15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak usunąć plamy z kanapy?

Kanapa to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia pokoju dziennego. Dopóki jest nowa i w perfekcyjnym stanie, stanowi ozdobę pomieszczenia. Niestety nawet najładniejsza kanapa traci na uroku, gdy pojawią się na niej uporczywe plamy. Jak je usunąć i jak zadbać o to, by meble tapicerowane były czyste i efektowne przez cały czas?

Udostępnij:
Jak usunąć plamy z kanapy?

Brudna kanapa – jak ją odświeżyć?

Jeśli na kanapie nie widać silnych zabrudzeń, ale sprawia wrażenie zakurzonej, to oznaka, że najwyższy czas ją odświeżyć. Meble tapicerowane ulegają zakurzeniu, a szczególnie wówczas, gdy zaniedba się ich regularne czyszczenie – kurz osiada bowiem na nich równie intensywnie, jak na innych płaskich powierzchniach, ale z uwagi na tapicerowaną powierzchnię trudniej go dostrzec i usunąć. Gdy nie jest sprzątany na bieżąco, gromadzi się intensywnie, a nawet wnika w tkaninę obicia, dlatego też tkanina zmienia odcień, a mebel wydaje się zabrudzony i traci na estetyce. Co zrobić, by szybko pozbyć się kurzu z kanapy? 

Pierwszym krokiem powinno być odkurzenie mebli tapicerowanych. Najlepiej wykonywać tę czynność regularnie – na przykład przy okazji odkurzania podłogi. Tapicerkę mebli warto jednak odkurzać specjalną szczotką do mebli – może to być niewielka szczotka z dłuższym włosiem lub turboszczotka, która znakomicie zbiera nie tylko kurz, ale również sierść zwierząt domowych. Turboszczotki nie poleca się jednak do używania na kanapach skórzanych. 

Gdy kanapa jest już odkurzona, z pewnością prezentuje się o wiele lepiej. Wówczas można sprawdzić, czy samo odkurzanie pozwoliło pozbyć się wszelkich zabrudzeń. Jeśli tak, nie trzeba robić nic więcej. Jeśli nie, warto rozważyć również dokładniejsze wyczyszczenie tapicerki z plam i ewentualnych zacieków. Sposób postępowania zależy jednak od tego, jaki jest materiał wykonania tapicerki. Inaczej czyści się bowiem kanapy w materiałowej tapicerce, a inaczej skórzane. 

Kolekcja Impulse, SITS

Plamy na materiałowej tapicerce kanapy – jak je usunąć?

Tekstylne obicie kanapy to powierzchnia niezwykle podatna na zabrudzenia – im jaśniejsza tapicerka, tym bardziej wyraźne będą plamy z kawy, herbaty lub jedzenia. Jeśli w domu są więc małe dzieci, warto wziąć to pod uwagę już przy wyborze kolorystyki mebli – nie bez powodu najpopularniejsze są szare kanapy, granatowe, zielone i beżowe i to zarówno gładkie, jak i tkaninie z teksturą lub delikatnym deseniem. 

Nawet na najciemniejszych i najbardziej starannie wybranych meblach tapicerowanych mogą pojawić się plamy. Jak sobie z nimi poradzić? 

  • Czyszczeniem na mokro – w pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy plama nie jest wyłącznie powierzchniowa i czy nie zejdzie pod wpływem potarcia mokrą gąbką lub ściereczką. Najczęściej jednak zabrudzenia wnikają głębiej i wówczas trzeba sięgnąć po solidniejsze środki. 

  • Praniem tapicerki – jeśli tapicerka jest zdejmowana, warto wyprać ją w pralce lub oddać do czyszczenia chemicznego (w zależności od zaleceń producenta). W przypadku mebli tapicerowanych, które nie mają zdejmowanych pokrowców, warto natomiast sięgnąć po specjalistyczne preparaty do prania tapicerki – nakłada się je na kanapę, spienia, pozostawia przez określony czas i następnie usuwa. Środki te świetnie radzą sobie z różnego rodzaju plamami, odbarwieniami, kurzem i innymi zabrudzeniami. 

  • Skorzystaniem z domowych specyfików – jeśli pod ręką nie ma akurat specyfików do prania tapicerki, można skorzystać ze sposobów domowych, jak woda z odrobiną płynu do mycia naczyń, woda z dodatkiem soku z cytryny lub sody oczyszczonej, a nawet benzyna ekstrakcyjna. Korzystając z tego typu rozwiązań, warto jednak wykonać próbę w mało widocznym miejscu, by mieć pewność, że preparat nie uszkodzi tapicerki. 

Jeśli, pomimo starań, kanapa pozostaje brudna, warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która zajmuje się czyszczeniem mebli tapicerowanych. Firmy tego rodzaju posiadają nie tylko wyspecjalizowane specyfiki do czyszczenia, ale też różnorodny sprzęt, który pomaga uzyskać lepsze efekty. 

Kolekcja Sophia, SITS

 

Jak wyczyścić tapicerkę skórzaną lub ze skóry syntetycznej?

Gładka powierzchnia skórzanej kanapy wydaje się łatwa do utrzymania w czystości. W praktyce jednak nawet na meblach wykończonych naturalną lub syntetyczną skórą powstają zabrudzenia, które mogą być trudne do usunięcia. 

Kanapy skórzane i ze skóry syntetycznej bywają fabrycznie zaimpregnowane. Zazwyczaj są więc dość odporne na zabrudzenia na początku użytkowania, ale z czasem tracą te właściwości. By uniknąć problemów z zabrudzeniami na tapicerce, warto więc ponownie impregnować meble oraz sięgać po produkty do ich konserwacji – zazwyczaj producenci polecają konkretne typy specyfików, jakie można stosować. 

Nawet regularna impregnacja i częste sprzątanie mebli tapicerowanych nie spowoduje jednak, że będą w pełni odporne na plamy. Rozlana kawa lub czerwone wino, rozgnieciona kostka czekolady lub keczup – to tylko kilka spośród wielu substancji, jakie mogą wniknąć w tapicerkę i pozostawić plamy. Do tego dochodzi jeszcze kurz, a nawet farbujące ubrania, które pod wpływem ciepła mogą pozostawić odbarwienie na kanapie. W jaki sposób usuwać tego rodzaju plamy?

  • Lekko ciepłą wodą – niemal każda plama w porę zauważona na skórzanej tapicerce jest możliwa do usunięcia przy pomocy ściereczki i wody. Profilaktycznie można również zastosować odrobinę delikatnego detergentu, jak choćby mydło lub płyn do mycia naczyń. 

  • Specjalnym preparatem do skór naturalnych lub syntetycznych – w sprzedaży nie brak specyfików czyszczących to tapicerki skórzanej. Są one bezpieczne dla skór naturalnych i ekologicznych – nie tylko czyszczą zabrudzenia, ale nie powodują również żadnych kłopotów z elastycznością tapicerki. 

Także i w tym wypadku, gdy plamy okażą się zbyt trudne do usunięcia domowymi sposobami i przy pomocy łatwo dostępnych preparatów specjalistycznych, można pomyśleć o wezwaniu profesjonalnej ekipy czyszczącej, która przy okazji może również odświeżyć dywan i inne meble tapicerowane. 

Kanapa w salonie – co zrobić, by jak najdłużej była czysta?

Zamiast zmagać się z uporczywymi plamami do usunięcia, warto zapobiegać ich powstawaniu. Przemyślane działania nie uchronią kanapy przed wszelkimi zabrudzeniami, ale mogą pomóc zdecydowanie ograniczyć ich ilość. Oto kilka sprawdzonych sposobów na to, by kanapa była czysta jak najdłużej:

  • Stosowanie narzuty – jeśli odpowiednio ją dobierzemy, może wręcz dodać kanapie uroku i sprawić, że mebel ten będzie jeszcze ciekawszym akcentem w pomieszczeniu. Gdy zależy nam na dyskretnym efekcie, można zamówić narzutę z materiału, w którym wykonano obicie kanapy lub z tkaniny maksymalnie zbliżonej do obicia. Gdy efekt ma być wyrazisty, można sięgnąć po narzutę w kontrastowym odcieniu lub wzorzystą, która będzie się mocno rzucała w oczy. Narzuta ułatwia utrzymanie kanapy w czystości, gdyż to na niej osiadać będzie kurz i ewentualne zabrudzenia, a poza tym można ją będzie z łatwością wyprać, gdy zajdzie taka potrzeba lub wymienić na nową. 

  • Regularne odkurzanie kanapy – trudno o lepszy sposób na to, by tapicerka na kanapie pozostawała czysta i estetyczna. Do odkurzania kanapy warto użyć szczotki z miękkim włosiem, które jej nie uszkodzi (nie zaciągnie i nie porysuje). Jeśli jest to kanapa w obiciu z tkaniny, a w domu są zwierzęta, warto korzystać także z turboszczotki lub ze specjalnych szczotek i rękawic do usuwania sierści. Stosowanie rolek z klejącym papierem raczej nie jest wskazane na tapicerce, a szczególnie welurowej, gdyż mogą na niej pozostawać ślady. 

  • Przecieranie tapicerki – dotyczy to w szczególności kanap z obiciem ze skóry lub ze skóry syntetycznej. Meble te można odkurzać szczotką o miękkim włosiu oraz przecierać wilgotną, dobrze odciśniętą ściereczką. Takie zabiegi spowodują, że większość zabrudzeń będzie usuwana na bieżąco, nim wnikną w obicie i staną się trudne do usunięcia. 

  • Unikanie sytuacji, w których mogą powstać plamy – trudno wyobrazić sobie, by na kanapie nie można było napić się kawy lub herbaty lub sięgnąć po przekąski podczas seansu. Jeśli jednak nie jest to zbyt dużym wyrzeczeniem, warto unikać spożywania na niej takich produktów, jak czerwone wino, buraczki, wiśnie i tym podobnych lub podczas sięgania po nie, należy zachować szczególną uwagę. Plamy z tych produktów są bowiem szczególnie trudne do usunięcia, a szczególnie z jasnej tapicerki. 

  • Regularna impregnacja i konserwacja kanapy – dotyczy to szczególnie kanap ze skóry naturalnej i ekologicznej, ale nie tylko. Różne rodzaje tapicerki mogą być impregnowane – nawet tkaniny tekstylne mogą zyskać wyższą odporność na wnikanie wody lub wycieranie się. Jeśli meble były zaimpregnowane fabrycznie, po jakimś czasie warto powtórzyć ten zabieg. Meble skórzane i ze skóry ekologicznej mogą wymagać również odpowiedniej pielęgnacji, która przedłuży trwałość i elastyczność tapicerki. W sprzedaży można również znaleźć preparaty do renowacji mebli tapicerowanych, po które można sięgnąć w sytuacji, gdy tapicerka jest już nieco zniszczona.

Aranżacja salonu z sofą Moa, SITS

10 568,- zł
483,- zł
1 745,- zł

Wygodna kanapa to niezwykle popularny mebel salonowy. To na niej zwykło się przesiadywać w rodzinnym gronie, jak również wówczas, gdy w domu zjawiają się goście. Kanapa zapewnia wygodne miejsca siedzące podczas oglądania telewizji, czytania książki lub grania w gry na konsoli. Można na niej przesiadywać z czasopismami, aromatyczną kawą i z przekąskami pod ręką. Trudno wyobrazić sobie salon bez wygodnych mebli tapicerowanych i choć są one narażone na tak wiele różnorodnych zabrudzeń, można zrobić wiele, by nie dopuścić do ich powstania, a także by usunąć te, które jednak się pojawiły. 

Zobacz nasze kanapy >



Zaufało nam ponad 300 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać idealne meble. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.