.

Na rynku znaleźć można również całą masę frontów z tworzyw sztucznych, odpowiednio zabezpieczanych i barwionych. Do tego dochodzą fronty metalowe, a także szklane. Te ostatnie dobrze sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach, ponieważ stwarzają wrażenie głębi. Taka szafa na ubrania musi być jednak należycie uodporniona przed uszkodzeniami mechanicznymi. W przeciwnym wypadku fronty często trzeba będzie wymieniać.

  • Wykończenie. Kolejna ważna kwestia, obok której nie można przejść obojętnie. W przypadku tanich konstrukcji warto zdecydować się na fronty fornirowane, a więc pokryte specjalną okleiną drewnianą. Nie jest ona zbyt droga. Dzięki niej szafa będzie przypominała mebel drewniany. Wadą forniru jest bardzo trudne usuwanie i zakrywanie ewentualnych uszkodzeń mechanicznych.

Równie ekonomiczna okaże się szafa do garderoby wykończona laminatem, który występują w wielu kolorach i strukturach. Jeśli zaś chodzi o nieco droższe rozwiązania, warto rozważyć zastosowanie lakieru, akrylu czy też specjalnych paneli dekoracyjnych, które nie dość, że bardzo dobrze wyglądają, to na dodatek wyróżniają się sporą wytrzymałością na uszkodzenia.

Wykończenie frontów może być również nietypowe. Dzięki temu na pewno zwrócą uwagę odwiedzających nas gości. Fronty mogą zostać wykończone metalem, skórą lub lustrami, które sprawiają, że pomieszczenia stają się optycznie większe. Jak widać, wybór jest bardzo szeroki.

  • Styl. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim kolor frontów. Powinien być on spójny z pozostałymi meblami znajdującymi się w pomieszczeniu. W przeciwnym wypadku cała aranżacja okaże się bardzo chaotyczna. We wnętrzach skandynawskich dominują przeważnie kolory stonowane i jasne. Biała szafa doskonale pasuje do stylu nowoczesnego, natomiast ciemne kolory powinny zadowolić miłośników aranżacji klasycznych.

Zamykając sprawę frontów, trzeba zająć się jeszcze dwoma dylematami, z którymi problem ma wiele osób. Fronty mogą być bowiem gładkie lub dodatkowo zdobione, na których znajdują się chociażby frezy lub ryflowania. Tworzą one ładny efekt, który jednak nie pasuje do każdego wnętrza. Jeśli wybraliśmy styl nowoczesny lub skandynawski, lepiej postawić na fronty gładkie.

Druga sprawa dotyczy wspomnianego już wykończenia. Wybór często dotyczy frontów matowych i błyszczących. Jest to sprawa mocno indywidualna, jednak trzeba podkreślić, że dodatkowy połysk szczególnie dobrze sprawdza się w pomieszczeniach ograniczonych pod względem metrażu. Pozwala bowiem je optycznie powiększyć.

2 834,- zł
2 073,- zł
3 362,- zł

Drzwi przesuwne czy uchylne do szafy na wymiar?

Skoro rozwiązaliśmy już sprawę frontów, pora przejść do drzwi, które także mogą sprawiać dużo problemów decyzyjnych. W tym przypadku jednak wybór dotyczy zazwyczaj tylko dwóch konstrukcji – są to drzwi przesuwne oraz uchylne. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego warto je pokrótce omówić. Dzięki temu podjęcie ostatecznej decyzji powinno być przynajmniej trochę łatwiejsze.

  • Drzwi przesuwne do szafy – cenione ze względu na fakt, iż nie zajmują zbyt wiele miejsce. Zabudowa z takimi drzwiami bardzo dobrze sprawdza się więc w pomieszczeniach ograniczonych pod względem metrażu. Nie musimy bowiem martwić się, że zestawimy drogę przejścia po otwarciu drzwi. Na konstrukcjach przesuwnych łatwo można również zamontować lustra, które pełnią funkcje użytkowe i pozwalają optycznie powiększyć przestrzeń. Wadą takich drzwi może być ich design, które nie każdemu pasuje, a także większa awaryjność. Zwłaszcza wtedy, gdy nie poświęcimy wystarczająco dużo uwagi na przygotowanie szyn, po których poruszają się drzwi.

  • Szafa z drzwiami uchylnymi – klasyczny, uniwersalny mebel, które dobrze pasuje do sypialni oraz salonu. Drzwi zajmują więcej miejsca po otwarciu, ale są przy tym bardzo wygodne w obsłudze. Znacznie rzadziej ulegają one uszkodzeniom bądź też problemom, które utrudniają ich otwieranie i zamykanie.

Co powinno znaleźć się we wnętrzu szafy?

Rozkład wszystkich elementów znajdujących się wewnątrz szafy także ma spore znaczenie. Jeśli bowiem nie zadbamy o właściwy plan, może okazać się, że mebel będzie mało praktyczny. Zdecydowanie utrudni również przechowywanie poszczególnych rzeczy.

Z tego powodu wnętrze szafy dobrze jest podzielić na kilka stref. Na samym dole dobrze jest zamontować szuflady oraz kosze, które łatwo będzie można wysuwać. Mniej więcej w środku (najlepiej tylko po jednej stronie) powinna znaleźć się strefa na wieszaki.  Jak wysoka powinna być ta strefa? Najlepiej około 150 cm wówczas, gdy w szafie mają być przechowywane płaszcze i kurtki (wnętrze szafy do przedpokoju). W przeciwnym wypadku wysokość nie musi przekraczać 110 cm – tyle wystarczy, by zawiesić koszule czy też marynarki).

Po lewej stronie strefy środkowej, jak również na górze, najlepiej przygotować dodatkowe półki, w których znajdą się złożone ubrania, obuwie, pościel i wiele innych rzeczy. Takie wnętrze szafy do sypialni, salonu czy też korytarza okaże się niezwykle funkcjonalne.

Szafa Flex 260 , Black Red White

Gotowe zestawy szaf

Przygotowanie projektu szafy na wymiar, a także jego realizacja może sprawić nieco trudności. Konieczny jest właściwy dobór materiałów, narzędzi i wszystkich ważnych elementów, które pozwolą na przygotowanie wygodnej, designerskiej szafy dla całej rodziny.

Jednak, gdy takie zadanie okazuje się zbyt trudne, nie trzeba wcale rezygnować z tego pomysłu. Na rynku gotowe są bowiem kompletne, gotowe zestawy szaf, które w łatwy sposób można dopasować do własnych potrzeb i wymagań. Pozwolą ona zaoszczędzić wiele czasu na projektowaniu i wymyślaniu najlepszych, optymalnych koncepcji. W efekcie szafa na wymiar okaże się dokładnie taka, jak sobie wcześniej wymarzyliśmy.

Zobacz kolekcje szaf >