Menu
11 324 mebli od 55 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Półkotapczan - jak wybrać? czy warto?

Wielofunkcyjne i rozkładane meble to najlepszy wybór do małych pomieszczeń, a doskonałą alternatywą dla standardowego łóżka lub rozkładanej sofy może być półkotapczan. Co to za konstrukcja? Jak wybrać półkotapczan i czy warto?

Porady Twojemeble.pl, 2021-03-19
Udostępnij:
Półkotapczan - jak wybrać? czy warto?

Co to jest półkotapczan? 

Półkotapczan kojarzy się z meblami z dawnych lat. To konstrukcja, która swą popularność zyskała w okresie PRL-u, a dziś wraca do łask i pojawia się w wielu nowatorskich aranżacjach. Czym właściwie jest półkotapczan? To mebel o rozkładanej konstrukcji, który łączy w sobie funkcję łóżka oraz szafki.

Półkotapczan to nic innego, jak łóżko chowane do szafki z półkami – stąd też wzięła się nazwa tej konstrukcji. Gdy zachodzi taka potrzeba, mebel można rozłożyć i zyskać komfortową przestrzeń do spania dla jednej lub nawet dla dwóch osób, a kolejnego dnia posłanie można w błyskawicznym tempie złożyć i ukryć w obudowie. Po złożeniu, półkotapczan przypomina niezbyt głęboką szafę, stąd też jest to doskonała opcja do małych pomieszczeń, w których w ciągu dnia potrzeba jest wolna przestrzeń.

Kolekcja Bed Concept

Kolekcja Bed Concept

Jak działa półkotapczan? 

Półkotapczany to kompaktowe meble, które łączą w sobie funkcję łóżka oraz półek na drobiazgi. Jak działają?

 • Półkotapczan oferuje pełnowymiarowe, przestronne łóżko o wygodnej konstrukcji, które w całości składa się do szafy tak, że jego spód staje się frontem mebla. Ważną zaletą tych mebli jest fakt, że można je uzupełnić dowolnym materacem o pasujących wymiarach.
 • Każdy półkotapczan wyposażony jest w mechanizm wspomagający składanie oraz rozkładanie konstrukcji. Unoszenie całego łóżka po skosie w górę wydaje się trudnym zadaniem, ale to właśnie automatyczny mechanizm wspomaga ten proces i powoduje, że poradzi sobie z nim praktycznie każdy. W najnowocześniejszych modelach tych mebli stosowane bywają nawet rozwiązania niemal bezobsługowe – elektryczne, sterowane pilotem.
 • Gdy łóżko zostanie złożone, jest odpowiednio blokowane i zabezpieczone przed samoistnym opadaniem. Można więc bez obaw przebywać w jego pobliżu, gdyż konstrukcja pozostanie zamknięta dzięki blokadzie i odpowiedniemu rozłożeniu środka ciężkości.
 • By rozłożyć półkotapczan, wystarczy pociągnąć za dedykowany element lub użyć pilota, jeśli to model elektrycznie rozkładany. Detale związane z użytkowaniem tego mebla mogą być odmienne dla poszczególnych jego wersji, ale do każdego półkotapczanu dołączona jest instrukcja montażu oraz bezpiecznego użytkowania.

Obsługa półkotapczanu jest niemal dziecinnie prosta, bezpieczna i bezproblemowa. Z jego składaniem i rozkładaniem poradzi sobie nawet dziecko lub osoba starsza, gdyż dobry mechanizm powoduje, że do tych czynności nie trzeba używać dużej siły, a mechanizm elektryczny jest niemal bezobsługowy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżka chowanego w szafie? 

Oferta półkotapczanów jest dość szeroka, a poszczególne modele różnią się nie tylko estetyką i rozmiarem posłania, ale też detalami technicznymi i funkcjonalnością. Przed zakupem warto więc zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii, a najważniejszą z nich jest typ półkotapczanu. W sprzedaży można znaleźć modele jednoosobowe, dwuosobowe, o układzie pionowym i poziomym, a nawet konstrukcje tak zaawansowane, jak półkotapczan z sofą lub z biurkiem.

Półkotapczan pionowy zazwyczaj oferuje dwuosobowe łóżko, które składa się do pionu wzdłuż krótszej krawędzi – ostateczna bryła mebla jest więc wyższa niż szersza, dlatego też doskonale sprawdzi się w większości pomieszczeń bez skosów. Półkotapczan poziomy może być jednoosobowy lub dwuosobowy, ale najczęściej oferuje właśnie posłanie dla jednej osoby i bywa wybierany do pokoju dziecka. Jego obudowa jest szersza niż wyższa, a jej górną krawędź można wykorzystać jako półkę na drobiazgi. Wybierając konstrukcję półkotapczanu warto więc dokładnie zmierzyć pomieszczenie. Jeśli jest wąskie, lepszą opcją będzie model poziomy, a do szerszej przestrzeni można wybrać półkotapczan pionowy.

Większość półkotapczanów ma podobną do siebie konstrukcję – przypominają szafę, z której rozkłada się łóżko, a po złożeniu całość znów przypomina szafę. Odmienną opcją będzie natomiast półkotapczan z sofą, który po złożeniu na dzień wygląda jak szafa, do której przysunięta jest sofa. To idealny wybór do salonu, a także do młodzieżowych aranżacji. Ciekawą koncepcją do pokoju dziecka lub nastolatka będzie także półkotapczan z biurkiem – to świetna opcja do małych pomieszczeń.

Konstrukcja i całkowite wymiary półkotapczanu to kwestie o kluczowym znaczeniu podczas zakupu, ale ważne są także inne parametry, jak:

 • Estetyka mebla – o ile dawne półkotapczany nie należały do przesadnie efektownych, o tyle dzisiejsze propozycje mają zdecydowanie więcej do zaoferowania. W sprzedaży można znaleźć modele o nowoczesnej estetyce, minimalistyczne, półkotapczany pasujące do wnętrz skandynawskich, loft i do wielu innych aranżacji.
 • Zastosowane rozwiązania techniczne – nowoczesny półkotapczan powinien oferować solidne wspomaganie procesu rozkładania i składania, ale może też być wyposażony w dodatkowe opcje, jak gniazdko elektryczne, wbudowane oświetlenie i tym podobne.
 • Ergonomia – półkotapczan z założenia zajmuje niewiele miejsca po złożeniu, ale niektóre konstrukcje są jeszcze lepiej dopracowane i oferują dodatkowe schowki oraz półki, które pozwalają na lepsze zagospodarowanie przestrzeni.

Półkotapczan to doskonały wybór do małych mieszkań. Można polecić go zarówno do aranżacji pokoju dziecka, jak również do salonu, który pełnić ma również rolę sypialni.

Kolekcja Concept Pro

Kolekcja Concept Pro

Bezpieczeństwo półkotapczanu 

Wiele osób, które zastanawiają się nad zakupem półkotapczanu, ma wątpliwości, co do tego, czy jest to bezpieczna konstrukcja, czy też może raczej istnieje ryzyko, że złożone łóżko nagle opadnie przygniatając kogoś, kto akurat znajdzie się w pobliżu. Takie obawy są zrozumiałe, a szczególnie, gdy półkotapczan ma uzupełnić pokój dziecięcy. Czy jest to mebel bezpieczny?

Nawet dawne półkotapczany posiadały solidną konstrukcję i zabezpieczenia przed niekontrolowanym opadaniem, a dzisiejsze modele tych mebli są produkowane w sposób nowoczesny i przy użyciu coraz to lepszych zabezpieczeń. Proces rozkładania i składania konstrukcji mebla jest wspomagany przez solidne siłowniki, dzięki czemu nie wymaga użycia siły. Najbardziej zaawansowane modele półkotapczanów mogą być nawet obsługiwane na pilota, dzięki czemu nie trzeba nawet odrobiny zachodu, by je rozłożyć lub złożyć.

Po złożeniu, półkotapczan jest zablokowany i zabezpieczony przed opadaniem. Często wykorzystywane są do tego mechanizmy sprężynowe o bardzo wysokiej wytrzymałości – podobne rozwiązania stosowane są także w konstrukcjach schodów opuszczanych ze stropu, a także w różnorodnych bramach i rozwiązaniach stropowych. Producenci nie tylko dokładnie testują oferowane rozwiązania, ale też zwracają niezwykłą uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem użytkowania. Jeśli jednak zależy nam na najwyższym stopniu zabezpieczeń, warto sięgnąć po półkotapczan nowoczesny od znanej marki, która specjalizuje się w tego rodzaju konstrukcjach już od lat.

Za bezpieczne użytkowanie półkotapczanu odpowiedzialny jest również ich odpowiedni montaż i użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem. Meble te powinny być przymocowane do ściany, skręcone zgodnie z instrukcją i sprawdzane co jakiś czas, czy elementy ruchome nie uległy poluzowaniu. Odpowiednio używane i konserwowane mechanizmy zapewnią niezawodne działanie.

Kolekcja Bed Concept

Kolekcja Bed Concept

Zalety i wady półkotapczanów 

Jeśli wciąż nie jesteśmy pewni, czy warto kupić półkotapczan do domu lub mieszkania, warto poznać wszystkie atuty i mankamenty tych mebli. To powinno ułatwić podjęcie ostatecznej decyzji.

Zalety półkotapczanu:

 • Kompaktowa konstrukcja po złożeniu – dobry wybór do wąskich i małych pomieszczeń, w których potrzebne jest wolne miejsce w ciągu dnia.
 • Dopracowana estetyka – nowoczesny półkotapczan w niczym nie różni się pod względem wizualnym od eleganckiej szafki lub komody.
 • Idealny jako dodatkowe lub główne łóżko do spania – półkotapczan sprawdzi się zarówno jako łóżko w sypialni, jak i w charakterze łóżka dla gości. Zazwyczaj oferuje wyższą wygodę użytkowania niż sofa lub rozkładany fotel, gdyż można zastosować w nim dowolnie wybrany materac o wysokiej jakości.
 • Wygodne użytkowanie – półkotapczan młodzieżowy, dziecięcy lub dla dorosłych jest równie lekki i łatwy w obsłudze. To zasługa mechanizmów wspomagających jego otwieranie i zamykanie. W najnowocześniejszych konstrukcjach stosowane bywa nawet sterowanie elektryczne, które nie wymaga użycia jakiejkolwiek siły.
 • Szeroki wybór – bez problemu znajdziemy półkotapczan dwuosobowy, jednoosobowy, młodzieżowy, pionowy lub poziomy, w białym, czarnym lub innym kolorze.

Wady półkotapczanów:

 • Po rozłożeniu zajmują tyle miejsca, co standardowe łóżko. Jeśli więc w pomieszczeniu w ciągu dnia rozkładane są inne meble lub zabawki, przed rozłożeniem półkotapczanu trzeba je usunąć.
 • Po złożeniu półkotapczan nie oferuje miejsca do siedzenia ani dostępu do półek, które kryją się wewnątrz obudowy. Jeśli na półce pozostawiono jakieś istotne drobiazgi, by się do nich dostać, trzeba rozłożyć konstrukcję. Półkotapczany z sofą oferują miejsce siedzące, ale też są to konstrukcje większe i droższe od najzwyklejszych półkotapczanów.

Funkcjonalny, estetyczny i nowoczesny półkotapczan nie musi kosztować wiele. Bez problemu uda się znaleźć mebel w cenie zbliżonej do kosztu zakupu standardowego łóżka do sypialni. Dodatkowym wydatkiem będzie jeszcze materac, ale za to można dopasować go do własnych preferencji. Materac w półkotapczanie może być równie wygodny, jak w standardowym łóżku i to jest największa zaleta półkotapczanów zaraz po ich kompaktowej konstrukcji.

Półkotapczan to ciekawa alternatywa dla rozkładanej sofy, narożnika lub standardowego łóżka, a szczególnie wówczas, gdy metraż domu lub mieszkania nie jest zbyt duży. Mebel ten oferuje wygodę użytkowania, może zaskoczyć nienaganną estetyką i ma przystępne ceny. Warto więc wziąć pod uwagę jego zakup, a szczególnie do pokoju młodzieżowego, a także do aranżowania salonu z funkcją sypialni.

Zobacz półkotapczanyZaufało nam ponad 200 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 9 500 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 7 dni w tygodniu. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.