15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak i gdzie ułożyć dywan w salonie? Jak zaaranżować dywan w salonie?

Dywan to ważny element salonu. Stanowi nie tylko element dekoracyjny, ale jest również praktycznym dodatkiem, który ociepli salon i zapewni nam większy komfort. Jak ułożyć dywan w salonie, by sprawdził się najlepiej? Jak ułożyć mały, a jak duży dywan? Sprawdźcie, co warto wiedzieć przed zakupem dywanu i jak spojrzeć na swoje wnętrze, by odpowiednio dobrać ten dodatek aranżacyjny.

Udostępnij:
Jak i gdzie ułożyć dywan w salonie? Jak zaaranżować dywan w salonie?

Dlaczego warto położyć dywan w salonie?

Zanim przejdziemy do tego jak ułożyć dywan w salonie, warto zastanowić się, dlaczego w ogóle warto to zrobić. Jeśli zastanawiasz się, czy warto kupić dywan do swojego salonu, mamy kilka argumentów, które powinny Cię przekonać. Dywan to nie tylko aranżacyjny dodatek. Dzięki swoim właściwościom, będzie też bardzo funkcjonalnym elementem wnętrza.

Przede wszystkim dywan absorbuje dźwięki w mieszkaniu i redukuje skrzypienie podłogi. Dzięki niemu możemy pozbyć się również efektu tzw. echa w mieszkaniu, które nie zostało do końca wyposażone meblami. Dywan tworzy przytulną przestrzeń i zapewnia komfort codziennego życia. Stąpanie po miękkim dywanie będzie zdecydowanie przyjemniejsze niż chodzenie po zimnej podłodze. Dywan będzie więc oczywiście dobrym źródłem izolacji.

Dywan w salonie to również rozwiązanie, które pozwoli wydzielić nam strefy w pokoju. Jeśli więc nasz salon łączy w sobie również jadalnię, dywan pozwoli nam wydzielić strefę wypoczynkową. Sofa lub narożnik, stolik oraz dywan stworzą wspólnie kącik, który będzie aranżacyjnie czytelną strefą relaksu. 

Kolekcja Impulse

Kolekcja Impulse

Jaki dywan do salonu wybrać?

Ułożenie dywanu będzie wiązało się nierozerwalnie z naszymi możliwościami aranżacyjnymi - rozmiarem pokoju i meblami, które posiadamy. Zależnie od tego jak wygląda nasz pokój, musimy wybrać pasujący do niego dywan. 

W przypadku dużych pokojów, możliwości nie ogranicza przestrzeń, a meble. Rodzaj dywanu powinniśmy więc dopasować do mebla, z którym ma tworzyć duet. Aby dywan wyglądał proporcjonalnie, musi być większy niż mebel przy którym stoi. Najlepiej by dywan wystawał poza przód mebla przynajmniej 10-30 cm. Wtedy stworzy z narożnikiem harmonijną strefę relaksu i będzie prezentował się najlepiej.

Mniejsze przestrzenie są już bardziej wymagające. I tak przykładowo - do długiego, ale wąskiego pokoju dobrze będzie pasował dywan kwadratowy, który podzieli pokój na strefy. Dzięki kształtowi dywanu, pokój nie będzie dłużej przypominał tunelu. 

Wybierając dywan do salonu musimy zwrócić też uwagę na jego kolor, wzór i materiał, z jakiego został wykonany. W przypadku małych wnętrz lepiej zdecydować się na stonowane wzoru, które nie przytłoczą wnętrza. Możemy postawić też na jednolity dywan w spokojnych odcieniach np. beżu. W większych wnętrzach swoboda wyboru wzoru również jest większa! Ogranicza nas jedynie dopasowanie go do całej aranżacji. 

Jak ułożyć dywan w salonie? Zasady

W związku z tym, że dywan pozwala nam wydzielić strefy w pokoju, powinniśmy dobrze przemyśleć jego ułożenie. Dywan nie powinien leżeć w przypadkowym miejscu, a musi tworzyć z meblami przemyślaną, przytulną aranżację. Dlatego w salonie najlepiej zestawić go z naszym meblem wypoczynkowym - sofą, narożnikiem lub fotelem i tym samym stworzyć przytulny kącik wypoczynkowy. 

Dywan nie tylko dopełni aranżacji, ale będzie również przyjemny w dotyku przy wstawaniu. Jak najlepiej ułożyć dywan? Do wyboru mamy kilka opcji, które zależą od wielkości mebli i od wielkości naszego dywanu.

  • meble mogą stać na dywanie w całości,

  • na dywanie mogą stać tylko przednie nóżki mebli wypoczynkowych,

  • dywan kładziemy przed meblem.

Kolekcja Teddy

Kolekcja Teddy

Jak ułożyć mały dywan w salonie?

Jeśli posiadamy mały dywan, najlepiej ułożyć go w centralnej części naszej strefy wypoczynkowej, przed sofą. W takim przypadku na dywanie, przed sofą, stoi dodatkowo stolik lub ława. Pamiętajmy o proporcjach - do małego dywanu dobrze będzie pasować mała sofa lub fotel. Pokaźnych rozmiarów mebel tapicerowany zestawiony z małym dywanem nie będzie prezentować się dobrze. W przypadku większych mebli, jak narożnik, dobrze będzie zdecydować się co najmniej na średni dywan. Wtedy możemy postawić na nim przednie nóżki mebla wypoczynkowego oraz stolik czy fotel. W takim przypadku ważne jest, by nóżki wszystkich mebli przynajmniej zachodziły na krańce dywanu, tworząc z nim całość.

Kolekcja Anton

Kolekcja Anton

Jak ułożyć duży dywan w salonie?

Jeśli posiadamy duży dywan, meble mogą stać na nim w całości. Na odpowiednio dużym dywanie zmieści się zarówno sofa jak i stolik oraz fotel. Takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej, kiedy meble nie stoi pod ścianą. Duży dywan pozwala na większą swobodę w aranżacji wnętrza i dodatkowo stanowi funkcjonalny element. Duży dywan izoluje i chroni podłogę przed zarysowaniami, gdy posiadamy rozkładaną sofę

Jeśli marzysz o kąciku wypoczynkowym z prawdziwego zdarzenia, dywan to pozycja obowiązkowa. Dywan może nadać pomieszczeniu przytulne wrażenie i co ważniejsze wizualne wykończenie. Ważne jest jednak, by stworzył z meblami zgraną całość. Mamy nadzieję, że nasze rady pomogą dobrać i ułożyć dywan tak, by prezentował się w Twoim wnętrzu jak najlepiej. Dopiero stoisz przed aranżacją swojego wnętrza? Wybór zacznij od idealnej sofy!

Zobacz nasze sofy >