17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak zaprojektować wnętrze szafy w przedpokoju? Jak urządzić szafę, by korzystanie z niej było wygodne?

Przedpokój to wizytówka domu - to pierwsze pomieszczenie, które widzą goście, wchodząc do mieszkania. Powinien być zatem przyjemny dla oka i zarazem praktyczny. Meble wybrane do tego wnętrza muszą spełniać swoją rolę jak najlepiej. Jak urządzić przedpokój, by był funkcjonalny? W tym artykule podpowiemy Wam jak zaprojektować wnętrze szafy do przedpokoju, by pomieściła wszystkie buty, płaszcze i kurtki. 

Udostępnij:
Jak zaprojektować wnętrze szafy w przedpokoju? Jak urządzić szafę, by korzystanie z niej było wygodne?

Meble do przedpokoju - o czym należy pamiętać?

Meble do przedpokoju powinny posiadać właściwe dla powierzchni pomieszczenia gabaryty. Problematyczne mogą być wąskie przedpokoje w bloku, które nierzadko wymagają kreatywnego podejścia. Jeśli to możliwe, warto zrezygnować z otwartych wieszaków na kurtki i zastąpić je szafą, dzięki czemu unikniemy wrażenia bałaganu a przedpokój stanie się bardziej estetyczny. 

W przedpokoju należy również przewidzieć miejsce na wszystkie potrzebne elementy garderoby takie jak buty, kurtki i płaszcze a także dodatki typu czapki, szaliki czy parasole. Decydując się na szafę w przedpokoju należy zaprojektować jej wnętrze w taki sposób, by pomieściła wszystko, co tylko potrzeba.

Kolekcja Antwerpen, Black Red White

Gdzie postawić szafę w przedpokoju?

Miejsce na szafę w przedpokoju, szczególnie w przypadku małych pomieszczeń takich jak mieszkania w bloku, należy wybrać w taki sposób, by dostęp do jej wnętrza nie był utrudniony. Sam mebel nie może zajmować też zbyt dużo przestrzeni. Szafę w przedpokoju najlepiej umieścić w niedużej odległości od drzwi, by odwieszenie kurtek było wygodne. Jednak jaką szafę do przedpokoju wybrać - wolnostojącą czy wnękową? Porównajmy obie opcje.

Szafa wolnostojąca

Decydując się na szafę w przedpokoju możemy postawić na klasyczną szafę, czyli model wolnostojący. By optycznie powiększyć przedpokój warto jest zdecydować się na mebel w jasnym odcieniu, najlepiej białą szafę. Dla jeszcze lepszego efektu warto jest postawić na fronty lustrzane. W przypadku szafy wolnostojącej należy liczyć się jednak z tym, że mebel może zająć dużo miejsca i nie będzie praktyczny szczególnie w przypadku bardzo wąskich przedpokojów. W tym przypadku musimy pamiętać, by szafa nie była zbyt głęboka - nasze możliwości będą więc niego ograniczone. Znacznie bardziej korzystne rozwiązanie do przedpokoju stanowi szafa wnękowa. 

Szafa wnękowa

Do wykonania szafy wnękowej, jak sama nazwa mówi, niezbędne jest posiadanie w przedpokoju wnęki. By szafa do przedpokoju była pojemna, najlepiej wygospodarować wnękę o głębokości ok 60 - 70 cm. Zaletą szafy wnękowej jest to, że nie trzeba skupiać się na jej bocznych ścianach, ponieważ główną rolę odgrywają fronty. Te, zarówno w przypadku szafy wolnostojącej, jak i wnękowej, mogą być otwierane lub przesuwne. Jakie drzwi do szafy wybrać? Zdecydowanie bardziej praktyczne będą fronty przesuwne, gdyż podczas otwierania szafy w przedpokoju nie zajmują one miejsca, w przeciwieństwie do drzwi otwieranych. Jest to praktyczne rozwiązanie szczególnie w przypadku wąskich pomieszczeń. 

Kolekcja Szafy Flex, Black Red White

Jak zaprojektować wnętrze szafy w przedpokoju? Układ półek i wieszaków

Wnętrze szafy w przedpokoju należy podzielić na funkcjonalne segmenty. Odpowiednie rozmieszczenie półek i wieszaków w szafie do przedpokoju ułatwi codzienne korzystanie z niej.

  • W dolnej części szafy najlepiej jest umieścić szafkę lub półki na buty oraz szuflady do przechowywania większych przedmiotów.
  • We wnętrzu szafy należy przewidzieć miejsce na półki, które mogą posłużyć do przechowywania torebek, szalików i innych dodatków. Półki można umiejscowić na górze szafy lub przeznaczając na nie jedną pionową część.
  • W przypadku szafy do przedpokoju największą rolę odgrywają wieszaki na ubrania, na których powiesić można kurtki czy płaszcze. 
  • Wieszak na ubrania należy zlokalizować w szafie na takiej wysokości, aby umieszczone na nim ubrania nie dotykały dna szafy. By ubrania zwisały swobodnie, drążek najlepiej jest umieścić na wysokości 160 cm. 

Kolekcja London Lux GB, Helvetia Wieruszów

Szafa w przedpokoju jest  w stanie ułatwić przechowywanie kurtek, płaszczy i innych przedmiotów codziennego użytku. Odpowiednio zaprojektowane wnętrze mebla może również stanowić miejsce do przechowywania suszarki na pranie czy odkurzacza. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na szafę wolnostojącą czy wnękową - jej wnętrze polecamy podzielić na funkcjonalne segmenty, które z pewnością ułatwią korzystanie z mebla.

Zobacz nasze szafy >