Menu
11 324 mebli od 55 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak urządzić korytarz? Pomysły na wąski i długi korytarz

Aranżacja wąskich powierzchni często bywa trudna. Sprawdź, na jakie rozwiązania warto postawić w korytarzu.

Choć pełni on głównie funkcje komunikacyjne i łączące poszczególne pomieszczenia znajdujące się w domu lub mieszkaniu, korytarz jest istotny także pod względem aranżacyjnym. To z nim Twoi goście mają kontakt w pierwszej kolejności. Jeśli więc okaże się on dobrze urządzony, może wpłynąć to na ocenę całego lokum. Jak bowiem wiadomo, pierwsze dobre wrażenie można zrobić tylko raz. Biorąc to pod uwagę, warto scharakteryzować i ocenić wszelkie rozwiązania, które pomogą sprawić, że korytarz stanie się miejscem znacznie przyjemniejszym niż do tej pory.

Porady Twojemeble.pl, 2021-04-09
Udostępnij:
Jak urządzić korytarz? Pomysły na wąski i długi korytarz

Korytarz a przedpokój

Zanim jednak przejdziemy do przedstawiania konkretnych pomysłów, warto wyjaśnić pewną ważną kwestię. W sieci bardzo często można spotkać się z zestawianiem słów „korytarz” i „przedpokój”. Bardzo powszechne stało się stosowanie ich zamiennie. W rzeczywistości jednak oznaczają one co innego. Oba pomieszczenia różnią się bowiem od siebie. Bardzo dobrze obrazuje to poniższa charakterystyka.

 • Przedpokój – jest zazwyczaj prostokątny lub kwadratowy, wyróżnia się większą przestrzenią niż korytarz. Jest to pełnoprawne pomieszczenie, w którym można umieścić szafę, lustro, wieszaki i wiele innych elementów. Najczęściej służy on do składowania ubrań i butów, a także do szykowania się przed wyjściem.

 • Korytarz – jest to powierzchnia przede wszystkim łącząca pozostałe pomieszczenia – nie tylko pokój z kuchnią, ale też przedpokój z salonem czy też sypialnią. Z tego powodu korytarze są zazwyczaj długie i wąskie. Brak w nich również okien, co dodatkowo utrudnia aranżację.

Choć różnica wydaje się wyraźna, w wielu mieszkaniach (zwłaszcza w blokach) zdarza się, że korytarz pełni funkcję przedpokoju. Wynika to oczywiście z ograniczonego metrażu. W zależności od tego, w jaki dokładnie sposób będzie on wykorzystywany, tak powinna zostać wykonana aranżacja.

W zwykłym korytarzu, który posłuży Ci wyłącznie do przechodzenia od pomieszczenia do pomieszczenia, możesz postawić przede wszystkim na dekorację i odpowiedni dobór koloru ścian. Z pewnością zabraknie w nim mebli, które dodatkowo ograniczałyby przestrzeń. Jeśli jednak jest to jednocześnie korytarz i wąski przedpokój, najważniejsza okaże się funkcjonalność, którą uzyskasz poprzez zastosowanie sprytnie dobranych elementów. Powinny one z jednej strony zajmować jak najmniej miejsca, a z drugiej zapewnić maksymalną wygodę użytkowania.

Kolekcja Futura marki Lenart

Kolekcja Futura marki Lenart

Jaki kolor wybrać na korytarz?

Skoro podstawowe pojęcia mamy już wyjaśnione, możemy przejść do konkretów. Zdecydowanie najważniejszą decyzją aranżacyjną w tym przypadku będzie wybór koloru ścian. Wąski korytarz nie pozostawia zbyt dużego pola do popisu pod względem aranżacyjnym. Jest więc bardzo problematyczny, zwłaszcza gdy nie dostaje się do niego zbyt wiele naturalnego światła. W takiej sytuacji należy zrobić wszystko, aby go optycznie powiększyć. 

Z tego powodu nie można pomalować go farbami o ciemnych odcieniach. Tylko spotęguje to uczucie ciasnoty. Korytarz stanie się bardzo nieprzyjemny, przygnębiający. Żeby uniknąć takiego efektu, musisz zdecydować się na jasne barwy, które w pewien sposób rozświetlą przestrzeń i sprawią, że wyda nam się ona nieco większa. Na jakie dokładnie kolory warto postawić? Wymienić należy przede wszystkim:

 • biel,

 • jasny różny,

 • miętę,

 • beż,

 • ecru,

 • jasne odcienie szarości,

 • kolory pastelowe.

To jednak nie koniec. Korzystnym trikiem aranżacyjnym w tym przypadku okaże się postawienie na jaśniejszy odcień podłogi lub sufitu. W obu przypadkach korytarz wyda się nieco wyższy. Na podłodze szczególnie dobrze sprawdza się jasne drewno, które zapewni bardzo przyjemny, naturalny efekt. 

Aranżacje przedpokoju wąskiego oczywiście nie muszą ograniczać się do zastosowania odpowiedniej farby. W ostatnim czasie ponownie rośnie popularność tapet – choć ich położenie będzie nieco trudniejsze, niż pomalowanie ścian, są w stanie zapewnić naprawdę atrakcyjny efekt. Zwłaszcza gdy zostaną odpowiednio dobrane. Jeśli korytarz jest wąski, dobrym wyborem staną się jasne tapety z delikatnym wzorem, które nie przytłoczą tego pomieszczenia. 

Część profesjonalistów poleca również tapety z pionowymi paskami, które optycznie wydłużają pomieszczenie. Podobny wrażenie zapewnić mogą tak zwane tapety 3D, które dodatkowo nadadzą korytarzowi głębi. Warto jednak uważać z doborem konkretnych wzorów trójwymiarowych. Niektóre z nich mogą bowiem doprowadzić do tego, że przebywanie na korytarzu będzie wiązało się z zawrotami głowy. Pod tym względem dużo bezpieczniejsze okażą się specjalne fototapety. Na rynku występują one w wielu odmianach, dlatego łatwo znaleźć poszczególne wzory.

Czy naturalne materiały dobrze sprawdzą się w korytarzu? Wspomnieliśmy już, że na takiej przestrzeni egzamin zdają zwłaszcza drewniane podłogi. Użyć można także cegły bądź kamienia, które znajdą się na ścianie. Taki zabieg sprawi, że korytarz stanie się bardzo nowoczesny. Efekt ten spotęguje odpowiednie oświetlenie. Do tego elementu przejdziemy jednak w dalszej części tekstu.

1 347,- zł
1 480,- zł
526,- zł
619,- zł
322,- zł
339,- zł
400,- zł
440,- zł
671,- zł
789,- zł
1 684,- zł
1 850,- zł
713,- zł
839,- zł

Jak umeblować korytarz?

Wąski korytarz, który służy do przechodzenia między pomieszczeniami, nie powinien być zastawiany meblami. W wielu sytuacjach warto z nich zrezygnować. Jeśli jednak jest on wykorzystywany również jako przedpokój, dobrze będzie postawić na drobne elementy, które zwiększą jego funkcjonalność. Bez zbytniego zastawiania wolnej powierzchni.

W jaki sposób uzyskać taki efekt? Stawiając na minimalizm. Najlepszym rozwiązaniem wydają się meble do przedpokoju robione na wymiar. Sporą popularnością cieszą się zwłaszcza szafy wnękowe, które umożliwiają sprawne wykorzystanie każdej wolnej przestrzeni. Powinny być wysokie (często sięgają aż do sufitu) i wyposażone w drzwi przesuwne. Pozwoli to otwierać je bez obaw o zablokowanie drogi.

Wnękowa szafa do przedpokoju jest zazwyczaj bardzo przestronna, dlatego bez trudu pomieści odzież wierzchnią, buty, a nawet niektóre sprzęty (np. odkurzacz). Co jednak w sytuacji, gdy pomieszczenie takiej szafy okaże się niemożliwe? Nadal trzymaj się zasady, że im mniej, tym lepiej. W przypadku szczególnie małej przestrzeni należy decydować się na pojedyncze elementy, które w żaden sposób nie utrudnią korzystani z korytarza. Co to może być? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji.

 • Wieszak do przedpokoju – tylko tyle i aż tyle. W zupełności wystarczy do tego, by powiesić kurtkę bądź płaszcz.

 • Pawlacz – zazwyczaj wieszany wysoko pod sufitem, dzięki czemu nie zabiera metrów użytkowych.

 • Szafka na buty z siedziskiem – bardzo wygodny mebel, który docenią zarówno domownicy, jak i Twoi goście. Często takie szafki są łączone z wieszakami, dzięki czemu zyskujesz produkt 2w1.

 • Niewielka półka – dobre miejsce na przechowywanie kluczy, torebek lub elementów odzienia, takich jak chociażby rękawiczki, czapki i szaliki.

 • Komoda – oczywiście będzie to mały mebel, który jednak może okazać się niezwykle funkcjonalny. Pomieści bowiem nie tylko odzież, ale i obuwie oraz kilka innych elementów.

Przedpokoje wąskie nie pozostawiają zbyt dużego pola do popisu, dlatego bardzo często trzeba iść na pewne kompromisy. Szczególną uwagę należy zwracać na to, aby nie przesadzić z liczbą postawionych mebli. Trzeba dobierać je z głową, tak aby pomieszczenie okazało się funkcjonalne i przestronne.

639,- zł
799,- zł
281,- zł
399,- zł
748,- zł
850,- zł

Dobór odpowiedniego oświetlenia na korytarzu 

W odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób urządzić korytarz, nie może zabraknąć kwestii oświetlenia. Jeśli zostanie dobrane prawidłowo, bardzo pozytywnie wpłynie na odbiór całego wnętrza. Oświetlenie może sprawić, że korytarz stanie się optycznie większy, a także przytulny.

Dobrym wyborem w takim przypadku okaże się postawienie na kilka źródeł światła, które zamontujesz w kluczowych miejscach. Mogą być to małe, punktowe lampki, kinkiety, listwy LED bądź halogeny. Gdzie wszystkie te elementy warto zamontować? Na przykład na suficie w równych odstępach, nad drzwiami wejściowymi, przy lustrze, obrazach lub innych dekoracjach.

Światło nie powinno być zbyt mocne, ponieważ nadmiernie rozjaśni pomieszczenie i  sprawi, że ozdoby staną się mniej widoczne. A to właśnie one w długim, wąskim korytarzu mogą zapewnić bardzo ciekawy efekt aranżacyjny. Dobrze sprawdzą się między innymi obrazy, zdjęcia i plakaty. Do tego dojść może również lustro, które optycznie powiększy korytarz, a także rośliny. Oświetlenie powinno podkreślać te elementy. 

Wąski, długi korytarz to przede wszystkim domena mieszkań. Ograniczony metraż sprawia, że jego opcje aranżacyjne mogą wydać się mocno ograniczone. Nie oznacza to jednak, że nic nie da się zrobić. Wystarczy tylko znaleźć ciekawe rozwiązania, które z jednej strony zapewnią ciekawy efekt, a z drugiej nie ograniczą funkcjonalności tego pomieszczenia. Biorąc pod uwagę powyższe informacje, w pierwszej kolejności trzeba pamiętać o:

 • kluczowych różnicach między korytarzem a przedpokojem,

 • wyborze jasnych farb na ścianach,

 • tapetach, które także zdają egzamin,

 • niezastawianiu korytarza dużymi meblami,

 • przydatności szaf wnękowych,

 • dobrze dobranym oświetleniu,

 • funkcjach, jakie spełniają ozdoby.

Jak to zwykle bywa, kluczowy będzie plan, który uwzględni nie tylko Twoje wymagania, ale również specyfikę pomieszczenia i wszelkie rozwiązania, które można w nim zastosować. Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas propozycję pomogą Ci w jego przygotowaniu. 

Meble do przedpokojuZaufało nam ponad 200 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 9 500 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 7 dni w tygodniu. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.