15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak urządzić pokój dzienny w bloku? Pomysły, inspiracje

Choć wydaje się, że aranżacja pokoju dziennego jest trudna, rzeczywistość pokazuje, że może być inaczej. 

Do dyspozycji masz bowiem mnóstwo pomysłów, które zostały wielokrotnie przetestowane i które łatwo dobrać do konkretnej specyfiki wnętrza – nieważne, czy jest to pokój dzienny w bloku z balkonem, połączy z sypialnią bądź kuchnią czy też niewielka przestrzeń, która pozornie ogranicza Twoje możliwości. Jeśli więc szukasz inspiracji lub przydatnych wskazówek, znajdziesz je w poniższym tekście.

Udostępnij:
Jak urządzić pokój dzienny w bloku? Pomysły, inspiracje

Aranżacja pokoju dziennego w bloku z balkonem

Zaczynamy od układu, o którym marzy większość osób przeprowadzających się do bloku. Pokój dzienny, salon z balkonem to gwarancja ogromnego komfortu życia (zwłaszcza latem). Zapewnia również wiele możliwości aranżacyjnych, dzięki którym sposób dowolny zmienisz charakter swojego wnętrza.

Potencjał balkonu warto wykorzystać przede wszystkim do doświetlenia pomieszczenia. Aranżacja pokoju powinna więc rozpocząć się od odsłonięcia okien. Nie trzeba zasłaniać ich za wszelką cenę. Zwłaszcza gdy przed Twoim balkonem nie znajdują się okna sąsiadów. Lepszym wyborem od grubych, ciemnych zasłon okażą się cienkie, mocno prześwitujące firanki lub rolety, które w łatwy sposób można otworzyć.

Pozwoli to na wpuszczenie do wnętrza sporej ilości światła. Taki pokój w bloku od razu wyda się większy, promienie słoneczne podkreślą natomiast kolor ścian oraz estetykę mebli. Dzięki temu przebywanie w salonie stanie się znacznie przyjemniejsze.

Wnętrze pokoju z balkonem warto zaaranżować z użyciem farb o jasnych kolorach. W sposób skuteczny wzmocnią one efekt rozświetlenia, co jeszcze bardziej wpłynie na estetykę pokoju. Dobrym wyborem okażą się więc odcienie pastelowe – takie jak chociażby mięta, błękit czy jasny róż. Jeśli nie chcesz, by było zbyt jasno, możesz to przełamać ciemniejszą podłogą oraz meblami. W takiej aranżacji sprawdzają się zwłaszcza meble w kolorze zielonym. 

Do tego dobrze jest dodać też elementy wykonane z materiałów naturalnych, takich jak drewno czy kamień. Doniczki, oprawy obrazów, kwietniki, wazony – dodatki dobierzesz według własnego uznania. Uzupełnieniem całości mogą być tekstylia, również w nieco ciemniejszych kolorach.

Kolekcja Nappa marki SweetSit

Kolekcja Nappa marki Sweetsit

Wystrój małego pokoju dziennego w bloku 

Duży pokój w bloku nie zdarza się często. Zwłaszcza gdy mowa jest o kawalerkach. Jednak małe przestrzenie tylko pozornie ograniczają możliwości wystroju. Liczne aranżacje pokoju pozwalają nie tylko wydobyć pełen potencjał z tego typu przestrzeni, ale też sprawić, że stanie się ona optycznie większa.

Jak wiadomo, sprzyja temu światło oraz jasne barwy. W niewielkim pokoju dziennym tym bardziej nie należy specjalnie zasłaniać okien, gdyż w ten sposób staje się on jeszcze mniejszy. Dzięki promieniom słonecznym pokój zyska na metrażu, przynajmniej optycznie. Jeśli koniecznie coś w oknach musi się znaleźć, niech to będą cienkie firanki lub żaluzje, które zawsze można podnieść lub odsunąć.

Oczywiście wystrój pokoju z małym metrażem nie powinien ograniczać się tylko do odsłonięcia okien. Skorzystać warto z wielu innych zabiegów, dzięki którym stanie się on znacznie przyjemnie. Te szczególnie ciekawe znajdziesz poniżej.

  • Jasne ściany – aranżacje pokoju dziennego mającego zaledwie kilka metrów kwadratowych nie powinny opierać się na farbach ciemnych. W ten sposób łatwo bowiem sprawi, że stanie się on nieprzyjemną, ponurą klatką, w której trudno będzie skupić myśli, a tym bardziej odpocząć. Zamiast takich farb, lepiej postawić na jasne, pastelowe kolory, które pokój ożywią.

  • Naturalne materiały – przede wszystkim drewno, które warto przemycić w każdej postaci. Może być to drewniany blat stołu, doniczki, ramy obrazów oraz drobne dodatki, takie jak na przykład ramki na zdjęcia bądź podkładki pod kubki. Poza drewnem, możesz postawić także na kamień. Aranżacja pokoi oparta na naturalnych materiałach sprawi, że staną się one bardzo przytulne. 

  • Rośliny – duże doniczki z równie dużymi kwiatami są obecnie niezwykle modne. Także w małych pokojach. Paprocie, zamiokulkasy, monstery, skrzydłokwiaty, storczyki – tego typu rośliny nie tylko poprawią estetykę wnętrza, ale też posłużą jako naturalne filtry powietrza. Oczywiście warto uważać, aby takie aranżacje pokoi nie doprowadziły do ich zagracenia doniczkami. Spore znaczenie będzie miało ich ułożenie oraz wybór miejsc, w których się pojawią. 

Pokój dzienny z sypialnią 

Właściciele dużych mieszkań w bloku mogą pokusić się o wydzielenie wielofunkcyjnego pokoju dziennego, który będzie jednocześnie wykorzystywany jako salon i sypialnia. Projekty pokoju w bloku o takiej charakterystyce mogą być naprawdę zróżnicowane. Wszystko tak naprawdę zależy od wyobraźni właścicieli.

Warto pokusić się o nieco szaleństwa i bawić się łączeniem różnych koncepcji. Duży pokój pozwala na wprowadzenie stylu industrialnego, w ramach którego postawić między innym na cegłę bądź beton, stare, klasyczne meble oraz drewniany parkiet. Do tego dojdą inne surowe materiały, takie jak chociażby metal. 

Aranżacja pokoju dziennego skupić się może też na stylu nowoczesnym, w którym dominują stonowane kolory oraz minimalizm. Szczególnie często wybierana jest biel, która gości nie tylko na ścianach, ale również na meblach i dodatkach.

Jeśli pokój jest wysoki, rozważ budowę antresoli, na której znajdzie się łóżko. W ten sposób zaoszczędzisz mnóstwo przestrzeni, którą możesz w ciekawy sposób wykorzystać. Na przykład po to, aby postawić dodatkową kanapę.

Urządzenie pokoju dziennego z aneksem kuchennym 

Łączenie kuchni z salonem jest niezwykle popularne zarówno w mieszkaniach małych, jak i tych nieco większych. Takie rozwiązanie okaże się bardzo praktyczne, pozwala również na zwiększenie przestrzeni dziennej. Oczywiście należy przy tym postawić pytanie, jak urządzić pokój dzienny z aneksem kuchennym. Nie jest to jednak tak trudne, jak może się wydawać.

Podstawową zasadą, o której trzeba pamiętać jest to, że podłoga na całej przestrzeni powinna być taka sama. Wybór innej posadzki w salonie i kuchni to bardzo zły pomysł, głównie ze względów estetycznych. Całkowicie zaburza harmonię, sprawie też, że we wnętrzu zaczyna panować chaos. Oczywiście trzeba przy tym pamiętać, że w kuchni panują specyficzne warunki. Materiał, którym wyłożysz podłogi, musi być odporny na wpływ wilgoci, zmiennych temperatur oraz intensywnych zabrudzeń. Dobrze sprawdzą się więc specjalne płytki, które często imitują materiały naturalne, na przykład drewno lub kamień. Pewna spójność aranżacyjna musi dotyczyć także ścian.  

Jak widać, sposobów na aranżację pokoju dziennego jest mnóstwo. Mamy nadzieję, że powyższe porady pozwolą Ci wybrać najlepszy styl, który sprawi, że przebywanie w tym pomieszczeniu będzie bardzo przyjemne.

Meble do pokoju dziennego