15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak urządzić funkcjonalny pokój dzienny?

Najbardziej reprezentacyjnym i przestronnym pomieszczeniem w domu lub mieszkaniu jest zazwyczaj salon. Pokój ten powinien jednak nie tylko robić dobre wrażenie, ale też zapewniać odpowiednią funkcjonalność. Jak urządzić wygodny pokój dzienny? 

Udostępnij:
Jak urządzić funkcjonalny pokój dzienny?

Co powinien posiadać funkcjonalny pokój dzienny? 

Pokój dzienny to pomieszczenie, które zazwyczaj bywa współdzielone przez wszystkich domowników. W wielu domach i mieszkaniach to właśnie w tym wnętrzu toczy się codzienne życie – prowadzone są rozmowy, spożywane są posiłki, domownicy odpoczywają przy ulubionych filmach lub muzyce, a jeśli w domu zjawiają się goście, to zazwyczaj również podejmowani są właśnie w pokoju dziennym. Z tego względu funkcjonalny pokój dzienny powinien posiadać:

  • Jasny podział na strefy – jeśli pokój dzienny pełnić ma również rolę jadalni albo sypialni, konieczne jest wytyczenie poszczególnych stref i choćby symboliczne wydzielenie ich z całości. Efekt ten można uzyskać różnicując okładzinę podłogową lub kolor ścian, a także stosując ażurowe lub trwałe przegrody. 

  • Strefę wypoczynkową – bez względu na to, czy salon pełnić ma jedynie rolę salonu, czy też równocześnie ma to być jadalnia i sypialnia, koniecznie należy w nim zaplanować strefę wypoczynkową, a w niej zestaw wypoczynkowy z sofą, narożnikiem lub kanapą, fotelami albo pufą

  • Meble do przechowywania – meble do salonu to nie tylko wygodny narożnik i stolik kawowy, ale też różnego typu szafki, komody i witryny, które są niezbędne, by pomieścić podręczne przedmioty, a także umożliwić wyeksponowanie różnorodnych dekoracji. 

  • Odpowiednie oświetlenie – salon to przestrzeń wypoczynkowa i dzienna, ale często spędza się w nim czas także wieczorami. Dobre oświetlenie z podziałem na strefy umożliwi różnicowanie natężenia światła i uzyskanie odpowiedniego efektu. Warto pamiętać o tym, by zamontować nie tylko mocne światło sufitowe, ale też oświetlenie nastrojowe i dekoracyjne. 

Chcąc urządzić funkcjonalny salon, trzeba wziąć pod uwagę to, jakie funkcje musi pełnić, a także to, jakie są przyzwyczajenia i oczekiwania domowników. Nie bez znaczenia są również kwestie takie, jak preferowany styl wnętrzarski.

Kolekcja Zele marki Black Red White

Kolekcja Zele marki Black Red White

Jak urządzić pokój dzienny? 

Aranżacja pokoju dziennego to spore wyzwanie. Pomieszczenie to jest swojego rodzaju wizytówką domu i miejscem, w którym zwykło się przebywać przez większą część dnia. Chcąc urządzić wygodny i przyjemny pokój dzienny, trzeba więc zdecydować się na konkretne rozwiązania. 

  • Wybrać styl – najlepiej, by był to wystrój, jaki będzie panował w całym domu albo przynajmniej w jego większej części. Za najbardziej funkcjonalny uznaje się styl nowoczesny, ale też skandynawski, które bazują na rozwiązaniach wielofunkcyjnych. Nowoczesne meble potrafią zaskoczyć kompaktowymi wymiarami, dużą pojemnością i licznymi udogodnieniami. 

  • Wybrać dominujące kolory – zarówno na podłogę, jak również na ściany. Zazwyczaj najlepszym połączeniem okazuje się kilka barw neutralnych (na przykład różne odcienie jasnej szarości) zestawione z jedną lub dwoma barwami o wyrazistym odcieniu. Warto kierować się zasadą, by ściana przynajmniej w niewielkim stopniu kontrastowała z meblami, które są ustawiane na jej tle. 

  • Wybrać meble – a w szczególności ich typ, ale też kolor oraz funkcje. Ciekawym wyborem do funkcjonalnego salonu są meble systemowe, które można dowolnie konfigurować, a dzięki temu zyskać rozwiązania przystosowane pod konkretne pomieszczenia. Sprawdzą się jednak również klasyczne rozwiązania.

Oczywiście powyższe kwestie są uzależnione także od liczby domowników, jak również od tego, czy salon jest jedynie pokojem dziennym, a może ma pełnić także nieco inną rolę. 

Kolekcja Nova marki Sweetsit

Kolekcja Nova marki Sweetsit

Jak urządzić pokój dzienny z sypialnią? 

Połączenie salonu i sypialni to rozwiązanie, które bardzo często wynika z konieczności. Ograniczony metraż lub wysoka liczba domowników powoduje, że to właśnie w salonie trzeba przygotować miejsce do spania dla jednej lub dwóch osób. Jak połączyć te funkcje? Możliwości są dwie: albo można oddzielić część sypialną od reszty salonu (na przykład za pomocą ścianki działowej lub ażurowego regału), albo można zastosować meble rozkładane, dzięki czemu nie trzeba wydzielać dodatkowych stref, a liczba mebli również jest niższa. 

Decydując się na oddzielenie łóżka od strefy wypoczynkowej w salonie, warto wziąć pod uwagę metraż tego pomieszczenia oraz fakt, że standardowe łóżko zajmie sporo miejsca. Mimo to może to być wygodna i bardzo dobra opcja w nieco większych pomieszczeniach. Alternatywą jest zakup rozkładanych mebli wypoczynkowych (sofy, kanapy, wersalki lub narożnika) i ich rozkładanie na noc. To świetna opcja do mniejszych mieszkań, w których salon nie ma przesadnie dużego metrażu. 

Jak połączyć pokój dzienny z innymi pomieszczeniami? 

Salon można połączyć nie tylko z sypialnią, ale też z jadalnią, kuchnią lub pracownią. Jak to zrobić, by wnętrze zachowało modny, ale też funkcjonalny charakter?

  • Salon z jadalnią – to częste połączenie, a w szczególności w domach i mieszkaniach, w których kuchnia jest oddzielna i nie ma zbyt dużego metrażu. W takim wypadku to właśnie w salonie należy przygotować miejsce do spożywania posiłków. Jeśli pokój dzienny jest bardzo mały, można rozważyć zastosowanie ławy z unoszonym blatem, którą łatwo będzie przekształcić w stół, do którego można dosunąć rozkładane krzesła. W większych pomieszczeniach lepiej zastosować standardowy stół i krzesła, a przestrzeń tę lekko oddzielić od wypoczynkowej – na przykład układając na podłodze płytki zamiast paneli albo malując pobliską ścianę na inny odcień. 

  • Salon z kuchnią – to również bardzo częste i popularne rozwiązanie. Taka otwarta przestrzeń dzienna integruje domowników i sprawia, że o wiele więcej czasu spędzają wspólnie. By sprytnie połączyć salon i kuchnię, warto rozważyć zastosowanie wyspy kuchennej na stylu tych pomieszczeń albo na usytuowanie jadalni między salonem i kuchnią. Umeblowanie całości powinno być dopasowane do siebie, by uzyskany efekt był spójny i estetyczny. 

  • Salon z pracownią – praca w domowym zaciszu jest coraz popularniejsza. Nie w każdym domu lub mieszkaniu można jednak wydzielić odrębny gabinet, dlatego też jedną z opcji może być urządzenie miejsca do pracy w salonie – na przykład na tyle części wypoczynkowej, przy ścianie można ustawić biurko i kilka półek na najpotrzebniejsze rzeczy do pracy. 

Połączenie salonu z innymi pomieszczeniami ma wiele zalet, a najważniejszą z nich jest duża, przestronna część dzienna, w której każdy z domowników może znaleźć miejsce na swe pasje i aktywności. 

Meble do pokoju dziennego

Chcąc umeblować pokój dzienny, warto przejrzeć dostępne meble salonowe w wybranym stylu. Do salonowych klasyków i mebli, jakie zwykle wybiera się do salonu, należą:

  • Witryna – umożliwi przechowywanie ozdobnych bibelotów, ale też książek lub stołowej zastawy.

  • Komoda – przydatna na wszelkie przedmioty, które warto mieć pod ręką w salonie. Na jej blacie można natomiast rozmieścić różnego typu dekoracje, postawić telewizor lub wieżę muzyczną. 

  • Wypoczynek do salonu – czyli meble takie, jak kanapy do salonu, fotele, narożnik lub wersalka. 

  • Stolik kawowy – niezastąpiony tuż obok mebli wypoczynkowych. 

Oczywiście to nie wszystkie meble do salonów, po jakie można sięgnąć. Wiele osób decyduje się zastosować w salonie także regały na książki, kredensy lub różnorodne półki ścienne, a nawet nowoczesny wariant meblościanki. Możliwości jest wiele, ale aranżując przestrzeń dzienną, warto zwracać uwagę na estetykę mebli, jak również na ich funkcjonalność.

Meble do salonu