15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak urządzić salon? Poznaj praktyczne porady

Podpowiadamy, w jakim stylu urządzić salon i na jakie produkty w szczególności warto się zdecydować. 

Koncepcji aranżacyjnych związanych z urządzaniem salony jest mnóstwo. Różnią się między sobą przede wszystkim zastosowaną kolorystyką, rodzajem mebli i dodatków, a także oświetleniem. Sprawia to, że każdy powinien znaleźć styl dla siebie. Jego wybór czasem jednak bywa naprawdę trudny. Zwłaszcza wtedy, gdy specyfika salonu nakłada na jego właścicielu pewne ograniczenia, związane chociażby z metrażem. Mając to na uwadze, postanowiliśmy zebrać ciekawe koncepcje, a następnie dopasować je do konkretnych stylów i aranżacji. Jeśli więc szukasz inspiracji na urządzenie salonu, być może znajdziesz ją w poniższym tekście.

Udostępnij:
Jak urządzić salon? Poznaj praktyczne porady

Jak zaaranżować salon?

Na początek warto poświęcić trochę czasu na wybór stylu, w jakim zostanie urządzony salon. Oczywiście nie musisz wcale trzymać się wszystkich zasad z nim związanych. Dobrze jest jednak przyjąć jedną, ogólną koncepcję, na podstawie której następnie dobierane będą kolory, meble, dodatki oraz poszczególne rozwiązania aranżacyjne. 

Trzymanie się jednej koncepcji pozwoli zachować spójność aranżacyjną. Oczywiście to, jaki styl wybrać, w dużej mierze jest zależne od dostępnego metrażu. W niewielkim salonie trudno wprowadzić elementy typowe dla aranżacji industrialnej, ponieważ potrzebuje ona sporo wolnej przestrzeni. Dużo lepiej sprawdzą się rozwiązania oparte na jasnych barwach i dobrze zaplanowanym oświetleniu, które optycznie powiększy przestrzeń.

Bardzo istotne jest także to, jakie funkcje ma spełniać salon. Może być on bowiem traktowany jako:

 • miejsce odpoczynku po dniu pracy lub obowiązków domowych – warto postawić na rozwiązania, które sprawiają, że wnętrze staje się przytulne i przyjemne w odbiorze,

 • wizytówka całego domu lub mieszkania – salon będzie miejscem reprezentatywnym, w którym zechcesz przyjmować gości. Powinien więc zostać urządzony w sposób elegancki,

 • centralna przestrzeń użytkowa – musi być więc w pełni funkcjonalny, tak aby przebywanie w nim było po prostu wygodne.

Kolekcja Snap marki Sweetsit

Kolekcja Snap marki Sweetsit

Jaki kolor do salonu?

O stylu, w jakim urządzony zostanie salon, decydują przede wszystkim kolory. To one nadają pomieszczeniom charakteru, wpływają również na ostateczny odbiór odwiedzających Cię gości. Przy wyborze barw, z których skorzystasz, pamiętaj o zachowaniu umiaru. W wielokolorowym salonie panować będzie prawdziwy chaos, który nie jest zbyt atrakcyjny pod względem wizualnym. Jak podkreślają specjaliści, w jednym pokoju powinny znaleźć się maksymalnie 3 kolory dominujące. Mowa tu przede wszystkim o ścianach, podłodze i meblach. Nieco inaczej wygląda to w przypadku dodatków, które często urozmaicają całe wnętrze.

Warto podkreślić, że dobór kolorów w salonie jest zależny nie tylko od wymarzonego stylu, ale też jego metrażu. Jeśli chcesz urządzić niewielkie pomieszczenie, postaw na barwy jasne, które rozjaśnią wnętrze i sprawią, że stanie się optycznie większe. Czy biały salon okaże się ładny? Jak najbardziej! Biel stanowi doskonałe tło dla innych kolorów, dlatego z łatwością połączysz ją na przykład z drewnianymi meblami, zielenią kwiatów, elementami metalowymi typowymi dla stylu nowoczesnego czy też z surowością cegły bądź betonu.

Jeśli biel to dla Ciebie zbyt dużo, możesz pomalować ściany na inny, jasny kolor. Często jest to ecru, beż, jasny róż lub mięta. W każdym z tych przypadków jesteś w stanie optycznie powiększyć salon, zwłaszcza gdy zrezygnujesz z niepotrzebnego zasłaniania okien przy użyciu grubych, ciemnych zasłon.

Wiemy już, że jasne barwy doskonale sprawdzają się w małych pomieszczeniach. Jak jednak urządzić salon o nieco większym metrażu? W takich wnętrzach możesz liczyć na sporą swobodę aranżacyjną. Jeśli ma być to salon nowoczesny bądź skandynawski, pozostać przy minimalizmie i stonowanych odcieniach. Jednak w sytuacji, kiedy to zależy Ci na tym, aby salon stał się miejscem bardzo przytulnym, sprzyjającym odpoczynkowi, zastanów się nad bardziej intensywnymi kolorami. W ostatnim czasie sporą popularnością cieszą się zwłaszcza takie odcienie jak:

 • mocna zieleń,

 • odcienie niebieskie – zwłaszcza granat,

 • czerwień,

 • grafitowy.

Nie zapominaj, że o stylu salonu decydują nie tylko ściany, ale również wspomniane wcześniej dodatki. W pomieszczeniach o bardziej naturalnym, sielskim charakterze powinny znaleźć się elementy wykonane z drewna, prawdziwego kamienia, lnu, bawełny i wikliny. Style nowoczesne i industrialne „lubią” natomiast tworzywa surowe, takie jak metal, beton oraz cegła. 

Jakie meble do salonu?

Przechodzimy do kolejnej niezwykle istotnej kwestii, która powinna być zgodna z przyjętą koncepcją. W przypadku stylu nowoczesnego, meble będą utrzymane w stonowanych, jasnych kolorach, bez zbędnych dodatków rzucających się w oczy.

Wnętrza skandynawskie i naturalne powinny natomiast zostać oparte na meblach drewnianych, które doskonale komponują się z innymi materiałami naturalnymi, takimi jak cegła czy beton. Rozważ również zakup mebli klasycznych, po których widać upływ czasu. Sprawdzą się one zwłaszcza w pomieszczeniach industrialnych, które mają przypominać stare fabryki i hale produkcyjne.

Oczywiście na pytanie, jak umeblować salon nie ma jednej odpowiedzi. Nie zapominaj o tym, że liczy się nie tylko ich wygląd, ale też funkcjonalność. Z ich liczbą nie należy przesadzać, zwłaszcza w salonach ograniczonych pod względem metrażu. Zastawienie wnętrza wieloma elementami sprawi, że stanie się ono ciasne, co oczywiście utrudni jego wykorzystanie.

Kolekcja Holten marki Black Red White

Kolekcja Holten marki Black Red White

Jak oświetlić salon w domu?

W odpowiedzi na pytanie, jak urządzać salon, nie może zabraknąć tematu oświetlenia. Właściwe decyzje w tym względzie mogą całkowicie odmienić wnętrze i sprawić, że stanie się ono optycznie większe. Na samym początku trzeba zadbać o oświetlenie naturalne, czyli gwarantowane przez promienie słoneczne. Zasłanianie okien zasłonami w małym salonie nie jest dobrym pomysłem. Jeśli wpuścisz do środka trochę światła, całe pomieszczenie wyda się większe. Lepiej widoczne staną się również wszelkie ozdoby, dodatki i dekoracje.

Biorąc natomiast pod uwagę oświetlenie sztuczne, należy podzielić je na dwie kategorie:

 • oświetlenie główne – zazwyczaj odpowiada za nie jedna bądź dwie lampy, zawieszone w centralnym punkcie pokoju. Koniecznie dobierz ich moc w taki sposób, aby oświetlały salon równomiernie. Ciemne, ponure kąty w pomieszczeniu nie wyglądają atrakcyjnie,

 • oświetlenie dodatkowe – mogą być to punktowe diody, niewielkie lampki stołowe czy też taśmy LED. Powinny znaleźć się w najczęściej użytkowanych miejscach (np. nad kanapą, stołem jadalnianym), a także obok dekoracji, tak aby stały się one lepiej widoczne.

1 169,- zł
1 503,- zł
4 589,- zł

Jaki styl do salonu wybrać?

Wszystkie informacje przedstawione powyżej sprawdzają się do wyboru głównego stylu, który powinien dominować w aranżacji salonu. Oczywiście modny pokój wcale nie musi zostać urządzony zgodnie z najnowszymi rozwiązaniami, polecanymi przez projektantów. Zawsze warto jednak przeanalizować poszczególne koncepcje, które staną się inspiracją podczas przygotowywania ostatecznego planu.

 • Salon w stylu tradycyjnym – odnoszący się do klasycznych aranżacji, w których dominują przeważnie materiały naturalne, zwłaszcza drewno. Do tego dochodzą ciepłe barwy, które sprawiają, że wnętrze staje się bardzo przytulne, rodzinne. 

 • Salon w stylu nowoczesnym – w tym przypadku urządzanie salonu wymaga zastosowania stonowanych barw. Całość opiera się na minimalizmie, bez wprowadzania krzykliwych odcieni. Pomieszczenie ozdobić można elementami metalowymi lub drewnianymi, a także oślinami.

 • Salon w stylu industrialnym – zwolenników upodabniania pomieszczeń do starych fabryk i hal produkcyjnych jest coraz więcej. W przypadku stylu industrialnego, ważna jest duża przestrzeń, bez podziału za pomocą ścianek. Do tego powinny dojść również surowe materiały, takie jak metal, beton czy cegła.

 • Salon w stylu skandynawskim – jest bardzo zbliżony do stylu nowoczesnego. Dominują przeważnie kolory stonowane. Nie ma tu miejsca na krzykliwe, rzucające się w oczy odcienie. W takich aranżacjach niezwykle często pojawia się metal oraz drewno, które wprowadza do wnętrz nieco świeżości.

Jak już wspomnieliśmy, urządzanie salonów nie musi wiązać się z wyborem wyłącznie jednego stylu. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby czerpać z różnych rozwiązań i pomysłów, które, w połączeniu, zagwarantują ciekawe efekty. Istotny jest, rzecz jasna, plan. Pozwoli Ci on zachować spójność aranżacyjną, a także dostosować konkretne rozwiązania do własnych potrzeb i wymagań.

Wybierz meble do salonuZaufało nam ponad 200 000 klientów
Zaczynaj zakupy mebli u nas i oszczędzaj czas kupujac meble on-line
99% Klientów nas poleca
To średnia z 11 000 opinii zadowolonych klientów
Doradzamy i inspirujemy
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 7 dni w tygodniu. Zacznij chat lub zadzwoń. zadzwoń.