15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Pluskwa – jak się pozbyć insektów?

Nawet w najczystszej przestrzeni domowej może pojawić się nieproszony gość – pluskwa. Insekty te żyją właśnie w środowisku ludzkim, chowają się w różnego rodzaju szczelinach i zakamarkach, skąd wychodzą w nocy. Być może nawet ich obecność nie byłaby tak łatwa do zauważenia, gdyby nie fakt, że pluskwy żywią się krwią ssaków. Co zrobić, gdy w sypialni zauważono obecność pluskiew? Jak się ich pozbyć i jak nie dopuścić do ich ponownego pojawienia się?

Udostępnij:
Pluskwa – jak się pozbyć insektów?

Skąd się biorą pluskwy?

Wbrew wielu obiegowym opiniom, pluskwy wcale nie lęgną się tam, gdzie jest brudno i gdzie nikt nie sprząta. Insekty te często pojawiają się w często sprzątanych domach, w których dba się o higienę i regularne porządki. Pluskwy najczęściej trafiają do domów przypadkowo – są przynoszone w walizce podróżnej, na odzieży lub przedmiotach, które zabierano ze sobą w podróż. Mogą zostać przyniesione z autobusu, pociągu, hotelu, ale też z pracy i wielu innych miejsc, w których bytują. 

Pluskwy są insektami, które żerują w nocy. W ciągu dnia raczej nie zobaczymy ich na podłodze lub ścianie – zwykle chowają się wówczas w zakamarkach podłóg i ścian, za meblami, pod materacem w sypialni albo nawet za obrazem na ścianie. Dopiero nocą wychodzą z ukrycia, by się pożywić, a ponieważ żywią się krwią, będą poszukiwać jej źródła właśnie w sypialni i to najczęściej w tym pomieszczeniu bytują. 

Kolekcja Zele, Black Red White

Po czym poznać, że w domu są pluskwy?

Obecność pluskiew w domu nie jest wcale tak łatwa do stwierdzenia, jak mogłoby się wydawać. W dzień chowają się one w szczelinach i zakamarkach, gdzie nie sposób ich dostrzec, a nocą kąsają, ale ich ukąszenia często bywają mylone z ugryzieniami pająków lub komarów. Zazwyczaj pozostają po nich ślady ułożone w linii prostej lub na kształt trójkąta, które są swędzące i które można pomylić również z uczuleniem na proszek do prania. 

Jeśli swędzące ślady na skórze pojawiają się pomimo zmiany specyfików do prania, a w domu nie widać obecności komarów lub pająków, warto założyć, że ma się do czynienia z pluskwami i przeprowadzić inspekcję w sypialni – dobrze jest zajrzeć w każdy zakamarek, a szczególnie za listwy przypodłogowe, za obrazy ścienne, a także przejrzeć meble tapicerowane, poduszki i materace. Jak wygląda pluskwa? Jest dość charakterystycznym owadem:

  • Pluskwa ma kolor brunatnoczerwony.

  • Rozmiar typowej pluskwy wynosi około 4-6 mm długości i około 3 mm szerokości. Po najedzeniu owady te są nieco większe.

  • Pluskwy są owalne, dość płaskie, dzięki czemu łatwo wślizgują się w różne szczeliny.

Obecności pluskiew często towarzyszy charakterystyczna woń, którą można porównać do zapachu gnijących malin. Owady te wydzielają ten zapach pod wpływem stresu. Co ważne, nawet w przypadku braku wyraźnych sygnałów, że pluskwy są w domu, warto przeglądać różne zakamarki w sypialni, a także sprawdzać materace i meble tapicerowane, gdyż owady te mogą przeżyć bez pożywienia nawet do kilku miesięcy – brak świeżych ukąszeń nie powinien więc usypiać czujności. Warto zwrócić uwagę także na ewentualne jajeczka owadów, jakie mogły zostać złożone w trudnodostępnych miejscach. Jeśli mają perłowy odcień, to mogą to być właśnie jaja złożone przez pluskwę. 

Podejrzewając lub mając pewność, że w domu są pluskwy, nie warto zwlekać z porządkami i ich zwalczaniem – każdego dnia dorosła samica pluskwy składa bowiem do 12 jaj, z których już po miesiącu mogą rozwinąć się nowe osobniki. 

1 699,- zł
1 623,- zł
4 535,- zł
1 584,- zł
999,- zł
659,- zł
800,- zł
1 599,- zł

Jak się pozbyć pluskiew domowych?

Po stwierdzeniu obecności pluskiew, warto zabrać się za solidne porządki – kluczem do sukcesu jest uprzątnięcie najbardziej trudnodostępnych miejsc, w których mogą bytować dorosłe osobniki pluskwy, a także w których mogą znajdować się jaja pluskiew. Co należy zrobić?

  • Poodsuwać meble, zajrzeć we wszystkie zakamarki – pluskwy często chowają się w szczelinach (na przykład między meblami a ścianą albo za listwami przypodłogowymi). Jeśli tylko można odsunąć meble lub odkręcić listwy przypodłogowe, warto to zrobić. Jeśli znajdziemy tam dorosłe osobniki pluskiew lub ich jajka, należy odkurzyć te miejsca dokładnie, a później szczelnie zawinąć worek odkurzacza i wyrzucić go, a w przypadku odkurzacza bezworkowego, należy usunąć kurz z pojemnika i również zamknąć go w szczelnym worku foliowym, który najlepiej od razu wynieść do śmietnika. 

  • Sprawdzić meble tapicerowane, poduszki i materac – pluskwy niestety najczęściej bytują w sypialni, a więc w miejscu, w którym każdy chce czuć się komfortowo i bezpiecznie. Należy dokładnie obejrzeć łóżko i jego okolice, podnieść materac, zdjąć jego pokrowiec i dosłownie zajrzeć w każdy możliwy zakamarek sypialni. Wszystkie te punkty należy odkurzyć.

Nawet najdokładniejsze sprzątanie może okazać się niewystarczające, by w pełni zlikwidować insekty żyjące w domu. Część pluskiew mogła skryć się nawet pod podłogą, gdy jest ona wykonana z paneli lub desek. Pluskwy często kryją się też za boazerią – trudno wyobrazić sobie zrywanie wszystkich okładzin, choć niektórzy decydują się na tak radykalne kroki, gdy problem jest szczególnie nasilony lub wciąż nawraca. Jeśli to dopiero pierwsze starcie z pluskwami, nie warto od razu przechodzić do tak drastycznych działań – po porządkach czas na zastosowanie substancji odstraszających i ewentualnie insektobójczych. 

Sofa 3-osobowa Nova, SITS

Co odstrasza pluskwy?

Uprzątnięcie pluskiew i ich jaj nie daje gwarancji, że problem został rozwiązany na stałe. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że część osobników przetrwała i szybko uzupełni populację. By do tego nie dopuścić, warto zastosować środki odstraszające i ewentualnie insektobójcze. Co odstraszy pluskwę?

  • Kurkuma – zapach kurkumy jest wyjątkowo nieprzyjemny dla pluskiew więc go unikają. Po wysprzątaniu sypialni, warto więc zastosować środki zawierające kurkumę, by insekty nie wróciły. Można wykorzystać gotowe specyfiki albo przyrządzić własny na bazie kurkumy suszonej lub świeżej, ale uwaga – kurkuma jest silnie barwiąca, dlatego rozsypywanie jej po kątach lub rozkładanie w okolicach dywanu lub pościeli nie jest dobrym pomysłem. Lepiej posłużyć się woreczkami z gęstego płótna, przez które kurkuma się nie przesypie. 

  • Goździki – kolejny produkt spożywczy, który jednak nie w smak pluskwom. W sklepach można znaleźć preparaty do sprzątania o aromacie goździków – będą świetnym środkiem prewencyjnym. Można też przygotować woreczki bawełniane wypełnione goździkami albo mieszanką goździków i kurkumą i porozkładać je w różnych zakamarkach – to powinno odstraszyć pluskwy, ale niestety nie zagwarantuje, że znikną one całkowicie z domu. 

Środki odstraszające pluskwy warto stosować jako działanie uzupełniające. Podstawą powinno być natomiast uprzątnięcie miejsca, w którym bytują insekty, a także zastosowanie preparatów do zwalczania insektów. 

Jeśli sytuacja jest pod kontrolą i liczba pluskiew prawdopodobnie została przetrzebiona podczas porządków, nie trzeba od razu wzywać specjalnej ekipy do walki z insektami. Warto najpierw wypróbować jeden z wielu dostępnych w sprzedaży specyfików insektobójczych. Są one oferowane w różnorodnych formach (sprayu, płynu, pułapek lepowych i opartych o feromony). Ich ideą jest zlikwidowanie jak największej liczby osobników dorosłych – środki te nie działają na jaja pluskiew, dlatego ważne jest to, by specyfiki te stosować przez jakiś czas – najlepiej przez około 2 miesiące lub co kilka tygodni przez kilka miesięcy. 

Stosowanie środków insektobójczych i pułapek na insekty nie jest obojętne dla domowników. Specyfiki te miewają nieprzyjemny zapach, mogą też działać drażniąco na drogi oddechowe. Warto rozważyć tymczasową przeprowadzkę z pomieszczenia, które ma zostać oczyszczone z pluskiew lub dobierać specyfiki delikatniejsze – wyraźnie oznaczone jako w pełni bezpieczne dla zdrowia. Należy również zachować ostrożność, jeśli w domu są małe dzieci oraz domowe zwierzęta, które mogłyby spożyć rozłożone preparaty. W sytuacji, gdy wymienione starania nie przyniosą poprawy, warto rozważyć skorzystanie z pomocy specjalistycznej ekipy, która w krótkim czasie upora się z insektami.

Fotel Greta, SITS

Jak nie dopuścić do nawrotu pluskiew?

Pozbycie się pluskiew to prawdziwy sukces, ale to nie oznacza, że problem z tymi insektami już nigdy nie wróci. Pluskwy mogą znów zawitać w domu, bo dość łatwo przynieść je ze sobą, dlatego też warto działać prewencyjnie, by kolejne osobniki nie miały szans się rozgościć. Jak nie dopuścić do ponownego pojawienia się pluskiew?

  • Przynajmniej raz na jakiś czas warto zaglądać w trudnodostępne zakamarki, które zwykle są pomijane podczas sprzątania – szczeliny, przestrzenie za meblami i obrazami, a nawet warto zajrzeć za listwy przypodłogowe, jeśli tylko można je zdjąć. 

  • Warto stosować regularnie środki do sprzątania, które zawierają kompozycję zapachową odstraszającą insekty (najczęściej goździki i kurkumę). 

  • Meble tapicerowane i materace warto co jakiś czas dokładnie przejrzeć, regularnie odkurzać i wymrażać lub potraktować wysoką temperaturą – zarówno silny mróz, jak i wysokie temperatury zabijają wiele rodzajów insektów. Wystawienie poduszek na mróz, a także potraktowanie materaca gorącą parą to świetny sposób na pozbycie się niechcianych lokatorów nim zdążą założyć w sypialni liczną kolonię.

Poznaj ofertę mebli >