15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak urządzić duży pokój w bloku?

Duży pokój w mieszkaniu pełni główną rolę w codziennym życiu domowników. Zazwyczaj to właśnie w nim spędza się wiele czasu, a także podejmuje się w nim gości. Jak zaaranżować to pomieszczenie, by było funkcjonalne, estetyczne i wygodne?

Udostępnij:
Jak urządzić duży pokój w bloku?

Jak urządzić duży pokój w bloku 

Aranżacja dużego pokoju to spore wyzwanie, a szczególnie, gdy mieszkanie nie ma zbyt dużego metrażu. Pomieszczenie to pełni bowiem bardzo wiele funkcji każdego dnia. To właśnie w nim można pooglądać telewizję, odpocząć po pracy lub uciąć sobie drzemkę. To do dużego pokoju zapraszani są goście. Aranżacja tego pomieszczenia musi więc pogodzić wiele różnorodnych funkcji i potrzeb domowników.

Najważniejsze to mieć dobry pomysł na duży pokój. Warto więc już na wstępie zastanowić się nad tym, jaki styl wnętrzarski będzie najlepszy. Duży pokój w bloku można urządzić w zgodzie z różnorodnymi trendami, ale warto trzymać się kilku zasad:

  • Wystrój dużego pokoju powinien nawiązywać do estetyki całego mieszkania – wówczas efekt będzie spójny i konsekwentny.
  • Warto zachować umiar – zbyt wiele mebli i bibelotów przytłoczy przestrzeń i da wrażenie bałaganu.
  • Ważne jest dobre oświetlenie wnętrza – zarówno światłem dziennym, jak i sztucznym. Okna warto przysłonić tak, by wpuszczały dużą ilość światła, a oświetlenie powinno być podzielone na strefy, by można było oświetlać wyłącznie wybrany fragment pomieszczenia lub całość.
  • Meble wypoczynkowe,stolik kawowy i ewentualny kącik RTV to kluczowe akcenty w dużym pokoju. Powinny więc być dobrane konsekwentnie i zapewniać wygodę użytkowania.

Duży pokój w bloku można zaaranżować w sposób ciekawy, wygodny i efektowny. Kluczowe kwestie to dobór estetyki, kolorystyki i odpowiednich mebli.

Kolekcja Velvet

Kolekcja Velvet

Jaka kolorystyka w dużym pokoju? 

Duży pokój w bloku najczęściej pełni nie tylko rolę salonu, ale też jadalni. Zdarza się, że zamienia się w pokój gościnny lub sypialnię gospodarzy. Z tego względu jego wystrój i kolorystyka powinny być raczej dość stonowane i bez krzykliwych wzorów.

  • Jasne kolory – biel, szarość, krem, beż. Optycznie powiększą przestrzeń, nadadzą wnętrzu miłego i spokojnego charakteru. Jeśli jasna tapicerka wydaje się niepraktyczna (na przykład z powodu zwierząt domowych), można jaśniejsze barwy zastosować na ścianach i suficie, a meble wybrać w nieco ciemniejszych odcieniach.
  • Neutralne barwy – kolory takie, jak szarość, beż, biel, a także kolory ziemi są bardzo neutralne. Na ich tle inne barwy i przedmioty dobrze się prezentują. Wybierając kolor ścian w dużym pokoju, kolor podłogi lub zasłon, warto postawić na neutralne i ponadczasowe odcienie.
  • Mocniejsze akcenty kolorystyczne – by duży pokój nie był nudnym pomieszczeniem, któremu brak cech charakterystycznych, warto postawić na pojedyncze, nieco mocniejsze akcenty wizualne i kolorystyczne. Neutralne tło to świetna baza każdej aranżacji, którą łatwo zmodyfikować przy pomocy niewielkich dodatków, jak ozdobne poduszki, figurki, wazony i tym podobne. To właśnie te drobniejsze przedmioty i wybrane meble mogą być mocniejszymi akcentami kolorystycznymi w aranżacji dużego pokoju.

Jeśli chodzi o duży pokój aranżacje są uzależnione od tego, jaką rolę musi pełnić to pomieszczenie. Gdy jest to wyłącznie salon z miejscem do odpoczynku, jest nieco łatwiej niż wówczas, gdy w pokoju tym musi zmieścić się jeszcze kącik jadalny lub biurko do pracy.

Sofa czy narożnik w bloku? 

Chcąc urządzić komfortowy i funkcjonalny duży pokój w bloku, trzeba zadbać o wygodną strefę wypoczynkową. Blok zazwyczaj nie oferuje tak dużego metrażu, jak bywa to w przypadku domów jednorodzinnych, stąd też przy zakupie mebli priorytetem staje się ich ergonomia, wymiary i kwestie praktyczne.

Meble wypoczynkowe są dostępne w wielu różnych wariantach. Można kupować pojedyncze meble tego typu lub całe zestawy, a największą popularnością cieszą się sofy oraz narożniki. Co wybrać do mieszkania w bloku?

Sofa to mebel ponadczasowy, elegancki i funkcjonalny. Zazwyczaj mieści od dwóch do czterech osób. Ponieważ ma podłużny kształt, wszyscy użytkownicy siedzą obok siebie. To mebel idealny do wąskiego salonu, gdzie trzeba zaaranżować część wypoczynkową wyłącznie wzdłuż ściany. Mankamentem dłuższej sofy jest jednak to, że wszyscy użytkownicy siedzą obok siebie, a nie naprzeciwko lub bokiem, co ułatwiałoby rozmowę i interakcję.

Narożnik to bardzo popularny wybór do dużych, ale też małych salonów. Sprawdzi się zarówno w domu, jak i w mieszkaniu, o ile metraż dużego pokoju i jego proporcje są odpowiednie. Narożniki są dostępne w wielu rozmiarach i wariantach. Mogą oferować powyżej czterech miejsc siedzących, a cześć narożna może być odłączana, co pozwala na modyfikowanie ustawienia na przykład wówczas, gdy zjawi się więcej osób. Na narożniku część osób siedzi bokiem do pozostałych, co zdecydowanie ułatwia rozmowę. Mankamentem narożników jest jednak ich spory rozmiar. Jeśli wybór padnie na model zmontowany na stałe, mebel ten trudno będzie przestawić lub zastosować w innym układzie.

Ostateczny wybór mebli wypoczynkowych do salonu w mieszkaniu warto uzależnić od kształtu i powierzchni pomieszczenia. W pokojach na planie kwadratu doskonale sprawdzi się narożnik lub nawet dwie sofy. W wąskich pomieszczeniach lepszym wyborem może okazać się dłuższa sofa i ewentualnie dodatkowe pufy lub fotele.

Jakie meble wybrać do dużego pokoju? 

Meble wypoczynkowe to jeszcze nie wszystko, co powinno znaleźć się w dużym pokoju. By wnętrze było wygodne w codziennym użytkowaniu, musi być wyposażone także w kilka innych mebli:

  • Stolik kawowy – trudno wyobrazić sobie bez niego duży pokój. Jeśli pomieszczenie to bywa użytkowane także jako jadalnia, a miejsca jest mało, zamiast stolika warto wybrać ławę o regulowanej wysokości blatu.
  • Szafka pod telewizor – zamiast ciężkiej i masywnej meblościanki, lepiej wybrać lekkieszafki pod RTV i uzupełnić je ewentualnie o dodatkowe półki lub szafki. Efekt będzie lżejszy, a pomieszczenie nie będzie wydawało się przytłoczone.
  • Komoda, regał lub inne meble służące do przechowywania przedmiotów – w salonie także zwykło się przechowywać różne poręczne przedmioty, jak choćby płyty z filmami, obrusy, zastawę stołową lub książki. Konieczne są więc odpowiednio dobrane meble do przechowywania. Warto jednak unikać przechowywania w salonie rzeczy, które nie są w nim użytkowane.
  • Półki ścienne – pozwolą wyeksponować ulubione bibeloty, zdjęcia w ramkach i książki. Mogą mieć proste lub fantazyjne kształty w zależności od wystroju.
  • Niewielkie stoliki lub szafeczki wolnostojące – ich rolą jest oferowanie miejsca, na które można odłożyć telefon, kubek z kawą lub książkę. Na ich blacie można ustawić lampkę, a na ich półkach lub w szufladach schować piloty do urządzeń elektronicznych, jak również innego typu drobiazgi.

Uzupełnieniem salonowej aranżacji będą również tekstylia i dodatki. Miękkie zasłony i poduszki dekoracyjne sprawią, że pomieszczenie będzie wyglądało przytulnie. Nie można zapomnieć również o karniszach, o ile zdecydowano się na firanki i zasłony, a nie na rolety lub żaluzje. Dywan w pobliżu mebli wypoczynkowych przyda się szczególnie wówczas, gdy w mieszkaniu nie zastosowano ogrzewania podłogowego. Sięgnąć można również po kilka ulubionych zdjęć w ładnych ramkach, wazon i kwiaty w doniczkach – ważne, by nie przesadzić z ilością bibelotów, by duży pokój nie stał się zabałaganioną i ciasną przestrzenią, w której będzie niewygodnie. O wiele lepiej zachować umiar i konsekwencję, a pokój ten będzie przyjemnym i estetycznym miejscem.

Meble do pokoju dziennego