15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak usunąć długopis z kanapy? Sprawdzone sposoby na czyszczenie tapicerki

Plama z długopisu na kanapie? Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wyczyszczenie kanapy jest skazane na niepowodzenie, istnieją sposoby, które pomogą pozbyć się tej plamy! Jak usunąć długopis z kanapy? Warto wiedzieć, bo plamy na kanapie zdarzają się dość często! W końcu to jednej z mebli, który narażony jest na najczęstsze użytkowanie. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na wyczyszczenie tapicerki - fotela, kanapy i narożnika.

Udostępnij:
Jak usunąć długopis z kanapy? Sprawdzone sposoby na czyszczenie tapicerki

Czyszczenie mebli tapicerowanych a rodzaj materiału

Najważniejszym aspektem, który powinniśmy brać pod uwagę w czasie czyszczenia tapicerki, jest jej rodzaj. Inaczej będą czyścić się tkaniny plamoodporne, inaczej welwety, a inaczej skóra. Przed przystąpieniem do czyszczenia musimy więc dopasować metodę czyszczenia do rodzaju naszego materiału, którym obity jest nasz mebel.

Niezależnie od rodzaju materiału, wybrany sposób zawsze warto wypróbować początkowo na małym skrawku materiału, który jest umiejscowiony w niewidocznym miejscu sofy czy narożnika. Dzięki temu, jeśli okaże się, że tkanina źle znosi wybrany przez nas rodzaj czyszczenia, nie uszkodzimy mebla. Do najbardziej wrażliwych na odbarwienia tkanin, należą według specjalistów, tkaniny zamszowe.

Domowe sposoby czyszczenia mebli tapicerowanych

Pierwszym sposobem, i zarazem najdelikatniejszym, jest czyszczenie tapicerki wodą z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Ważne, by dobrze rozpuścić mydło lub płyn w wodzie, tak by podczas aplikowania środa, nie powstały zacieki. Podobnie później - czyszczone miejsce należy przepłukac samą wodą, by zapobiec potencjalnym zaciekom z użytego środka.

Drugim sposobem wyczyszczenia sofy będzie użycie pasty do zębów. Na początku delikatnie moczymy sofę, a następnie na plamę nakładamy niewielką ilość pasty. Pastę zmywamy i przecieramy wilgotną ściereczką. Jeśli zdecydujemy się na ten sposób, szczególnie ważne jest wcześniejsze wykonanie testu potencjalnego odbarwienia w niewidocznym miejscu. W przypadku bardzo uporczywych plam, do pasty do zębów możemy dodatkowo dodać do niej sodę oczyszczoną. Ten kuchenny środek wspomoże działanie pasty. Trzecim sposobem jest czyszczenie sofy z pomocą alkoholu i namoczonego w nim wacika. Alkohol szybko się ulatnia, więc konieczne może być przetarcie nim sofy czy pufy dwa razy. Kontrolujmy jednak częstotliwość użycia, by uniknąć odbarwienia.

Kolekcja Modo

Kolekcja Modo

Jak wyczyścić tapicerkę? Dedykowane środki czyszczące

Na sklepowych półkach możemy znaleźć też dedykowane środki czyszczące przeznaczone do czyszczenia tapicerek. Korzystając z tego sposobu, postępujemy zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu. To szczególnie ważne, by dodatkowo nie zaszkodzić materiałowi. Pamiętajmy, by dopasować środek do rodzaju materiału, jakim obity jest nasz mebel i wcześniej koniecznie wykonać test możliwego odbarwienia.

Jak usunąć długopis ze skórzanej kanapy?

Jeśli chcemy usunąć plamę ze skórzanej kanapy, najlepiej sprawdzi się szmatka namoczona w wodzie i alkoholu. Zetrzemy nią plamę delikatnie pocierając. Innym domowym środkiem jest lakier do włosów, który po spryskaniu na plamę, powinien ją wywabić. Niezwykle silnym środkiem z damskiej kosmetyczki będzie również zmywacz do paznokci, ale ten może już meblom zaszkodzić. Możemy go użyć więc w ostateczności i dopiero po wykonaniu testu możliwych odbarwień.

Podobnie jak w przypadku innych tapicerek, dobrze sprawdzi się również woda z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Pamiętajmy jednak, by dobrze wytrzeć skórzaną sofę, by nie pozostawić na niej wody i nie dopuścić do powstania zacieków.

Jak usunąć długopis z ekoskóry?

Czyszczenie ekoskóry również umożliwi nam mikstura z wody oraz mydła. Dobrze sprawdzą się również nawilżane ściereczki czyszcące. Jeśli powyższe sposoby nie pomagają, może wykorzystać również bezbarwny alkohol. Korzystajmy z niego rozsądnie, by nie odbarwić kanapy przy intensywnym i długotrwałym pocieraniu. Najtrudniejsze w doczyszczaniu będą jasne meble, którym należy poświęcić więcej czasu.

Kolekcja Chesterfield Cambridge

Kolekcja Chesterfield Cambridge

Jak wyczyścić tkaniny łatwoczyszczące?

Tkaniny łatwoczyszczące to osobna kategoria tkanin, która cechuje się innymi właściwościami. Dlatego jeśli tkaninę łatwoczyszczącą pobrudzimy tłustą substancją, a do tych zaliczamy długopis, do czyszczenia powinniśmy użyć wody i zwykłego szarego mydła. Na początku musimy namoczyć plamę, a następnie pocierać ją mydłem. Bardzo ważne, by mydło nie posiadało żadnych dodatkowych barwników, które mogłyby wpłynąć na powstanie zacieków na sofie czy naszym fotelu. By ich uniknąć, po usunięciu plamy, należy również dokładnie przepłukać miejsce czyszczenia samą wodą. W przypadku tkanin łatwoczyszczących czy plamoodpornych, najważniejsze to nie dopuścić do zaschnięcia plamy. Jak wyczyścić tkaniny łatwoczyszczące z innych plam? Przeczytasz w naszym artykule i zobaczysz w naszym filmie.

Czyszczenie mebli tapicerowanych nie należy do najłatwiejszych zadań. Może budzić stres i obawę przed uszkodzeniem mebla. Najważniejsze jednak, by odpowiednio się do niego przygotować, działać szybko, a przed czyszczeniem przeprowadzić test na niewidocznym skrawku materiału.  Dzięki temu czyszczenie zakończy się sukcesem, a plama odejdzie w niepamięć! A może chcesz zdecydować się na nową sofę?

Zobacz nasze sofy >Zaufało nam ponad 300 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać idealne meble. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.