15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak wybielać firanki? Sprawdzone sposoby wybielania firanek

Jak skutecznie wybielić firanki? Poznaj nasze sposoby na zachowanie bieli firanek! W tym artykule prezentujemy domowe i naturalne środki, które skutecznie pozwolą zadbać o czystość firanek. Poznaj nasze triki i wybierz ten, który będzie odpowiedni dla Ciebie.

Udostępnij:
Jak wybielać firanki? Sprawdzone sposoby wybielania firanek

Sposoby wybielania firanek z użyciem naturalnych środków

Firanki to ozdoby okien, które urozmaicają wystrój domu lub mieszkania. Wraz z takimi dodatkami jak stoliki kawowe do salonu czy obrazy, tworzą nastrój wnętrza. Niestety, z czasem firanki stają się brudne i tracą swój blask. Na szczęście wybielanie firanek w domu wcale nie jest takie trudne, jak może się wydawać. Istnieją bowiem proste sposoby na odświeżenie koloru firanek. Po pierwsze możemy skorzystać z naturalnych środków, które można wykorzystać do ich wybielenia. Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych sposobów na wybielenie firanek. 

Pierwszym skutecznym sposobem na wybielenie firanek jest wykorzystanie soku z cytryny, który sprawdza się nie tylko na stole w jadalni jako dodatek do herbaty! Aby odświeżyć firanki, należy namoczyć je przez kilka godzin w letniej wodzie z sokiem z cytryny przed finalnym praniem. Sok z cytryny jest naturalnym środkiem wybielającym, który pomaga usunąć plamy i odświeżyć kolory tkaniny. Im więcej soku z cytryny dodasz, tym lepszy efekt wybielenia uzyskasz. Na koniec wystarczy wyprać firanki i już można cieszyć się ich ponowną bielą.

Jeśli twoje firanki są bardzo zabrudzone, możesz spróbować wybielić je octem. Do 10 litrów wody wlej około pół szklanki zwykłego octu. Namaczaj firanki przez kilka godzin, a następnie wypierz w zwykłym proszku. 

Kolejna skuteczna metoda na wybielanie firanek to użycie sody oczyszczonej. Sodę możemy użyć na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest namoczenie firanek w roztworze z sody (1 torebka sody na 5 litrów wody), a następnie regularne ich wypranie. Druga opcja to dodanie łyżeczki sody oczyszczone do zwykłego prania. Sodę należy umieścić wraz z proszkiem w szufladce pralki. Podobnie działa, równie często wykorzystywany w kuchni, proszek do pieczania.

Na miejscowe, tłuste plamy dobrze sprawdzi się mąka. Tłustą plamę należy posypać proszkiem, który wciągnie część zabrudzenia. Po usunięciu mąki, tkaninę pierzemy w pralce zgodnie z zaleceniami.

Powyższe naturalne metody wybielania tkanin powinny pomóc wybielić firanki, ale pamiętaj, by zawsze brać pod uwagę instrukcję prania dla danej tkaniny.

Kolekcja Novi

Kolekcja Novi

Skuteczne metody wybielania tkanin w warunkach domowych

Wybielanie tkanin domowymi metodami jest możliwe i skuteczne. Przed przystąpieniem do działania, warto jednak zdawać sobie sprawę, jak traktować poszczególne tkaniny, by im nie zaszkodzić. 

Firanki z tiulu należy traktować bardzo delikatnie - najlepiej prać je ręcznie lub użyć programu do prania tkanin delikatnych. Mechanicznie nie powinny być prane naturalne materiały takie jak len. Tkaniny z dodatkiem naturalnych materiałów np. żakardowe powinniśmy prać w pralce w niskiej temperaturze, a wirowanie ustawić na niskie obroty. W niskiej temperaturze powinniśmy prać również firanki z woalu czy satyny.

Dodatkową ochronę firanek pranych w pralce zapewni włożenie ich do specjalnego woreczka na pranie. Dzięki temu tkanina będzie bezpieczniejsza podczas wirowania. A jeśli obawiamy się, że białe firanki mogą zafarbować, do pralki możemy włożyć również chusteczki wychwytujące inne barwniki. 

Kolekcja Clermont

Kolekcja Clermont

Triki na wybielanie firanek z dodatkiem bezzapachowych środków

Jeśli zależy nam, by środki, które stosujemy do wybielania firanek w domu, były bezzapachowe, warto poznać bezzapachowe środki piorące. W ofercie sklepów można spotkać się z bezzapachowymi detergentami, które nie będą drażnić naszego powonienia, a często będą również antyalergiczne i bezpieczne dla dzieci. W ofercie sklepów znajdują się środki do prania tkanin białych lub również kolorowych. Warto wiedzieć, że różnią się swoimi składami i zawartością takich elementów jak enzymy czy związki wybielające, dlatego skład proszku lub płynu do prania należy przeanalizować i dostosować do naszych pozostałych potrzeb.

Jeśli jesteśmy wrażliwi na zapachy, nie powinniśmy stosować namaczania tkanin w occie. Zapach może być dokuczliwy, zwłaszcza w przypadku osób wrażlwych oraz w przypadku, gdy ten sposób wywabiania połączymy z bezapachowym proszkiem podczas finalnego prania firanek.

Kolekcja Lingo

Kolekcja Lingo

Porady dotyczące konserwacji tkanin i zachowania ich koloru

Konserwacja tkanin jest ważna, aby utrzymać je w doskonałym stanie i zachować ich kolor. Przede wszystkim należy zawsze przestrzegać instrukcji dotyczących czyszczenia i konserwacji, które znajdziemyi na metkach produktów. To zagwarantuje nam długie życie firanek czy zasłon. 

Dodatkowo, należy unikać wspólnego prania różnych tkanin w różnych kolorach. Ich wspólne czyszczenie może doprowadzić do uwolnienia się koloru ciemniejszej tkaniny i zabrudzenia jaśniejszej. Często polecanym rozwiązaniem jest pranie firanek w zimnej wodzie, najlepiej w temperaturze poniżej 30 stopni Celsjusza. 

Dobrym rozwiązaniem jest dodawanie specjalnych środków piorących do białych tkanin, aby zapobiec ich utlenianiu i zachować ich kolor.. Zwróćmy również uwagę na odpowiednią temperaturę prasowania! Odpowiednia konserwacja tkanin może pomóc w zachowaniu ich jakości i trwałości oraz w utrzymaniu ich oryginalnego koloru. Ważne jest również właściwe przechowywanie. Wyprane firanki delikatnie złóż i włóż do komody. Miejsce przechowywania powinno być suche i odsłonięte od światła.

Mamy nadzieję, że nasze porady dotyczące wybielania i konserwacji firanek będą pomocne podczas kolejnego prania! Naturalne metody wybielania tkanin to bowiem nie tylko rozwiązanie skuteczne, ale również ekologiczne. Warto z niego skorzystać! A może zastanawiasz się jak usunąć plamy z narożnika w salonie? W naszym artykule dowiesz się, jak skutecznie wyprać kanapę! Zapraszamy do lektury!