15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak zrobić półki do garderoby? Praktyczne porady.

Półki, obok wieszaków na ubrania, stanowią podstawowe wyposażenie garderoby. Pełnią one rolę wygodnego miejsca do przechowywania, nie tylko ubrań, ale także butów czy torebek. Gotowe szafy przeznaczone pod garderobę możemy oczywiście kupić w sklepie, jednak nawet w przypadku gotowych mebli możemy potrzebować jeszcze więcej miejsca do przechowywania. W takim przypadku warto zamontować w garderobie dodatkowe półki. W tym artykule podpowiemy jak samodzielnie zrobić półki do garderoby!

Udostępnij:
Jak zrobić półki do garderoby? Praktyczne porady.

Garderoba w domu - o czym należy pamiętać?

Planowanie garderoby w domu należy rozpocząć od stworzenia jej projektu. Pod uwagę należy wziąć wielkość pomieszczenia oraz dobrać do niego takie meble, by z powodzeniem spełniały swoją funkcję i równocześnie nie zagraciły pomieszczenia. Kluczową kwestią będzie ilość ubrań oraz dodatków, które posiadamy. 

W przypadku dużej ilości rzeczy, nasza garderoba powinna być zaprojektowana w sposób ergonomiczny, by pomieścić nasze wszystkie przedmioty. Zadbają o to wieszaki na ubrania, szuflady oraz półki, które możemy wykonać samemu w domu, a także pojemne szafy. Szafę również można wykonać samemu! Zobacz jak samodzielnie zrobić szafę z desek

Jeśli metraż pomieszczenia na to pozwala, warto umieścić w naszej garderobie lustro, które nie tylko optycznie ją powiększy, ale także będzie stanowiło praktyczny dodatek, który można uznać za niezbędne wyposażenie garderoby. Garderoby często znajdują się w pomieszczeniach bez okien lub w zaułkach, zatem nie bez znaczenia pozostaje dobór odpowiedniego oświetlenia. 

Organizacja garderoby - jak poukładać ubrania i dodatki?

Właściwie zaprojektowana garderoba z powodzeniem będzie spełniała swoje zadanie. Jak rozmieścić meble w garderobie? Na samym dole polecamy umieścić pojemne szuflady, które posłużą do przechowywania cięższych przedmiotów, takich jak torby czy buty, oraz rzadko używanych ubrań. Wieszaki na ubrania powinny znajdować się w zasięgu naszych ramion i jednocześnie na takiej wysokości, by wiszące na nich dłuższe płaszcze czy sukienki zwisały swobodnie, nie dotykając podłogi.

Półki można umieścić na każdym poziomie, jednak najwygodniej będzie z nich korzystać umieszczając je na wysokości naszego pasa i wyżej. Półki w garderobie sprawdzą się idealnie jako miejsce do przechowywania nie tylko poskładanych ubrań, ale również torebek, a nawet butów. Układając torebki i buty “na widoku”, w zasięgu naszego wzroku, ułatwimy sobie szybsze skomponowanie stylizacji. 

Garderoba - otwarta czy zamknięta?

Garderoba może być otwarta, czyli składać się np. z wolnostojącego wieszaka i wiszących na ścianie półek. Takie rozwiązanie bywa praktyczne, jednak trzeba liczyć się z tym, że na ubraniach może osadzać się kurz. Ponadto, widoczne ubrania oraz buty i torebki mogą sprawiać wrażenie nieporządku. W przypadku garderoby zamkniętej mamy do czynienia z zabudową na wzór szafy. By stworzyć garderobę zamkniętą, najlepiej będzie umieścić półki, wieszak oraz szuflady na jednej ścianie, a następnie ukryć je za pomocą zamontowania drzwi przesuwnych. 

Kolekcja Szafy Flex  do sypialni

Jak zrobić półki do garderoby? Potrzebne materiały i narzędzia 

Półki do garderoby mogą być wykonane z litego drewna lub płyty meblowej. Półki w garderobie mogą być także ażurowe, wykonane ze stali. Laminowana płyta wiórowa stanowi najtańszą opcję i jednocześnie bardzo powszechnie stosowaną. Do stworzenia półek do garderoby dobrym wyborem będzie również płyta MDF, która może być lakierowana lub oklejona folią PCW. Płyta MDF stanowi zdecydowanie tańszą alternatywę dla litego drewna. Do wykonania półek do garderoby niezbędne będą następujące narzędzia i elementy:

 • deski (drewniane lub z płyty meblowej)

 • poziomica

 • kątowniki

 • wkręty do drewna

 • śruby

 • młotek

 • papier ścierny lub szlifierka

 • wyrzynarka

 • klej do drewna

 • szlifierka

 • wkrętarko-wiertarka

 • miarka

 • brzeszczoty

Jak samemu zrobić półki do garderoby? Podpowiadamy! 

Po przygotowaniu wszystkich potrzebnych narzędzi i materiałów możemy przystąpić do dalszego działania. Deski należy przyciąć do pożądanego wymiaru, a ich ostre krawędzie wygładzić za pomocą papieru ściernego lub szlifierki. Półki mogą być podwieszane zarówno na haczykach jak i przymocowane do ściany za pomocą wkrętów.

Zakładając, że zamierzamy umieścić kilka półek jedna pod drugą, przed ich powieszeniem należy dokładnie zmierzyć oraz zaznaczyć na ścianie odległości między nimi, które chcemy uzyskać. Umieszczając półki na ścianie warto posłużyć się poziomicą, by uniknąć spadków. Dodatkową podporę dla naszych półek mogą stanowić kątowniki. To dobre rozwiązanie zwłaszcza w przypadku dużej ilości ubrań i dodatków, które chcemy przechowywać w naszej garderobie. Półki w garderobie najlepiej jest umieścić w górnej części ściany, nad szufladami lub szafkami, by dostęp do nich był wygodny i nie wymagał od nas schylania się. 

 

Garderoba stanowi praktyczne rozwiązanie szczególnie dla osób posiadających dużą ilość ubrań i dodatków. Zamontowanie w niej półek z pewnością pomoże uporządkować wszystkie te przedmioty. Ważne, by w przedpokoju znalazły się również inne pojemne meble do przechowywania takie jak szafki na buty czy wieszaki. Pamiętajmy, że dodatkowe półki, zamontowane w przedpokoju, również poza szafą, będę stanowić dobrą, dodatkową przestrzeń do przechowywania.

Zobacz nasze półki >Zaufało nam ponad 200 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 7 dni w tygodniu. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.