15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jaki kolor do przedpokoju? Pomysły na aranżacje

Urządzenie małego, wąskiego, a nawet przestronnego przedpokoju bywa trudne. Sprawdź nasze propozycje.

Choć wydawać się może, że jest to przede wszystkim pomieszczenie użytkowe, które nie spełnia zbyt wielu funkcji aranżacyjnych, w rzeczywistości przedpokój może stanowić prawdziwą wizytówkę domu oraz mieszkania. To od niego goście zaczynają wizytę w Twoich czterech kątach, dlatego bardzo często to on decyduje również o pierwszym wrażeniu. To zaś oznacza, że warto pokusić się o odpowiednią, sprawdzoną aranżację, która odpowiednio wprowadzi gości do kolejnych pomieszczeń. Nie da się ukryć, że niezwykle w tym przypadku jest to, jaki kolor znajdzie się na ścianach w przedpokoju.

Udostępnij:
Jaki kolor do przedpokoju? Pomysły na aranżacje

Jak pomalować przedpokój?

Poprzez użytą farbę jesteśmy w stanie optycznie powiększyć pomieszczenie, sprawić, że stanie bardziej przytulne i przyjazne lub przygotować tło pod różnego rodzaju dodatki. Istnieje również zagrożenie popełnienia różnego rodzaju błędów, które mogą przełożyć się na aranżację całego lokum.

Z tego właśnie względu, zastanawiając się, jakim kolorem pomalować przedpokój, musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Najważniejsze dotyczy tego, jakie funkcje ma spełniać. Jeśli bowiem ma być to zwykły przedsionek, w którym goście będą wieszali kurtki i zostawiali buty, nie ma sensu planowania zbyt wielu „atrakcji”. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy przedpokój jest zamkniętą przestrzenią, oddzieloną od pozostałych pokojów.

Zupełnie inaczej wygląda jednak sytuacja wówczas, gdy korytarz jest otwarty. W wielu domach i mieszkaniach z tego miejsca widać pozostałe wnętrza. Dobrze byłoby więc, aby całość okazała się spójna pod względem aranżacyjnym. Wpływ na wybór koloru do przedpokoju ma przede wszystkim:

 • metraż,

 • układ pomieszczenia – czy jest wąskie, zamknięte czy może otwarte i przestronne,

 • dostępne oświetlenie – trudno oczekiwać, by na korytarzu znalazło się okno, jednak jeśli nie otaczają go ze wszystkich stron ściany, może okazać się całkiem jasnym pomieszczeniem. Warto więc to wykorzystać,

 • styl pozostałych pomieszczeń – kolor do przedpokoju nie powinien znacząco odbiegać od tego, co znajduje się z innych pokojach. Zbyt duży kontrast może bowiem wprowadzić chaos, a całość będzie się ze sobą gryzła, co oczywiście nie wpłynie pozytywnie na ostateczny odbiór. 

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, warto dobierać kolory zbliżone do tych, które znajdują w innych wnętrzach. Nie oznacza to oczywiście, że każdy pokój musi zostać pomalowany dokładnie tak samo. Jeśli jednak w domu lub mieszkaniu dominują stonowane barwy, postawienie w przedpokoju na farbę w bardzo mocnym, krzykliwym kolorze nie będzie dobrym wyborem.

Kolekcja Attrus marki Forte do przedpokoju

Kolekcja Attrus marki Forte

Jak optycznie powiększyć przedpokój?

Zarówno w domach, jak i mieszkaniach przeważają przeważnie korytarze o niewielkim metrażu. Z reguły są wąskie i małe, przez co swoboda aranżacyjna nie jest zbyt duża. W takich sytuacjach warto decydować się przede wszystkim na jasne barwy, które odpowiednio rozjaśnią przedpokój i sprawią, że stanie się on optycznie większy. Wielu ekspertów poleca także wybór farb z powłoką satynową. Dlaczego? Ponieważ doskonale odbija światło. Dzięki temu, przedpokój przestanie być ciemny, stanie się przestronniejszy i przyjemniejszy w odbiorze. Zwłaszcza gdy postawisz w nim na naturalne ozdoby, na przykład w postaci kwiatów doniczkowych. Oczywiście z umiarem. Rozstawienie zbyt wielu elementów jeszcze zmniejszy i tak niedużą już przestrzeń użytkową.

Oczywiście wybór jasnej barwy na ściany nie jest jedynym sposobem na to, aby optycznie powiększyć przedpokój. Poniżej znajdziesz kilka aranżacyjnych trików, które możesz wykorzystać u siebie w domu lub w mieszkaniu.

 • Ten sam kolor ścian i sufitu – bardzo prosty sposób na to, aby całość nabrała przestrzeni. Najlepiej decydować się na dokładnie tę samą farbę. Dzięki temu granice między ścianami a sufitem zostaną zatarte, dzięki czemu korytarz wyda się większy.

 • Duże lustro – będzie pasować do każdego przedpokoju, dlatego warto zawiesić je w centralnym punkcie. Lustro doskonale odbija światło, sprawia również, że całość nabiera głębi. Wszystko to oczywiście wpłynie na przestronność wnętrza.

 • Jasna podłoga – mówiliśmy już o utrzymaniu ściany i podłogi w tych samych barwach, jednak dobrym pomysłem okazać się może też dodatkowe rozjaśnienie podłogi. W ten sposób niejako oszukasz swój mózg – wyda mu się bowiem, że korytarz stał się większy.

 • Oświetlenie – powinno być jasne. Możesz postawić na jedną, centralną lampę lub dobrze rozplanowane taśmy LED, dzięki którym cały korytarz zostanie skutecznie doświetlony. A to, jak wiadomo, przekłada się na lepszy odbiór wnętrza.

Czy to oznacza, że kolory do przedpokoju o niewielkim metrażu muszą być jasne? Jeśli chcesz uzyskać efekt rozświetlenia i powiększa wnętrza, tak. Oczywiście nie oznacza to, że nie możesz eksperymentować. Ciekawy efekt uzyskać również wtedy, gdy jedną ścianę przemalujesz na nieco ciemniejszy odcień. Dobrym wyborem okazać się może granat lub głęboka zieleń. W ten sposób stanie się on znacznie ciekawszy, zwłaszcza gdy dobrze dobierzesz dodatki.

Kolekcja Cube marki Allhall

Kolekcja Cube marki Allhall

Jakie kolory wybrać do przedpokoju?

Skoro już omawiamy kolory w przedpokojach, należy zastanowić się nad konkretnymi wyborami, które pozwolą dostosować aranżację do efektu, jaki chcesz uzyskać. Jak już zdążyliśmy wspomnieć wcześniej, w przypadku niewielkiego metrażu najlepszym wyjściem okażą się jasne barwy. Optymalnymi kolorami będzie więc biel, beż ecru, mięta, róż lub jasne odcienie szarości. 

W przypadku większych przestrzeni, korytarz możesz pomalować ciemniejszymi farbami, które sprawią, że nabierze on charakteru. Mocna zieleń ociepli przedpokój, dzięki czemu stanie się on przytulniejszy. To samo tyczy się ciemnego granatu. Kolor grafitowy lub czarny dobrze pasuje do wnętrz nowoczesnych, ponieważ ściany służą wtedy jako tło do różnego rodzaju surowych ozdób w kolorze srebrnym, mosiężnym bądź złotym. Jeśli natomiast chcesz sprawić, by przedpokój stał się wyrazisty, postaw na kolory niestandardowe, takie jak chociażby mocna żółć czy czerwień.

Modny, dobrze dobrany kolor potrafi całkowicie odmienić każdy przedpokój. Farba nie powinna być jednak dobierana wyłącznie ze względu na odcień. Jak wiadomo, na korytarzu panują specyficzne warunki. Jest to pomieszczenie w znacznym stopniu narażone na zabrudzenia, wilgoci, a także drobne uszkodzenia ścian, takie jak rysy powstałe podczas wieszania kurtek i odkładania butów. Wszystko to sprawia, że podczas kupowania farby należy sprawdzić, czy jest ona odporna na:

 • ścieranie,

 • zabrudzenia,

 • mocne, tłuste plamy,

 • wpływ wilgoci.

Na szczęście na rynku dostępnych jest mnóstw farb spełniających tego typu kryteria. Łatwo można więc znaleźć produkt odpowiedni pod względem wytrzymałości, jak również zastosowanego odcienia. Pozostaje więc dokonać właściwego wyboru i wziąć się za malowanie!

Kolekcja Flames do przedpokoju marki Black Red White

Kolekcja Flames marki Black Red White

Dodatki na przedpokoju

A co trzeba zrobić wówczas, gdy przedpokój nabierze już nowych barw? Uzupełnienie aranżacji okażą się oczywiście różnego rodzaju dodatki. Ich dobór także jest mocno uzależniony od specyfiki przedpokoju. Jeśli bowiem masz do czynienia z małym i ciasnym korytarzem, dodatków nie powinno być zbyt dużo. Niepotrzebnie ograniczą one wolną przestrzeń, której przecież tak potrzebujesz. Nieco więcej swobody mają właściciele domów i mieszkań, w których przedpokoje są duże i otwarte. Co w takiej sytuacji warto wybrać? Na przedpokoju sprawdzi się między innymi:

Przedpokój często bywa prawdziwym wyzwaniem aranżacyjnym. Zwłaszcza gdy jest zamknięty, a jego metraż nie pozwala na zastosowanie zbyt wielu rozwiązań. Nie oznacza to jednak, że nie możesz urządzić go przemyślany, atrakcyjny sposób. Konieczne jest jednak odpowiednie przemyślenie całego planu oraz wybór najlepszych produktów, zwłaszcza farb. Mamy nadzieję, że powyższe propozycje przybliżą Cię do odpowiedzi na pytanie, na jaki kolor pomalować przedpokój.

meble do przedpokojuZaufało nam ponad 300 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać idealne meble. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.