15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak zaaranżować toaletkę w sypialni?

Częstym elementem wyposażenia sypialni bywa choćby niewielka toaletka. To mebel, który pozwala na komfortowe wykonanie makijażu, ułożenie włosów i przechowywanie kosmetyków i drobiazgów. Chcąc posiadać toaletkę, nie trzeba koniecznie urządzać gruntownego remontu i dysponować ogromną sypialnią. Jak zaaranżować toaletkę w sypialni, by była ładna i wygodna w użytkowaniu?

Udostępnij:
Jak zaaranżować toaletkę w sypialni?

Jaką funkcje spełnia toaletka? 

Toaletka z lustrem to przestrzeń, która pozwala na wykonanie różnorodnych zabiegów pielęgnacyjnych i to bez konieczności przesiadywania w łazience. Przy jej blacie można wykonać makijaż lub demakijaż, pomalować paznokcie, a także ułożyć fryzurę. Odpowiednio zaaranżowana toaletka zapewni również miejsce na przechowywanie kosmetyków i przyborów do makijażu i pielęgnacji, których zwykło się używać. Zamiast więc spędzać wiele czasu w łazience i blokować dostęp do niej innym domownikom, warto przemyśleć kwestię urządzenia toaletki w sypialni, a tym bardziej, że toaletka ma również wiele innych funkcji. Może to być miejsce, w którym przechowywana jest biżuteria, a w niektórych domach toaletka pełni również rolę niewielkiego biurka pod laptopa lub tablet.

Kolekcja Nancy

Kolekcja Nancy

Jak wybrać toaletkę do sypialni? 

Toaletka to jeden z wielu elementów wystroju sypialni, dlatego też powinna pasować do całej aranżacji. Oferta mebli tego rodzaju jest jednak na tyle szeroka, że bez problemu można będzie kupić zarówno toaletkę minimalistyczną, jak również w stylu glamour, loft lub klasycznym. Przy wyborze, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników:

  • Rozmiar toaletki – w sprzedaży znajdują się zarówno niewielkie toaletki, jak również nieco bardziej rozbudowane konstrukcje. Rozmiar, głębokość blatu, a nawet wysokość lustra w toaletce należy dopasować do konkretnego wnętrza. Na makijaż i podstawowe zabiegi pielęgnacyjne nie potrzeba dużo miejsca, dlatego nawet w małej sypialni warto przewidzieć miejsce na kompaktową toaletkę.
  • Kolor i estetyka – sypialnia to miejsce na relaks, sen i wypoczynek, dlatego też wystrój tego wnętrza powinien być harmonijny. Wybierając toaletkę, warto dopasować ją do wystroju wnętrza. Do sypialni skandynawskiej lub minimalistycznej świetnie pasuje toaletka biała, do sypialni glamour można wybrać czarną lub nawet srebrzystą, a do wnętrz klasycznych i eklektycznych można zdecydować się na toaletkę z ciemnego drewna.
  • Funkcjonalność – toaletka może przypominać niewielkie biurko lub konsolę. Kluczowym jej elementem jest blat, a także miejsce na kosmetyki i przybory. Lustro może być integralną częścią toaletki, ale może też wisieć na ścianie ponad blatem. Ciekawą opcją może być również toaletka ze składanym lustrem, które można zakryć, gdy nie jest użytkowane. Warto sprawdzić, czy upatrzona toaletka posiada odpowiednią ilość miejsca do przechowywania.

Toaletka tworzy kącik kosmetyczny w sypialni. Musi więc oferować także odpowiednie oświetlenie i miejsce siedzące. Nie bez znaczenia są także inne kwestie wpływające na wygodę użytkowania, jak również jej estetyka oraz materiał wykonania. Toaletkę warto dobrać tak, by pasowała do pozostałych mebli – niektórzy producenci oferują nawet całe kolekcje mebli do sypialni, w skład których wchodzi łóżko, komody, szafy i toaletki, co jest zdecydowanym ułatwieniem przy aranżowaniu sypialni z toaletką.

1 560,- zł
1 004,- zł

Co powinna posiadać idealna toaletka? 

Komfortowa i efektowna toaletka do sypialni to marzenie wielu kobiet, które łatwo spełnić. Oferta mebli o tym przeznaczeniu jest bardzo szeroka, z łatwością można dobrać toaletkę praktycznie do każdej sypialni, ale nie każdy mebel tego rodzaju będzie równie doskonały. Co powinna oferować idealna toaletka?

  • Odpowiednią powierzchnię blatu – to przestrzeń robocza, na której można wygodnie położyć aktualnie używane kosmetyki i przybory do makijażu lub pielęgnacji. Jeśli blat jest spory, na stałe można umieścić na nim także subtelne dekoracje, ramkę ze zdjęciem lub wazonik ze świeżymi kwiatami. Blat w toaletce powinien być solidny i łatwy w czyszczeniu, by rozsypany puder lub plama z kremu były łatwe do usunięcia i nie powodowały trwałych zniszczeń. Dobrym wyborem będzie zarówno odpowiednio zabezpieczony blat drewniany (na przykład lakierowany), ale też w okleinie, a nawet szklany. Lepiej unikać toaletek z blatem o porowatej strukturze, w którą łatwo będzie wnikał brud.
  • Miejsce na przechowywanie różnych przedmiotów – toaletka to mebel typowo kosmetyczny, przy którym można wykonywać makijaż i demakijaż, czesać się, układać włosy, pielęgnować cerę i paznokcie. Każda z tych czynności wymaga zastosowania różnorodnych specyfików, akcesoriów i przyrządów. Wszystkie te przedmioty trzeba wygodnie i ergonomicznie przechowywać w pobliżu – najlepiej właśnie w obrębie samej toaletki. Doskonałym wyborem będzie więc toaletka z szufladami, które pomieszczą kosmetyki i akcesoria. Do szuflad warto dokupić specjalne przekładki lub organizery, które pomogą uporządkować kosmetyczne zbiory.
  • Lustro – nie musi koniecznie być wbudowane w toaletkę, ale musi znajdować się w pobliżu. Częstym wyborem są właśnie toaletki z lustrem, ale sprawdzi się też lustro zawieszone na ścianie lub duże lusterko stołowe na odpowiednio wysokiej podstawie, które można stawiać na blacie toaletki. Ciekawą opcją są lustra kilkuczęściowe na zawiasach, które umożliwiają oglądanie twarzy pod wieloma kątami.
  • Oświetlenie – jest niezwykle istotne podczas wykonywania makijażu. By dobrze oświetlić twarz, nie wystarczy włączyć światło sufitowe. Z tego względu dobrym wyborem może być toaletka z oświetleniem albo lustro z żarówkami. Sprawdzą się też lampki zamontowane na przykład na ścianie za toaletką, które można będzie skierować na twarz. Zaletą lampek o regulowanym kącie świecenia będzie również możliwość ich ukierunkowania na blat toaletki – na przykład podczas wykonywania manicure.

Doskonałym uzupełnieniem toaletki będzie także wygodne siedzenie, a także odpowiednia wentylacja pomieszczenia, by zapachy kosmetyków nie utrzymywały się zbyt długo w powietrzu.

Jakie oświetlenie powinno być w toaletce? 

Niektóre toaletki dysponują własnym oświetleniem, inne trzeba wyposażyć w oświetlenie dodatkowe. By wybrać toaletkę z oświetleniem lub dobrać oświetlenie do toaletki, trzeba jednak wiedzieć, jak to zrobić.

Światło w toaletce powinno być mocne i możliwie zbliżone do naturalnego światła dziennego. Zazwyczaj stosowane bywają żarówki o neutralnym odcieniu białego światła – podobne montuje się też w łazienkach przy lustrze. To bardzo ważne, bo tylko w neutralnym świetle będzie dobrze widać realne kolory, co jest niezwykle istotne przy wykonywaniu makijażu. Ciepłe światło jest przytulne i miłe, ale daje wrażenie bardziej opalonej skóry, przez co trudniej dobrać odpowiednie kolory i ilość kosmetyku, jaką trzeba użyć do wyrównania kolorytu cery lub podkreślenia rysów twarzy. Zimne światło również przekłamuje kolorystykę cery i stosowanych kosmetyków, dlatego też toaletkę należy podświetlać białym, neutralnym światłem.

Dobierając światło do toaletki, warto rozważyć opcję oświetlenia z regulacją – na przykład z możliwością stopniowania mocy albo z możliwością kierunkowania światła nie tylko na twarz, ale też na blat. Ciekawą opcją może być też lustro otoczone żarówkami – taki akcent jest chętnie stosowany w garderobach gwiazd.

Kolekcja Gamla

Kolekcja Gamla

Jakie siedzisko do toaletki wybrać? 

Toaletka nie będzie wygodna, jeśli nie zadba się o odpowiednio dobrane siedzisko. Może to być zarówno krzesło, jak również pufa, fotel lub innego rodzaju konstrukcja, która musi pasować do toaletki zarówno pod względem wysokości, jak również gabarytów, a także estetyki. Jakie siedzisko sprawdzi się najlepiej?

  • Krzesło – może to być zarówno standardowe drewniane krzesło, jak również efektowne krzesło do toaletki tapicerowane. W sprzedaży nie brak krzeseł o designerskich kształtach i kolorach, dzięki czemu można dopasować je praktycznie do każdej toaletki. Krzesło będzie wygodnym siedziskiem z uwagi na optymalną wysokość, stabilną konstrukcję oraz oparcie. By optycznie nie przytłoczyć pomieszczenia, można zdecydować się na przezroczyste krzesła z transparentnego tworzywa – świetnie wtapiają się w tło i są bardzo praktyczne w użytkowaniu.
  • Pufa – również może sprawdzić się przy toaletce, o ile będzie miała odpowiednią wysokość. Jej zaletą jest miękkie siedzisko i przytulny charakter, a także fakt, że nie mając oparcia może zostać wsunięta np. pod blat toaletki.
  • Taboret – kolejne siedzisko do toaletki, które nie ma oparcia. Nie chodzi oczywiście o prosty i niewygodny taboret kuchenny, ale o mebel o dopracowanym designie. Może to być taboret z tapicerowanym siedziskiem, na giętych nóżkach lub nawet stołek obrotowy.
  • Ławka – nietypowym, ale ciekawym i wygodnym siedziskiem przy szerokiej toaletce może być również ławeczka tapicerowana. To szczególnie dobre rozwiązanie, jeśli przy toaletce zdarza się siadać dwóm osobom jednocześnie. Tapicerowana ławeczka z pikowaniem będzie pasowała do estetyki glamour, a model o subtelniejszej tapicerce będzie odpowiedni niemal do każdego wnętrza.

Dobierając siedzisko, oświetlenie i inne akcesoria do toaletki, trzeba wziąć pod uwagę wystrój, jaki zastosowano w sypialni. Jeśli jest on nowoczesny, warto postawić na proste formy i uniwersalne kolory. Do wnętrz rustykalnych i klasycznych świetnie pasuje drewno w naturalnym kolorze, a do pomieszczeń w estetyce glamour, prowansalskiej i chabby chic świetnie pasują ozdobne meble i tapicerowane siedziska. Jak widać, wybór jest bardzo szeroki, ale dzięki temu każdą sypialnię można zaaranżować według indywidualnego gustu domowników.

Zobacz toaletki