17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jaki fotel wygodny do czytania?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotela do czytania? Jakie cechy powinien mieć taki fotel? W tym artykule prezentujemy najważniejsze cechy wygodnych foteli i prezentujemy atrakcyjne rozwiązania. Znajdź idealny fotel do czytania wspólnie z nami!

Udostępnij:
Jaki fotel wygodny do czytania?

Cechy idealnego fotelu do czytania: komfort i funkcjonalność

Jaki powinien być wygodny fotel do czytania? To pytanie zadają sobie wszyscy wielbiciele książek, którzy stoją przed zakupem nowego mebla wypoczynkowego. W końcu miejsce, w którym zatracimy się z książką na wiele godzin musi być dobrze dobrane! Wygodny fotel pozwoli nam odpowiednio się zrelaksować z ulubioną lekturą. Jak znaleźć dobry fotel do czytania? Idealny fotel to taki, który łączy w sobie kilka cech. Oto one!

4 589,- zł
1 584,- zł
999,- zł
1 653,- zł

Przede wszystkim dobry fotel musi być wygodny i zapewniać odpowiednie wsparcie dla naszych pleców. Bardzo ważne jest podparcie lędźwi, głowy oraz zapewnienie odpowiedniego ułożenia naszych ramion. Fotel powinien być również odpowiednio dopasowany do naszych preferencji pod względem miękkości i wypełnienia. Ważne jednak, by fotel nie był zbyt twardy - zbyt twarde wypełnienie będzie powodować cierpnięcie ciała podczas długotrwałego siedzenia. 

Niemniej ważny jest materiał, jakim obity jest  fotel. Tkanina obiciowa powinna być trwała, odporna na zabrudzenia i łatwa do utrzymaniu w czystości. Dlatego wybierając tkaninę, w jakiej obity jest fotel, kierujmy się nie tylko jej kolorem czy wzorem, ale również jej właściwościami. Warto, by sama tkanina była również przyjemna w dotyku - to pozwoli nam dodatkowo się zrelaksować. 

Dobry fotel do czytania to jednak przede wszystkim fotel ergonomiczny czyli odpowiednio wyprofilowany. Co to znaczy?

Fotel Aros

Fotel z kolekcji Aros

Rozmiar i design: kluczowe aspekty przy wyborze fotelu czytelniczego

Komfortowe fotele dla miłośników książek muszą być przede wszystkim ergonomiczne. Ergonomiczny fotel do czytania musi dawać solidne podparcie plecom, zwłaszcza odcinkowi w części lędźwiowej. Zapewni to odpowiednie wyprofilowanie lub dodatkowe wypełnienie w tej części mebla. Właśnie dlatego niektóre fotele posiadają nawet specjalne poduszki w tej części oparcia. 

Wygodny fotel do czytania powinien posiadać też wygodne podłokietniki, na których możemy się oprzeć i które pozwolą utrzymać prawidłową pozycję ciała. Ważny jest również wysoki zagłówek. Biorąc pod uwagę tę cechę, bardzo dobrą opcją dla miłośników książek są fotele uszaki czyli fotele z wysokimi, zaokrąglonymi zagłówkami. Uszaki to meble, które dobrze wspierają głowę i zarazem całe plecy. Dla niektórych osób fotel uszak stał się wręcz synonimem fotela czytelniczego. 

Uszak to nie tylko funkcjonalny, ale również bardzo modny mebel, który od lat jest wykorzystywany w projektach wnętrz. I chociaż uszak kojarzy się bardziej z klasycznym designem, w naszej ofercie można znaleźć również nowoczesne fotele uszaki, które będą dobrze pasować np. do minimalistycznych wnętrz.

Kolejnym elementem, który należ wziąc pod uwagę podczas wyboru fotela czytelniczego są wymiary siedziska. Bardzo ważne, by fotel nie był zbyt płytki. Odpowiednio głęboki fotel, zagwarantuje nam wygodny relaks, przybranie wygodnej pozycji i jej zmianę pozycji podczas wielogodzinnego czytania.

Ergonomia a wygoda: jak znaleźć balans w fotelu do czytania?

Wiemy już, że erogonomiczny fotel do czytania powinien mieć wysokie oparcie, wygodne podłokietniki i zagłówki. Możliwości jest jednak więcej. Przy wyborze idealnego fotela do czytania warto wziąć pod uwagę te dodatkowe cechy, które poprawią komfort i funkcjonalność. Nowoczesne fotele mogą mieć regulowane oparcie lub wysuwany podnóżek, które umożliwiają dostosowanie pozycji do wymagań czytającego. Jeśli interesuje nas taka opcja powinniśmy szukać foteli z funkcją relaks.

Zawsze możemy również doposażyć nasz fotel w podnóżek lub pufę, które zapewnią wygodne wsparcie dla naszych nóg. Podnóżek odciąży nogi i może nawet poprawić krążenie, dzięki umieszczeniu ich wyżej. Podnóżek i fotel stworzą wygodną parę, które zapewnią nam wielogodzinny relaks.

Wspominając o balansie nie sposób nie przywołać mebli jakimi są fotele bujane! To również częsta opcja, którą wybierają wielbiciele książek. Fotele bujane sprawdzą się również doskonale jako miejsce do relaksu podczas oglądania ulubionego serialu.

Fotel Greta

Fotel Greta

Materiały i wypełnienie: co sprawia, że fotel staje się oazą czytelniczego komfortu?

Jaki fotel do czytania wybrać? Ważne jest również odpowiednie wypełnienie fotela, a więc to co mebel kryje w środku! Do popularnych materiałów, które stanowią wypełnienie foteli należą pianka poliuretanowa, sprężyny faliste, pianka wysokoelastyczna czy kulka silikonowa. Warto wiedzieć, że bardzo często inne wypełnienie znajdziemy w oparciu fotela, a inne w jego siedzisku. Podczas gdy oparcie może nas otulać i dopasowywać się do naszego ciała, siedzisko może być bardziej sprężyste.

Wytrzymałym rozwiązaniem jest wsparcie siedziska pasami elastycznymi, ale tak naprawdę od nas zależy czy na wypełnienie wybierzemy sprężyny czy piankę. Dodatkowy komfort siedzenia zapewnią również dodatkowe elementy, w które wyposażony może być fotel. Dodatkowy komfort czytania zapewnią np. poduszki wypełnione kulką silikonową. Takie poduszki to dodatkowe wsparcie odcinka lędźwiowego, które odpowiednio je odciąża.

Fotel Sonet

Fotel Sonet

Wybierając fotel do czytania należy wziąć pod uwagę nie tylko jego design czy kolor. Bardzo ważna jest jego konstrukcja - wysokość zagłówka czy wielkość i wysokość podłokietników. Mamy nadzieję, że ten artykuł ułatwił wybór idealnego fotela. Niezależnie od tego, jaki fotel wybierzesz, pamiętaj, że u nas znajdziesz komfortowe fotele dla miłośników książek! Poznaj naszą szeroką ofertę foteli we wszystkich stylach i dopasuj ten idealny do swojego wnętrza. Twój idealny fotel czeka!

Zobacz nasze fotele >