15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak odświeżyć kanapę?

Meble tapicerowane czyści się nieco trudniej niż półki i stoliki – zabrudzenia mogą wnikać w tapicerkę, a gromadzący się kurz jest kłopotliwy do usunięcia. Gdy kanapa prezentuje się już niezbyt elegancko, jest zakurzona i wygląda niezbyt świeżo, nie stanowi już szczególnej ozdoby pomieszczenia. By przywrócić jej urok i dobry wygląd, warto ją lekko odświeżyć. Jak to zrobić?

Udostępnij:
Jak odświeżyć kanapę?

Jak szybko odświeżyć kanapę?

Wygodna kanapa powinna zapewnić nie tylko komfort podczas użytkowania, ale też estetyczny efekt w aranżacji pomieszczenia. Trudno o to, gdy jej obicie jest zakurzone i sprawia wrażenie nieświeżego. Na szczęście nie brakuje sposobów na szybkie odświeżenie kanapy. Jeśli tylko nie jest ona pokryta plamami i silnymi zabrudzeniami, w zupełności wystarczą poniższe starania:

  • Odkurzanie kanapy – podstawowa czynność, która umożliwi szybkie i bezproblemowe odświeżenie tapicerki mebli wypoczynkowych. Jeśli na ich powierzchni znajduje się kurz, okruchy i inne drobinki, dobry odkurzacz z pewnością sobie z nimi poradzi. Do odkurzania kanapy polecany jest odkurzacz ręczny (określany również mianem samochodowego) lub standardowy, ale wyposażony w szczotkę o miękkim włosiu, która nie uszkodzi i nie zabrudzi tapicerki. Niektóre odkurzacze dysponują także turboszczotką, która świetnie zbiera sierść zwierząt z tapicerowanych mebli i dywanów. 

  • Usuwanie sierści, włosów i paproszków z kanapy – w tym celu posłużyć można się specjalną rolką z klejącym papierem albo szczotką do czyszczenia ubrań i tapicerki. 

  • Przecieranie tapicerki kanapy i elementów nietapicerowanych na mokro – niektóre kanapy mają drewniane poręcze, nóżki i inne elementy, które nie są tapicerowane. Gdy ulegną zakurzeniu lub zabrudzeniu, warto wyczyścić je na mokro.

  • Zdjęcie pokrowców i wypranie w pralce lub wyczyszczenie chemiczne – niektóre kanapy mają zdejmowane pokrowce. Nie zawsze dotyczy to całego mebla, ale samych poduszek lub poduszek i elementów siedziska. Jeśli tylko pokrycie jest zdejmowane i można je prać, warto robić to regularnie, dzięki czemu uda się uniknąć nadmiernego zakurzenia mebla. 

Lekko zakurzona kanapa może zostać odświeżona dość szybko i bez użycia specjalistycznych środków chemicznych. Gdy mebel jest bardzo zakurzony lub poplamiony, konieczne może być użycie silniejszych specyfików domowych lub ze sklepu. 

Narożnik Elio w skanynawskiej aranżacji

Czyszczenie tapicerki kanapy na mokro – jak to zrobić?

Jeśli tapicerka kanapy jest na tyle zakurzona, że szybkie odkurzanie nie wystarcza, by pozbyć się kurzu, warto spróbować wyczyścić ją na mokro. W pierwszej kolejności można przetestować domowe sposoby, jak:

  • Mikstura z wody, soku z cytryny i sody oczyszczonej – do dwóch litrów ciepłej wody należy dodać dwie łyżki sody oczyszczonej oraz sok z połówki cytryny. Całość należy wymieszać, a następnie przetestować w mało widocznym miejscu, by upewnić się, że kolor tapicerki jest dobrze utrwalony i odporny na działanie specyfiku. Jeśli tak, można użyć go na całym meblu. Jedną z opcji jest spryskanie kanapy i użycie szczoteczki o miękkim włosiu do wyszczotkowania tapicerki. Innym jest nanoszenie preparatu gąbką lub ściereczką. Na koniec można jeszcze przetrzeć całość ścierką namoczoną w czystej wodzie i pozostawić do wysuszenia. Soda oczyszczona usuwa zabrudzenia i plamy, a cytryna wzmacnia jej działanie, nadaje tapicerce ładny aromat oraz ma właściwości dezynfekujące. 

  • Woda z płynem do mycia naczyń – jest to również delikatny sposób na usuwanie zabrudzeń bez sięgania po droższe specyfiki specjalistyczne. Płyn do mycia naczyń nie tylko usuwa kurz i zabrudzenia, ale także pomaga zniwelować tłuste plamy. Warto rozpuścić jego odrobinę w misce wody, delikatnie spienić i stosować na kanapie za pomocą nasączonej gąbki lub szmatki. Ponieważ płyn może lekko spienić się na kanapie, należy później dobrze go wypłukać, by nie pozostały nieestetyczne zacieki. 

Domowe sposoby zazwyczaj zapewniają wystarczającą skuteczność podczas odświeżania mebli tapicerowanych. Oczywiście może zdarzyć się, że kanapa, fotel lub narożnik ma na tyle silne zabrudzenia, że trzeba będzie sięgnąć po specyfiki profesjonalne – na szczęście ich również nie brakuje. 

Kolekcja Nova, SITS

Profesjonalne odświeżanie kanapy

Jeśli kanapa w salonie lub innym pomieszczeniu nie była już od dawna czyszczona i posiada liczne zabrudzenia, warto rozważyć jej odświeżenie profesjonalnymi metodami. Środki dedykowane do prania tapicerki są nieco silniejsze niż sposoby domowe, dzięki czemu poradzą sobie niemal z każdą plamą. 

Na wstępie można wypróbować specjalny płyn, piankę lub proszek do prania tapicerki – specyfik zazwyczaj nanosi się na powierzchnię kanapy, szczotkuje lub przeciera gąbką i pozostawia na określony czas. Jeśli jest to czyszczenie na mokro, po upływie określonego czasu, specyfik należy zebrać mokrą szmatką. Jeśli użyto proszku, prawdopodobnie trzeba będzie go usunąć odkurzaczem. Po takim zabiegu kanapa powinna być odświeżona, wolna od kurzu, roztoczy, plam i innych zabrudzeń. 

Alternatywą dla stosowania wymienionych specyfików jest użycie odkurzacza piorącego. Niektórzy dysponują takowym sprzętem, który przydaje się także do prania dywanów i tapicerki w samochodach. Odkurzacz piorący można również wypożyczyć albo skorzystać z usługi firmy, która zajmuje się praniem tapicerki – w takim wypadku wystarczy umówić się na konkretny termin, a całą resztą zajmą się profesjonaliści. Czyszczenie kanapy, sofy lub narożnika odkurzaczem piorącym jest bardzo szybkie i skuteczne. Jest to czyszczenie na mokro przy pomocy odpowiednich specyfików, które wraz z zabrudzeniami są następnie usuwane przez odkurzacz. 

Jak często odświeżać kanapę?

By meble tapicerowane prezentowały się elegancko każdego dnia, warto dbać o nie regularnie, a nie tylko podczas generalnych porządków. Częstsze czyszczenie kanapy zabezpieczy ją przed wnikaniem kurzu w tapicerkę, jak również sprawi, że wszelkie plamy będą o wiele łatwiejsze do wywabienia – zdecydowanie prościej jest usunąć świeże zabrudzenie niż wielomiesięczne, które zdołało się mocniej utrwalić. 

Z jaką częstotliwością należy dbać o kanapę? Z pewnością nie zaszkodzi, jeśli będzie ona przynajmniej odkurzana przy okazji odkurzania podłogi w pomieszczeniu – należy jednak pamiętać, by użyć do tego odpowiedniej szczotki (najlepiej innej niż do podłogi, by nie przenieść zabrudzeń z posadzki na kanapę). Jeśli w domu są zwierzęta, warto regularnie usuwać sierść z kanapy – na przykład specjalną szczotką lub rolką. Można zajmować się tym każdego dnia lub co parę dni – w zależności od tego, jak duże ilości sierści są pozostawiane przez zwierzęta. Te części kanapy, które nie są tapicerowane, można również przecierać z kurzu regularnie – na przykład podczas wycierania kurzu z innych mebli w pomieszczeniu. Taka częstotliwość działań pomoże utrzymać kanapę w dobrym stanie.

Jeśli na tapicerce kanapy pojawią się okruchy i plamy, warto usunąć je bez zwłoki. Ostre okruszki, które nie zostaną usunięte, mogą nawet zarysować powierzchnię tapicerki – szczególnie skórzanej i ze skóry ekologicznej. Plamy warto wytrzeć do sucha, gdy tylko powstaną, a jeśli zdążyły wsiąknąć w materiał, warto również wywabić je od razu – zanim zaschną i sprawią więcej problemów. Szybka reakcja zdecydowanie ułatwia doczyszczenie mebla bez konieczności stosowania silniejszych środków i profesjonalnych urządzeń.

Jeśli nawet kanapa nie jest poplamiona, jej tapicerkę i tak warto co jakiś czas wyczyścić. Można zająć się tym raz na kilka miesięcy lub choćby raz do roku – gdy tapicerka jest wyłącznie zakurzona i jej kolor utracił przez to swą intensywność, wystarczy odświeżyć ją domowymi sposobami, wyprać lub wyczyścić specjalistycznymi preparatami. Takie działania pozwolą utrzymać mebel w doskonałym stanie przez dłuższy czas.

Jak odświeżyć kanapy skórzane?

Meble z tapicerką ze skóry naturalnej lub ekologicznej są, pod pewnymi względami, łatwiejsze w czyszczeniu. Zazwyczaj są one fabrycznie zaimpregnowane, dzięki czemu mają podwyższoną odporność na plamy oraz kurz, a ich powierzchnię wystarczy przetrzeć wilgotną, dobrze odciśniętą szmatką, by pozbyć się ewentualnych zabrudzeń. 

Kanapa ze skóry naturalnej lub ekologicznej może być również czyszczona specjalistycznymi preparatami, jeśli tego wymaga, ale powinny być one dedykowane do skórzanej tapicerki. W sprzedaży można znaleźć nawet specjalne chusteczki nawilżane, które nie tylko czyszczą tapicerkę, ale też ją konserwują i pielęgnują. Takie środki oferowane są również w postaci płynów, sprayu i w innych formach. 

Regularne odświeżanie mebli tapicerowanych zdecydowanie przedłuża ich trwałość, elegancję i powoduje, że prezentują się one tak dobrze w każdej aranżacji. Zadbana kanapa w salonie to jego prawdziwa ozdoba i jeden z najważniejszych elementów wyposażenia pomieszczenia. Nie warto więc zaniedbywać regularnego czyszczenia tapicerki, by nie okazało się, że efektowna kanapa straci swój urok przez nieestetyczne plamy, zacieki i kurz.

Zobacz kanapy >