15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jakie łóżko wybrać do małej sypialni?

Wygodne łóżko to kluczowy element każdej sypialni. Jeśli jednak metraż pomieszczenia jest bardzo skromny, trudno będzie zmieścić na nim pełnowymiarowe, duże łóżko. Na szczęście w sprzedaży nie brak sprytnych rozwiązań do niewielkich sypialni.

Udostępnij:
Jakie łóżko wybrać do małej sypialni?

Jaki rodzaj łóżka wybrać? 

Łóżko to najważniejszy mebel w każdej sypialni. Od jego wygody i wielkości może zależeć komfort snu, a więc i możliwość wypoczynku po pracy lub nauce. W niewielkiej sypialni, w której trzeba jeszcze pomieścić kilka innych mebli, może być trudno wygospodarować odpowiednią ilość miejsca na duże łóżko. W takich sytuacjach sprawdzają się konstrukcje kompaktowe i ergonomiczne. Jaki typ łóżka wybrać do małej sypialni?

  • Łóżko składane – choć zazwyczaj konstrukcje składane nie oferują tak wysokiej wygody, jak łóżka 160 x 200 z porządnym materacem, to jednak w naprawdę niewielkich sypialniach mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem. Jeśli pomieszczenie ma mały metraż, a konieczne jest również ustawienie w nim biurka, szafek i innych elementów, warto rozważyć łóżko tego rodzaju. Może to być wersalka lub składany fotel, ale też łóżko składane do szafy w całości z klasycznym materacem – takie konstrukcje zazwyczaj jednak trzeba wykonać na wymiar.
  • Łóżko piętrowe lub półpiętrowe – jeśli jest to sypialnia, w której mieszka rodzeństwo, warto wziąć pod uwagę także łóżka piętrowe oraz półpiętrowe. Łóżka piętrowe mają klasyczną, doskonale znaną konstrukcję, w której jedno posłanie znajduje się na dole, a kolejne u góry. Nie trzeba go rozkładać i składać, jest stabilne i wygodne dla obu użytkowników. Łóżko półpiętrowe jest nieco inne – oferuje posłanie spod którego wysuwane jest drugie miejsce do spania. Zaletą takiej konstrukcji jest fakt, że w ciągu dnia dodatkowe miejsce do spania może być złożone, a dzięki temu nie zajmuje miejsca.
  • Łóżko na metalowej ramie – zazwyczaj są zdecydowanie bardziej kompaktowe niż konstrukcje drewniane, w okleinie lub tapicerowane. Łóżko metalowe najczęściej ma wymiary nieznacznie większe niż materac. Jego atutem może być również ciekawy design – łóżka metalowe często mają wysoki zagłówek ze szczebelkami, co świetnie pasuje do różnorodnych aranżacji.
  • Łóżko z szufladami pod spodem – jeśli tylko w sypialni zmieści się klasyczny rozmiar łóżka, warto zdecydować się na model, który pozwoli lepiej zagospodarować przestrzeń pod spodem. Idealnym wyborem będzie łóżko wyposażone w pojemne szuflady.

Bez względu na to, czy wybór padnie na łóżko metalowe z materacem, na łóżko piętrowe lub z szufladami, mebel ten należy dopasować do wystroju wnętrza, a także dobrać odpowiedni rozmiar.

Kolekcja Concept Pro

Kolekcja Concept Pro

Jaki wymiar łóżka wybrać? 

Wybierając łóżko do sypialni, warto zacząć od zastanowienia się nad tym, jaki rozmiar materaca będzie optymalny. Tą kwestię najlepiej uzależnić od tego, czy ma to być łóżko jednoosobowe, a może dla dwóch osób.

  • Łóżka jednoosobowe najczęściej mają szerokość około 90 cm i długość około 200 cm, ale oczywiście są też konstrukcje szersze, węższe i innej długości. Jeśli ma to być łóżko dla dziecka, które wciąż rośnie, można zdecydować się na model łóżka z regulacją – będzie można je stopniowo przedłużać.
  • Łóżka dwuosobowe najczęściej mają szerokość od 140 cm i długość około 200 cm. Za najwygodniejsze dla dwójki dorosłych osób uchodzi jednak łóżko do sypialni 160 x 200 i 180 x 200 lub szersze. Jeśli jednak miejsca w pomieszczeniu jest bardzo mało, można rozważyć nawet rozmiar 120 x 200, choć będzie to wygodne rozwiązanie raczej wyłącznie dla dwóch smukłych osób.
  • Łóżka dla rodzeństwa mogą być konstrukcjami wolnostojącymi albo mieć budowę piętrową lub półpiętrową. Jeśli dzieci są już w wieku nastoletnim, najlepiej wybrać łóżka o standardowej długości, jak dla dorosłego, a jeśli to kilkulatki, można rozważyć meble dziecięce lub regulowane.

Jeśli tylko w sypialni zmieści się łóżko o komfortowych wymiarach, warto się na nie zdecydować. Lepiej zastosować płytszą komodę lub mniejszy stolik nocny, ale jednak mieć do dyspozycji duży i wygodny materac, bo to wielkość łóżka wpływa w sporej mierze na jego wygodę, a więc i na komfort snu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżka? 

Wybór łóżka do małej sypialni to nie tylko kwestia doboru jego odpowiedniego rozmiaru, ale też zwrócenia uwagi na kilka innych istotnych kwestii, jak:

  • Materiał wykonania – a w szczególności na to, z czego zrobiona jest rama łóżka. Wybór jest pod tym względem dość szeroki. Rama może być wykonana z metalu, drewna, płyty meblowej lub wykończona tapicerką. Zazwyczaj najwięcej miejsca zajmują łóżka z szeroką ramą tapicerowaną, a najbardziej subtelne są modele metalowe lub drewniane.
  • Design – kolor i estetyka łóżka powinny pasować do wystroju całej sypialni. Dość uniwersalnym wyborem są łóżka z białą, czarną lub drewnianą ramą.
  • Zagłówek – ważny jest zarówno jego rozmiar, jak również materiał wykonania. Zagłówek metalowy lub drewniany będzie twardy i będzie wymagał stosowania poduszek podczas opierania się. Wygodną opcją może być natomiast zagłówek tapicerowany, który wcale nie musi być elementem łóżka – można wybrać ramę bez zagłówka i dokupić osobny element do montażu na ścianie.

Pokój sypialniany powinien być zaaranżowany komfortowo i z troską o estetykę. Wybierając łóżko warto więc zwracać uwagę na wszelkie detale i zarówno na aspekty praktyczne, jak również wizualne.

Kolekcja Deniz

Kolekcja Deniz

Sprawdzone rozwiązania w małej sypialni 

Mała sypialnia wymaga sprytnych rozwiązań aranżacyjnych, które pozwolą na jej komfortowe i estetyczne urządzenie. Nie należy rezygnować z żadnej potrzebnej rzeczy, ale warto pomyśleć o różnych trikach i usprawnieniach, które sprawdzą się na małym metrażu. Są to:

  • Lustra – optycznie powiększają przestrzeń i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe. Lustro można zawiesić nad łóżkiem, naprzeciwko albo zastosować szafę z lustrzanymi drzwiami.
  • Jasne kolory – wprowadzają do pomieszczenia harmonię i ład, dodają mu optycznej przestrzeni. Bardzo ważne jest również dobre doświetlenie sypialni.
  • Schowki i optymalne wykorzystanie przestrzeni – zamiast kupować łóżko o niskiej konstrukcji, pod którym niewiele się zmieści, lepiej wybrać łóżko z pojemnymi szufladami. To samo tyczy się innych mebli. Jeśli to możliwe, warto wykorzystać dostępne wnęki i zabudować je, dzięki czemu uda się zyskać sporo miejsca do przechowywania odzieży i innych przedmiotów, ale bez wrażenia nadmiaru mebli w pomieszczeniu.
  • Zagłówek z oświetleniem i półeczkami zamiast stolików nocnych – jeśli w sypialni trudno wygospodarować miejsce na nocne stoliki, warto pomyśleć o wielofunkcyjnym zagłówku. Może on dysponować oświetleniem lub miejscem na zaczepienie oddzielnych lampek. Może również oferować półki i schowki na podręczne przedmioty, które zwykło się trzymać w zasięgu ręki przy łóżku.

Aranżacja małej sypialni może być skomplikowana, ale nie brak sprawdzonych i sprytnych rozwiązań, które pozwolą urządzić tę przestrzeń w sposób ergonomiczny, wygodny i estetyczny. Najważniejszą kwestią jest jednak wygodne łóżko, gdyż to ono jest kluczowym meblem w tym pomieszczeniu.

Zobacz łóżka