15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak zrobić szafkę na buty do przedpokoju? Prosty, domowy sposób!

Szafka na buty to niezbędny element wyposażenia przedpokoju zwłaszcza w przypadku większej liczby domowników, gdy ilość obuwia staje się problematyczna. Taki mebel sprawdzi się również jednak w garderobie i pomoże uporządkować wszystkie buty. Szafkę na buty można oczywiście bez problemu kupić, jednak jeśli chcemy, możemy również wykonać ją sami w domu.

Udostępnij:
Jak zrobić szafkę na buty do przedpokoju? Prosty, domowy sposób!

Szafka na buty z siedziskiem - praktyczny mebel dwa w jednym!

Organizer na buty może przyjąć formę płytkiej, wysokiej, otwieranej szafki. Taka opcja stanowi dobre rozwiązanie do małej garderoby i wąskiego przedpokoju. Szafka na buty może również przybrać postać skrzyni lub niskiego regału i oprócz pełnienia funkcji przechowywania, może służyć jako wygodne siedzisko pomocne przy ubieraniu i ściąganiu butów! Oba rozwiązania są praktyczne, jednak my skupimy się dziś właśnie na tej drugiej opcji. Wykonanie szafki na buty z siedziskiem przy pomocy odpowiednich materiałów i narzędzi wcale nie jest trudne. Co będzie potrzebne do jej wykonania?

Kolekcja Orlando, ML Meble

Szafka na buty do przedpokoju - potrzebne materiały i narzędzia

Z czego wykonać szafkę na buty? Może być zrobiona z różnych materiałów, do których należą palety, drewno, ale także drewniane skrzynki np. po winie czy owocach. Zanim jednak przystąpimy do wykonania naszej szafki na buty, zastanówmy się nad jej przeznaczeniem. Jeśli przewidujemy korzystać z szafki również jak z siedziska - wybierzmy wytrzymałe materiały, które wytrzymają ciężar domowników. W tym celu najlepiej sprawdzi się drewno, ale można też użyć palet. Jeśli zdecydujemy się na palety pamiętajmy, by odpowiednio je przygotować, tj. wyczyścić i wyszlifować. Co będzie potrzebne do wykonania szafki na buty DIY?

Potrzebne elementy:

 • palety lub drewniane deski 

 • papier ścierny lub szlifierka

 • wkrętarko-wiertarka

 • wyrzynarka lub piła ręczna

 • młotek

 • kantówki

 • kątowniki 

 • gwoździe, kołki, wkręty, wiertła

 • klej do drewna

 • farba, laminat, lakier do drewna

 • materiał tapicerowany i wypełnienie siedziska (np. pianka) lub gotowe siedziska (poduszki)

 • zawiasy i uchwyty (w przypadku szafki z drzwiczkami)

Jak zrobić szafkę na buty domowym sposobem?

W pierwszej kolejności należy określić wysokość szafki. Pamiętajmy, że szafka z siedziskiem nie powinna być zbyt wysoka, by siedzenie na niej nie sprawiało problemu. Mając pod ręką wszystkie potrzebne materiały i narzędzia, możemy przystąpić do działania. 

Na początku należy przyciąć deski do pożądanego rozmiaru i zeszlifować ostre krawędzie, by pozbyć się wszelkich drzazg. W przypadku palet, należy je wcześniej odpowiednio przygotować. W naszym artykule "Jak zrobić ławkę z palet?", dowiecie się jak o to zadbać.

Deski łączymy ze sobą za pomocą kleju do drewna oraz gwoździ, a najlepiej mocnych wkrętów. W ten sposób powstaje prostokątny szkielet szafki, który dodatkowo polecamy wzmocnić kątownikami. Kolejny punkt tworzenia szafki stanowi montaż półek. Między prawym i lewym bokiem szafki możemy zamontować półki z desek. Dodatkowo stwórzmy z desek pionowe przegródki, przynajmniej jedną. Pomoże to wzmocnić całą konstrukcję i uniknąć chwiania się mebla. 

W celu uniknięcia zabrudzenia butami ściany, możemy zabudować tył szafki np. płytą meblową. Jeśli zdecydowaliśmy się na szafkę zamykaną, przymocujmy do jej boków zawiasy i przyczepmy drzwiczki. Gotową szafkę możemy pomalować na wybrany przez nas kolor. W przypadku szafki z siedziskiem - możemy stworzyć je sami z pianki tapicerskiej i tkaniny lub kupić gotowe poduchy, np. w kolorowe wzory, co dodatkowo ożywi nasz przedpokój. 

Kolekcja Flames, Black Red White

Z pewnością nikt z nas nie lubi bałaganu w przedpokoju i porozrzucanych butów. Z tego względu warto zaopatrzyć się w szafkę na buty, którą można wykonać samemu w domu. Niewątpliwie zaletą szafki na buty DIY jest to, że możemy dopasować ją do swoich potrzeb zarówno pod względem koloru jak i rozmiaru.  Możemy również zdecydować, czy nasza chcemy industrialną szafkę czy może bardziej odpowiada nam nowoczesny mebel. Mamy nadzieję, że ten artykuł będzie pomocny przy wykonaniu szafki na buty do przedpokoju. Jeśli jednak wolicie kupić gotowy mebel - w naszym internetowym salonie meblowym z pewnością znajdziecie odpowiedni dla siebie!

Szafki na buty >Zaufało nam ponad 300 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać idealne meble. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.