Jak urządzić przytulny salon?

Radzimy, w jaki sposób można urządzić salon, aby stał się on przytulnym miejsce, sprzyjającym odpoczynkowi. Jak wiadomo, salon spełniać może wiele funkcji. Często okazuje się on miejscem reprezentatywnym, w którym przyjmujemy gości i urządzamy liczne uroczystości – urodziny, komunie, chrzty etc. Przez większość czasu jest on jednak miejscem, w którym odpoczywamy i spędzamy wolny czas z rodziną. Dobrze byłoby więc zadbać o to, okazał się on niezwykle przytulny i po prostu przyjemny. Dzięki temu wszystkie chwile w nim spędzone z pewnością będą należały do przyjemnych.

Porady Twojemeble.pl, 2021-03-17
Udostępnij:
Jak urządzić przytulny salon?

Jak urządzić wygodny i przytulny salon?

Na początek warto zastanowić się, co oznacza stwierdzenie przytulny salon. Powinno być to przede wszystkim miejsce, w którym czujemy się swobodnie i w którym możemy się zrelaksować. Trzeba przy tym pamiętać, że wpływ na to mają różne bodźcie, zależne nie tylko od naszego samopoczucia, ale również zastosowanej aranżacji.

Kluczową kwestią wydają się być oczywiście kolory – zarówno te znajdujące się na ścianach, jak i meblach oraz różnego rodzaju dodatkach, które powinny skutecznie uzupełniać całość. Podczas ich doboru należy uwzględnić między innymi wielkość pomieszczenia, jak i styl, w jakim chcemy urządzić nasz salon. Nieco innymi odcieniami wyróżnia się styl nowoczesne, niż na przykład industrialny. Musi to odbywać się więc zgodnie z przygotowanym wcześniej planem, tak aby końcowy efekt nie okazał się chaotyczny. Szczególne trudności sprawiają łączenia kolorów na zasadzie kontrastu. Jeśli więc nie czujecie się na siłach, by coś takiego przeprowadzić, skorzystajcie z pomocy specjalisty, czyli projektanta wnętrz.

Same kolory to oczywiście nie wszystko. Wiele trudności sprawia również dobór mebli, zwłaszcza w pomieszczeniach o niewielkim metrażu. Bardzo łatwo je bowiem zastawić, co całkowicie kłóci się z ideą przytulnego salonu. W tym przypadku warto kierować się zasadą, że im mniej, tym lepiej. Zestaw składających się z kanapy, niewielkiej komody, stolika kawowego i szafki RTV często w zupełności wystarczy. Całość możemy następnie uzupełnić odpowiednio dobranymi dodatkami, najlepiej zgodnymi z przyjętym stylem aranżacji.

Kolekcja Avangarde do Pokoju dziennego

Kolekcja Avangarde do Pokoju dziennego

Jakie kolory użyć w salonie?

Skoro wiemy już, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę, możemy przejść do omawiania poszczególnych elementów wystroju, dzięki któremu wnętrze będzie można określić mianem przytulnego. Zaczniemy oczywiście od kolorów. W przypadku efektu, jaki chcemy uzyskać, najlepiej sprawdzą się odcienie ciepłe, spośród których wymienić należy między innymi:

 • beż,
 • ecru,
 • żółty,
 • zieleń.

Kolory te są obecnie niezwykle modne, dlatego decydując się na nie możemy być pewni, że nadążymy za nowymi trendami. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby ściany były białe. W takiej sytuacji trzeba jednak zwrócić szczególną uwagę na dodatki, które powinny ocieplić wnętrze. Dobrym wyborem będą tkaniny oraz elementy wykonane z drewna. Miedź i złoto sprawią natomiast, że salon stanie się nieco bardziej szykowny. Nie należy jednak z tym przesadzać – zbyt duża elementów sprawi, że w salonie zapanuje wspomniany wcześniej chaos aranżacyjny.

O przytulności salonu często decydują również zastosowane wzory, jakie znajdą się na meblach czy też dodatkach. Spośród wszystkich rozwiązań, szczególnie interesująco prezentują się szkocka krata, a także koronka, która pojawia się na rozmaitych bibelotach.

Jak dodatkowo ocieplić pomieszczenie? Na przykład przez dodatki wykonane z wełny bądź aksamitu. Koc, poszewki, obrusy – wybór jest naprawdę szeroki.

W sieci często można spotkać się też z pytaniami, czy tapety na ściany do salonu to dobry wybór. Biorąc pod uwagę jego „przytulność”, rzeczywiście warto się nimi zainteresować. Zwłaszcza że w marketach i sklepach znaleźć możemy produkty bardzo zróżnicowane kolorystycznie, a także pod względem zastosowanych wzorów. Wszystko dzięki temu, że wraca moda na tapety. Podobnie jak w przypadku farb, dobrym pomysłem okażą się ciepłe kolory, jak również proste, nierzucające się w oczy wzory.

10 227,- zł
11 338,- zł
9 483,- zł
10 537,- zł
9 483,- zł
10 537,- zł
1 599,- zł
2 199,- zł

Jaki styl wybrać do salonu?

W przedstawianych do tej pory propozycjach wielokrotnie była mowa o różnych stylach aranżacyjnych, na które składają się poszczególne odcienie, faktury i materiały. Warto więc wymienić je wszystkie, tak aby łatwiej można było odpowiedzieć na pytanie, jaki styl pozwolić urządzić przytulny salon.

 • Styl nowoczesny – opiera się on na prostocie i stonowanych odcieniach. Nie może być w nim mowy o użyciu dużej liczby elementów. Ogromne znaczenie ma bowiem przestrzeń oraz nowoczesny minimalizm. Między innymi właśnie z tego powodu sprawia on dużo problemów osobom, którym zależy przede wszystkim na przytulności. Typowe kolory dla stylu nowoczesnego, takie jak odcienie szarości, biel i czerń, warto przełamać kolorowymi, ciepłymi dodatkami, zróżnicowanymi pod względem faktury.
 • Styl skandynawski – czy nadaje się on do przytulnego salonu? Jak najbardziej! Istotną funkcje spełniają w nim bowiem materiały naturalne, a zwłaszcza drewno. Doskonale ociepla ono wnętrze, dlatego dobrym pomysłem może okazać się ciemna, drewniana podłoga (w formie parkietu lub panelu), drewniane meble bądź dodatki (np. ramy obrazów).

We wnętrzach skandynawskich znaleźć mogą się również elementy wykonane z kamienia, wikliny i rattanu. Ściany powinny być jasne, a salon dobrze oświetlony.

 • Styl klasyczny – w tym przypadku meble do salonu równie często są drewniane, jednak prezentują się one nieco inaczej od tego, z czym mamy do czynienia w przypadku stylu skandynawskiego. Będą to bowiem przede wszystkim produkty eleganckie i proste w swojej formie. Styl klasyczny okaże się dobrym wyborem wówczas, gdy zechcemy nadać wnętrzu nieco elegancji. Salon stanie się wtedy miejscem reprezentatywnym.
 • Styl industrialny – wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i polega na urządzeniu pomieszczeń w taki sposób, aby upodobniły się one do starych fabryk. Z tego też względu wyróżniają się dość sporą przestrzenią oraz użyciem wielu surowych materiałów, takich jak cegła, beton oraz metal. Ponownie, istotną funkcję pełnią tu dodatki, które powinny skutecznie ocieplić wnętrze. W przeciwnym wypadku nie będzie ono zbytnio przytulne.

Powyżej przedstawiliśmy cztery najczęściej stosowane style w aranżacjach domów i mieszkań. Który z nich okaże się najlepszy do salonu? Wiele zależy od naszych indywidualnych potrzeb, a także specyfiki samego wnętrza. Styl industrialny raczej nie sprawdzi się w bloku, natomiast aranżacje klasyczne wymagają nieco większych nakładów finansowych. Wszystko to sprawia, że najlepiej dokładnie zapoznać się z charakterystyką każdego ze stylów i wybrać ten, który najlepiej pasuje do własnych wyobrażeń o przytulnym salonie.

 

Jak urządzić salon z telewizorem na ścianie?

Skoro wnętrze ma sprzyjać odpoczynkowi, warto zadbać o to, aby znalazły się w nim urządzenia skutecznie umilające wolny czas. W wielu domach i mieszkaniach funkcje te spełnia telewizor. Na rynku znajdziemy wiele szafek RTV, które będą doskonale pasować do wybranego stylu aranżacyjnego. Dobrym jednak pomysłem okaże się również powieszenie telewizora na ścianie.

Dlaczego? Ponieważ w ten sposób jesteśmy w stanie zaoszczędzić mnóstwo miejsca, co jest ważne zwłaszcza w salonach niewielkich, o znacznie ograniczonej przestrzeni. Miejsce gustownej szafki pod telewizor zająć może dodatkowy stolik, niewielka komoda lub półka, na której umieścimy odtwarzacz multimedialny, konsole do gier, gramofon, książki, płyty i wiele innych elementów uzupełniających wystrój.

Jeżeli kącik telewizyjny ma okazać się wygodny, należy zwrócić szczególną uwagę na dobór kanapy i foteli. Tak zwany „wypoczynek” powinien być maksymalnie wygodny, tak aby długie sesje przed telewizorem nie stawały się męczące.

Jakie meble do salonu wybrać?

W ten sposób przechodzimy do kluczowej kwestii, która w wielu przypadkach decyduje o końcowym efekcie aranżacyjnym. Każdy mebel powinien być dobrany z głową, zgodnie z wcześniej przyjętym planem. Warto w tym miejscu przypomnieć sobie zasadę, że im mniej, tym często lepiej. Zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach, które łatwo zastawić.

Z doborem mebli problem polega na tym, że często każdy z domowników ma nieco inne upodobania. Dobrze jest więc decydować się na takie aranżacje, które przynajmniej w pewnym stopniu zadowolą każdego. To zaś może wymagać łączenia niektórych rozwiązań. Ponownie należy zaapelować o umiar, ponieważ w ten sposób bardzo łatwo o chaos, który z przytulnością nie ma nic wspólnego.

Jaki zestaw sprawdzi się więc w salonie? Postawić w nim możemy na przykład:

 • duży, nowoczesny narożnik lub rozkładaną kanapę – oczywiście wielkość mebla zależy od liczby domowników. Jeśli planujemy przyjmować gości, a nie dysponujemy osobnym pokojem gościnnym, dobrze byłoby, aby można było na nim spać,
 • stolik kawowy – stawianie w salonie dużych, wysokich stołów mija się z celem. Nie dość, że zajmują dużo miejsca, to bardzo łatwo o wypadki z jego udziałem. Zwłaszcza gdy miejsca do przechodzenia z pokoju do pokoju nie jest dużo. Znacznie lepiej sprawdzi się niewielki stolik kawowy, który bardzo łatwo przesunąć,
 • wygodny fotel – na przykład z obiciem z ciekawymi wzorami, które przykuwają uwagę. Taki fotel doskonale sprawdzi się podczas czytania książki, oglądania telewizji czy też grania na konsoli,
 • niewielka komoda, szafa lub zestaw półek – nie należy przesadzać z wielkości mebli. Salon nie powinien być miejscem składowania produktów wchodzących w skład domowego wyposażenia, ciuchów czy też innych elementów. Duże, masywne meble niepotrzebnie przytłaczają wnętrza, przez co przebywanie w nich nie jest zbyt przyjemne.

Podczas łączenia mebli w różnych stylach, warto zachować pewną spójność. Może ona dotyczyć na przykład odcieni bądź wzorów. Totalny eklektyzm rzadko bywa odpowiedni. Jeśli komuś koniecznie zależy na ożywieniu wnętrza, najlepiej robić to poprzez dodatki, nawet różnokolorowe. Zawsze można je bowiem wymienić lub przenieść do pozostałych pomieszczeń.

Kolekcja Massimo do Pokoju dziennego

Kolekcja Massimo do Pokoju dziennego

Jak oświetlić salon?

Na koniec została nam już tylko ostatnia kwestia, która jednak także ma ogromny wpływ na końcowy efekt. Urządzając przytulny salon, dobrze jest zadbać o to, aby światło nie padało z jednego źródła. Kilka lamp pozwoli w łatwy sposób korygować oświetleniem i wyeksponować najważniejsze elementy aranżacji.

Poza lampami wiszącymi, warto zdecydować się także na produkty stojące i na kinkiety, które zapewnią tak zwane oświetlenie punktowe. W podobny sposób wykorzystać można również taśmy LED – doskonale nadają się one do wyeksponowania różnego rodzaju ozdób oraz dodatków (np. obrazów). Ogromną swobodę dostosowywania oświetlenia zapewnią też żarówki z funkcją ściemniania. Dzięki nim w łatwy sposób można stworzyć niezwykle przyjemną, przytulną atmosferę.

Nie należy przy tym zapominać o oświetleniu naturalnym. Duże, odsłonięte okna sprawią, że do środka wpadną promienie słoneczne, które optycznie powiększą wnętrze. Zabieg ten jest szczególnie pomocny dla właścicieli salonów niewielkich, na przykład w bloku.

Czy urządzenie przytulnego salonu jest trudne? Bez właściwej wiedzy i doświadczenia może sprawić wiele problemów, jednak powyższe propozycje powinny przynajmniej w pewnym stopniu proces ten ułatwić. Jak wspomnieliśmy na początku, przed realizacją działań aranżacyjnych powinien powstać dokładny plan, który uwzględni wszystkie elementy, które zadecydują o ostatecznym wyglądzie salonu. Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko własne upodobania, ale też wielkość i układ salonu. Znacząco ułatwi to dobór kolorów, jakie znajdą się na ścianach, mebli, dodatków i oświetlenia.

Sprawi to, że salon stanie się przytulnym miejscem, idealnym do zażywania odpoczynku po ciężkim dniu w pracy lub przy innego typu aktywnościach. Zapewni również miłą atmosferę podczas spotkań rodzinnych i wielu imprez z przyjaciółmi.

Meble do pokoju dziennegoZaufało nam ponad 200 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 9 500 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 7 dni w tygodniu. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.