17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak zrobić pufę ze sznurka? Pomysły na designerską pufę

Pufa to doskonałe uzupełnienie salonu lub kącika wypoczynkowego. Stanowi podparcie dla naszych nóg podczas siedzenia w fotelu czy na sofie. Można powiedzieć, że pufa dołączona do sofy przejmie nawet funkcję narożnika. Kiedy odwiedzają nas goście może też bez problemu stanowić dodatkowe miejsce do siedzenia. Wśród puf popularność w ostatnim czasie zdobywają pufy wykonane ze sznurka, które możemy przygotować samodzielnie. Jak to zrobić? W tym artykule przedstawimy dwa sposoby na przygotowanie pufy ze sznurka - trudniejszy i ten zdecydowanie prostszy! Który sposób wybierzesz?

Udostępnij:
Jak zrobić pufę ze sznurka? Pomysły na designerską pufę

Pufa - dlaczego warto ją kupić lub zrobić?

Podczas gdy sofa i fotel wydają się być nierozłączną parą, często zastanawiamy się, czy dokupić do nich dodatkowo pufę. To opcja, która nie zawsze przychodzi nam na myśl. Tymczasem zakup pufy to doskonała opcja, która pomoże nam się nie tylko zrelaksować po ciężkim dniu pracy, ale również może urozmaicić nasze wnętrze.

Pufa nie musi bowiem pasować w 100% do naszego zestawu wypoczynkowego. Jeśli podobają nam się wielobarwne, wzorzyste materiały, ale nie chcemy decydować się na odważną sofę, pufa to doskonałe rozwiązanie. Jako mały mebel nie stanie się elementem dominującym we wnętrzu, ale nada mu ciekawego charakteru.

Jeśli w naszym mieszkaniu brakuje schowków, dobrym rozwiązaniem będzie pufa otwierana, ze schowkiem ukrytym pod siedziskiem. To dodatkowe miejsce do przechowywania, które będziemy mieć blisko siebie. Jeśli pufa posiada sztywne wypełnienie, w wyjątkowych przypadkach może też przejąć funkcję stolika kawowego.

Pufa Lafu

Pufa Lafu

Jak zrobić pufę wydzierganą ze sznurka?

Przygotowanie pufy dzierganej ze sznurka wymaga specjalnych umiejętności. Dla osób, które szydełkują wzór powinien być prosty, ponieważ opiera się na słupkach, dodawaniu i odejmowaniu oczek. Całość powinna zostać wykonana spiralnie tzn. bez zamykania kolejnych rzędów. Dzięki temu na końcu każdego z okręgów nie pojawią się łączenia.

Pufę możemy dziergamy w dwóch częściach, które połączymy po wypełnieniu lub stworzyć ją z jednej części, którą zaciągniemy na wybrane wypełnienie. Wnętrze pufy możemy wypełnić styropianowym granulatem lub specjalnym wkładem z gąbki tapicerskiej, który kupimy w specjalistycznych sklepach. Jeśli nie chcemy kupować specjalnych elementów, pufę możemy wypełnić nieużywanymi poduszkami czy starą kołdrą. Dobrym rozwiązaniem będzie również przerobienie starej, zniszczonej pufy na nową poprzez przykrycie starego mebla naszym nowym pokrowcem! Ważne, by nasze wydziergane dzieło dobrze pasowało na starą pufę.

Jak zrobić pufę ze sznurka i opony?

A może masz w domu niepotrzebną oponę, z której nie będziesz korzystać? Ją również możesz zamienić w pufę i to w dużo prostszy sposób niż w pierwszym prezentowanym przypadku.  Wystarczy, że znajdziesz sznurek dopasowany do Twojej aranżacji, przygotujesz klej na gorąco oraz okrągłe kawałki płyty meblowej.

Oponę kładziemy płasko, a na górze i dole mocujemy okrągłe, dopasowane do wielkości opony, kawałki płyty meblowej. Warto by były ładnie pomalowane i wykończone. Następnie boki opony owijamy sznurkiem, który mocujemy na gorącym kleju. Sznurek przyklejamy dokładnie, by nie było widać fragmentów opony. 

Na koniec musimy zadbać o wygodne siedzisko. Na górze naszej konstrukcji mocujemy więc dopasowaną do kształtu opony poduszkę. Możemy również samodzielnie przygotować siedzisko, obijając dopasowaną gąbkę wybranym przez nas materiałem!

Samodzielnie przygotowana pufa to ciekawy element aranżacji, który wzbogaci nasze wnętrze. Pufa jest bowiem nie tylko dekoracją, ale również praktycznym dodatkiem, który pozwoli nam wygodnie odpocząć przed telewizorem czy z książką. A może szukasz nowej pufy, ale niekoniecznie chcesz zdecydować się na taką ze sznurka lub zależy Ci na pufie na nóżkach? Zapoznaj się z naszą szeroką ofertą puf we wszystkich stylach!

Zobacz nasze pufy >