17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak podzielić pokój na pół? Sprytne sposoby na przedzielenie wnętrza

Mała przestrzeń niesie wielkie wyzwania. Czasami niezbędne będzie podzielenie pokoju dziecięcego na pół lub wydzielenie dodatkowej przestrzeni, biurowej czy wypoczynkowej, w salonie. Ty też chcesz wydzielić w swoim wnętrzu dodatkową przestrzeń? W tym artykule podpowiemy, jak kreatywnie podzielić pokój na pół! Poznaj nasze sprytne sposoby na podzielenie pokoju na pół bez ściany i dodatkowo sprawdź, jakie funkcjonalne meble mogą Ci się przydać.

Udostępnij:
Jak podzielić pokój na pół? Sprytne sposoby na przedzielenie wnętrza

Jak podzielić pokój na pół bez ściany? Użyj regału

Pierwszym, bardzo prostym, ale zaraz skutecznym sposobem na podzielenie pokoju na pół jest użycie regału. Regał możemy po prostu ustawić na środku pomieszczenia, tworząc tym samym zasadnicze dwa pomieszczenia - jedno po każdej stronie regału. Jest to szybki i efektowny krok w kierunku podziału jednego dużego pomieszczenia na dwie oddzielne przestrzenie. Regał nie powinien być zbyt krótki, aby zapewnić właściwe optyczne podzielenie przestrzeni. W przypadku krótkich regałów, zawsze możemy wykorzystać dwa lub trzy regały, które połączymy ze sobą w dłuższy mebel. Ciekawie prezentują się również regały schodkowe. Z pomocą regałów możemy budować również ściany naszych nowych pomieszczeń. Jeśli regały zestawimy ze sobą pod kątem prostym wydzielimy róg naszego nowego wnętrza.

Bardzo ważne jest jednak to, co położymy na regale. Ustawione książki, czy kwiaty dobrze zasłonią przestrzeń po drugiej stronie regału. Mniejsze ozdoby takie jak świece czy pamiątkowe przedmioty, będą spełniać raczej funkcję dekoracyjną. 

Podzielenie pokoju z pomocą szafy

Innym meblem, który można wykorzystać do podziału pokoju, jest szafa. Ten mebel nie tylko pozwoli wydzielić przestrzeń, ale również będzie miejscem, w którym bez problemu schowamy wiele rzeczy. Szafę musimy ustawić bokiem do ściany i wybrać, w którą stronę skierowany ma być przód mebla. Jego tył będzie bowiem widoczny w drugiej części pomieszczenia.

Jeśli nasze wnętrze jest odpowiednio szerokie, możemy zestawić ze sobą plecami dwie takie same szafy. W przypadku węższych pomieszczeń do pleców szafy możemy dostawić regał, który je zasłoni. To bardzo ważne, by zadbać o odpowiednie wykończenie tego rodzaju podziału.

Podział pokoju za pomocą szafy sprawdzi się dobrze np. w przypadku pokoju dla rodzeństwa, kiedy chcemy rozgraniczyć jedno wnętrze na dwa osobne przestrzenie. Taki podział pozwoli nam też zróżnicować aranżację poszczególnych części wnętrza i sprawdzi się w przypadku małego pokoju dla rodzeństwa w różnym wieku.

Kolekcja Denim

Kolekcja Denim do pokoju dziecka

Przedzielenie pokoju modnymi lamelami

Wiele osób wykorzystuje do podzielenia przestrzeni tak modne w ostatnim czasie lamele. Lamele to pionowe listwy, które zamontowane ze sobą w odpowiedni sposób, tworzą wrażenie głębi. Ustawienie lameli może różnić się pod względem rozstawu czy samego wyglądu listwek. Mamy więc możliwość dopasowania efektu do naszego wnętrza. Aby lamele odpowiednio nam służyły muszą być też dopasowane do pomieszczenia pod względem swojej wysokości, długości oraz materiału, z jakiego zostały wykonane. 

Przymocowanie lameli nie jest trudne. Aby to zrobić, zaleca się wymierzenie i zaznaczenie punktów, w których mają zostać przymocowane końce lameli. Następnie trzeba użyć odpowiednich wkrętów, aby dobrze je ustabilizować. Po zamontowaniu należy sprawdzić stabilność lameli, aby upewnić się, że są odpowiednio zamontowane.

Używanie lameli do oddzielania przestrzeni w domu ma wiele zalet, a przy odpowiednim doborze materiałów jest bardzo prosta metodą. Dodatkowo oferuje wiele opcji aranżacyjnych i estetycznych, dzięki czemu podzielenie pokoju na pół jest czystą przyjemnością. Lamele dobrze sprawdzą się np. do wydzielenia przedpokoju i dalszej części mieszkania. Jeśli nie chcemy montować ściany na stałe, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie parawanu czyli po prostu przenośnej ściany.

Fotel z kolekcji Alma

Fotel z kolekcji Alma

Jak podzielić pokój zasłoną?

Nie chcesz budować ścianki działowej ani używać lameli? Dodatkowa przestrzeń może być również wydzielona za pomocą zasłon. Zasłony są łatwe i tanie w instalacji oraz dają dużą swobodę aranżacyjną. Dzięki mnogości wzorów i tkanin z łatwością można dobrać materiał dopasowany do naszego wnętrza. Mamy wpływ nie tylko na wzór materiału, ale również na jego upięcie, drapowanie.  Możesz dowolnie modyfikować wygląd swoich zasłon, aby pasowały do stylu Twojego wnętrza

Ze względu na swoją przytulną fakturę, zasłony sprawdzą się doskonale w przypadku chęci wydzielenia sypialni w kawalerce. W takim przypadku możemy odgrodzić grubą zasłoną sypialnię od pozostałej części pokoju. Po zasłonięciu zasłon, łóżko nie będzie widoczne i z powodzeniem będziemy mogli przyjąć gości, nawet jeśli będzie niepościelone!

Kolekcja Plaza

Narożnik z kolekcji Plaza

Wydzielenie sypialni w salonie z półkotapczanem

W kawalerce lub w małym mieszkaniu ciężko funkcję łóżka często pełni rozkładana sofa lub narożnik. Jeśli jednak marzymy o komforcie spania na pełnowymiarowym łóżku, warto poznać mebel jakim jest półkotapczan. To składane łóżko ukryte na ścianie, lub jak mówią niektórzy, w szafie, które po rozłożeniu tworzy wygodne miejsce do spania.

Z półkotapczanem bez problemu wydzielimy w naszym salonie wygodną strefę sypialni, z której będziemy korzystać w nocy. W dzień odzyskamy miejsce. Półkotapczany są dostępne w wersjach pionowych oraz poziomych i z dodatkowymi elementami do przechowywania takimi jak regały czy nadstawki. Półkotapczan to doskonała opcja do małego mieszkania, która pozwoli nam funkcjonalnie wykorzystać niewielkie wnętrze.

Przedzielenie pokoju na pół to pomysł, który pozwala sprytnie zaaranżować przestrzeń. Sprawdzi się w pokoju dziecięcym czy kawalerce. Efekty będą nie tylko funkcjonalne, ale jeśli odpowiemy się postaramy, mogą również wizualnie wzbogacić naszą przestrzeń. 

Zobacz Nasze regały >